בית הרעפים הירוק הידוע בכינויו המילולי 'בית האריחים הירוקים' הוא ללא ספק אחד הבתים המסקרנים ומפורסמים ביותר בהוואנה.
ממוקם בתחילת השדרה החמישית של שכונת מיראמר, נקרא על שם הצבע המוזר של אריחי הגג, ההופכים אותו לייחודי בעיר.


תחילתו של המקום הינה רכישת האדמות באזור השייכות לחוות לה מירנדה שבבעלותו של ז'וזה מנואל מוראלס.
בשנת 1911 הוחלפו הבעלים, משכנתאות ומכירות פומביות שונות עד שבשנת 1925 האדמות נרכשו על ידי אלברטו דה ארמאס. 
באותה תקופה שכונת מירמאר כבר נחשבה לעיר גן אליטיסטית המאופיינת ברחובות הרחבים שלה, בגנים הגדולים ובחוזות הענק שנבנו בה.

הבית נבנה בשנת 1926, בתכנונו של האדריכל חורחה לואיס אכטה, שנשכר על ידי הבעלים מר אלברטו דה ארמאס, שרצה שביתו יהיה שונה ויתבלט מעל שאר האחוזות הגדולות שהוקמו בשכונה האריסטוקרטית דאז של העיר הבירה. הוא ייחודי בקובה בהיותו הדוגמה היחידה לסגנון הרנסנס הגרמני.
החומרים המשמשים כללו בנייה לקירות, שיש לרצפות וגרם מדרגות, ואריחים אמריקאים ירוקים לגג, אולי המאפיין הבולט ביותר שלו.
החומרים ששימשו לבית בן שלוש קומות כללו בנייה לקירות, שיש לרצפות וגרמי מדרגות, ואריחים אמריקאים ירוקים לגג, אולי המאפיין הבולט ביותר שלו. הבית בן שלוש הקומות כלל מרפסת רציפה, אולם כניסה, סלון, חדר אוכל, ספרייה, חדר אמבטיה, מטבח ומזווה.
בקומת הקרקע; חמישה חדרי שינה, שלושה חדרי אמבטיה וארבעה ארונות בקומה השנייה; אולם פרוזדור, חדר שינה עם חדר אמבטיה, בתוספת חדרי המשרתים המורכבים משלושה חדרים וחדר רחצה אחד בקומה העליונה.
הכיפה שימשה כנגרייה ומחסן רהיטים, ואילו הכביסה, חדר השירותים והמוסך לארבע מכוניות היו כולם במרתף.

אך לא היתרונות האדריכליים של הבית הם שהפכו אותו למפורסם.
שתי אגדות אורבניות הקיפו את אחוזת הוואנה: האחת, כי חוסה לופז רודריגס בנקאי עשיר וסוחר בסוכר, בנה את הבית והתאבד שם. חוסה לופז אמנם התאבד, אבל בבית אחר, חמש שנים לפני שהבית הירוק הוקם בפועל.
השנייה, היא שהאחוזה נבנתה על ידי קרלוס מיגל דה ספסדס - פקיד ממשלתי בתקופת נשיאותו של הדיקטטור גררדו מצ'אדו - עבור פילגשו, אסמרלדה, שהיו לה עיניים ירוקות יפות וחיות. הסיפור מספר שהוא יכול היה לראות אותה מביתו שלו בוילה מירמר - היום, מסעדת 1830 המפורסמת הממוקמת בצד המזרחי של נהר אלמנדרס.
אף אחד מהסיפורים הללו אינו נכון. לבסוף, הבית שנשאר כל כך הרבה שנים נותר אפוף מסתורין נפתח מחדש בספטמבר 2010.

Collage TodoCuba©

אלברטו דה ארמאס הבעלים של האחוזה, התגורר עם משפחתו בבית עד 1943.
לאח"מ התגוררה שם לואיזה קטלינה רודריגז ופקסאס, אשר השתייכה לחברת מועדוני העלית של הוואנה. ששהתה והחזיקה בנכס עד אחרון ימיה, מלווה באחייניתה הצעירה מירסבל ובכלביה הרבים.
בנובמבר 1959 היא נסעה עם בעלה וילדיה לארצות הברית לבלות את החופשות בביתם במיאמי.
בעלה לקה בהתקף לב עצום ממש ביום הגעתם והיא נאלצה להשאיר את ילדיה אצל דודה ולחזור לבדה לקובה. לאחר שטיפלה בעסקים משפטיים הנוגעים לרכוש בעלה באי, תוכניתה הייתה לטוס חזרה למיאמי לילדיה ולחזור עימם לקובה.
ככל שחלף הזמן, הנסיעה בין שתי המדינות נעשתה קשה יותר עד שהיחסים הדיפלומטיים נותקו בין שתי המדינות ולואיזה מעולם לא הצליחה להתאחד שוב עם ילדיה.

לאחר המהפכה היו ניסיונות רבים של המדינה הקובנית להשיג את ביתה של לואיסה קטלינה.
הבעלים תמיד סירב לעזוב אותו ומת בו בשנת 1999. באותה תקופה הנכס היה ברמת תחזוקה נמוכה מאוד. מרבית חללי הפנים היו במצב טכני מצער עם קירות סדוקים ושלפוחיות, נזילות, תקרות חשופות ועבודות עץ מתפוררות, בין היתר. לאחר חיפוש ועיון אינטנסיבי בתכניות, ברישומים ובתמונות המקוריים של הבית, עבודות השחזור החלו בהצלת חלקי הבית שעדיין במצב טוב. עם כל זאת עדיין המבנה נחשב לבניין מרשים.

אחוזת הרעפים הירוקים הייתה פעם מושא לאגדות מיסתוריות בגלל אווירת המיסטיקה ששרתה במקום ואף חדר לדמיון העממי בהוואנה, שהעניקו למבנה הייחודי את סיפורי האהבה והרציחות המפתיעים ביותר. אנשים דיברו על כך שהוא מאוכלס ברוחות רפאים ורוחות.

משרד ההיסטוריון של הוואנה ביצע את שיקום הבית בשנת 2005.
פרוייקט השחזור נשאר נאמן תמיד למקור, הקירות שוקמו באותה טכניקת בנייה ושחזרו במדויק את עיצובי הנגרות, הפרזול והאריחים שהיו חסרים בעליית הגג.
העבודות הסתיימו בשנת 2010 וקיבלו את פרס השיקום הלאומי הקובני שהוענק על ידי המועצה הלאומית למורשת תרבות (CNPC).
כיום משמש קאסה דה לאס טחאס ורדס בשל ערכי המורשת שלו כמטה המרכז המרכז לקידום וללימוד אדריכלות מודרנית עכשווית, אורבניזם, תכנון עירוני ועיצוב פנים.

***
נהניתם מהמידע, צפו בבלוג שלי באתר למטייל, ותקבלו מידע מפורט שיסייע לכם לתכנן היטב את הטיול שלכם בקובה. אל תפספסו את ההמלצות החשובות, המסלולים החדשים והדיווחים המעודכנים שלנו מקובה!!! עקבו אחרינו ותגלו את המיטב של קובה כפי שרק אנחנו מכירים.

ניתן להתרשם מ 120 ההמלצות על השירות שלנו 'באתר למטייל'
 http://bit.ly/CubaMyTrip-Review

שלכם.
שחר גל
שירותי תיירות וחבילות טיול למטייל העצמאי
אתר Cubamytrip.com