פארק אלחנדרו הומבלוט - Alejandro de Humboldt קיבל את הכינוי ה'יהלום האקולוגי של האנושות' ונחשב לאחת האטרקציות הגדולות ביותר בקובה ובאיים הקריביים.
מהווה כאתר תיירות בת קיימא באזור ברקואה ומזכיר את ה'פלורה של האמזונאס'.
בשנים האחרונות מקדם הממשל הקובני את נושא התיירות האקולוגית, פותחו מסלולים חדשים שדרכם יוכלו מבקרים ליהנות מסיורים מודרכים בנופי היער הטרופי , סיור המשלב חציית נהרות ומפלים, הליכה ביער גשם גדול, צמחייה עשירה ובעלי חיים נדירים.

הוכרז כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו בועידת האקולוגיה העולמית שהתקיימה בהלנסינקי, פילנד ב 11 בדצמבר 2001.
ממוקם במחוזות הולגין וגואנטנמו שבדרום-מזרח קובה, כ 40 ק"מ צפונית-מערבית לברקואה ומשתרע על שטח של כ 700 קמ"ר (כ 70,000 דונם).
הפארק קרוי על שם המדען ומגלה הארצות הגרמני אלכסנדר פון הומבולדט, שביקר וחקר את קובה בשנים 1801-1800.

בפארק זה ניתן להבחין בגישה ההוליסטית וחיבור הרמוני ביחסים בין בני אדם וסביבתם. טיול דרך הפארק מציע לכם דיוקן חי של דו קיום בין קהילות כפריות לבין פלאי טבע מקומיים.
כ -3,000 אנשים חיים בפארק הלאומי.
קהילות של חקלאים, דייגים ועובדי יערות שכבר היו שם לפני הקמת הפארק הלאומי ושמורת הביוספרה Cuchillas del Toa, שבתוכו ממוקם הפארק.

הפארק הוא אחד האתרים החשובים ביותר בחצי הכדור המערבי לשימור צומח אנדמי.
נחשב לאחד האתרים הגדולים בעולם מבחינת המגוון הביולוגי והבוטני, וכן לאזור טבע מוגן הן מבחינת עושר המינים וכן בגין המערכות האקולוגיות המורכבות ביותר בקובה.

שילוב של מבנים גיאולוגיים מורכבים וטופוגרפיה מגוונת יצרו מגוון של מערכות אקולוגיות ייחודיות שהינן ללא תחרות באיים הקריביים.

בשמורה ישנה מידה מספקת של שימור קרקע על מנת להבטיח תפקוד תקין של המשך התהליכים האקולוגיים החיוניים להישרדותם של המינים השוכנים בהם. כמו כן הצמחייה הצפופה של האזור סייעה להגן על הפארק הלאומי מפני ההשפעות המזיקות הנגרמות על ידי ההתרחבות של התנחלויות אדם. הטבע כאן שגשג בחופשיות, ומאפשר לנו היום ליהנות מאחת מהסביבות הטבעיות המדהימות ביותר באיים הקריביים.

הפריון והשפע של הצמחייה בפארק הומבולדט הינם פועל יוצא של רמת עננות גבוהה וכמות המשקעים הרבה שהאזור נהנה מהם. כ -25 נהרות ו -100 נחלים שמורים היטב סובבים את אדמות הפארק.
כ 1000 זני צמחים ושרכים מתוכם כ 80% אנדמיים לאזור וכן יותר מ 1200 מינים של בעלי חיים כ 70% אנדמים לאזור זה, חלקם שרידים אחרונים הנמצאים בסכנת הכחדה.

בשמורה נמצאים שלושת בעלי החיים הקטנים ביותר מסוגם בעולם.
הצפרדע (Eleuterodactilus) 11 מ"מ
יונק הדבש (Mellisuga helenae) 63 מ"מ
העקרב (fundorai Microtityus) 10 מ"מ

Ⓒ Cubamytrip

רבים מן הסלעים בשמורה הם רעילים לצמחים כך שמרבית המינים נאלצו להסתגל כדי לשרוד בתנאים עוינים אלה.
תהליך אבולוציוני ייחודי זה, הביא להתפתחות של מינים חדשים רבים של בעלי חויות וחסרי חוליות האנדמיים לפארק.

מסלול למטיבי לכת
ניתן לקחת סירה לאגם טאקו היפיפה, ללכת בשביל בלקון דה איבריה Balcón de Iberia (5 ק"מ), בו תיכנסו ליער טרופי לח וצפוף. בסוף סיור זה, מפל אל מאג'ה Salto de agua El Majá ממתין לכם, בנהר סנטה מריה, שם תוכלו להתרענן לאחר ההליכה.

בשבילים השונים ובנסיעה בסירה בפארק הומבולדט יש מדריכים מצוינים השייכים לקהילות המקומיות ומכירים את האדמות הללו עוד מילדותם. הידע שלהם מכסה את ההיסטוריה של האזור המוגן, החי והצומח, תרבות האיכרים באזור והרפואה המסורתית ועוד.

מסלול הליכה בינוני
שביל אל רקרו Sendro El Recreo 
שביל נוסף באורך בינוני נקרא El Recreo, שמתחיל מהקהילה באותו שם ליד מפרץ טאקו. אורכו 3 ק"מ ומתחיל לעלות בדרך עפר אדומה, עם תכולת ברזל גבוהה, שם תמצאו נקודת מבט המציעה נוף יפה של המפרץ.
מלבד דקלי הקש (Bactris cubensis) ואורני ה- Mayarí (Pinus cubensis), תוכלו להתפעל מסחלבים שצומחים נצמדים לסלעים, שרכים עצים (Cyathea arborea) וברומליאה בפריחה.
כשעוברים את הצמחייה העבה ביותר של השביל הזה, תוכלו לשמוע את שירם של ציפורים שונות, כולל הזמיר הקובני, שיכולתו להוציא צלילים מגוונים אין כמוה בין ציפורי האי. בסוף מסלול זה, שחייה טובה בנהר אל רקרו תאפשר לכם להתקרר.

מסלול לעצלנים
שביל אל קופאל Sendro el copal
שביל זה הוא מהקצרים ביותר בפארק הומבולדט, שאורכו 2 ק"מ בלבד. בהתחלה הוא חוצה כפר קטן ואז עולה ומציע תצפית נוף פנורמי.
שביל אל קופאל מקיף כמה מינים של צמחים המשמשים ברפואה המסורתית, כמו גם שרכים אנדמיים, עצי מחט ועצי דקל.
שיאו של שביל זה הוא במפל אל קופאל, שמימיו הגבישיים יוצרים בריכה קטנה בין קירות סלעים שחורים מרופדים ברומליאות וכפות ידיים. שם תוכלו להתקרר על ידי שכשוך ב'אמבטיה טבעית'.

הערה : כדאי ומומלץ להגיע ליובלים של נחל יגואני El Rio Jaguaní ולסיים במפל המרשים Fugaz

La Cascada Fugaz

הפארק הלאומי אלחנדרו דה הומבולדט הוא אחד היעדים העיקריים לתיירות הטבע בקובה.
בספטמבר 2017 התקיים באזור ברקואה האירוע הבינלאומי ה -11 הבינלאומי לתיירות טבע, ופארק הומבולדט היה אחת האטרקציות המרכזיות שגילו 150 מפעילי התיירות ממדינות שונות שהשתתפו באירוע.

***
נהניתם מהמידע, צפו בבלוג שלי באתר למטייל, ותקבלו מידע מפורט שיסייע לכם לתכנן היטב את הטיול שלכם בקובה. אל תפספסו את ההמלצות החשובות, המסלולים החדשים והדיווחים המעודכנים שלנו מקובה!!! עקבו אחרינו ותגלו את המיטב של קובה כפי שרק אנחנו מכירים.

ניתן להתרשם מ 120 ההמלצות על השירות שלנו 'באתר למטייל'
 http://bit.ly/CubaMyTrip-Review

שלכם.
שחר גל
שירותי תיירות וחבילות טיול למטייל העצמאי
אתר Cubamytrip.com