קולומביה - רקע כללי

קולומביה היא אחת המדינות המסקרנות ביבשת דרום אמריקה. נופיה המרהיבים, הג`ונגלים הטרופיים והחופים היפים קנו להם מוניטין עולמי, כמו גם בעיות הסמים (קולומביה נחשבת היום למוקד עיקרי בסחר קוקאין), הפשע והעוני. מתגוררים בה 34 מיליון תושבים, רובם בני תערובות אינדיאניות וספרדיות. שילוב התרבויות, והקלחת הבלתי פוסקת של חברה זו ניכרת בחגיגות של קולומביה - בפסטיבלים ובקרנבלים חסרי המנוח שלה.
מורן שר
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: קולומביה - רקע כללי
Thinkstock Imagebank ©

הקדמה

קולומביה היא אחת המדינות המסוכנות והמסקרנות ביבשת דרום אמריקה. נופיה המרהיבים, הג`ונגלים הטרופיים והחופים היפים של קולומביה קנו להם מוניטין עולמי, כמו גם בעיות הסמים (קולומביה נחשבת היום למוקד עיקרי בסחר קוקאין), הפשע והעוני. מתגוררים בה 34 מיליון תושבים, רובם בני תערובות אינדיאניות וספרדיות. שילוב התרבויות, והקלחת הבלתי פוסקת של חברה זו ניכרת בחגיגותיה- בפסטיבלים ובקרנבלים חסרי המנוח שלה. קולומביה היא המדינה הרביעית בגדלה ביבשת דרום אמריקה. היא גובלת עם המדינות פנמה, ונצואלה, ברזיל, פרו, ואקוודור. היא כוללת גם את האיים San Andrés ו-Providencia.

לתחילת הכתבה


גאוגרפיה והיסטוריה

המבנה הגיאוגרפי הייחודי של קולומביה מקנה לה את כמות זני בעלי החיים והצמחים הגדולה על יחידת שטח. יגוארים, קופים, ארמדילו, דובים ועוד חיות נדירות ונהדרות מסתובבות בים, ביבשה ובאוויר של קולומביה. למעלה ממאה ושלושים אלף זני צמחים שונים משגשגים בה, בכשמונה אחוזים משטחה, שמוגדרים כשמורות טבע. נתונים אלה, גורמים לתרמילאים רבים להגיע אליה. קרבתה של קולומביה לקו המשווה, גורמת לטמפרטורות להיות די קבועות במהלך השנה, כאשר יש שתי עונות מרכזיות. עונה גשומה ועונה יבשה (בין החודשים דצמבר עד מרץ).

ההיסטוריה של קולומביה רצופה תלאות רבות ומאבקים ממושכים. ספרד סיפחה אותה תחת שליטתה כבר בשנת 1500 לאחר ששמועות על אוצרות הזהב האדירים משכו למקום עשרות חוקרים, הרפתקנים ומחפשי זהב. הספרדים התיישבו תחילה בבוגוטה והפכו אותה עד מהרה למרכז תרבותי משגשג. בשנים הבאות נקלעה קולומביה לסכסוכים רבים, כשמחד היו נסיונות להשיג עצמאות ומאידך לא הסכימו הספרדים לוותר על שלטונם. בשנת 1819 הוכרזה לבסוף עצמאות קולומביה לאחר ניצחון בוליבר. מלחמת אזרחים ממושכת שהחלה באמצע המאה התשע עשרה ונמשכה עד סופה תבעה קורבנות רבים ורק בשנות העשרים נדמה היה שקולומביה מצליחה להתייצב פוליטית וכלכלית.

 המשבר הכלכלי של שנות השלושים יצר כאוס מדיני כלכלי נוסף שהחריף בשנות הארבעים והחמישים והגיע לשיא עם רצח מנהיג המפלגה הליברלית חורחה גאיטן. כיום סובלת קולומביה מפילוג קשה ועוני רב, פעולות גרילה, קרטלי סמים, פיגועים נגד אזרחים ובתחילת שנות התשעים סבלה המדינה גם מבצורת ארוכה שפגעה מאוד בחקלאות ובחקלאים והפכה את המצב לקשה עוד יותר. מי שבכל זאת מחליט לטייל בקולומביה ונזהר, ייהנה ללא ספק מהמקומות המרתקים, החופים המדהימים שלא נגמרים ומהתרבות העשירה והמיוחדת שיש למדינה הזו להציע.

לתחילת הכתבה

ערים מרכזיות


 העיר מדג`ין (Medellin) היא השניה בגודלה במדינה, עם יותר ממליון וחצי תושבים. העיר נמצאת בגובה של 3300 מטר מעל פני הים מעל עמק תר, בצפון מערב קולומביה. מדג`ין היא עיר תעשייתית ביסודה ומרכז יצור הקפה והטקסטיל במדינה. לתשומת לבם של התיירים האזור די אלים בשל המלחמה בין עסקני הסמים והממשלה. העיר קאלי (Cali) שוכנת בדרום מערב קולומביה, והיא מרכז תעשיית בסוכר במדינה. עיר, שבה טכנולוגיה מודרנית מתערבבת עם תרבות קולוניאלית עתיקה. בסמוך לה, העיר היפה Popayán, ואתרי ארכאולוגיה ותיירות כסן אוגוסטין, וטיארהדנטרו. העיר באראנקיה (Barranquilla) היא עיר נמל מרכזית, אחת ממהערי התעשיה החשובות ביותר ביבשת דרום אמריקה והרביעית בגודלה בקולומביה. היא ממוקמת על נהר magdelena. מומלץ בבאראנקילה להגיע לשוק המקומי, הנמצא באזור zina negra.קולומביה מיוחדת בכך שהיא נושקת לים הקריבי. אזור קרטחנה (Cartagena de Indias) והחוף, מציעים רבות למבקרים. העיר הציורית על אינספור כנסיותיה, מבנים היספניים מפוארים, וכיכרות מלאות הוד, הפכה למיתוס של ממש, ותוארה ביצירות אמנות רבות. סביב העיר עוד אטרקציות כמו איי רוסריו (Islas de Rosario), שלידם שוניות, וחופים מדהימים, עיר החוף Mompós, ושמורות נהדרות סביב.

בוגוטה - היא עיר הבירה של קולומביה, ובה מתברר למה אחד הכינויים הרווחים של המדינה הזו היא "לוקומביה"- ארץ השגעון... בבוגוטה תראו את חוסר המנוחה של המדינה בזעיר אנפין, קבצנים וסוחרי סמים, ובנינים אלגנטיים מנגד, כאוס שלם של פרדות מובילות סחורות, לצד מוזיאונים מהמעולים ביבשת. כל טיול ברחובות הוא חוויה גדושה, כדי לחוש את אווירתה, לכו אל כיכר סנטאנדר, ושוק הפשפשים של יום א`- Mercado de las Pulgas. בין האתרים המפורסמים של בוגוטה, כדאי לבקר במוזיאנים, אחד הבולטים בהם הוא- Museo del Oro ('מוזיאון הזהב'), בכנסית סנטה קלרה, בכנסית סן איגנאסיו, ובגנים הבוטניים.

יוצאים לטיול תרמילאים בקולומביה? כל המידע לטיול שלכם באתר "עפתי" >>

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על קולומביה

הזמנת חופשה לקולומביה

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם