עפתי לתרמילאים

ייעוץ והדרכה על גרביים ומדרסים

מה מייחד את גרבי הטיולים? , איך צריך לבחור זוג גרביים לטיול? הוראות כביסה, סוגי מדרסים ונחיצותם -על כל אלה ועוד תוכלו לקרוא בכתבה שלפניכם.
chen
|
שמור לעצמי

בכתבה זו:

מה מייחד את גרבי הטיולים שבלמטייל

התפקידים החשובים ביותר של גרבי הטיולים הם הרחקת לחות, בידוד, בלימת זעזועים, נוחות ועמידות לאורך זמן. המאפיין הבולט במיוחד בגרביי טיולים לעומת גרביים רגילים הוא כושר הרחקת הזיעה מכף הרגל. טיול רגלי ממושך כרוך במאמץ פיזי הגורם לפעולת הזעה מוגברת בכף הרגל, והצטברות של הלחות יכולה לגרום להופעת פטריות ויבלות, להרגשת אי נוחות ובתנאי קור עזים יכולה לגרום להתקררות של המטייל.

גרבי הטיולים מורכבים בעיקר מסיבים סינתטיים המצטיינים בכושר הסעת הלחות, על ידי אריגה רב שכבתית של הגרב. השכבות הצמודות לכף הרגל עשויות מסיבים אלו, בעוד השכבות החיצוניות עשויות מסיבים סופגי לחות וכך הלחות נמשכת במהירות מכף הרגל לשכבות החיצוניות של הגרב ומשם מתאדה דרך הנעל וזאת לעומת סיבי כותנה וצמר אשר סופחים לחות ומתייבשים לאט מאד יחסית.

יתרון נוסף של המבנה הרב שכבתי: חיכוך שנוצר בין הנעל לכף הרגל לא גורם ליבלות, אלא נעלם בין שכבות הגרב. בגרביים משולבים סיבים המוסיפים גמישות וחוזק ותרומתם היא שהגרב מאפשר הליכה ממושכת מאוד (ימים) מבלי שהוא "קורס" ומאבד מהעובי המקורי ולכן עדיין בולם זעזועים ומבודדת. לכל גרבי הטיולים עובי כפול מתחת לכרית כף הרגל והעקב לצורך בלימת זעזועים.

כמו כן גרביים אלו הם השקעה לאורך זמן והם לא מאבדים מיכולתם לאורך שנים רבות. ההבדלים בין הגרביים השונות ניכר בהתאמתם לתנאי אקלים שונים- הליכה בתנאי אקלים חם ועד הליכה בתנאי קור קיצוני. התאמה זו נובעת משימוש בסיבים עם רמת בידוד נמוכה מאוד לתנאים חמים לעומת סיבים מבודדים במיוחד לקור, וכמו כן הבדלים בעובי וגובה הגרב. הבדלים אחרים הם באיכויות, הנובעים בעיקר מאחוז הסיבים האקטיביים (כגון קולמקס ותרמסטאט).

 סוג אחר של גרביים נוספות שאפשר למצוא בחנות הם גרבי ליינר (liner)- גרביים פנימיים. אלו הם גרביים דקים, מסיבים מרחיקי לחות אשר צריך לגרוב מתחת לגרביים רגילים ומתקבלת תוצאה קרובה לגרב הליכה במחיר זול יותר. ישנם גרבי ליינר לקיץ (Coolmax) ולחורף (Thermastat).

ממה מורכבות הגרביים

 • קולמקס - (Coolmax של חברת DuPont )- מרחיק הזיעה היעיל ביותר בעל בידוד נמוך.
 • תרמסטאט - (Thermastat של חברת DuPont )- מרחיק זיעה עם בידוד גבוה מאד.
 • לייקרה - גמישות
 • אקרילן - רכות, גמישות והרחקת לחות
 • ספנדקס - גמישות
 • ניילון - חוזק
 • הולופיל - (סיב חלול) - בידוד
 • כותנה - נוחות במגע
 • צמר - בידוד

בחירה נכונה של גרביים

 1. קודם כל צריך להתאים את בידוד הגרב לתנאי מזג האוויר שאתם הולכים לפגוש:
  אקלים חם: קיץ, אביב, מצוין לארץ בעונות אלו.
  אקלים ממוזג: חורף בארץ, סתיו במדינות קרות יותר.
  אקלים קר: 0 עד -10 °c שלג, או למי שסובל מקור.
   קור קיצוני: טמפרטורה נמוכה מ -10 °c.
 2. לפי המקום העודף שיש בנעליים צריך לבחור בעובי הגרב.
  גרב דק - מעט יותר עבה מגרב כותנה (ספורט) רגילה.
  עובי בינוני -; מעט פחות משני זוגות גרביים רגילות, מצריך חצי מידה רווח בנעל לפחות.
   גרב עבה -; מקבילה ליותר משני זוגות גרביים רגילים, מצריכה מידה רווח בנעל.
 3. על פי האופי, גובה הנעל, ותנאי ההליכה (קוצים) בוחרים בגובה הגרב:
  חצי -; גרב לנעל נמוכה
  גבוהה -; מתאים לנעליים גבוהות (נעלי הליכה)
   ברך -; גרב גבוהה במיוחד כמעט עד לברך ממוצעת
 4. ולבסוף בוחרים את הצבע!

הוראות כביסה
 הוראות כביסה ספציפיות מצורפות לכל זוג גרביים הנמכר בלמטייל. הוראות כביסה כלליות: כביסה רגילה במכונה במים פושרים C° 40, ללא מלבין, אפשר ליבש במכונת ייבוש.

מדרסים 

המדרסים ב"למטייל" שייכים לשתי קטגוריות: סופגי זעזועים או תומכים.

מדרסים סופגי זעזועים

מיועדים לאנשים עם קשת כף רגל רגילה או גבוהה. מדרסים סופגי זעזועים מופיעים במגוון צורות, איכויות ומחומרים שונים שתפקידם לרכך את המכה ולספוג את הזעזוע שסופגת כף הרגל עם פעולת הדריכה.

מדרסים תומכים

מיועדים לאנשים בעלי קשת נמוכה וגמישה מידי הזקוקה לתמיכה כדי להפחית שיטוח יתר של כף הרגל והטייתה פנימה. מדרסים תומכים הם קשיחים ומקלים על כאבים בכרית כף הרגל ובעיות הקשורות ל"דורבן" ובעיות הנובעות מגמישות יתר של הקשת. מדרסים איכותיים עשויים פולימר סינתטי בעל תכונות הדומות לגמישות ולאלסטיות של שריר אנושי. הם מסוגלים לספוג זעזועים רבים מבלי לאבד את הצורה ולשמור על התכונות זמן רב. אפשר לעצב אותם אנטומית להתאמה מרבית לכף רגל של אדם ממוצע. החומרים המקובלים במדרסים איכותיים הם פוליאוריתן או ניאופרן המופיעים כספוג תא-פתוח ונושם. מדרסים כאלו מאפשרים לשמור על תנאי חום נוחים יותר סביב כף הרגל. מדרסים פשוטים יותר עשויים שכבות של EVA, לעיתים עם שכבת פחם פעיל. אורך חייהם קצר יותר.

במדרסים סופגי הזעזועים האיכותיים ישנו גם שימוש בפולימרים ובסיליקון באזורים בהם ספיגת הזעזועים חשובה ביותר, למשל: מתחת לעקב ומתחת לכרית כף הרגל. לרוב חומרים אלו מופיעים בשמות שונים אצל כל חברה. לדוגמה החומר האקטיבי המופיע ברוב המדרסים של חברת Sof-Sole נקרא IMPLUSE . זהו פולימר המעוצב כספוג תא פתוח לשם אוורור והסעת לחות מכף הרגל. תכונותיו: ספיגת זעזועים מצוינת, עמידות גבוהה, מקבל את צורת כף הרגל ומגדיל את שטח המגע. יתרונותיו: מקטין כאבים בכף הרגל ובגב התחתון, מגדיל את נוחות הדריכה, מרחיק לחות מכף הרגל, מונע הופעת בקטריות ופטריות ובעל אורך חיים של מספר שנים.

חומר נוסף הנכנס לשימוש בשנים האחרונות הוא פולימר ג'ל. ג`ל הוא נוזל למחצה המתאים עצמו למבנה כך הרגל ומסוגל לפזר את העומס בצורה שווה בכל הכיוונים על פני כל כף הרגל ובכך להקטין את עוצמת הדריכה באזורים הנושאים ברוב נטל הדריכה. הוא משפר מאד את נוחות הדריכה, כמו כן הוא בעל עמידות גבוהה לקריעה ושחיקה. ג'ל אינו מתאים לעומסים גבוהים. הוא מתאים במיוחד לעמידה ממושכת על הרגליים או להליכות קלות. לנעלי טיולים מומלצים מדרסים שלמים. מדרסים חלקיים (לעקב או לכרית כף הרגל) עשויים להחליק ממקומם עקב העומס הגבוה ולהזיק במקום להועיל. מדרסים אנטומיים סופגי זעזועים עבים בדרך כלל, יותר מהרפידות המקוריות בנעל ולכן צריך שיהיה מעט מרווח בנעל עם רוצים לשים מדרס עבה.

בנעליים ללא מדרסים כדוגמת הנעליים הצבאיות, מדרס עשוי להקטין את חלל הנעל בצורה ניכרת. לכן תמיד יש להתאים את המדרס ועוביו עם המרווח העודף שקיים בנעל. נדרשת מידה מסוימת של הסתגלות למדרסים חדשים. את השיפור בנוחות ובמניעת כאבים ונזקים לא תמיד ניתן לראות מיד ולעיתים קרובות עוברים מספר שבועות עד לקבלת תמונה יותר ברורה של יעילות המדרס. כל המדרסים קיימים במספר מידות, כאשר כל מידה מכסה טווח מידות נעל. כדי להתאים את המדרסים לנעל יש להצמיד להם רפידה קיימת במידה הנכונה מאותה הנעל או מנעל אחרת ולגזור את העודף על פי הרפידה הקיימת, מהקצה הקדמי של המדרסים.

לשם מה נחוצים מדרסים ?
 אם תיקחו לרגע את זוג הנעליים שלכם ותסתכלו על הסוליה, תבחינו שהסוליות שחוקות בנקודות מסוימות. אם תשוו את מידת השחיקה והיקפה לנעל של אדם אחר, אתם עשויים להבחין בהבדל ניכר. מה המשמעות של ההבדל הזה? היינו מצפים שסוליית הנעל תישחק באופן זהה בכל אזוריה. העובדה היא שהשחיקה מוגבלת בדרך כלל לשטחים קטנים המשתנים מאדם לאדם. הסיבה לכך היא אופן הדריכה ופיזור העומס על כף הרגל בצורה שונה ע"י אנשים שונים. אחד הגורמים לכך הוא צורת כף רגל שונה.

מגדירים שלוש צורות טיפוסיות: כף רגל "נורמלית", כף רגל מקושתת וכף רגל שטוחה. ההבדלים נגרמים עקב ההבדל במבנה קשתות כף הרגל. קשת כף הרגל היא מעין קפיץ הסופג את המכה ומשחרר את האנרגיה לקבלת תנופה. בקשת נורמלית טווח התנועה של הקשת מאפשר שיכוך זעזועים יעיל והשגת תנופה. בכף רגל מקושתת, קשת כף הרגל גבוהה מהנורמלי, היא פחות גמישה ופחות יעילה בשיכוך זעזועים אבל יעילה בהשגת תנופה. בכף רגל שטוחה, הקשת יעילה בשיכוך זעזועים אבל עקב הגמישות הרבה, אינה יעילה בהפיכת האנרגיה לתנופה.

ההבדלים הללו גורמים לפיזור שונה של עומס משקל הגוף על שטח כפות הרגלים ומכאן לשחיקה שונה של הסוליות. אבל מעבר לכך, ההבדלים משפיעים על חלוקת העומס על מבנה כף הרגל. פיזור עומס שאינו יעיל עלול לגרום לעומס יתר על חלקים אחרים והופעת כאבים ופגיעות כרוניות. ככל שכפות רגליים חורגות מהנורמלי כך הן זקוקות לפיצוי גדול יותר להשגת איזון. שינוי קיצוני מצריך שיתוף פעולה עם מומחה לרפואת כף הרגל. אבל מרבית האנשים החורגים מעט מהנורמלי אינם צריכים לרוץ לרופא. הם יכולים לפתור את הבעיה בעזרת בחירת נעל מתאימה יותר והוספת מדרס אנטומי וסופג זעזועים המתאים לסוג כפות הרגליים שלהם.

*האם מלבד רכות לשמה, מדרס יכול לייצר נוחות? -ראשית, נוחות בנעליים היא מעבר לרכות עצמה. גורמים נוספים יכולים לגרום אי נוחות. למשל: חום, הזעה, חיכוך ולחץ. כף הרגל נעה בתוך הנעל כ 1.5 ס"מ. התנועה והחיכוך יוצרים חום. עודף חום מגביר את ההזעה. התוצאה, סביבה חמה ולחה האופפת את כף הרגל. המדרס סופג את האנרגיה הקינטית של הצעד, מקטין את החלקת כף הרגל בתוך הנעל, מצמצם את החיכוך, החום וכמות זיעה פוחתים (גם שימוש בשני זוגות גרביים מקטין את רמת החיכוך).

לחץ נקודתי בנעל פועל ישירות על סוליית כף הרגל ובמיוחד על כרית כף הרגל. זו הסיבה שהרבה אנשים מרגישים בנקודה זו לאחר מאמץ, כאב, חום ותחושת צריבה. עם ריפוד מתאים, מרבית הלחץ והשפשוף נמנעים. תנועת כף הרגל בתוך הנעל גורמת לבעיה נוספת. שפשוף האצבעות ושוליי כרית כף הרגל עם ביטנת הגפה. גם בנקודות אלו נוצר חיכוך לא נעים המתבטא לעיתים קרובות בהופעת שלפוחיות, יבלות או אדמומיות שורפת. שוב הקטנת התנועה והחיכוך יכולים להפחית את הסיכוי לבעיות אלו. חשוב לציין שתנועת כף הרגל בנעל חיונית לפעולה תקינה. החוכמה היא לספק מרחב תנועה מספק ולא עודף.

ריפוד, אם כך, הוא יותר מרכות לכפות הרגליים. הוא תורם להפחתת חיכוך ולחץ, התורמים להפחתת חום, זיעה ושחיקה. כל אחד בפני עצמו הוא אויב לכפות הרגליים ולנוחות. זו הסיבה שמדרס איכותי יכול להיות הידיד הטוב ביותר של כפות הרגליים, וגם של הברכיים והגב.

לתחילת הכתבה

כתבות נוספות עבורך