עפתי לתרמילאים

טרק בהרי הרוקי

טרק בעמק טונקין בשמורת ג`ספר בהרי הרוקיס הוא כהליכה בתוך גלוית נוף של הרים נישאים, מרחבים פורחים, אגמים בכל צבעי הכחול, מעברי הרים מעל קו היער ודובים משוטטים. בואו להנות מנפלאות קנדה.
חיים חדד
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: טרק בהרי הרוקי

פרטים כלליים

נתיב: עמק טונקין (Tonquim Valley), ג`ספר- אגמי אמתיסט 44 ק"מ או 65 ק"מ אם ממשיכים לעמק ארמייט.
דרגת קושי: קל- בינוני
משך הטרק: שלושה- חמישה ימים.
הצטיידות: אוהל אטים למים, בגדים חמים (מומלץ סינתטיים), שק שינה, חומר דוחה יתושים, גזיה.
עונה מומלצת: יוני- אוקטובר.

אם טבע ושקט נקשרים אצלכם בתודעה, בפארק הלאומי ג`ספר שבהרי הרוקי הקנדיים לא מומלץ במיוחד לשמור על השקט. נהפוך הוא, דברו בקול רם, שירו או לכו עם פעמונים, כי אף פעם אין לדעת מתי תתקלו בדובים וזוהי עלולה להיות חוויה בלתי נעימה. בפארק הלאומי ג`ספר (Jasper National Park) נחלים ונהרות צלולים זורמים בין יערות מחטניים ירוקי עד ורחבי ידיים, וצבעם הכחול של האגמים נע מתכלת חלבי, כמעט לבן לכחול ולטורקיז עמוקים. הוסיפו לכך פסגות עטופות שלג, מעברי הרים הנמצאים מעל קו היער ומרחבי האחו עמוסי פרחים ותקבלו את התחושה של טיול בתוך ציור או גלוית נוף מוצלחת במיוחד. מה גם שלא פעם פוגשים בדרך עדרי איילים, סנאים, מרמיטות, עזי הרים או פיקות ועם קצת מזל גם דוב או שניים.

ולמרות זאת, אפילו על הרי הרוקי של קנדה לא חסה הקדמה. תעשיית הנפט ממשיכה לאיים על המורדות המזרחיים ובמערב קיימות אין ספור קרחות יער נרחבות ההולכות וגדלות, כתוצאה מכריה מסיבית של עצים לצרכים תעשייתיים. מינים רבים של בעלי חיים המאפיינים את האזור, כגון שונרים, זאבים וקיוטים נמצאים בסכנת הכחדה בעיקר ציד שהיה מקובל מאות שנים, וגם על הדובים מרחפת סכנה, אפילו בגבולות השמורה. גם לתעשיית התיירות השפעה לא קטנה על הסביבה: יותר משלושה מיליוני מטיילים מגיעים לאזור מדי שנה, מלונות פאר נבנים על ערכי הטבע ומערכת ענפה של כבישים חוצה שטים נרחבים. ובכל זאת, הרושם שהאזור מותיר על המבקרים הוא עז.

הרי הרוקי הקנדיים הם חלק ממערכת גיאולוגית צעירה, הכוללת גם את הרי הרוקי האמריקניים ואת הרי הסיירה נבדה (Sierra Nevadas), היוצרים את קו פרשת המים ומפרידים פיסית בין מזרח למערב. הזמן המתאים ביותר להליכות ארוכות הוא מאמצע מאי עד אמצע אוקטובר, כאשר מאי- יוני קרים ורטובים ויולי אוגוסט קרים פחות (אך עמוסים במטיילים) והטמפרטורות בהם נוחות למדי 6 עד 21 מעלות צלזיוס. לקראת אוקטובר יורדות הטמפרטורות מתחת לאפס בשעות הלילה, אבל כמות המשקעים קטנה יותר. ככלל, ניתן לצפות ליום אחד גשום מתוך שלושה ימי הטרק (מה שאומר שיש סבירות גבוהה למקלחת קרה בזמן ההליכה), אך כדאי לזכור שהאקלים בהרים נתון לשינויים קיצוניים ולא אחת קורה שגם בחודש אוגוסט, לאחר מספר ימים חמימים, פוקדת את המקום סופה ומתחיל לרדת שלג.

לתחילת הכתבה

המסלול

המסלול המתואר עובר כולו בשטח ג`ספר שהוא הגדול מששת הפארקים שבהרי הרוקי (שטחו כ-10,700 קמ"ר). בלב הפארק שוכנת עיירה קטנה, שקטה ולא מעניינת במיוחד הנושאת את שמו, ובה ניתן להצטייד במזון ובציוד לטיול וכן למצוא טרמפ או מונית לתחילת המסלול. בעיירה נמצאת גם מפקדת הפארק, לשם מגיעים כדי להתעדכן במצב השבילים וכדי לרכוש אישור שהייה ולינה בשטחי הקמפינג שלאורך המסלול. לעיירה ג`ספר ניתן להגיע מהערים אדמונטון (Edmonton), קלגרי (Calgary) או ונקובר (Vancouver). אומנם התחבורה הציבורית באזור מוגבלת מאוד, אך ניתן להסתדר גם בלי רכב, עם מונית, טרמפים מזדמנים ואוטובוסים של טיולים מאורגנים המוכנים לקחת את המטיילים.

לא רחוק מג`ספר נמצאות שלוש אכסניות נוער, אולם הגישה אליהן ללא כלי רכב אינה נוחה והשירותים שהן מציעות מוגבלים למדי, מה גם שהסיכוי למצוא בהן מקום קלוש, אלא אם מזמינים מקום מראש. אופציה סבירה הרבה יותר היא שימוש באתרי הקמפינג הגדולים שכמעט יש בהם מקום, הם מצוידים היטב וקרובים יותר. המחיר הוא כעשרה דולרים אמריקניים ללילה. בג`ספר עצמה ניתן להשיג צימרים נוחים אם כי מחירם בעונה עלול להיות גבוה למדיי. אם אתם מתכננים טיול ממושך מומלץ להשתמש במדריך המטיילים לונלי פלנט קנדה מערב העמוס בפרטים ובעצות מעשיות. מדריכים ממוקדים יותר על הטרקים בשמורה ניתן להשיג במקום. על מנת להגיע לתחילת המסלול יש לנסוע 12 ק"מ דרומה מג`ספר על כביש 93 ולהמשיך בכביש 93A. משם יש להמשיך בדרך סלולה שאורכה כ-12.5 ק"מ המתפצלת מהכביש ועולה לאכסניית אדית קוול (Edith Cavell). לאלה שבחרו באופציית הטרמפים כדאי להתאזר בסבלנות ולקחת בחשבון עלייה מפרכת ברגל, במקרה שלא יעברו מכוניות. בסופה שלל העליה ממתינה האכסניה וממנה לא נותר אלא להתחיל לצעוד.

שביל רחב יורד למוצא אגם קוול (Cavell) ומהגשר יש תצפית טובה על הר אדית קוול המתנשא במלוא הדרו לגובה של 3,363 מטר. מהגשר יש להמשיך ימינה בהתפצלות, בשביל היורד בהדרגה לאורך חמישה ק"מ עד שמגיעים לערוץ הבא. השביל ממשיך ביער של עצי אורן ואשוחית שלמרגלותיהם צומחים פירות יער בצבעי אדום וענבר שהם מאכל חביב על דובים שחורים ודובי הגריזלי. לארח שחוצים את הגשר על נהר אסטוריה ממשיכים צפונה עוד כשני ק"מ ומגיעים לאתר הקמפינג אסטוריה, שיכול להוות אופציה ללינה לאלה מאיתנו שהחלו את היום. בהמשך מגיעים לצומת אגם כרום (Chrome Lake). השביל המוביל היישר לאגם הוא גרוע ואינו מומלץ. עדיף להמשיך בשביל הראשי, שאף איכותו בינונית למדי ולהגיע לאגם למחרת. הסיבה העיקרית לאיכותו הירודה של השביל היא השימוש של רוכבי הסוסים בחלקים ממנו. תמוה הדבר איך מרשים שטיולי רכיבה מאורגנים יעברו בשבילים האלה, במיוחד לאור העובדה שלרוכבי אופניים אסור לרכוב במסלולי הליכה. בנוסף כיוון שהסוסים מזהמים את המים כדאי לטהר את המים לפני השתייה, למרות שהם נראים נקיים וצלולים.

בצומת הבא ניתן לבחור אחת משלוש אפשרויות לינה: להמשיך במסלול עוד כ-3.5 ק"מ ולישון באתר הקמפינג של אגמי אמתיסט (Amethyst) לפנות שמאלה ולהמשיך לצעוד כ-2 ק"מ לאתר הקמפינג המכונה נקודת ההפתעה ואחר כך לחזור, או אתר הקמפינג קלית`רו Clitheroe הממוקם למרגלות גבעה סמוך לאגמי אמתיסט. הפירושים לשם קלית`רו מגוונים: "הגבעה לצד האגם", "גבעת ציפור השיר" או "גבעת האבנים הרופפות". מומלץ להקדיש יום שלם ל"טיול צד" במעלה עמק ארמייט (Ermite) כ-21 ק"מ הלוך וחזור. את הציוד אפשר להשאיר באחד מאתרי הקמפינג. הדרך לעמק עוברת ליד אגם הכרום וליד אגם התצפית שבו המים בטוחים לשתייה. לאחר חציה קשה למדיי של ערוץ הארמייט (הדרך חזרה קשה יותר עקב הפשרה של שלגים במשך היום), ממשיכים דרומה דרך אחו יפהפה מלא פרחים ועוברים ביער תת אלפיני, עד שמגיעים לחלקו העליון של העמק שבו נוף קרחוני מרהיב. הליכה של 4.5 ק"מ תביא אתכם לקצה העמק, לשני אגמים בצורת שתי וערב שנוצרו ממי הפשרת השלגים.

בחמשת הקילומטרים הבאים הולכים לאורך גדותיהם של אגמי אמתיסט, כשברקע הסוללה- קיר מצוקי רציף העשוי קוורציט שאורכו 14 ק"מ ומתנשא בחלקים מסוימים עד לגובה של 900 מטר. את המצוק מעטרים שישה קרחונים שונים והמראה נפלא. השביל פונה מזרחה ועובר דרך ערוץ המקריב (Maccarib), מקום משכנם של איילי הצפון Caribou רבים. בהמשך משתנה הנוף בצורה דרמטית ממשטחי ירק לעשב בעל גוון זהוב עד חום והאפקט מרשים ביותר. השביל מסתיים בדרך סלולה שאורכה כ-6.5 ק"מ. אפשר לקוות לטרמפ מזדמן, לארגן הסעה מראש או פשוט לצעוד. עמק טונקין נחשב למסלול פופולרי למדי, ולכן מונהגות בו מכסות הנקבעות לפי מספר המקומות בכל אתר קמפינג. כאשר רוכשים את האישורים בג`ספר יש לציין את התאריכים שבהם מתכוונים לשהות בכל אתר. אנשי הסגל ידידותיים וישמחו תמיד לעזור ב"תפירת" מסלול שיתאים לנסיבות. חשוב להקפיד לא לאכול באוהלים או בקרבתם כמן כן, חשוב להקפיד לא להאכיל את בעלי החיים ולא לפזר מזון בסביבת שטחי הקמפינג. פקחי הפארק לא יהססו להגלות ואף להרוג בעלי חיים שהתרגלו יותר מדי לסביבת בני האדם. בעלוני ההסברה למטיילים מצוינים כללים נוספים לשימור הסביבה, ביניהם איסור על ציד ודיג בתחומי השמורה ועל הבערת אש.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה