עפתי לתרמילאים

ייעוץ והדרכה על פליירים וסכינים

כתבה זו עוסקת בפליירים רב שימושיים, סכינים ואולרים, גז מדמיע, ובשוקרים חשמליים- כלים שימושים בטיולים דייג, צייד, מחנאות, שייט, הגנה עצמית ועוד...
chen
|
שמור לעצמי

בכתבה זו:

פליירים רב שימושיים Multi Tool 

הפופולריות של הפליירים הרב שימושיים נמצאת בעלייה מתמדת מאז המציא טים לדרמן ב 1983 את ה- Multi-tool הראשון. הכלי הראשון של לדרמן עדיין נמצא בשוק ולמרות שישנם כלים מתקדמים יותר הוא עדיין נמכר וקיים על חגורות רבות ברחבי העולם. רוב הכלים עושים את אותן הפעולות וההבדלים הם בנוחות השימוש בפלייר ובלהבים השונים, מספר הלהבים, אפשרויות נעילה של להבים, והמשקל או המסיביות של הכלי. בדר"כ כלי מסיבי יותר יתאים גם לעבודות גדולות יותר ויאפשר הפעלת יותר כוח. רוב החברות המייצרות את הפליירים האיכותיים הן אמריקאיות. ישנם גם חיקויים רבים שמקורם במזרח הרחוק והם מאופינים בכך שהם עשוייים מפלדות נחותות, איכות גימור נמוכה יותר ולרוב אין אחריות למוצר..ובהתאם כמובן גם המחיר.

 נושא האחריות מהווה, בעיקר בארץ, נושא לתחרות שיווקית בין החברות השונות. רוב החברות מחויבות על פי האחריות הרשמית לתיקון ליקויים ופגמים שהתגלו בכלים למשך מספר שנים (10-25 תלוי בחברה) אך אינן מחויבות לתקן ללא תשלום כלים אשר נפגמו כתוצאה משימוש לא נכון, כדוגמת להבי סכינים שבורים (הסיבה היחידה ללהב להישבר היא הפעלת כוח הצידה כאשר הלהב נעוץ, ושום סכין לא נועד לעמוד בכך). בארץ, מקובל שנציגי החברות תאותים לתקן, ובדר"כ ללא תשלום גם פגמים כאלה, אך כאמור הן לא מחויבות לעשות כן, ועושות זאת מרצונן לתת שירות טוב במיוחד ללקוחות.

סכינים ואולרים

סכין (גם אולר לצורך העניין) היא כלי שימושי מאד במבחר מצבים שקשורים בין השאר לטיולים ופעילויות בטבע (דייג, צייד, מחנאות, שייט), הגנה עצמית ולצרכי אספנות. אין גבול למבחר הסכינים הנבדלים בעיצוב בגודל וכמובן באיכות. קצרה היריעה לתת הסבר מעמיק על סכינים. ספרים רבים ואתרים רבים ברשת מנסים להסביר את ההבדל בין סכין טובה לסכין פחות טובה. המרכיב החשוב ביותר של הסכין ושמשפיע בעיקר על איכותה היא סוג הפלדה ממנה עושים את הלהב. מאפייני הפלדה הם קושי ועמידות הלהב (Edge Retention= היכולת לשמור על החדות תוך כדי עבודה), גמישות הלהב, ועמידותו להחלדה וקורוזיה.

המרכיבים החשובים ביותר של פלדה הם ברזל ופחמן ולהם מוסיפים מתכות וחומרים אשר מקנים לפלדה תכונות מיוחדות. לדוגמא תוספת של ניקל וכרום מוסיפים לעמידות נגד החלדה, סיליקון לגמישות, טונגסטן לקושי ועוד. בחלק מהפלדות ישנם עשרות מרכיבים ונדרשים תהליכים מסובכים ליצור פלדה שתכיל את כולם באופן אחיד. הוספה של חומר מוסיפה לתכונה אך גם גורעת מתכונה אחרת ולכן אין פלדה מושלמת שהיא גם קשה, גם עמידה וגם גמישה יותר מכל הפלדות. יחד עם זאת ניתן לומר שישנן פלדות פשוטות וישנן פלדות איכותיות אשר מדגישות תכונות מסוימות ובכל מקרה הן טובות בכל מאפיין מהפלדות הפשוטות. רוב הפלדות האיכותיות לסכינים מיוצרות ביפן ובארה"ב ואת הפשוטות מייצרים במזרח. החברה המובילה בייצור תעשייתי של פלדות איכותיות לסכינים נקראת SEKI והיא חברה יפנית המייצרת פלדות לרוב חברות הסכינים בעולם.

 חוק אצבע - ככל שאחוז הפחמן בפלדה גבוה יותר כך היא קשה יותר ואיכותית יותר ! התהליכים הכימיים הנדרשים כדי להעשיר את הפלדה בפחמן וכדי לשמור שהפלדה תהיה אחידה ולא פריכה מסובכים ביותר ברמה תעשייתית, ומגיעים לכך שתהליך הייצור של הפלדה התעשייתית הקשה ביותר -CPM440V המכילה מעל ל 2% פחמן -נעשה כולו בואקום. חלק שלם בייצור ובמפעל נמצא בכל כמעט כל הזמן בואקום ונעשה ע"י רובוטים. חוץ מפלדה יוצאת דופן זו, אחוז הפחמן בפלדה נע בין 0.25%-1.4%. את הפלדות מחלקים לשתי קבוצות עיקריות פלדות פחמן ופלדות אל-חלד (Stainless Steel). כיום מקובל יותר להשתמש בפלדות אל חלד בייצור סכינים ואולרים שכן רוב הפלדות האיכותיות מצליחות להיות גם קשות ועמידות ועדיין לשמור על עמידות מספקת בהחלדה. צריך גם לתת את הדעת על עיצוב הסכין, סוג השינון והחומרים מהם עשויים הקת והנדן שכן כל אלו משפיעים על התאמת הסכין לבצוע מטלות מסוימות.

סכין לעומת אולר: הסכין הוא כלי גדול וכבד יותר מאולר אך הוא יציב יותר ומאפשר הפעלת כוח רב יותר על הלהב. האולר קומפקטי יותר והרבה יותר בטוח כאשר הוא מקופל אך פחות בטוח מסכין בזמן השימוש. (אולרים איכותיים יכולים להחזיק לחץ של מאות ק"ג לפני שציר הלהב יתקפל כאשר הוא נעול). כמובן שחשוב ביותר שהלהב ינעל במצב פתוח ושהפתיחה תהיה קלה. כמו כן חשוב שהאולר לא יפתח מעצמו. אולרים באים בדר"כ עם נרתיק או עם קליפ (אבזם חגורה) כדי להצמיד אותם בכיס או על החגורה.

תחזוקה של סכין

חשוב מאד לשמור על חוד הלהב ולהשחיז אותה כל תקופת שימוש. להב כהה, או כהה לסירוגין מסכן יותר את המשתמש בגלל האופי הלא צפוי של החיתוך. בנוסף יש לשמור על נקיון הלהב, ובעיקר על נקיון הציר של אולרים. בנושא שימון, יש לשמן כל סכין ואולר. גם סכיניי אל-חלד לא עמידים בקורוזיה (עיכול) כתוצאה מחשיפה לחומרים כימיים הנמצאים באוויר בטווח ארוך, ובעיקר מדובר לגבי פלדות פחמניות לא עמידות להחלדה הדורשות שימון תמידי בשמן סמיך יחסית, לשימון נשקים. לגבי סכיניי צלילה, ביציאה ממים מלוחים חובה לשטוף מיד את הסכין היטב במי ברז, לנגב אותה ולשמן.

הוראות בטיחות:
 חברות התעופה אינן מרשות לעלות עם הסכינים למטוס, אלא אם הם נמצאים במטען, וגם אז עשויים לשאול לשם מה הסכין. בזמן נשיאת הסכין יש להקפיד שהיא לא מפריעה לתנועה, ולא מסכנת אתכם בזמן ישיבה או מעידה. אסור לזרוק ולהטיל סכין שלא נועדה לכך (סכיני הטלה גמישים במיוחד כדי לספוג את המכה). אל תשתמשו בסכין כפותחן קופסאות ובקבוקים, ואל תפעילו לחץ הצידה (לכיוון הצר של הלהב).

אולרים שוויצריים

רק אולרים של שתי יצרניות אולרים רשאים להיקרא "אולר הצבא השוויצרי". מדבור ב- Wenger ו- Victorinox. כל היתר הם חיקויים, חלקם טובים וחלקם פחות.
 חברות ותיקות אלו מייצרות אולרים כבר מאות שנים והאולרים שהן מייצרות הם שם דבר באיכותם המעולה, בהקפדה על פרטים קטנים ככל שיהיו, ובאופציות הקומפקטיות אך שימושיות שהם מצליחים להכניס לאולרים. לשתי החברות מגוון עצום של אולרים הנבדלים בגודל, בכמות האביזרים והלהבים, בצבעים, ובגימור. רוב האולרים מתאימים במיוחד למטיילים ולמטרות כלליות אך קיימות סדרות אולרים למטרות מסוימות כגון לדייגים, לאספנים ועוד. העקרון המנחה בבחירת האולר השוויצרי המתאים הוא התקציב מול מספר הפונקציות, וכדאי לחשוב אלו פונקציות חשובות יותר וכדאי להשקיע בהן עוד כמה שקלים ובאלו לא. לגבי הבחירה בין שתי החברות, ההבדלים קטנים מאוד. בנוגע לאחריות - שתי החברות הללו נותנות אחריות לכל החיים על האולרים, אך כמובן בסייג של שימוש נאות.

גז מדמיע

גז מדמיע נחשב לנשק ההגנה העצמית היעיל ביותר מבין האפשרויות העומדות בפני כלל הציבור. הגז מדמיע הנמכר לציבור (Pepper Gas) מופק משרף צמח הפלפלת, ומצוי במיכל לחץ בריכוז של 2%-5%, הוא חומר מוחלש מעט, ולכן פחות מסוכן מהגז המדמיע המצוי בצבאות שונים למטרות דיכוי התפרעויות אזרחיות ועוד. השימוש בגז המדמיע הוא ע"י התזה שלו לעבר הפנים בעיקר העיניים, הפה והאף מטווח הנע בין חצי מטר ל-5 מטרים, תלוי בסוג מיכל ההתזה ובסיטואציה. החומר גורם לצריבה חזקה, עיוורון זמני, וקשיי נשימה זמניים. סימפטומים אלו יאריכו בין 10 דקות לשעתיים. על אדם בוגר לא יהיו השפעות ארוכות טווח. הגז יעיל גם נגד אנשים במצב של שכרות, תחת השפעת סמים ותחת התקף פסיכוטי.ישנם מספר אמצעים להתזת גז מדמיע. הפופולרים הם מכלי התזה אישיים. הם קומפקטיים וקל לשאת אותם בתיק, או להחזיקם בסתר בכף היד. הטווח היעיל שלהם נע בין 2 ל-5 מטרים, תלוי במיכל.

 ישנם אמצעים דומים המשולבים בתוך אביזרים יום יומיים כגון מיכל גז מדמיע המשולב בתוך עט שנועדו למטרות הסתרה ולהגדלת סיכויי ההפתעה של התוקף עליו מתיזים. ישנו גם אקדח גז מדמיע, עשוי פלסטיק, הנראה כמו אקדח לכל דבר, מה שמגדיל מאד את כושר ההרתעה, אך גם מסכן את הנושא. במידה שהתוקף חמוש הוא עלול לחשוב שזהו אקדח אמיתי ולהגיב בירי, לכן צריך לשקול זאת לשני הכיוונים. כל המיכלים ניתנים לשימוש במספר התזות במועדים שונים, לחלק מהאמצעים יש ניצרות אבטחה, וניתן לקנות מיכלים להחלפה לאקדח ולעט.

הוראות בטיחות
 התזה של הגז על אדם לא גורמת באופן ישיר לפגיעה ארוכת טווח, אבל שימוש בגז שלא למטרות הגנה עצמית תחשב לתקיפה, והינה עבירה פלילית, לכן אין צורך להסס להשתמש בגז בסיטואציה של הגנה עצמית כנגד מתקפה או איום פיזיים, אבל אסור בשום פנים ואופן להשתמש בו בכל סיטואציה אחרת. חובה לוודא מדי כמה ימים שאין דליפה מהמיכל (ע"י הרחה), ובמידע ויש דליפה צריך לאטום אותו בשקיות או במיכל אטום, ולשטוף היטב כל חלק גוף שבא עימו במגע. דליפה הינה נדירה מאד אך עדיין אפשרית. החומר יעיל גם נגד תקיפה של בעלי חיים, אך אסור בשימוש על בעלי חיים, בכל הסייגים החלים על השימוש בגז, נגד אנשים. הגז המדמיע לא יהיה יעיל כלל אם הוא לא יהיה בטווח גישה מיידי, וצריך גם לתרגל גישה מהירה אל המיכל, וגם את הדרך להשתמש בו (על יבש ללא הפעלה אמיתית). השימוש בגז מדמיע הוא על אחריות המשתמש בלבד ואין האמור כאן כדי להמליץ לאדם להשתמש בגז מדמיע כנגד כל גורם אחר. ושימוש כזה חושף את המשתמש לאפשרות תביעה פלילית ואזרחית.

שוקרים חשמליים

שוקר חשמלי הוא מכשיר חשמלי נייד היכול לשגר זרם חשמלי בעל זרם חזק ביותר (50,000-400,000 וולט) ובעוצמה נמוכה (1-4 מיליאמפר), ע"י מגע בגוף למשך מספר שניות. זרם זה גורם לכאב חד ולהתכווצות שרירים חזקה ולא רצונית היכולה להמשך מספר דקות (עד 15 דקות) תלוי בעוצמת המכשיר, המגע עם העור ויכולת ההתנגדות של הנפגע. הזרם לא גורם לנזק בלתי הפיך או ארוך טווח. גם אם התוקף נוגע במפעיל השוקר הזרם לא חוזר אל המפעיל. נשיאת המכשיר חוקית בארץ ולא נדרש רשיון כלשהו. במגע עם גוף לא נשמעים קולות התפרצות הזרם אשר נשמעים בהפעלה באויר. מקור האנרגיה לשוקרים הוא סוללות. בדר"כ סוללה של V9 ובשוקרים החזקים 2 סוללות. אפשר להשתמש גם בבטריות נטענות. השוקר יעיל יותר במגע לגוף ולצוואר מאשר במגע עם הזרועות והרגליים.

הוראות בטיחות
שימוש בשוקר על אדם לא גורמת באופן ישיר לפגיעה ארוכת טווח, אבל שימוש שלא למטרות הגנה עצמית תחשב לתקיפה, והינה עבירה פלילית. אין צורך להסס להשתמש בשוקר בסיטואציה של הגנה עצמית כנגד מתקפה או איום פיזיים, אבל אסור בשם פנים ואופן להשתמש בו בכל סיטואציה אחרת.
 שוקר החשמלי לא יהיה יעיל כלל אם הוא לא יהיה בטווח גישה מיידי, וצריך גם לתרגל את הגישה המהירה אליו, וגם את הדרך להשתמש בו (על יבש ללא הפעלה אמיתית).

לתחילת הכתבה

כתבות נוספות עבורך