תיירים רבים רואים במהלך הביקור שלהם, חנויות שלכאורה ריקות ממצרכים ובכל זאת יש תור ארוך של אזרחים האוחזים בידם פנקסים וממתינים בסבלנות, תוך כדי פטפוט והעברת מידע עד שתורם יגיע.

חנויות אלו נקראות בודגה - Bodega בהם ניתן לרכוש בהקצבה מצרכי מזון מסובסדים תוך רישום בפנקס הקיצוב Liberta .

מערכת הקיצוב של קובה מאופיינת כבר יותר מ 50 שנה, מאז יסודה ב 1962 על ידי צ'ה גווארה, שהיה אז שר הכלכלה, כמערכת המכונה "הליברית" כאשר מאות חנויות קמעונאיות הידועות בשם בודגה Bodega נפתחו ב -12 ביולי 1963 לטובת רווחת העם הקובני וכדרך להבטיח לכל אחד גישה למזון הבסיסי.

המהפכה הקובנית המתהווה יצרה את ספר האספקה ​​(ספר הקיצוב), שהיה היסוד הבסיסי של מערכת של סובסידיות למזון וקיצוב שנועדו להבטיח שהמצרכים הבסיסיים יהיו סבירים וזמינים לכולם.

מערכת סוציאלית זו, באה לידי ביטוי ממשי עם תחילת האמברגו על קובה, וביתר שאת בעיקר בשנים 91 -96 לאחרת התפרקות ברה"מ ועד פתיחתה של קובה לתיירות המערב.

וושינגטון התכוונה "לשלול מקובה כסף ואספקה, וכן לצמצם את המשאבים הכספיים שלה ואת השכר הריאלי. מטרת העל היתה לגרום לרעב ולייאוש בקרב הקובנים ועל ידי כך לגרום להתקוממות עממית ולהפלת המשטר הקובני.
 הממשלה הקובנית מוציאה כיום יותר ממיליארד דולר (25 מליארד פזו קובני) בשנה על סובסידיות למזון המסופקות על ידי ספרי מזון המוחזקים על ידי כל האזרחים. קרי סבסוד ממשלתי של כ 88 אחוזים מן העלות, בעוד שהאזרחים הקובנים משלמים רק 12% משווי השוק של המוצרים.

האבסורד', שמדיניות זו חלה על כולם ללא הבדלים ברמות השכר. כאשר למעשה, החל מסוף שנות ה 90

חל אי שוויון בהכנסה, וקובנים שעסקו בתיירות והרוויחו אלפי דולרים בחודש, זכו גם הם להיות שותפים במדיניות הקיצוב בדיוק כמו העניים שזקוקים לכך.

לדעת כלכלנים בולטים המומחים לכלכלה הקובנית הפעולה הסבירה ביותר היא לחסל את הספר ולספק סובסידיות ישירות לאנשים בעלי הכנסה נמוכה, ולסיים את ההטבה של סובסידיות רחבות לכלל האוכלוסיה.

מדיניות הנשיא ראול קסטרו התומכת במתן סעד ממוקד, מתכוונת ליישם אותו בתהליך הדרגתי.
 הממשלה ממשיכה למכור כמה מוצרי מזון בסיסיים דרך הספר, אולם תוך ביטול מוצרים מסוימים, כגון סיגריות, סיגרים, משחת שיניים, סבון תפו"א ועגבניות.

אורז, עוף, סוכר, חלב, ביצים, שמן בישול, שעועית, בשר דגים ,ספגטי וגז בישול נמכרים ונרשמים בליברטה - ספר הקיצוב. הסכומים המשולמים הם מינימלים.

כמות המזון למשק בית הינה בהתאם לגיל, מין ומצב הבריאות של האנשים המתגוררים הבית.

חנויות מסורתיות אלו ממשיכות לשמש קובנים רבים ולחלקם זוהי עזרה מאוד ממשית גם כיום בקיום היום יומי, עם זאת בחמש השנים האחרונות, כבר ניתן לראות סופרים גדולים ומרשימים למזון ומצרכי יסוד במרכזי הערים.

שחר גל
קובה שלי  My Cuba
החוויה הקובנית שלך
 ארגון טיולים פרטיים למטייל העצמאי
צור קשר לטיול פרטי בקובה