עפתי לתרמילאים

ייעוץ והדרכה על אביזרי ניווט

אתם יוצאים לטיול וזקוקים לאביזרי ניווט. כתבה זו עוסקת בכל ההיבטים הקשורים לניווט. תחילה נכיר את מהו GPS ונבחן קריטריונים לבחירה נכונה של המכשיר, נכיר מושגים נפוצים, ונבדוק מהם הפרמטרים המאפיינים את המכשירים, ולסיום נדון במסגרת האחריות הניתנת למכשירים.
chen
|
שמור לעצמי

בכתבה זו:

מה זה GPS?

מערכת ה-GPS הנקראת פרוייקט NAVSTAR הוקמה על ידי משרד ההגנה האמריקאי, בהשקעה של כ 10 מיליארד דולר על מנת לספק פתרון עולמי כולל לניווט בים, באוויר וביבשה ולענות בכך על צרכי יחידות צבא ארה"ב הפרושות ברחבי העולם. המערכת כוללת 24 לווינים (21 פעילים ו 3 חלופיים), הנעים בשישה מסלולים בגובה 20,000 ק"מ ומסיימים הקפה מלאה כל 12 שעות. הלוויינים משדרים נתוני ניווט רציפים הנקלטים בעולם כולו ונשלטים ומנוהלים מתחנות בקרה הפרושות במספר מקומות בעולם. השירות הניתן ע"י המערכת נחלק לשתי רמות: PPS - שרות מוגבל לצבא ארה"ב ובעלי ברית. שרות זה מוצפן למניעת שימוש בידי משתמשים לא מורשים. רמת הדיוק של PPS - רדיוס של שלושה מטר. SPS - שרות אזרחי ללא צורך ברשיון או בתשלום. רמת הדיוק של שרות זה נתונה לפיקוח משרד ההגנה האמריקאי. כיום הסטיה של SPS מבוטלת ורמות הדיוק כמעט זהות, ולכן מכשירי GPS אזרחיים משיגים רמות דיוק של 15 מטר ואפילו רמות מדויקות מכך רוב הזמן !

חישוב מיקום

הלוויינים משדרים באופן רציף את מיקומם העדכני בחלל ונתוני זמן המופקים משעונים אטומיים. מקלט GPS מחשב את הטווח לכל לווין ע"י מציאת הזמן המדויק, מרגע שידור ההודעה מהלווין ועד לקליטתה ע"י המכשיר. הפרש הזמן מתורגם לטווח, ע"י הכפלתו במהירות השידור. על ידי חישוב טווחים ל 4 לוויינים, מוצא המכשיר את קואורדינטות המיקום המדויק על פני כדור הארץ ואת הגובה מעל פני הים. מיקום זה נקרא מיקום תלת ממדי (3D) . כאשר הגובה מוזן ידנית יחושב מיקום דו ממדי (2D) בעזרת 3 לוויינים.

מגבלות המערכת

אותות הלוויינים ניתנים לקליטה רק תחת שמיים פתוחים. לצורך קליטה יעילה בתוך מבנה או רכב סגור מומלץ חיבור לאנטנה חיצונית. מכשיר GPS מציג את הכיוון והמהירות ע"י חישוב השינוי היחסי בין מיקום אחד לשני. בזמן עמידה או התקדמות איטית נתוני הכיוון והמהירות יהיו לא מדויקים. שימוש במצפן רגיל פותר את הבעיה. דיוק הקליטה מושפע מזוויות הלוויינים. מכשיר ה- GPS מתחשב בלוויינים הקרובים ביותר לקו האופק. קליטה בקניון צר למשל מגדילה את הטעות בחישוב המיקום. (טעות מתמטית).

היבטים קרטוגרפיים

רשת הקואורדינטות שבה מבוצעים החישובים ב- GPS נקראת ECEF. זוהי רשת תלת ממדית ממרכז כדור הארץ. מכשירי GPS ממירים את הנתונים לרשתות המקובלות לשימוש. (גיאוגרפית LAT/LON,UTM וכו`). ברשת גיאוגרפית LAT/LON מקובל להשתמש בשימוש ימי ואווירי. רשת UTM (מסומנת בכחול במפות סימון שבילים) הנה רשת בין לאומית ומקובלת ברוב המפות בעולם. בארץ, הרשת הדומיננטית במפות אזרחיות היא רשת ישראל ובעתיד רשת ישראל החדשה. רשת ישראל ייחודית לארץ והיא עצמה היטל של הרשת הגיאוגרפית. בחלק ממכשירי ה- GPS ניתן להגדיר רשתות נוספות (USER) על הקיימות על ידי הזנה של מספר פרמטרים מתמטיים, ואז ניתן להגדיר גם את רשת ישראל כרשת העבודה של ה-GPS (דף עם הפרמטרים המתמטיים מצורף למכשירים).

דאטום

דאטום גאודזי מגדיר את גודל וצורת פני כדור הארץ, והוא חיוני ליצירת מפה. שימוש בדאטום שגוי (שאינו מתאים לרשת ולמפה שבשימוש) עלול להביא לשגיאה בת מאות מטרים בחישוב נ"צ. שימוש ברשת גיאוגרפית מצריך שימוש בדאטום WGS84. שימוש ברשת UTM מצריך שימוש בדאטום EUROP או EUROP 50. שימוש ברשת ישראל מצריך הגדרת דאטום USER.

המאפיינים את מכשירי ה GPS

 • מספר מסכי התצוגה: מכשירי ה- GPS מציגים את כיוון ההתקדמות יחסית לנתיב המתוכנן במספרים או בתצוגות גרפיות. תצוגות מקובלות: מצפן (compass) - תצוגה גרפית בדוגמת מצפן המראה את הצפון וחץ המצביע על מיקום הנ.צ. הבא ונתונים על המהירות, המרחק ליעד, כיוון התקדמות, אזימוט, וסטייה אנכית.
  פלוטר (plotter)-תצוגה סכמתית של המסלול ואופן ההתקדמות היחסית.
   מיקום (position)- מציג את המיקום ברשת הקואורדינטות. גובה, שעה, תאריך.
 • מספר נ.צ. בזיכרון: למכשירי ה-GPS יש אפשרות לשמור בזיכרון נ.צ. שמוכנסות במהלך הזמן. למתכננים ניווטים ארוכים רצוי מכשיר עם זיכרון גדול יחסית
   (למרות שהמגבלה של הנקודות בזיכרון בד"כ לא אפקטיבית).
 • מסלולים/מקטעים: מספר המסלולים (ROUTE) השונים שאפשר לשמור בו זמנית בזיכרון המכשיר
   ומספר המקטעים (LEG) שאפשר לחלק כל מסלול.
 • רשת ישראל: כל מכשירי ה-GPS מציגים את הנתונים ברשתות גיאוגרפית (LAT/LON) ו-UTM. בארץ, הרשת הדומיננטית במפות אזרחיות היא רשת ישראל. בחלק ממכשירי ה-GPS רשת ישראל מתוכנתת ובחלקם ניתן להגדיר רשתות נוספות (USER) על הקיימות, על ידי הזנה של מספר פרמטרים מתמטיים ואז ניתן להגדיר גם את רשת ישראל כרשת העבודה של ה-GPS.
 • מספר ערוצי קליטה: ככל שלמקלט המכשיר יותר ערוצים (2 עד 12) מהירות עדכון המיקום גבוהה יותר, פוחת הסיכוי לאבד קליטה וזמן מציאת המיקום בהדלקה מתקצר.
  חיבור למחשב: אומר שיש ל- GPS יציאת נתונים המשמשת בד"כ לחיבור המכשיר למחשב.
  תוכנת הניווט טורבו CD הנמכרת בחנות מאפשרות לתכנן את הניווט על מסך המחשב על גבי מפות טופוגרפיות (סימון שבילים) בקנ"מ 1:50,000 של כל ישראל. לאחר התכנון אפשר לשדר את פרטי הניווט ישירות לזיכרון מכשיר ה GPS
   ולאחר הניווט בשטח אפשר להוריד את נתוני הניווט בפועל למחשב ולצפות בו על גבי המפות. התוכנה מאפשרת לבעלי מחשב נישא גם ניווט על גבי מפה נעה בשטח.
 • אנטנה ניתקת: חשוב לשימוש בתוך רכב ומאפשר לחבר את האנטנה לשמשה ולהחזיק את המכשיר קרוב לעיניים. מכשירים עם מקלט פנימי חייבים להעמיד מתחת לשמשה (משום גלי השידור לא עוברים דרך גוף הרכב).
 • משקל וגודל: לשימושים רגליים או למי שרוצה להחזיק את ה-GPS בכיס, לשם כך ישנם מכשירים קומפקטיים. למשתמשים רכובים עדיפים מכשירים גדולים יותר עם מסך ולחצנים גדולים יותר.
 • אבזור נוסף: לחלק מהמכשירים ישנן אפשרויות נוספות שייחודיות להם, כמו מסך תצוגה צבעוני, אפשרות לעבוד עם המכשיר במצב אופקי (ברכב) ואנכי (רגלי), אפשרות לקבוע אילו נתונים יוצגו בכל תצוגה (עריכת נתונים) וכו. כל אלו באים לידי ביטוי במחיר ולכן כדאי לשקול מהן הפונקציות שבאמת ישמשו אתכם.
 • מצב ירח: תאורת הירח בלילה ובמקום לפי בחירה.
 • זמני שקיעה וזריחה: שעות הזריחה והשקיעה, ביום ובמקום לפי בחירה.

שיקולים בבחירה נכונה של GPS

אנו מפרטים בחנות הוירטואלית גם רקע תיאורטי וגם נתוני מידע מעשיים להשוואה ובחירת המכשיר. בעמוד המפורט לגבי כל מכשיר אנו ממליצים ומייעדים את השימוש בכל מכשיר. אנו מתארים כל מכשיר בפירוט רב (ככל האפשר) כדי לספק מספיק מידע לבחירת GPS. למתעניינים אנו ממליצים לקרוא את כל הנתונים המפורטים לגבי כל המכשירים שנמכרים בלמטייל. וכמובן שאלות שנשארות פתוחות אפשר לשאול בפורום הציוד דרך "שאלות למומחה".
מניסיוננו בלמטייל אלו הם הפרמטרים החשובים ביותר לפי סדר חשיבות:

 • אפשרות עבודה ברשת ישראל
 • משקל וגודל
 • אפשרות חיבור למחשב
 • מספר ערוצי קליטה
 • אבזור נוסף
 • מספר המסלולים והקיטועים
 • אפשרות לניתוק האנטנה מגוף המכשיר

אחריות
 לכל מכשירי ה- GPS והאביזרים הנלווים יש אחריות יצרן למשך שנה. האחריות תקיפה לגבי כל פגם במוצר. האחריות לא חלה על פגם הנובע משימוש ואשר אינו נובע מתהליך הייצור. בכל מקרה של בעיה במוצר אשר נקנה מרשת למטייל, אנו מעדיפים שלקוחותינו יפנו אלינו ישירות כדי שנוכל להיות בטוחים שהם מקבלים את כל השירות המגיע להם.

לתחילת הכתבה

כתבות נוספות עבורך