למה שייט ולמה דווקא הים הבלטי? האמת פחדתי משייט. אינני בין האוהבים את הים. לא את החוף ולא את המעמקים. ניסיון קצר של שייט ביכטה גרם לי להקאות ממושכות ותחושת מיאוס. מחברים שעברו את החוויה הבנתי שאוכל מצוי בשפע, מכל סוג שרק עולה על הדעת וכמעט בכל שעות היממה (כן, גם אני מהמתקשות לעמוד בפיתוי) לכן עד היום, למרות גילי המופלג, לא הייתי מוכנה לשמוע על שייט. ואז, כמו הרבה פעמים, תוך כדי שיחה עם חברים, החלטתי שאולי הגיע הזמן לנסות.

ואם כבר שייט אז עדיף בים הבלטי. הים רגוע ושקט הוא תחום בשבע מדינות (דנמרק, שבדיה, פינלנד, אסטוניה, לטביה, רוסיה וגרמניה) פתח צר מכניס אליו את מי האוקינוס האטלנטי ומי נהרות רבים נשפכים אליו. הוא סגור ברובו ע”י יבשה ולכן איננו מושפע ממשטר הרוחות מה שאומר שאין כלל גלים.

השייט הוא שילוב של טבע, נופים וערים היסטוריות מרתקות והוא קרוב באופן יחסי מאחר והיציאה אליו היא מאירופה.

לעניין האוכל קיויתי שאדע לשים גבולות…

השייט נמשך 9 ימים במהלכם ביקרנו בבירות סקנדינביות יפות כמו סטוקהולם והלסינקי ובירות פחות מוכרות כמו טאלין בירת אסטוניה וריגה בירת לטביה. גולת הכותרת – סנט פטרסבורג שברוסיה בה שהינו יומיים.

האוניה Serenade of the Seas השייכת לחברת Royal Caribbean. לא אונית הדגל של החברה ובכל זאת גדולה מאד ועליה 2,139 נוסעים ו-891 אנשי צוות. 13 קומות של חדרים, חדרי אוכל, בריכה חיצונית ופנימית, סאונה, אולם תאטרון וקולנוע, מגרשי כדורסל, מיני גולף, בכל פינה תזמורת חיה ומי שאוהב לרקוד יכול לעשות זאת שעות רבות. וכדי שחלילה לא תשתעמם 

בערב מגיע לחדר עיתון יום המחר (מלא וגדוש ב-4 עמודים) ובו מבחר האירועים על האוניה והצעות לסיורי חוף.

הצילום לצורך קנה מידה “מפלצת” אמיתית…

מהלך השייט

טסנו לסטוקהולם דרך קייב והגענו בשעות הערב המאוחרות ישר ללינה והתארגנות.

עד שעות הערב (ביום שלמחרת) טיילנו בעיר המיוחדת והיפה שבנויה על ארכיפלג בן 24,000 איים וביניהם תעלות, גשרים ואגמים.

מקור השם סטוקהולם “אי הגזעים” (סטוק – גזע, הולם – אי) באגדה המספרת כי במאה ה-12 הייתה זו עיירה קטנה ורחוקה שהותקפה מידי פעם על כן הטמינו התושבים את תכשיטיהם בגזע עץ והשיטו אותו בים. הגזע הגיע לאי סטאדסהולמן, ובמקום זה קבעו התושבים את מושבם.

תחילת ביקרנו במוזיאון ואזה Vasa. מוזיאון שנבנה במיוחד כדי לאכלס את האוניה ואזה, אונית מלחמה, שיצאה מנמל שטוקהולם ב-10.8.1628

תותחי האוניה הספיקו לירות מטח כבוד לכבוד המאורע מאשנבי הירי שבצד שמאל.

כעבור 1,000 מ' נשבה רוח פתאומית. האוניה נטתה על צידה, מים חדרו פנימה דרך אשנבי הירי הפתוחים. הואזה שקעה במצולות הים אחרי 15 ד' מרגע היציאה. על סיפונה היו 450 איש שחלקם הגדול נספה בים.

333 שנים הייתה האוניה מתחת למים ובמבצע כמעט צבאי הוצאה כמעט בשלמותה ב-21.4.1961

האוניה הייתה זקוקה לטיפול מיוחד כדי לשמר את העץ. יחד איתה הועלו 14,000 חפצי עץ נפרדים כולל 700 פסלים שהושבו למקומם הטבעי באוניה.

חלק מהפסלים שחולצו היו מצופים זהב וצבע.

אי אפשר להגיע לעיר ולא לבקר במוזיאון ייחודי זה. סיור במקום והקפת האוניה מחזירים לחיים תקופה שלמה שחלפה ומבין הממצאים ניתן ללמוד הרבה. בכל זאת לפנינו מוצר מלפני כ-400 שנה כמעט מושלם. בחדרים צדדים ניתן לראות חלקי ביגוד, כלי אוכל, כלי עבודה ועוד.

https://www.vasamuseet.se/en

יצאנו לטייל בין סמטאות העיר העתיקה. סמטאות צרות ומיוחדות. הרחובות מרוצפים אבנים קטנות וביניהם כיכרות ציוריות, פסלים, מזרקות וכמובן מסעדות ובתי-קפה לרוב. העיר העתיקה, גמלה סטאן, הוכרזה אתר שימור ע”י אונס”קו.

וזאת הסמטה הצרה ביותר בעיר סמטת מארלן טרוטיגס גראנד (Marlen Trotigs Grand) שרוחבה 120 מ”מ בתחילתה ורק 60 ס”מ בסופה.

ארמון המלך, קונגליגה סלוטט (Kungliga Slottet) הוא מקום המגורים הרשמי של משפחת המלוכה השבדית emoji הארמון המקורי נשרף בשנת 1697 והנוכחי שוקם ושוחזר לאחר 60 שנה ונפתח שוב ב-1754. הארמון בנוי בסגנון בארוק איטלקי נפלא. לצערי לא זכינו לראות את החלפת המשמרות בגלל השעה בה ביקרנו ולא רצינו להתעכב. ודאי מחזה מלהיב שראינו כמוהו במקומות אחרים.

המשכנו את מסענו הרגלי (30 מעלות בצל – מי היה מאמין) אל כיכר סטורטוקגט Stortorget. הכיכר היפה המוקפת חנויות ובתי קפה נמצאת במרכז העיר העתיקה.

הכיכר נקראת גם “כיכר הדמים” וכי למה? כריסטיאן השני, מלך דנמרק, הטיל מצור על העיר בתחילת המאה ה-16 במטרה לפלוש לעיר. האצולה השבדית הגיעה איתו להסכמה כי בנובמבר 1520 יוסר המצור וכריסטיאן יוכתר כמלך שבדיה. לאחר 4 ימי שמחה החליט כריסטיאן להעמיד את בני האצולה השבדית למשפט וערף את ראשם של 100 אצילים בכיכר. אחד הכמרים אסר על תושבי העיר לגעת בגופות. גשם עז שירד שטף את הכיכר בנהר של דם ומכאן נשאר שמה של הכיכר.

כיום הכיכר, היפה הומה ברוב שעות היממה. קשה למצוא מקום ישיבה בבית קפה שלא נדבר על כך שתמורת ביקור בשירותים יש לשלם…

עוד תופעה מעניינת בבתי הכיכר: לצד החלונות האמיתיים יש על פני המבנים חלונות מצויירים המחקים את המקור. הסיבה לתופעה קשורה למדיניות המיסים של העיריה. עד המאה ה-19 נקבע גובה המס ע”י גודל החלונות ומספרם. כדי לחסוך בכסף אך לשמור על סימטריה אדריכלית נהגו להוסיף חלונות מצויירים לצד האמיתיים.

בבנין הצהוב החלונות בקומה ה-4 מצויירים וכן החלונות בקומה ה-3 בבנין האדום. פשוט קשה להאמין גם כשמתקרבים.

שבדיה ידועה בתעשיית הזכוכית. חנויות רבות מציעות כלים ודמויות מזכוכית קריסטל מדהימה בצד חנויות מזכרות לתיירים.

לא יכולתי כמובן לפסוח...והיום אני מצטערת שלא קניתי יותר. בפעם הבאה…

עזבנו את העיר העתיקה ופנינו אל בית העיריה היפה והמפואר הבנוי מלבני בטון אדומות ושוכן על גדת אגם וטרן.

הבניין מרשים בגודלו ובצבעו וניתן לסייר בו רק בצורה מאורגנת. סיורים נערכים מידי יום ובחודשי הקיץ יוצא סיור כל חצי שעה.

אחת העובדות המעניינות והתמוהות, בעיני לפחות: במועצת העיריה יש 101 חברים ואף אחד מהם איננו ראש העיר. הכל מוחלט ונעשה ע”י המועצה.

“האולם הכחול” הוא הראשון בסדרת אולמות ענקיים. למה כחול למרות שהוא אדום? blush לא הצלחתי לקבל תשובה אבל החדר גדול ויפה ובו נפגשים מקבלי פרס נובל עם המלך. עמדתי משתאה ונדהמת כשמדריך הסיור תאר את דרכו של המלך לקראת פגישתו עם מקבלי הנובל ונזכרתי בכל אותם ישראלים יפים שזכו לייצג את מדינתנו הקטנה.

כאן נמצא האורגן הגדול ביותר בכל ארצות סקנדינביה עם למעלה מ-1,000 צינורות (בחלק העליון של התמונה).

החדר הבא הוא אולם הנשפים המלבני והארוך שנועד בין היתר לקבלות פנים חגיגיות.

ולידו “אולם הזהב” בו נוהג מלך שבדיה לסעוד את הסעודה הרשמית עם מקבלי הפרס לדורותיהם תמיד באותו תאריך 10.12

הרצפה עשויה שיש והקירות מכוסים ב-19 מליון פסיפסי זכוכית המצופים בעלי זהב של 24 קראט. הציורים שמעל החלונות מתארים חיי אדם והאישה בקיר המרכזי היא סטוקהולם מלכת האגם על שמה נקראת העיר

מחלונות החדר נשקפים נופי האגם

ומן האגם חזית הבניין

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%99%D7%9F_%D7%A2%D7%99%D7%A8%D7%99%D7%99%D7%94

הגיע הזמן להיפרד (זמנית) מהעיר ולצאת אל עבר האוניה המחכה בנמל.

תהליך הקליטה עבר במהירות בסופו קיבל כל נוסע כרטיס זיהוי. הכרטיס הכיל פרטים כמו: מספר השולחן בחדר האוכל המרכזי ושעת הארוחה, מספר החדר (כפי שהוזמן עם או בלי מרפסת) קורא הברקוד מאשר את תמונת הנוסע

אחרי תרגול קצר של מקרה חירום התחלנו “לגלות” את האוניה… וכנראה עד הסוף לא “גילינו” הכל

הערב ירד ומראות השקיעה השאירו אותנו על הסיפון העליון מהופנטים למרות הרוח החזקה שנשבה

במהלך הלילה הפלגנו עד לעגינה בשעת בקר מוקדמת בהלסינקי. מהנמל למרכז העיר רבע שעה נסיעה.

רצה הגורל והגענו לעיר ביום בו נערך המפגש בין טראמפ לפוטין מה שאמר שחלק מהעיר היה סגור.

ובכל זאת לא ויתרנו.

ברוכים הבאים להלסינקי בירת פינלנד. עיר שזכינו לטעום קמצוץ ממה שיש לה להציע

תחילה הגענו ל-Sibelius Park. מלבד המדשאות, הצמחיה המגוונת והאגם, הפארק מפורסם בזכות אנדרטת סיבליוס על שמו של המלחין הפיני גו'ן סיבליוס שהוקמה בשנת 1967

האנדרטה בנויה מעשרות צינורות כסופים המתחברים זה לזה ויוצרים צורה יוצאת דופן. הצינורות בעלי אורכים ומרקמים שונים זה מזה. לידה מונח דיוקנו של המלחין

https://www.youtube.com/watch?v=ujie08-G6Ds

אחת הכנסיות היותר מיוחדות בעולם היא כנסיית טמפליוקיו Temppeliaukio Rock. בנויה בסגנון מודרני כאשר סלע בזלת שפוצץ מקיף אותה ומהווה חיפוי. הכנסיה מצופה מבחוץ נחושת וקירותיה הפנימייים מצופים בשברי אבנים

קרני השמש משתקפות דרך הזכוכיות ויוצרות מראה מפעים. האקוסטיקה מצוינת. פסנתרן הנעים את זמננו 

זה סלע הבזלת אותו פוצצו

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9B%D7%A0%D7%A1%D7%99%D7%99%D7%AA_%D7%98%D7%9E%D7%A4%D7%9C%D7%99%D7%90%D7%95%D7%A7%D7%99%D7%95

הכיכר המרכזית והחשובה ביותר בעיר היא כיכר הסנאט Senate Square. בכיכר זו מרוכזים ארבעה מבנים אדירים שתוכננו כולם ע”י אותו אדריכל קארל לודוויג אנגל.

הקתדרלה של העיר עם הכיפה הגדולה ולצידה שתי כיפות קטנות. המבנה לבן בוהק והוא אחד מסמלי העיר. הכנסיה שייכת לזרם הלותרני ונבנתה בסגנון ניאו-קלסי. בנייתה הושלמה בשנת 1852. היא כל כך גדולה שכדי לצלמה בשלמותה הייתי צריכה להתרחק. מאחר והיה חם התעצלתי לעלות במדרגות לצפות בפנימיותה.

https://www.youtube.com/watch?v=cnUbMcEW0UU

לצידה בניין הממשל

הכיכר רועשת וגועשת. עשרות תיירים בחום שאינו אופייני למדינה. הפגנות כאלו ואחרות בכל פינה.

בחזית ניצב בגאון פסלו של אלכסנדר השני שסיפח את פינלנד לרוסיה בשנת 1809 והביא לשגשוגה של העיר. אלכסנדר השני הכתיר את הלסינקי כבירת פינלנד בשנת 1812 משום קרבתה אל סנט פטרסבורג.

מאחר ונותר לנו זמן עד להפלגה והעיר היתה חסומה ברובה נסענו לעיירה קטנה ימי ביניימית בשם פרובו Provoo המרוחקת 45 ד' נסיעה.

טיול רגלי בעיר העתיקה הציורית השוכנת על גדות נהר ושופעת חנויות קטנות, בתי קפה ומסעדות בבתים צבעונים ציוריים

ואפילו לכנסיה שבראש ההר עלינו

https://www.visitporvoo.fi/

אבל זמננו תם ואם לא נחזור בזמן האוניה תפליג בלעדינו…

חזרנו לחדר ו...הפתעה פילון קטן וחמוד חיכה לשובנו (לצידו העיתון היומי)

ערב של אוכל ובילויים ולפנות בקר הגענו לעיר הגדולה והיפה סנט פטרסבורג בה נבקר יומיים

בחורף 1703 כבש הצבא הרוסי את אזור שפך הנהר נייבה Neva המוליך אל הים הבלטי. המקום היה נידח, מרוחק ושומם אולם הצאר הרוסי פטר הראשון שעמד בראש הצבא הכריז: ”כאן תקום עיר!” פטר היה נחוש ועקבי ומן השממה והביצות קמה העיר סנט פטרסבורג אחת הערים היפות, ויש האומרים, היפה ביותר בתבל. יש בה ארמונות, מוזיאונים, כנסיות ואנדרטאות לרוב. העיר “מצופה” זהב. קשה להלך ברחובותיה בלי להביט ימינה ושמאלה ולהתלהב מכל בניין ובניין. כל אחד ייחודי ומיוחד.

סבוב קצר בשדרות אלכסנדר נייבסקי (Nevskiy Prospect) השאנז אליזה של העיר השאיר אותי פעורת פה. לאן להסתכל תחילה? מבנים מפוארים, כנסיות וארמונות, גשרים וחנויות רבות

קתדרלת קאזאן Kazan Cathedral באמצע הרחוב עם שתי שורות עמודים הנדמות לידיים שמחבקות את המאמינים

בכנסיה זו אף זכינו “להשתתף” בטקס חתונה. הכומר מסב ראשו לאחור לוודא שהזוג צועד בעקבותיו...

http://www.saint-petersburg.com/virtual-tour/kazan-cathedral.asp

ובין המוזיאונים לא נפקד מקומו של מוזיאון שוקולד טעים במיוחד

פטר הגדול היה הצאר הרוסי הראשון שיצא למערב. הוא הגיע לונציה, הוקסם מיופיה של העיר והחליט להקים ונציה משלו על גדות הנייבה. הוא הזמין כמה אדריכלים איטלקיים מובילים ונתן להם יד חופשית וארנק פתוח. מכאן כינויה של העיר “ונציה של הצפון” ובה תעלות ונהרות רבים החוצים אותה. עשרות קילומטרים של תעלות נחפרו בין הנהרות ואלפי איש ניספו כתוצאה מהתנאים הקשים ששררו באזור וממגפות שהפיצו יתושי הביצות.

גולת הכותרת של העיר מוזיאון ההרמיטאז' Hermitage שפירוש שמו - מקום התבודדות. המוזיאון העצום והיפה המכיל 3 מליון יצירות אומנות מרחבי העולם. מדריך מקומי הסב את תשומת ליבנו לכך שבמקום יש 1,057 חדרים וכדי לראות את כל אוצרות האומנות נדרשות 11 שנים והליכה של 22 ק”מ smiley

פטר הגדול אשר היה אספן אומנות קנה באירופה המערבית אלפי יצירות מופת ובנה בעיר את המוזיאון הראשון בתולדות רוסיה. במוזיאון שוכן האוסף הגדול של פטר הגדול שהוגדל והורחב ע”י יורשיו.

רצוי להיעזר בהדרכה מקומית או באוזניות שמע. עמדנו בתור לקניית כרטיסים כמעט שעה. הסיור ארך כשלוש שעות כשעל חלק גדול מהפריטים נאלצנו לוותר מפאת גודש המקום

מעט מהאושר הרב

http://www.hermitagemuseum.org/wps/portal/hermitage/?lng=he

הקתדרלה המערבית הראשונה ברוסיה נבנתה בשטח המצודה הצבאית החזקה שבנה פטר הגדול קתדרלת פטר ופול Cathedral Peter and Paul בה קבורים כמעט כל הצארים של רוסיה כולל פטר הגדול. הקתדרלה בולטת מרחוק – מגדל מוזהב עם חוד

עוד כנסיה אותה זכינו לראות מקרוב אבל מבחוץ היא “הכנסיה שעל הדם השפוך” או בשמה המקורי כנסיית התחייה.

חלק מהכנסיה נמצאת בשיפוצים. תמונה כוללת לקוחה מהאינטרנט

הסיפור מאחורי הכנסיה מספר על זרם מהפכני ואלים שניסה להתנקש בחייו של הצאר אלכסנדר השני. במרץ 1881 הניח מתנקש פצצה בעת שהצאר טייל בעיר במרכבתו. הצאר נפצע פצעי מוות ובמקום בו נפל נבנתה הכנסיה ע”י בנו אלכסנדר ה-3 והיא בין היפות בעולם.

http://eng.cathedral.ru/kamen

סיור בעיר יכול לכלול רק כנסיות מדהימות וכמובן יום אחד לא יספיק לכן את רוב הכנסיות ראינו מבחוץ. הכנסיה הגדולה ביותר במזרח אירופה והרביעית בגודלה בעולם היא כנסית איאזק הקדוש St. Isaac's Cathedral הקרויה ע”ש קדוש נוצרי מימי הביניים.

בסנט פטרסבורג, שהתאפיינה תמיד בסובלנות דתית, נמצא בית הכנסת השני בגודלו באירופה שנפתח בשנת 1893. בשנת 1930 סטלין סגר אותו. הבניין החל להתפורר עד שהגיעה תרומתו של אדמונד ספרא שעזרה בשיקום ושיפוץ הבניין. הוא נפתח מחדש בשנת 1997

על גדת נהר הנייבה הוצב סלע גרניט עצום ומעליו פסלו של פטר הגדול “פרש הברונזה”

קטרינה הגדולה היא שהנציחה את זכרו של פטר ודאגה שאותיות שמה תהיינה גדולות משלו.

בשעת בין הערביים שבנו להתרעננות קצרה באניה ולקראת חשכה חזרנו לעיר לאולם מרינסקיMariinsky Theatre

בו צפינו במופע הבלט “אגם הברבורים”. אינני חובבת בלט אבל זו הייתה חוויה. ראשית האולם עצמו מפואר ומהודר וכולל 5 קומות. הבמה גדולה, מסתובבת, עולה ויורדת, תזמורת חיה גדולה והמופע עצמו מקצועי, עשיר בתלבושות ומהנה מאד. בהחלט מומלץ למי שמגיע לעיר.

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%AA%D7%99%D7%90%D7%98%D7%A8%D7%95%D7%9F_%D7%9E%D7%A8%D7%99%D7%A0%D7%A1%D7%A7%D7%99

עוד יום עמוס בחוויות הסתיים.

היום השני הוקדש לעיירה פושקין המרוחקת כשעת נסיעה ממרכז העיר. פושקין, המשורר הלאומי שנולד בשנת 1799 קיבל בעיירה זו את חינוכו וכהוקרה שונה שם המקום מכפר הצארים לפושקין.

את פנינו קבלה תזמורת כלי נשיפה שזיהתה מיד שאנו ישראלים ונגנה את הנעימה “הבה נגילה”

בעיירה שני אתרי תיירות מדהימים. תחילה ביקרנו בארמון יקטרינה Catherine Palace

הארמון המעוצב בסגנון בארוקי מהמם. עושר, גודל ומרחבים שקשה בכלל לתאר 200 חדרים מעוצבים שכמובן אי אפשר לבקר בכולם אבל הדמיון עובד שעות נוספות.

מספרים שיקטרינה הגדולה השקיעה 100 ק”ג זהב טהור בעיטורו של הארמון וכאשר נגמר לה הכסף העלתה את מס המלח (מוכר וידוע).

המבקרים בארמון חייבים לעטוף את נעליהם בכיסוי כדי לשמור על ניקיון הפרקטים. הכיסוי הפך מאוחר יותר לכובעו של בעלי…blush

בעת מלחמת העולם השניה השתמשו הגרמנים בחדרי הארמון כמחסנים ועם נסיגתם שרפו את כולו. הארמון שופץ ושוחזר ונפתח מחדש בשנת 1996.

החדר היקר ביותר בארמון הוא חדר הענבר שעוצב ע”י אומנים רוסים וגרמנים בין השנים

1701-1709. הענבר היא אבן-חן הנוצרת משרף מאובן ונחשבת לנדירה ביותר.

החדר מצופה בלוחות מגולפים בשטח של 55 מ' ובמשקל של 6 טון. כל הלוחות נבזזו ע”י גרמניה הנאצית ונעלמו. החיפוש אחריהם נמשך עד היום. בשנת 1997 הוחלט על בניה מחדש של חדר הענבר תוך הסתמכות על תיעוד שקדם למלחמה. יש המכנים את החדר “פלא עולם שמיני”

החדר גדול ומסנוור… הזהב וצבע הענבר בוהקים. כל ס”מ קיר מצופה. אין מילים לתיאור חוץ מהצעה לנסוע ולראות. לא יאומן מה שהרבה כסף יכול לעשות.

הגן של הארמון יפה ומטופח, יש בו פסלי אריות ואגם קטן ובו אי. על האי בית אותו משכירים לאירועים פרטיים

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%A8%D7%9E%D7%95%D7%9F_%D7%99%D7%A7%D7%98%D7%A8%D7%99%D7%A0%D7%94

האתר השני בו ביקרנו בעיירה היו גני פטרהוף Peterhof. הארמון והגנים נבנו במאה ה-18 ע”י פטר הגדול אחרי שחזר ממסעו לפריס וראה את ארמון ורסאי. הוא החליט לבנות ארמון וגנים דומים שישמשו כמגרש שעשועים קיצי לקיסרים ולצארים הרוסיים.

אל הארמון עצמו לא נכנסנו. העדפנו להתרכז בגנים המדהימים ובשפע המזרקות

הגנים מחולקים לשניים: המתחם התחתון והמתחם העליון.

במתחם העליון כולל 5 מזרקות מפוזרות על שטח נרחב. הגדולה שבהם היא מזרקת נפטון

המתחם התחתון הוא מתחם המזרקות הגדול בעולם המשתרע על שטח של 200 דונם ועשרות מזרקות משולבות בו

המזרקה המרכזית היא מזרקת שמשון הגיבור הנלחם עם האריה. עמוד המים של המזרקה עולה לגובה 21 מ'

לראות כדי להאמין!!

https://peterhofmuseum.ru/

ירדנו לים וחזרנו לעיר ברחפת מהירה

הערב, קיבל את פנינו בחדר ברבור הדור צוואר

בשעת בקר מוקדמת עוגנת האניה בטאלין בירת אסטוניה

הסיור שלנו התמקד בעיר העתיקה, הקטנה והיפה אשר הוכרזה ע”י אונסק”ו כאתר מורשת עולמית.

העיר מוקפת בחלקה בחומה ובמגדלים. תעלות מים סבבו בעבר את העיר אולם משנגמר הצורך בהגנה הפכו תעלות המים לגנים נרחבים המקיפים את העיר והחומות הפכו רקע למכירת עבודות אומנים

מזג נאויר האיר לנו פנים והחום היה נסבל רק 28 מעלות.

בפברואר 1918 הכריז הפרלמנט של אסטוניה על עצמאות ועל טאלין כבירה על כן חוגגת המדינה בשנה זו 100 שנים לעצמאותה. (כפי שלמדנו במהלך השנים סופחה אסטוניה לברה”מ, נכבשה ע”י הנאצים ושוב ע”י הסובייטים עד לשחרורה הסופי (בנתיים) באוגוסט 1991

טאלין העתיקה נבנתה כשתי ערים נפרדות שאוחדו רק בסוף המאה ה-19. העיר העליונה טומפיאה Toompea היתה מרכז האבירים והאצולה. בה נבנו ארמונות גדולים, מצודות ומגדלי שמירה גבוהים. העיר התחתית נשלטה בידי סוחרים שניהלו קשרי מסחר בים הבלטי.

על גבעת טומפאה נבנתה קתדרלת אלכסנדר נבסקי Alexander Nevsky Cathedral בשנים 1894-1900 והיא קתדרלה רוסית אורתודוכסית הבולטת בכיפותיה בענקיות. האסטונים שרובם לותרנים ביקשו להרוס את הקתדרלה שסמלה את השלטון הרוסי אך נאלצו לוותר מחוסר משאבים. המבנה הלך ונהרס באופן טבעי עד לתחילת שיקומו בשנת 1991.

בקתדרלה 11 פעמונים ביניהם הפעמון הגדול ביותר בטאלין השוקל 15 טון וצליליו נשמעים למרחוק.

המעבר בין העיר העליונה לתחתונה

נעים לשוטט בסמטאות המתפתלות של העיר העתיקה. הרחובות מרוצפים אבן, הגגות אדומים, בתי הקפה המלאים והמלצרים בחלקם לבושים בבגדים מסורתיים.

עדות להיותה עיר עתיקה הוא מרזב המגף שבעבר אספו בו מים

הכיכר המרכזית היא כיכר העיריה בראשה דגל אסטוניה בצבעי כחול-שחור-לבן. לדגל יש משמעות: לבן: טוהר ותקוה, שחור: עבודה קשה וכחול: שמים

למרות החום דוכני המוכרים היו עמוסים בבגדי חורף מחממים. סוודרים יפים עבודת יד, כובעי עור וצמר, גרביים סרוגות, חותלות ומעילים שלא מתאימים לנו בחורף הקר ביותר שיכול להיות אצלנו.

מה שמעורר בליבי את המחשבה מה עושים כאן בשעות היום הקצרות והקרות בחורף: איך מתנהלים, איך מתלבשים, מה קורה עם הצעירים, האם כמות האלכוהול שנצרכת גבוהה במיוחד ושאלות רבות נוספות שאולי,אם אסע שוב בחורף אוכל לתת להן תשובות

טאלין ידועה במרציפן המצויין שלה ולכן ביקרנו באחת החנויות, קנינו, אכלנו ונהננו ואף דאגנו להביא הביתה לאושרם של שאר בני המשפחה. הדמויות המפוסלות במרציפן כולן עבודת יד. באחת החנויות אף הציעו לנו להצטרף לסדנת ציור על מרציפן או להכין פסלים. לצערנו מפאת קוצר הזמן נאלצנו לסרב. אולי בפעם הבאה..

נסיעה קצרה הביאה אותנו אל בית הכנסת החדיש והמשופץ של טאלין שנחנך בשנת 2007 ביום ירושלים בנוכחות שמעון פרס והרב יונה מצגר.

ברחבי אסטוניה חיו מעט יהודים (באופן יחסי) ורובם התרכזו בטאלין כ-3,500 איש. ביוני 1941, שבוע לפני כיבוש אסטוניה בידי גרמניה הנאצית גרשו הרוסים לסיביר כ-500 יהודים. 250 יהודים גויסו לצבא האדום. כשהנאצים פלשו נמלטו רוב היהודים לשטחי רוסיה ובאסטוניה נשארו תחת הכיבוש כאלף יהודים בלבד. רובם נרצחו ומיעוטם הועסקו בעבודות כפיה. השיא היה בשנת 1941 כשאסטוניה הוכרזה “נקייה מיהודים” Judenfrei

לאחר המלחמה שבו למדינה כ-1500 יהודים שברחו. רובם היגרו לישראל או למערב.

כיום חיים בקהילה כ-2,400 איש רובם במשפחות מעורבות מה שאומר שנכון לעכשיו אין עתיד לקהילה. עוד קהילה, אחת מני רבות, שתיעלם. ובכל זאת הרב המקומי של טאלין, איש חב”ד מנסה לשקם את הקהילה.

http://www.ejc.ee/?lang=en

במרחק קצר ממרכז העיר נמצא פארק וארמון קדריאורג Kadriorg (תרגום שמה של יקטרינה באסטונית) שנבנה ע”י פטר הגדול לאשתו יקטרינה במאה ה-18

הפארק כולל גינות מטופחות עם פסלים ושבילים ציוריים. לצערנו בגלל החום ששרר חלק מהפרחים היפים קמלו. אין מערכת טפטפות כי מזג האוויר חריג לתקופתו.

בכל זאת הפארק נפלא וכדאי להגיע אליו.


במרכז ניצב ארמון קדריאורג המשמש כמעונו הרשמי של נשיא אסטוניה

https://www.visitestonia.com/en/kadriorg-palace

לעת ערב שבנו לחדרנו באניה והופתענו הפעם ע”י חזירון חביב

לקראת בקר מתקרבים לעיר האחרונה במסענו ריגה בירת לטביה

ריגה נמצאת בפתח נהר דאוגבה Daugava והיא העיר הגדולה ביותר מבין המדינות הבלטיות. האוניה עגנה במרחק רבע שעת הליכה מהעיר העתיקה שנבנתה לפני 800 שנה. גם ריגה, כמו טאלין, הוכרזה כאתר מורשת עולמית ע”י אונסק”ו.

מזג אוויר נח וחמים קידם את פנינו רוח קלה נשבה. הרגליים מוכנות להליכה...

בעיר נמצא הריכוז הגדול ביותר של מבנים הבנויים בסגנון אר-נובו Art Nouveau שהתפתח באירופה במחצית ה-2 של המאה ה-19. קרוב ל-800 מבנים מייצגים סוג של אדריכלות ואומנות דקורטיבית המשלבת, על גבי המבנה, שלל דמויות דימיוניות ופנטזיות, עיטורים מהחי והצומח, צורות גאומטריות מפוסלות ועוד.

הבתים היפים ביותר נמצאים ברחובות אלברטה Alberta ואליזבטה Elizabetes כל מבנה יחיד ומיוחד.

עמדתי זמן ממושך מול הבתים. קשה להאמין כמה השקעה מחשבתית וכלכלית נדרשה לבניין אחד. דלת כניסה של אחד הבתים שנפתחה כאילו ביקשה שניכנס להציץ בחדר המדרגות. מסתבר שהיופי הוא לא רק מבחוץ אלא גם מבפנים

גם בריגה, כמו בסנט פטרסבורג ובטאלין, הקדשנו זמן לנקודה היהודית. בריגה חיו כ-50,000 יהודים. אחרי שפרצה המלחמה ובעקבות הסכם בין גרמניה לברה”מ נכנס הצבא האדום ללטביה ובקיץ 1940 הונהג שלטון סובייטי במקום. רבים מיהודי ריגה שולבו במשטר, בתעסוקה ובלימודים. רבים הצטרפו לצבא האדום עד שהגרמנים כבשו את ריגה ביולי 1941. הלטבים שהצטרפו לגרמנים עצרו יהודים, שדדו את רכושם ועזרו לגרשם ליער ביקרניקי בשולי העיר כאן רצחו חמשת אלפים יהודים לאור היום. בתי כנסת הוצתו ונשרפו. אנדרטה זו הוקמה על שרידי בית כנסת שהוצת על יושביו

הדרך למוזיאון גטו ריגה קרובה. בגטו הצטופפו 30,000 איש שנשלחו להשמדה ביערות בקבוצות של אלף איש ליום עד לחיסולו של הגטו בנובמבר 1943 ושליחת הנותרים למחנות בטרבלינקה ובאושוויץ.

באוקטובר 1944 שוחררה ריגה בידי הצבא האדום ואל 150 היהודים שנותרו בעיר החלו להצטרף נוספים. כיום חיים בעיר 6,500 יהודים.

יהודי נלהב שנולד בלטביה, שרד את השואה, עלה לישראל וחזר כרב לריגה היה רבי נתן ברקן. לאחר מותו בשנת 2003 החליט בנו הרב מנחם ברקן להמשיך ולפתח את מורשת אביו. הוא אסף, וממשיך לאסוף כל בדל מידע אודות הישוב היהודי במקום. הוא ליקט את שמות הניספים ודאג ליצור שחזור מוקטן של בתי כנסת שהיו ברחבי לטביה. הוא זה שהצליח לאסוף תרומות ולהקים אתר משוחזר של הגטו.

פגשנו אותו במקרה והתלהבותו לספר ולתאר את פועלו למען הדורות הבאים לא יודעת גבולות. למרות שמיהרנו עמדנו והקשבנו קשה רב.

מוזיאון הגטו, שנפתח בספטמבר 2010 משחזר רחוב אחד עם שער וגדר תייל. לאורך הרחוב שלטים עם שמות למעלה מ-75,000 יהודי לטביה שנספו ותצלומים מחיי היום-יום בגטו.

בקצה הרחוב הוצב קרון עם מראות בתוכו, צילומים נוראים של התעמולה הנאצית, צילומים מחרידים של גופות מעונות וסנדות מעץ התומכות בתקרה. מ ז ע ז ע!!!

במרכז החצר נמצא עץ – עץ התקווה ועל עליו מוטבעים שמות נספים וסביבו אותיות האלף-בית. כל אות עשויה מסוג עץ אחר.

בצד ניצב צריף שהיה בגטו ובקומת הקרקע יש תערוכה של בתי כנסת שהיו בלטביה ואינם עוד

תמונתם של הזקנים המביטים קדימה בתקווה אומרת הכל. לדעתי מי שמגיע לעיר ראוי שיגיע למוזיאון ויקדיש לו לפחות שעתיים.

http://www.rgm.lv/?lang=en

המומים וכואבים יצאנו אט מהמוזיאון וצעדנו רגלית אל השוק המקורה בחלקו, הנחשב לגדול ביותר בארצות הבלטיות. השוק מורכב מחמישה מבנים ענקיים המחוברים ביניהם שישמשו לאיחסון צפלינים (ספינות אוויר). כל מבנה מתמחה בסוג אחר: ירקות ופירות, בשר, דגים, מוצרי חלב ומוצרי טקסטיל.

חגיגה של צבעים, ריחות וטעמים. רוב המבקרים מקומיים הבאים להינות מהמחיר הזול והסחורה המצויינת. אגב המחירים ביורו

מחוץ למבנים מציעים חקלאי הסביבה את סחורתם במחירים נמוכים עוד יותר. השוק נעים ונקי, מתנהל בסדר מופתי ללא צעקות של הרוכלים. למי שזמנו בידו ניתן למצוא מציאות.

במקום שוק פרחים. לכאורה, כל סוגי הפרחים שאנחנו מכירים מהארץ אלא שבתנאים של מזג אוויר קריר והרבה מים הפרחים הרבה יותר גדולים וצבעם בוהק

המשכנו לטירת ריגה המשמשת היום כמשכן הנשיא. טירה עצומה, משופצת בחלקה ולא מרשימה במיוחד

בדרך לכיכר המרכזית עברנו בקתדרלה הקתולית היפה והעתיקה

וליד בניין הפרלמנט בו חברים 100 נציגים

כיכר ליבו Livu Square היא הלב הפועם של העיר. מוקפת בניינים צבעוניים ומוצפת במסעדות ובתי קפה, דוכני מזכרות ועגלות מכירת גלידות משובחות. במטרה למשוך תשומת לב הגו פרנסי העיר יוזמה: להציף את הכיכר בפסלי דובים מקרטון קשיח, צבועים ומייצגים כל אחד מדינה אחרת על פני הגלובוס. נחמד אבל, למרות שנאמר שיש דב ישראלי התקשתי למוצאו. כן מצאתי את הפססטיני

ואף פסלונים מוזרים מצאנו בכיכר (קצת מזכיר את הסיפור “דירה להשכיר”)

בדרך אל האוניה עצרנו נדהמים ליד בניין גילדת שחורי הראש House of the Blackheads

הבניין המיוחד הצבוע בגווני אדום כהה נבנה במאה ה-14 ע”י אגודת הסוחרים בעיר. בסמל הגילדה מופיע ראשו השחור של מאוריציוס הקדוש שהיה מפקד בליגיון הרומי.

מולו בניין העיריה המפואר Riga's Dome

זהו. יום ארוך, מעייף ובחלקו עצוב ונוגע ללב עבר עלינו. מותשים שבנו לאוניה

נותרו יומיים אחרונים למסענו זה. אחד מהם הוקדש לבילוי באוניה כשזו עושה דרכה חזרה לסטוקהולם. יום של הנאה, דיבורים, אכילה וצפיה אחרונה בשקיעה המהממת…

שלום לך “איש יקר” נעמת לנו מאד… (אחד הפסלים על האוניה מני רבים)

סטוקהולם טרם התעוררה לבקר יום ראשון. הפעם אנו ממהרים לעיר החדשה. מצפון לעיר העתיקה, בלב ליבה של העיר נמצאת כיכר סרגל Sergels Torg. בצפון הכיכר נמצא אולם הקונצרטים שהוקם בשנת 1926 ובחזיתו עמודים קורינתיים. הבניין בולט מבחוץ בצבעו הכחלחל. כאן מתקיים טקס הענקת פרסי נובל (חוץ מפרס נובל לשלום המוענק באוסלו). בכיכר שלפניו מוצב פסלו של אורפאוס, יצירתו של קרל מילס. הדמויות נראות כאילו הן מרחפות ומחפשות לגעת בשמים

תצפית אחרונה על העיר מחצי האי סודרמלם Sodermalm אחד מ-14 איים עליהם בנויה העיר

לסיכום:

טיול מיוחד ואחר מבחינתי. לחששותי לא היה מקום. האוניה כל כך גדולה שתנועת הגלים, שמימלא כאן כמעט ולא קיימת, לא הורגשה. עם האוכל אפשר להסתדר למרות האפשרויות הבלתי נגמרות. טעמנו מספר ערים שחוץ מסטוקהולם (בה ביקרתי בשנת 1992) כולן היו לי בבחינת גילוי מחדש:

הלסינקי, שחלקה היה סגור בגלל פגישת טראמפ ופוטין, אבל מה שראינו היה מספיק משכנע שכדאי לחזור לבקר.

טאלין הקטנה השמורה כמוזיאון חי ובה נקודה יהודית מענינת.

ריגה הגדולה בערי הבירה הבלטיות שלבד מיופיה חשובה למורשת היהודית ולשימור לקחי השואה.

וסנט פטרבורג גולת הכותרת. לא סתם נחשבת לאחת הערים היפות באירופה עם היסטוריה עשירה וחיי תרבות עשירים לא פחות. היא כל כך יפה שאליה אני מקווה להגיע ביום מן הימים לשהות יותר ממושכת .

חוויה נעימה, טעימה ומהנה ואפילו השחף השבדי “עצוב” על כי מסענו הגיע לסיומו