עפתי לתרמילאים

אתר המורשת גרייט זימבבואה

התושבים בזימבבואה בהחלט גאים בעיר העתיקה גרייט זימבבואה, שעל שמה נקראה האומה המודרנית של היום, ופסל שהתגלה בה אף הונצח על דגל המדינה לאחר קבלת העצמאות מידי הבריטים.
צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: אתר המורשת גרייט זימבבואה
Thinkstock Imagebank ©

גרייט זימבבואה  היא מעין קבוצת איים מאבנים מסותתות (פירוש השם זימבבואה הוא "בתים מאבן" בשפת שבט השונה). זוהי כנראה ראייה לשגשוגה של התרבות המרכז אפריקאית עוד לפני הגעת האירופאים ליבשת. השמורה מתפרסת על שטח עצום, המבנים מרוחקים האחד מן השני כך שרדיוס השמורה עולה על 300 קילומטרים (כמעט כקוטרה של מדינת צרפת). באמצעות טכניקות תיארוך מודרניות משערים שהעיר נבנתה בשנת 1200 לספירה וננטשה בשנת 1500-1600 לערך. פסל שהתגלה בחורבות העיר העתיקה, ובו דמות ציפור עם כף רגל של יונק, היה, לטענת הארכיאולוגים, סימלה של משפחת המלוכה המקומית, והוא הונצח על דגל המדינה.

 בשנים האחרונות, היסטוריונים מערביים טוענים שאלו השרידים שיפתרו את "תעלומת מוצאו של הגזע הלבן" בלב ליבה של אפריקה. המגלים הראשונים במאה ה-16 חשבו שהארמון והמבנים הם למעשה אקסומה (Axuma), אחת מהערים של מלכת שבא. בכתבים פורטוגזים הופצה השמועה כי העיר חייבת להיות העיר אופיר המקראית המוזכרת בסיפורי שלמה המלך. המבצר, כך סברו, זהו אותו מקום שבו קנתה מלכת שבא זהב לארמונו של שלמה המלך. דעה זו רווחה במשך מאות שנים, עד המאה ה-19 שחוקר גרמני בשם קארל מאוץ Carl Mauch הגיע לאזור, חדור מוטיבציה לגלות את רזיה של העיר אופיר ולהנות מאוצרותיה. באוגוסט 1871 הגיע מאוץ` לביתו של צייד גרמני, שהתגורר בכפר ליד ההריסות, שטען "שהריסות כאלה מעולם לא יכלו להיבנות על ידי שחורים". ב-5 בספטמבר כבר הגיע מאוץ` לגרייט זימבוואה יחד עם חברו הצייד. מאוץ` שוטט נפעם במשך שעות רבות בין המבנים המרהיבים, התפעל מהקירות העגולים והגבוהים שמגיעים לגובה של 10 מטר ויותר ונעלם דום מול צורת הבנייה של שימוש באבני גרניט שחורות ללא טיט בגבהים שכאלה. בסוף הסיור מאוץ` נעצר תחת משקופי העץ המאסיביים, חתך מהם חתיכה והשווה את סוג העץ לעיפרון הרישומים שלו. מסקנתו היתה חדה וברורה: המשקוף, בדומה לעיפרון, עשוי מארז הלבנון ומכאן שהעיר נבנתה על ידי מלכת שבא לאחר ביקורה אצל שלמה המלך במזרח התיכון. העיר האבודה משכה אליה חוקרים רבים וסקרנים מכל העולם ואלה רק מקצת הסיפורים שסופרו אודותיה. כל אחד דבק בגירסתו הוא.

 הפארק ממוקם ליד העיר מסוינגו  Masvingo שבדרומה של זימבבואה. אוטובוס או מונית מהעיר עוצרים לתיירים כשני קילומטרים ממרכזה של השמורה.

יעדי הכתבה