עפתי לתרמילאים

ייעוץ והדרכה על מים-נשיאה וטיהור

הסבר על מנשאי מים גמישים, הסבר על תרמוסים בלתי שבירים, הסבר על שיטות לטיהור מים והסבר על מאפייני המטהרים.
chen
|
שמור לעצמי

בכתבה זו:

מנשאי מים גמישים

המפתח לתפקוד מלא בכל פעילות פיזית הוא החזרת נוזלים בצורה יעילה לאורך כל זמן הפעילות. מנשאי המים הגמישים הם הפתרון הנוח ביותר לצורך לשאת מים בשטח ולשתות מהם תוך כדי הפעילות. הם באים במבחר גדול של נפחים ועיצובים, מתאימים לכל מטרה מחוץ לבית- לטיולים ולכל ענפי הספורט האתגרי.
 היתרונות הגדולים של מנשאי המים הגמישים:

  • אפשר לעצב אותם בדיוק למטרה שאותם הם נועדו למלא.
  • מבחר אפשרויות נשיאה רבות: על הגב, בתוך תרמיל, ברכב, על שלדת האופניים ועוד.
  • נפח המיכל הגמיש תלוי בכמות המים שהוא מכיל. מיכל שיכול להכיל 5 ליטר, יתפוס נפח של 2 ליטר, כאשר הוא מלא במעט פחות מ-2 ליטר מים.
  • ניתן לדחוס את המיכל הגמיש לתרמיל או לנפח סגור אחר, ולקפל אותו לפי הצורך.
  • ניתן לשלב את מיכל המים עם איבזורים שונים כגון תיק למסמכים, ערסל לקשירה ועוד.
  • לרוב מנשאי המים הגמישים יש אפשרות לחבר צינורית גמישה המאפשרת לשתות תוך כדי המשך הפעילות מבלי להפריע למהלכה.
  • רוב החלקים הפנימיים (השקית המכילה את המים) והחיצוניים (הצינורית, פיית השתייה) ניתנים להחלפה, ומחירם זול.
  • העמידות והחוזק של המימיות הגמישות עולה לעיתים על אלו של המימיות והמכלים הקשיחים.

תרמוסים בלתי שבירים

בניגוד למבחר המוצרים הנקראים תרמוס בפי כל, במשפחה זו נמצאים רק מיכלים אשר יכולת הבידוד שלהם נובעת מואקום המצוי בין המיכל החיצוני לפנימי.
 ואקום (ריק) הוא המבודד המושלם, ואם יכולנו לייצר מיכל עם ואקום מושלם מכל צידיו הוא היה שומר על הקפה חם לצמיתות. מבחר התרמוסים מתחלק לשני סוגים: תרמוסים עם מיכל ואקום מזכוכית, ותרמוסים בלתי שבירים מנירוסטה. יעילות הבידוד של שני הסוגים דומה וההבדל נעוץ בעובדה שזכוכית היא חומר שביר, בעיקר כאשר יש הרבה ממנה ועובייה בתרמוסים דק, ולכן תרמוסים מזכוכית דינם להישבר בשלב כלשהו. התרמוסים הבלתי שבירים עשויים ממיכל פנימי ומיכל חיצוני שניהם מנירוסטה (פלדת על-חלד) ובאמצע ואקום, והם אכן עמידים נגד שבירה, בכל רמה של פעילות נורמלית. ההבדלים בין תרמוס מפלדה למישנהו הם בנפח, באיכות הואקום, וברמת הגימור הבאה לידי ביטוי ברצועת נשיאה, בכפתור פתיחה וסגירה ע"י לחיצה וכו`. מחירם של תרמוסים מנירוסטה כמובן יקר משל תרמוסים מזכוכית אבל מחירם מחזיר את עצמו, למי שרוצה לשמור על הקפה חם ועל הלימונדה קרה. חד משמעית אנו ממליצים לההשקיע עוד סכום קטן, ולהיות שקטים כשהתרמוס בידי הילדים.

שיטות לטיהור מים

מים לשתייה הם אחד הנושאים החשובים ביותר כאשר אנו מתכננים טיול. אין זה משנה אם זה טיול שטח בו אנו צריכים לדאוג לזמינות מים מהטבע, או מברזים במקומות ידועים, או טיול במדינות בהן איכות מי השתייה ירוד ומחייב אותנו לטפל במים לפני השתייה.

מים עלולים להכיל חומרים מזהמים שונים כגון: מיקרו-אורגניזמים: חד-תאיים, חיידקים, נגיפים, כימיקלים, ולכלוך. בכל מקרה בו לא ניתן לדעת בודאות מה איכות המים- חשוב מאד לסנן או לטהר אותם לפני השתייה. במדינות עולם שלישי בהן מסוכן לשתות את מי השתייה רצוי לשתות מים מינרליים מבקבוקים חדשים וסגורים ורק כאשר לא ניתן להשיג מים מינרליים לטהר מי ברז או מי מעיינות ומי שלגים.

 השיטה הפופולרית ביותר הוא ע"י טיהור כימי. שיטה זו נוחה לביצוע ומאפשרת טיהור כמות מים גדולה בעלות נמוכה. חסרונה שהיא משאירה טעם לוואי במים ואינה מסלקת לכלוך. (חלק ממוצרי הטיהור המתקדמים מכילים גם מסנן לסילוק הלכלוך וגם ספיגה של טעם הלוואי לאחר הטיהור). לטיהור כימי משתמשים בעיקר בשני חומרים יוד או כלור ובצורות שונות. כל המוצרים אשר מבצעים טיהור כימי ב"למטייל" מבוססים על יוד כיוון שיעילותו גבוהה מאשר הכלור וטווח הטיהור שלו גדול יותר.
שיטה נוספת לטיהור מים היא ע"י סינון מכני של המים. יעילות הסינון תלויה בקוטר הנקבוביות של הפילטר. יתרון השיטה הוא בסינון מהיר ומיידי של מים לשתייה. חסרונותיה: מחיר גבוה ונפח גדול יחסית של מכשיר הסינון ויעילות מוגבלת מול מיקרו-אורגניזמים.

 *מסנן למי ברז מתאים לכל בקבוק, אך הוא לא מבצע פעולת טיהור ותפקידו לסנן טעמי לוואי במי ברז (כלור, חלודה, לכלוך) ולכן הוא לא מחליף מוצרי טיהור במקום בו הם נדרשים. לעומת זאת הוא אידיאלי לארץ ומשפר לחלוטין את טעמם של המים.

מאפייני המטהרים
מטהר כמות (ליטר): כמות מים מקסימלית שניתנת לטיהור או לסינון ע"י המוצר. צריך לתכנן 5 ליטר ליום לאדם בוגר.
חומר פעיל: מהו החומר הפעיל כאשר הטיהור כימי.
זמן טיהור: כמה זמן אורך טיהור של 1 ליטר מים.
סינון לכלוך: האם מתקיים גם סינון מוצקים חוץ מתהליך הטיהור.
משאיר טעם לוואי: האם תהליך הטיהור משאיר טעם לוואי של יוד, או שישנה ספיגה של טעמי לוואי לאחר הטיהור.
החלפת מסנן: האם ניתן להחליף רק את המסנן לאחר שהוא יצא מכלל שימוש.
שימוש נוסף במים: האם ניתן להשתמש במים גם לשימושים אחרים חוץ משתייה?- קשי הטיהור דורשים מציצה של המים לפה ולכן אי אפשר לשטוף ידיים למשל עם המים המטוהרים.
עלות טיהור 1 ליטר (אגורות): מה העלות המחושבת לטיהור 1 ליטר מים (מחיר המוצר לחלק בכמות המקסימלית האפשרית לטיהור).

לתחילת הכתבה

כתבות נוספות עבורך