קרבות התרנגולים בקובה הוא כנראה "אטרקציה" שלא תעשו במהלך טיול פרטי לקובה, המזכיר את קרבות השוורים בספרד, אך חשוב וכדאי להבין למה הספורט המפוקפק והשנוי במחלוקת הזה בקובה מהווה כינוס של אנשים מכל הצבעים, המעמדות, הערים והמחוזות – כולם מתכנסים יחד, מהעשירים ביותר ועד העניים ביותר, השחורים והלבנים, האקדמאים והנבערים.
הנוהג הזה, של קרבות תרנגולים, הוא מאוד פופולרי ושכיח כך שזה לא יוצא דופן לראות בעיירות או בקהילות כפריות בקובה "גדרות" המהוות בעצם זירות להיאבקות תרנגולים.
פעם הספורט הזה היה חוקי בקובה ובמדינות נוספות באמריקה הלטינית כמו בקולומביה ובונצואלה, אך לאחר עליית פידל לשלטון ותחילת המהפכה נאסר להשתתף בקרבות תרנגולים יחד עם כל הימור או משחקי מזל.
למרות זאת, לחוק אין שיניים של ממש. בשנות ה-80 הוא בוטל ונפתחו זירות לקהל הציבורי מטעם הממשל כאשר ניתן לראות בכל זירה נוכחות של המשטרה כדי להבטיח סדר ומשמעת במהלך המופע וכדי שהזירה לא תקבל לפתע אופי פוליטי.
היום קרבות התרנגולים נחשבים ספורט לאומי ואחת מהפעילויות האהובות ביותר באזורים הכפריים בקובה. הציבור שמגיע לצפות בספורט המפוקפק הוא מגוון בגיל, בהשכלה ובמעמד החברתי כך שניתן למצוא בין הקהל נשים, ילדים, צעירים וקשישים.
קרבות התרנגולים הם תעשייה של ממש ומפרנסת המון אנשים בקובה. לכל בעלים של תרנגול יש מאמנים אישיים הנקראים Galero והם דואגים להכשיר את התרנגול ללחימה ולהפוך אותו לקשוח – מקצוע של ממש בקובה.
תרנגול חזק ומאומן שווה המון כסף ויכול לעלות בסביבות ה-700 קוק!
התרנגול, בניגוד לתדמית שלו, היא חיה אלימה ומאוד קנאית לטריטוריה שלה, וכשתרנגול אחר "פולש" לשטח שלה, התרנגול יכול להילחם בתרנגול השני עד המוות.
זה בעצם מה שהאנשים מנצלים בשביל הספורט הזה – הם דואגים לתרנגול למקור קשור וחזק, השופטים בודקים את המשקל, הנוצות והמקור של כל תרנגול כדי לוודא שהם לא מסוממים (ממש כמו באולימפיאדה...) או שלא מסתירים סכינים קטנים חס וחלילה או שאר טריקים שיעזרו לתרנגול לנצח ברמאות.
לאחר טקס הצגת התרנגולים לקהל שהגיע לצפות, התרנגולים מונחים על רצפת תא הזירה ומתחילים להיאבק אחד בשני עד המוות של אחד מהם.
רק כאשר תרנגול אחד נשאר פצוע או מת ולא יכול להמשיך להילחם – השופט מכריז על התרנגול שנשאר חי בתור המנצח של המאבק.
הקרבות נערכים בדרך כלל בימי ראשון בשעות הבוקר. הציבור שמגיע לצפות ימצא כאן תעשייה של דוכני מזון ושתיה ומוסיקה קולנית.
בכל זירה יכולים להיכנס בסביבות ה-300-500 צופים, כשיש זירות שיכולים לקלוט עד אלף איש.
עלות כרטיס כניסה נע בין 2 ל-8 קוק לאדם שהשורות במקומות הראשונים עולים כמובן הרבה הרבה יותר ויכולים להגיע ל-60 קוק לכרטיס.
 קרבות התרנגולים בקובה הם מחזה עצוב של התעללות ואכזריות כלפי בעלי חיים ואנחנו ממליצים בכל תוקף להימנע מהם במסגרת טיולים לקובה, שעבור קובנים רבים אחרים הספורט הזה הוא חלק מביטוי תרבותי ומסורתי וחלק מההיסטוריה הקולוניאלית של קובה.

שחר גל
 קובה שלי My Cuba
החוויה הקובנית שלך
 ארגון טיולים פרטיים למטייל העצמאי
צור קשר לטיול פרטי בקובה