עפתי לתרמילאים

מידע כללי על בליז סיטי

העיר בליז (בליז סיטי) שיושבת בשפך הדלתא של נהר בליז מהווה את המרכז המסחרי והחברתי של כל המדינה. היא גם העיר הגדולה ביותר במדינה.
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: מידע כללי על בליז סיטי

העיר בליז (בליז סיטי) שיושבת בשפך הדלתא של נהר בליז מהווה את המרכז המסחרי והחברתי של כל המדינה. היא גם העיר הגדולה ביותר במדינה. לעיר היסטוריה עשירה וברחובות העיר אפשר לראות תמיד קבוצות אתניות שאנשיהם לבושים בשלל מלבושים צבעוניים. מנמל העיר ניתן לצאת בסירת-מונית לאתר הצלילה המצויין באי קולקר (aye Caulker). באי מספר מועדוני צלילה כשהוותיק מביניהם נקרא Frenchies. שמורת Mountain Pine Ridge Forest הממוקמת מדרום לעיר היא אזור עם נופים מקסימים ומפלי מים מדהימים (Hidden Valley Falls). כדאי לדעת שמוטב להימנע מלהגיע לבליז סיטי בלילה.

 חוקרים משערים, כי המתיישבים הראשונים בבליז סיטי היו אינדיאנים בני המאיה שהקימו כפר דייגים ליד האי מוהו (Moho Caye). בחפירות באי נתגלו עצמות וחפצים של יורדי ים. לאחר שהמקום ננטש על ידי בני המאיה בסביבות 1600, יורדי ים אנגלים הגיעו והתיישבו בשטח שכיום נמצאת בו בליז סיטי. בסוף המאה ה-17 קיבלה העיר את הדימוי שתושביה חוטבי עצים ובשנת 1978 הפכה העיר לעיר הנמל החשובה לקורות עץ. במאה ה-18 הבריטים העניקו לעיר את שמה הנוכחי על שם "Bay Settlement". ההיסטוריה של העיר כוללת מספר שריפות שפגעו בה קשה בשנים 1804, 1806 ו- 1856, התפרצויות של קדחת צהובה, אבעבועות שחורות וכולירה וכן נזקים מסופות הוריקן. ב- 1892 הוכרה העיר כבירת "הונדורס הבריטית" (שמה הקודם של בליז), אולם ב- 10 בספטמבר 1931 במהלך חגיגות Battle of St. George`s Caye פרצה בעיר סופת הוריקן, שגדעה את חייהם של 10% מתושבי העיר. ב-1961 נהרסה העיר פעם נוספת על ידי סופת הוריקן, הפעם על ידי הוריקן הטי. כתוצאה מכך הועתקה הבירה על ידי הממשל לבלמופן
(Belmopan), אולם מרבית הנותרים בחיים בחרו להישאר במקום.

 מבחינה רשמית העיר נותרה רק מרכז מסחרי, חברתי והיסטורי. למרות החוליים הרבים מהם סבלה, נותרו בעיר מספר דברים מעניינים: מצודת ג`ורג לייטהאוס (Fort George Lighthouse), שנמצאת בכניסה לנמל בליז היתה בעבר מצודה חשובה שהופרדה מהעיר על ידי מפרצון. ליד המצודה ישנו Baron Bliss Memorial שנבנה על ידי תורם בריטי בשם הנרי אדווארד ארנסט ויקטור בליס, שבהגיעו לבליז התאהב במדינה כולה ובמיוחד מהעיר שתושביה סעדו אותו בימיו האחרונים על ספינתו בלב המפרץ.

 בחלק המרכזי של העיר ישנם מבנים קולוניאלים. הבולט מכולם הוא Paslow Building, בו שוכן בית הדואר ובית המשפט. כנסיית סנט ג`ון (St John`s Cathedral), שנמצאת בסוף רחוב אלברט היא הכנסייה האנגליקנית העתיקה ביותר בבליז. גשר נפתח מחבר בין צידה הדרומי לצידה הצפוני של העיר. הגשר נבנה בשנת 1922 ומידי בוקר/ערב פותחים/סוגרים אותו ידנית כדי לאפשר מעבר מפרשיות בנהר.

יעדי הכתבה