אקרה - נקודת המוצא לטיולים במערב אפריקה

אקרה, בירת גאנה, היא נקודה מצויינת להתחיל בה את הטיול במערב אפריקה. ענבל טיבי נוחת, מגלה מחדש את אפריקה, ומתאר לנו את הווי החיים בעיר.
ענבל טובי
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: אקרה - נקודת המוצא לטיולים במערב אפריקה
Depositphotos/Kamchatka ©

אפריקה - נפגשים מחדש

שוב בדרכים ושוב כותב אליכם ובשבילכם. התגעגעתם? יופי גם אני.

אפריקה.  כמה עוצמה יש במילה הזאת. בשבילי זוהי מילה ללא גבולות. מילה אחת שמגרה את כל חושי, מזמן לא התרגשתי כך לפני נסיעה. זה לא סוד שאני שחור בנשמה. אלו מכם שעוקבים אחר כתבותיי כבר יודעים בדיוק מה אני מרגיש כלפי Mama Africa. אדיס אבבא. כולה 4 שעות מתל אביב, אבל עולם אחר לגמרי. יש לי כמה שעות להעביר עד הטיסה לאקרה (Accra) בירת גאנה ואני נהנה מכל רגע. זה התחיל עם הנחיתה באדיס. את מדרגות ואת הפס הנע, זה שמורידים עליו את המזוודות, דחפו כמה שחורים בידיים אל המטוס למרות ששניהם ממונעים. משום מה הם העדיפו את כוח האדם על פני כוח המכונה. האוטובוס מוריד אותך מול הטרמינל, עליה במדרגות בטון עם צבע מתקלף ואנחנו באולם ההמתנה המפוצץ באנשים. איזה יופי של אנשים: מאמות בלבוש אפריקני מסורתי, צבעים זועקים וכיסויי ראש גרנדיוזים. הודים בטורבנים (אין לי מושג מהיכן ומה הם עושים פה), ערבים בכפיות ונשים יפיפיות. אני, ידוע בחולשתי לנשים שחורות, השתגע לי הראדר חושש לבריאותי, נאלצתי לכבותו.

אפריקה, היכן שכולם נוגעים, דוחפים ונדבקים אליך כל הזמן. כאן לא שמעו על המושג פרטיות. עולים למטוס. כולם דבוקים אחד לתחת של השני. בלאגן אדיר וכל אחד מתיישב היכן שבא לו. המבוגר מאחור לא מפסיק לבעוט לי בכסא, הוי איך שאני אוהב אותך אפריקה! לידי במטוס יושבות שבע יפיפיות אתיופיות. טוב, רק חמש היו יפות, צוות דיילות שלא נמצאות בתפקיד. אחרי שנשבר הקרח הן פינקו אותי בתפוזים, פיתות אתיופיות ועוד כמה דברים שאין לי מושג מה הם (הן מסתכלות עליי עכשיו כותב את הכתב המצחיק הזה ועוד מימין לשמאל). אני בתמורה נותן להם טוויסט שקניתי בדיוטי פרי. המטוס מתחיל להנמיך לכיוון Accra (הרגע נפתחו הגלגלים). מישורים נרחבים שבתים בודדים פזורים בינהם מבעד לענן כחול. מפה אני כמעט ולא רואה כבישים סלולים רק רשת ענפה של שבילי עפר. איזו נחיתה קשה (לנשק את הרצפה כשאני יורד?) ופה לא שרים הבאנו שלום עליכם.... Ghana here I come!

לתחילת הכתבה

אקרה בירת גאנה - אוכל, מוסיקה, ומוות

05/07/01 - הייתם צריכים לראות אותי אתמול והיום, הולך ברחוב מחייך לעצמי ושר בראש את שירו של פרנק סינטרה (אני חושב שזה שלו) I`m in heaven. אני יודע שקשה מאוד להסביר מה כל כך כייף בדוחק הנורא, אנשים מיוזעים, מכוניות ישנות (רובם כבר במצב של מוות קליני) צפירות ללא הפסקה, כמעט כולם ברחוב מוכרים משהו , עוני ואוויר מפוייח. אפילו את המיטה המעופשת והמקלחת הקרה אני מקבל באהבה. מצד שני, עצם זה שכולם ברחוב מחייכים מאוזן לאוזן. צחוק אמיתי, כזה שעולה מהבטן ומתגלגל החוצה, נשמע בכל מקום, שאנשים יוצאים מגדרם כדי לעזור. הם מקבלים את המציאות היומיומית שלהם בכל כך הרבה אהבה וחיוכים, אז אני שבא לתקופה מוגבלת וחוזר אחר כך לנוחות המערבית של חיי, יכול שלא לאהוב?

דוגמא אחת ואעזוב אתכם לנפשכם בנושא: נסעתי במונית היום ובאיזה שהוא שלב הרכב שלפנינו כל פעם שנתן ברקס הוא התחיל להתעופף לכל הכיוונים תוך השמעת צווחות מזורות. נהג המונית התחיל לצחוק צחוק כל כך אמיתי שפשוט לא יכולתי שלא לצחוק. שנינו התגלגלנו מצחוק מעל 10 דקות רק מהשטות הזאת (אני הפסקתי אחרי 10 דקות והוא עוד המשיך). בארץ מזמן היו צופרים ומוציאים אצבע משולשת. לא הרגשתי, אבל נטשתי אתכם ל-20 דקות, כאילו כדי לספק לי הוכחה נוספת, פתאום שמעתי שירה מהרחוב. מהר ירדתי למטה: קבוצה של כ-50 נערים מתבגרים הולכים בריקוד תוך כדי שירה ברחוב. נו, אתם יודעים כמו שבסרטים רואים את האפריקנים מפגינים תוך כדי שירה וריקודים. הלכתי אחריהן עד סוף הרחוב. אצלינו בהפגנות מחאה שורפים צמיגים, תחשבו זה כמו שבהפגנות מחאה בכיכר רבין למשל, תהיה מלווה בשירה בציבור (אז מי יותר תרבותי ממי?).

לחובבי "אוכל רחוב" כמוני, רחובות אקרה הם עוד סיבה לשיר I`m in heaven.. בכל מקום ישנם דוכנים שמוכרים אוכל מלחם ומרגרינה ועד עופות ודגים עם אורז. לארוחת הבוקר למשל התיישבתי עם ספסל העץ של איזה mama והיא הכינה לי סנדוויץ` מלחם ביתי עם חביתה, בצל ועגבניה וכוס קפה נמס בספל פלסטיק מזעזע. נכון, לא הגייני במיוחד אבל אולי בגלל זה, זה כל כך טעים. מחר אני אנסה את העיסה הלבנה, שהיא קראה לה דייסה. הייתי מתאר לכם עוד מאכלים שניסיתי במשך היום, אבל לא רק שאני לא יודע מה אכלתי, אבל אפילו איך לתאר אותם אני לא יכול, ברור לי שהשלשול יבוא מתי שהוא. זהו תמיד חלק מהמחיר שעליי לשלם. אבל גם את זה אני מקבל באהבה. (2 בננות פותרות את הבעיה). היום חוץ מלסדר ויזות לבורקינה פאסו ולבנין (פרטים על איך עושים זאת מובאים באתר בנפרד). אז גם הלכתי לשוק הכי גדול באקרה שנקרא שוק מקולה (Makola) - זהו שוק ענק, צפוף מאוד, שמוכרים בו הכל. קל מאוד ללכת בו לאיבוד וכמובן שהוא מלא בכייסים. בדרך חזרה עצרתי בדוכן לקנות שתייה. המוכרת ושתי חברותיה הזמינו אותי לשבת איתן, הישיבה התארכה לשלוש שעות לאחר שעזרתי להן לסדר את הבסטה, הן ליוו אותי כמעט עד לאכסניה. הבטחתי לחזור ולבקר גם מחר.

נבחרת גאנה בכדורגל שיחקה אתמול נגד מצרים בחצי גמר אליפות העולם עד גיל 20. כולם ברחובות היו מרותקים לטלוויזיות, עיר הבירה שותקה. אני שלא מזוהה עם האוהדים השרופים של המשחק ובטח לא אחרי שגאנה ניצחה את ברזיל, עמדתי עם עוד עשרות אחרים מול מכשיר הטלוויזיה לא גדול מ-21 אינץ והתחבקנו כמו מטורפים אחר כל גול של גאנה. טוב השעה 20:00, חושך בחוץ וזה הזמן הטוב ביותר לחפש ארוחת ערב ברחוב בעיקר בגלל שחשוך ואז לא רואים בדיוק מה שאוכלים. שיהיה לנו בתאבון...

השעה 23:00 והרגע חזרתי לחדר. רק שתדעו ששעה כזו באפריקה זה סופר מאוחר, כמו 3 לפנות בוקר אצלנו. כמו בכל אפריקה, אנשים הולכים לישון מאוד מוקדם וקמים מאוד מוקדם וזאת על מנת לנצל בצורה המיטבית את שעות האור. זוכרים את הילדים שרקדו ושרו ברחוב? אז התבררה לי הסיבה. התמזל מזלי ואחד משכני ברחוב נפטר. הילדים ששרו כנראה הודיעו לכולם על מותו בחזרה מארוחת הערב שמעתי שירה מאחת החצרות ומאחר וראיתי אנשים נכנסים, נכנסתי גם אני. ברחבה של הבית ישבו כארבעה חמישה מתופפים, והמקצבים האפריקאיים שהם הנפיקו היו כל כך אלוהיים, שאם אני הייתי במקום המת הייתי חוזר לחיים מהר בכדי להקשיב למקצבים. מול המתופפים רקדו עשרות אנשים שפניהם צבועים בלבן (סימן לאבל) ונראה היה שהם מאוד שמחים על כך שמי שמת מת (מחר אני אברר עם חברותיי החדשות לפשר השמחה). רובם היו נראים במן טראנס, אולי בגלל האלכוהול שנישפך שם. חבורת נערים עמדה במעגל. כשמדי פעם נכנס אחד מהם לאמצע ועשה סלטות באוויר, קדימה ואחורה. היה נראה כאילו הם מתחרים אחד בשני.

אשה מבוגרת סיפרה לי בלי מילים, ובלי לדעת, עוד אחת מהסיבות לפשר הטוסיק המזדקר של האפריקאיות. הייתם צריכים לראות איך היא נענעה אותו בריקוד. לא בסיגנון של ריקודי בטן בכלל, כאן רק הטוסיק רקד.

 אלוהים, כמה כתבתי היום. נו, גם זה מדד לכמה שאני נהנה. לילה טוב.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לאקרה

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם