אזורים בדרום קולומביה

אזור דרום קולומביה הוא אזור מגוון מבחינת נופים הוא כולל את ביצות האמזונס, הרי געש, עמקים ולגונות לצד ערים גדולות כגון: קאלי, טומקו, סן אגוסטין ואחרות.
צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: אזורים בדרום קולומביה
Thinkstock Imagebank ©

הקדמה

אזור דרום קולומביה הוא אזור מגוון מבחינת נופים והוא כולל את ביצות האמזונס, הרי געש, עמקים ולגונות לצד ערים גדולות כגון: קאלי, טומקו, סן אגוסטין ואחרות. החודשים המומלצים לביקור הם נובמבר - מרץ, חודשים אלו הם מהיבשים בשנה, אך בעקרון גשום תמיד.

יוצאים לטיול תרמילאים בקולומביה? כל המידע לטיול שלכם באתר "עפתי" >>

אזור סן אגוסטין

על קו החוף, נמצאת עיר המחוז טומקו Tumaco. מחוז זה שונה משאר קולומביה - סגנון הבנייה שונה והאוכלוסייה שונה. זהו אזור עני מאוד בעל בעיות באספקת מים וחשמל. המיוחד בעיר טומקו הוא הדיסקוטקים המיוחדים, ישנם דיסקוטקים למוסיקת נשמה, מוסיקה אפרו- אמריקאית ומוסיקה דרום אמריקאית. מזרחה ממחוז טומקו נמצאת עיר הבירה של אזור נריניו- Narino, שנקראת פסטו (Pasto) . זוהי עיר מגוונת מבחינת אוכלוסיה ומבחינת המאפיינים התרבויים וכך גם מבחינת הנופים. על העיר צופה הר הגעש גלרס- Galeras המתנשא לגובה 4,276 מטרים וניתן לטפס עליו, עד גובה מסוים. צריך לברר לפני כן במשרד תיירות אם ניתן לטפס, מכיוון שהר הגעש עדיין פעיל. בצידו הצפוני של הר הגעש נמצא כפר קטן ונחמדבשם סנדונה- Sandona, בו אפשר לראות ברחובות ייצור כובעים שאופייניים לתושבי פנמה והתהליך הוא נחמד לצפייה.

צפונית לפסטו נמצאת San Agustin. אחד המקומות הארכיאולוגיים החשובים ביותר בקולומביה, שהוא בין אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו. באזור זה שגשגה ,בעברה הרחוק של קולומביה, תרבות קדומה בין המאה ה- 4 למאה ה- 14 אחרי הספירה. תרבות זו נעלמה מהאזור (ועד היום, אגב, לא יודעים מה קרה לה), והשאירה אחריה ירושה גדולה הכוללת פסלים רבים המפוזרים על פני שטח רחב ומרוכזים בעשרה מקומות עיקריים. פסלים אלה היו בעלי חשיבות פולחנית וחברתית לתרבות הנעלמת וניתן ללמוד מסוג הדמויות המוצגות שם על סגנון החיים שהיה נהוג בעבר. במרחק של כ- 2.5 ק"מ מסן אוגוסטין נמצא פארק ארכיאולוגי, מוזיאון ויער הפסלים. הפארק פתוח כל יום בין השעות 8 בבוקר ל- 4 אחר הצהריים. כרטיס כניסה עולה כ- 3.5 דולר. התחנה הראשונה מהכניסה היא המוזיאון, שם תמצאו מוצגים שונים ולידם הסברים על הפסלים, המקום בו הם נמצאו ועל התרבות שבנתה אותם. לאחר מכן תוכלו לערוך סיור בפארק עצמו, בלווית מדריך מקומי או בלעדיו. הפארק מחולק לארבעה אתרים, אשר בהם תוכלו לראות אתרי פולחן, אתרי קבורה, ואתרי תפילה של השמאנים. גולת הכותרת של הפארק היא נקודת התפילה הגבוהה ביותר, הנמצאת על הר קטן, ומשקיפה על כל האזור. לאחר מכן תוכלו לבקר ביער הפסלים אליו יוצאים מאזור המוזיאון. זהו טיול קצר של כחצי שעה, לאורכו של שביל, בו מוצגים כ-35 פסלים. פסלים אלו נאספו מכל האזור.

 כדי לראות את הפסלים במקומם הטבעי תוכלו לבחור באחת משתי האופציות הבאות: הראשונה היא טיול סוסים מודרך, עולה בסביבות ה- 15-20 דולר. המדריך ייקח אתכם לשלושה מתוך עשרת המקומות בהם מצויים הפסלים, שם הוא יספק לכם הסברים על משמעותו של כל אתר. האופציה השנייה היא טיול ג`יפים מודרך. טיול זה עולה כ- 25 דולר, ובו תבקרו בחמישה מקומות. גם טיול זה מלווה בהסברים. שני הטיולים גמישים, כלומר, תוכלו לשנות את היעדים המקוריים ולהוסיף אתרים נוספים. עליכם רק לסכם על כך מראש עם המדריך.

סן אוגוסטין ממוקמת באזור ירוק ויפהפה, המכיל מפלים קטנים, את נהר המגדלנה ואת לגונה מגדלנה. אל הלגונה אפשר לצאת בטרק רגלי של יומיים-שלושה, או בטרק סוסים. מפות תוכלו להשיג במרכז התיירות של סן אוגוסטין, שנמצא מול תחנת האוטובוסים. בנהר המגדלנה ניתן לעשות רפטינג בעלות של כ- 18 דולר. בעיירה עצמה תוכלו לבקר ברחוב האמנים, הממוקם ב calle 5, בו ניתן לקנות חפצי אמנות וביגוד שונים. בעבר עיירה זו הייתה אחת מתוך כמה ערים שהיו מקום פעילותם של ארגוני הגרילה. לכן, לפני ההגעה אליה רצוי לשאול במשטרה או במרכזי התיירות מה המצב הביטחוני שם.

לתחילת הכתבה

עמק קאוקה

צפונה משם נמצא עמק קאוקה (Cauca). זהו עמק עשיר שנפרש לאורך 240 ק"מ ורוחבו 30 ק"מ. העמק מגוון מבחינת נופים וניתן למצוא בו הרים ואגמים, אחד מהם הוא אגם קלימה Lago Calima היפהפה, שמסופר שנמצאו בו אוצרות רבים של תרבות הקלימה. בירת העמק היא קאלי  (Cali), העיר השלישית בגודלה בקולומביה. העיר התפתחה רבות בשנים האחרונות. כנסיות, כיכרות ואנדרטות מיוחדות פזורות ברחבי העיר.כל מי שרוצה ללמוד סלסה פוקד את אחד מבתי הספר הרבים שלה. למרות גודלה, אין בקאלי הרבה מה לעשות. חוץ מריקודי הסלסה, מגיעים לעיר זו או כדי לנוח קצת ולחוות חיים עירוניים בדרום הטרופי של קולומביה, או כנקודת מוצא מרכזית לשאר הדרום.

 מקאלי ניתן לקחת קולקטיבו לסן סיפריאנו. כפר קטנטן ומנותק זה שוכן בתוך יער טרופי. בכפר עובר נהר צלול כבדולח המנצנץ כשקרני השמש פוגעים בו. המים נהדרים לשחייה, בעיקר בחום הטרופי ובלחות. ניתן גם להשכיר במקום אבובים. ברחוב המרכזי בכפר נמצאות המסעדות, בהן תוכלו לאכול דגים טריים. אך האטרקציה העיקרית של סן סיפריאנו היא בכלל לא הכפר, אלא הדרך אליו. לאחר שתרדו מהקולקטיבו, תלכו כ-10 דקות ל"תחנת הרכבת" שמובילה אל הכפר. ה"רכבת" היא בעצם רפסודה של קרשים, עליה מונח אופנוע שמשמש כמנוע, והישיבה היא על ספסל שעל הרפסודה. הנסיעה אורכת קצת יותר מ-20 דקות והיא מזכירה סוג של רכבת הרים איטית. כל הנסיעה היא בתוך היער הטרופי.

 צפונית לקאלי נמצא חבל הקפה, בו מגדלים ומייצרים את הקפה הקולומביאני המפורסם. באזור ירוק ויפה זה נמצאות עיירות וחוות קטנות רבות. שלושת המקומות העיקריים באזור הם סלנטו, ארמניה ומאניזלס. סלנטו, היא הקטנה ביותר מבין השלוש. הקסם שבה הוא באווירה השקטה שלה. הבתים ישנים ויפים והיא מציעה נקודת תצפית מדהימה על עמק הקורקורה. ארמניה, היא השנייה בגודלה, ובירת המחוז. גם היא כמו סלנטו מציעה למטיילים אווירה שקטה ונוף יפה ומאניזלס - הגדולה ביותר והנוחה ביותר לטיולים ומציעה אפשרויות יציאה לאטרקציות רבות:

הפארק הלאומי לוס נבדוס (Los Nevados) - ניתן לקחת טיול מאורגן לפארק, שעולה בסביבות ה- 40 דולר, או לטייל בו באופן עצמאי. בפארק מצויים האנדים הקולומביאנים, כאשר החלק הגבוה ביותר בפארק הוא הר געש מושלג שפסגתו מגיעה ל- 5321 מטר אך מטעמי בטיחות הגובה המקסימלי שניתן להגיע אליו הוא עד ל- 4,800 מטר. בפארק נמצא גם מרכז מבקרים, בו יוכלו להסביר לכם על הפארק ולייעץ לכם בקשר למסלולי הטיול. המדריכים במקום מספרים שבעבר היה הרבה יותר שלג על ההר, אבל בגלל התחממות כדור הארץ הכמות שלו מתמעטת בצורה ניכרת וסביר כי בעוד כמה שנים לא יישאר שלג על ההר. לאחר הטיול בפארק, במידה וצלחתם לפסגה או לא, תוכלו להתפנק במעיינות החמים. בפארק קיים מלון קטן בו נמצאות בריכות המעיינות החמים וגם מסעדה. הפארק האקולוגי Los Yarumos - בפארק זה תוכלו לראות זנים רבים של פרחים, עצים, צמחים וחיות. בפארק משולב גם פארק אקסטרים, שמציע פעילויות כמו טיפוס צוקים, אומגה וסנפלינג מפלים. בנוסף כל יום נערכת פעילות שונה כמו הקרנה של סרטים או הופעות. חוות הקפה - ממאניזלס ניתן להגיע למספר חוות קפה, בהן יסבירו לכם על דרך הכנת הקפה וכמובן יתנו לכם גם לטעום. בכל חווה יש חנות קטנה שבה תוכלו לקנות מהקפה של החווה. אחת החוות המוכרות יותר נקראת Chinchina והיא נמצאת במרחק של כחצי שעה ממאניזלס.

לתחילת הכתבה

לטיסיה וטבאצ'ינגה

לטיסיה - עיירת הגבול הדרומית ביותר במדינת קולומביה. עיירה זו נמצאת בג`ונגל הקולומביאני, על נהר האמזונס. היא גובלת בעיירת הגבול הברזילאית טבאצי`נגה. שתי העיירות סמוכות מאוד אחת לשנייה. מה שמפריד בניהן הוא כביש בלבד וניתן לעבור בין העיירות בלי להחתים את הדרכון. לטיסיה מופרדת משאר קולומביה על ידי הג`ונגל. ולכן, דרך ההגעה היחידה אליה מתוך קולומביה היא בטיסה. לא ניתן להגיע אליה באמצעות כלי רכב, משום שאזור הג`ונגל משכן בתוכו את ארגוני הגרילה ולכן הוא מסוכן למעבר. טיסה מבוגוטה ללטיסיה עולה 110 דולר לכרטיס צעיר (עד גיל 25), או 145 דולר עבור כרטיס רגיל.

שתי הסיבות העיקריות להגעה ללטיסיה הן הג`ונגל והאמזונס. עבור כל חובבי הג`ונגלים, מלטיסיה ניתן לצאת לטיול מודרך בג`ונגל (לא ניתן לצאת באופן עצמאי). רוב הטיולים הם של 3 ימים שבמהלכם המדריך יסביר לכם על החיות שבג`ונגל, על הצמחים השונים שגדלים שם והשימושים האפשריים לכל צמח. עבור ההרפתקנים הרוצים לחוות את חווית השייט בנהר האמזונס השייט יוצא מטבצ`ינגה הברזילאית. ניתן להגיע לאיקיטוס בפרו, או למנאוס בברזיל. השייט לפרו לוקח כ- 8-9 שעות ואין הרבה מה להתארגן לפני היציאה. לעומת זאת, השייט לברזיל לוקח בין 3-4 ימים. הוא עולה בין 60-100 דולר תלוי בסירה ובצורת השינה שלכם. האופציות הן ערסל או קבינה. ניתן להביא איתכם ערסל, לא לשכוח את החבלים, והוא ישמש כמיטה שלכם במשך השייט. הקבינה היא חדרון קטן עם מיטת קומתיים, שירותים ומקלחת צמודים, הכול כמובן קטן מאוד, ושקע לחשמל. התענוג הזה כמעט ויכפיל את עלות הכרטיס שלכם. אתם מקבלים 3 ארוחות ביום, האוכל בסדר גמור, רק לא ממש מגוון. על הסירה יש גם ברז שמספק מים מטוהרים, כיורים, שירותים ומקלחות (המים הם מהנהר). בחלק מהסירות יש גם קיוסק קטן בו אפשר לקנות כל מיניי צ`ופרים כמו גלידות. כדאי מאוד להתארגן לפניי ולהביא איתכם קצת מים, קצת אוכל יבש, כמו קרקרים והרבה ממתקים. ולא לשכוח ספרים להעביר את הזמן.

השייט לא רצוף, הסירה עוצרת בדרך בעיירות ברזילאיות קטנות על שפת הנהר. בחלק מהן אפילו יש פאבים קטנים. אתם יכולים לרדת מהסירה ולהסתובב בעיירות, אך חשוב מאוד לא לשכוח לשאול מתי הסירה יוצאת, כי היא לא תחכה לאף אחד. האמזונס עצמו מרשים ביותר. עומקו הוא בין 30 מטר ל-90. במקומות רבים רוחבו הוא כמה עשרות ק"מ. לפעמים כאשר שטים קרוב לצד אחד אי אפשר לראות את הצד השני של הנהר. במהלך כל השייט תוכלו לראות את יער האמזונס. השקיעות אותן תראו מן הסירה הן מהיפות שתחזו בהן, ובלילה תוכלו לשבת מתחת לשמיים עמוסי כוכבים בוהקים, בלי אור משום גורם אחר.

 הגעה ללטיסיה בשייט מפרו/ברזיל- כאשר אתם מגיעים לטבצ`ינגה עליכם להגיע דבר ראשון למשטרת המעבר ולהחתים את הדרכון בחותמת יציאה מברזיל. לאחר מכן, כדי להחתים חותמת כניסה לקולומביה, עליכם להגיע לשדה התעופה, שם נמצא משרד ה-DAS. תוכלו לקחת מונית או מוטוטקסי. לממשיכים מלטיסיה לבוגוטה, תוכלו כמובן לקנות כרטיס טיסה בחברות התעופה הרגילות, אך באפשרותכם לנסות את מזלכם גם בחברות המסחר. צמוד לשדה התעופה נמצאים משרדים של 3 חברות תעופה שמעבירות סחורה. במטוסים אלו יש מקום ל- 2-3 נוסעים. כרטיס בטיסה כזו עולה 80 דולר, אבל אי אפשר לקנות כרטיס מראש. אתם צריכים להגיע בעצמכם לשדה ולשאול אם יוצאת היום טיסה. במידה וכן, ובמידה ואמרו לכם שיש לכם מקום בטיסה, אתם עדיין צריכים לחכות בין שעה עד חצי שעה לפני יציאת הטיסה, כדי שהקפטן יאשר שיש מקום, ואתם יכולים להצטרף. טיסות מלטיסיה למנאוס שבברזיל עולה כ- 65 דולר.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לקולומביה

כתבות מומלצות עבורך על קולומביה

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם