20.4

הטיסה עם wizz עברה בסדר, המטוס לא היה מלא ויצא בזמן. בשדה ב craiova קיבלתי רכב מסוג פז'ו 208 ויצאתי לדרך לכוון מערב אל נהר הדנובה, בדרך הייתי צריך לעבור דרך העיר craiova, מה שלקח די הרבה זמן. בעיר severin ביקרתי במצודה מ 1265 ששוכנת מעל נהר הדנובה, שבאזור זה הוא די צר. מתחת למצודה יש נקודה למילוי מים. נסעתי לאורך הנהר עד למעבר הגבול עם סרביה. לא נתנו לי לעבור וחזרתי לסברין למלון שהיה ממוקם במרכז העיר, מלון די ישן המזכיר את התקופה הסוביטית. ממש מתחת למלון הכביש הפך למדרחוב עם במת אמנים והרבה אנשים שהסתובבו בין הדוכנים הרבים שהיו שם עם בשרים על האש, ממתקים, קרטושאק ועוד.

21.4

לאחר ארוחת הבוקר יצאתי לנסיעה לאורך נהר הדנובה(70).בעיר orsova פניתי ל כביש 57 זהו אזור בו הנהר צר לגמרי ומוקף צוקי גרניט- iron gate . הכביש מתרחק לפעמים מהנהר אך יש נקודות עצירה בשתי הכניסות לקניון. סמוך לכניסה המזרחית לקניון נמצא פסל אבן חקוק בהר של המלך decebalus שנלחם ברומאים.( בסמוך מספר דוכנים)

אפשר לשוט בקניון מהעיירה pubova מצידו המערבי של הקניון. חזרתי עד לפניה לכביש 70 צפונה לכוון טימישוארה. הכביש היה עמוס במשאיות והתנועה די זחלה. סירתי באזור הכיכר המרכזית של טימישוארה

והמשכתי על האוטוסטרדה מזרחה אל העיר deva. מעל העיר ניצב מבצר ענק החולש על כל הסביבה. העליה למבצר היא בקרונית מהחניה. בסיום נסעתי ל alba Julia. מלון נחמד , מרחק כ10 דק' הליכה מהמרכז.

22.4

יצאתי בבוקר לסיור במצודה. המצודה גדולה ומוקפת חומה ותעלה רחבה. יש כאן מספר כנסיות ומבנים ששימשו את השלטון בעבר. בשער הראשי יש גשר המתרומם בעזרת כבלים לפני הכניסה לשער.

יצאתי לנסיעה להרי אפוסן (74). הכביש מתפתל בין העצים לצד הנהר ומטפס לאיטו. פניתי ל75 ל garda de sus ממנו מוביל כביש צר של 15 ק"מ למערת הקרח scrisoara. מהחניה הקטנה יש הליכה במעלה ההר של כ 15 דק'.( תשלום 11 ליי). בתוך המערה ירידה בדי הרבה מדרגות , חלקן חלקלקות, לתוך המערה. המערה היא חלל פתוח שבתוכו יש גבישי ונטיפי קרח. בגלל הרטיבות , המסלול במערה די חלקלק. במערה קר ( 8 מ').

המשכתי כשבדרך עברתי במספר כפרים בהם התנהלו שווקים על הכביש.

נסעתי מזרחה לכוון turda כשבדרך עצרתי לתצפית על קניון truzi. המקום היה די עמוס אבל שקט ומסודר. המשכתי לכוון מכרה המלח turda אבל הגעתי מאוחר ולכן המשכתי ל cluj ללינה במלון שניצב בראש הגבעה. הרבה מדרגות בירידה הביאו אותי למרכז שמבוסס על שתי ככרות המחוברות באמצעות שלושה כבישים באורך כ500 מ' עם הרבה חנויות ומסעדות. במרכז כל ככר יש כנסיה גדולה.

23.4

לאחר סיור קצר בעיר חזרתי למכרה המלח turda הנפתח ב9 ( חניה 5לי, כניסה 30, הנחה לגמלאים). הסיור במערה הוא עצמאי. יורדים במדרגות לתוך המערה עם מספר נקודות עצירה המספרות על המקום. יש מעלית היורדת 13 קומות לרחבה הגדולה שקירותיה כאילו מצוירות בפסים ועליהם נטיפי מלח. ברחבה יש מגרש משחקים לילדים וחנויות.

בסיום המשכתי צפונה לאזור מרמורש שבו יש כנסיות שנבנו מעץ. חלקן היה סגור עם מספר טלפון להתקשרות. ניסיתי ובחלק מהן אכן הגיעו עם המפתח. כנסית rohita הגדולה והיפה באזור נמצאת מעל הכפר boiereni על כביש 18B .במרכז הכפר יש שער גדול שדרכו עוברים לכביש המוליך למנזר. ליד המנזר מגרש חניה ענק המרמז על כמות המבקרים המגיעים לכאן.

בעיירה הסמוכה, rohia, מצאתי במשרד תיירות מפה של כנסיות העץ שבאזור וקיבלתי גם המלצות באיזה כנסיות לבקר. מרבית הכנסיות הקטנות היה סגור והמבנים שלהן די פשוטים. תוך כדי ראיתי שזמני מתקצר וצריך להתקדם לכוון העיר suceava בה הזמנתי לינה. (נסיעה ארוכה) . בדרך עצרתי בכנסיה יפה בעיר boroaia . במלון מקבלים שובר למסעדה הסמוכה לארוחת בוקר שלא בדיוק מכסה הכל וצריך להוסיף כסף.

24.4

הטיול היום תוכנן לביקורים במנזרים המצוירים של חבל בוקובינה. יש באזור כמות לא קטנה של מננזרים עם כנסיות מצוירות בפנים ובחוץ. כל הכנסיות הן מהמאות 14-16 וחלקן לא שמורות. מחיר הכניסה הוא אחיד 5 ליי. אסור לצלם בתוך הכנסיות אלא רק בכניסה. המסלול בגדול הוא סביב הכבישים 17,17F ו 2e . אציין ביניהם את מנזר voronet שהו יפה אך ממוסחר מאד עם דוכנים בכביש המוביל לכניסה.

בסיום הסיור המשכתי לעיר piatra namet בה נמצא בית הכנסת של הבעש"ט. המקום סגור אבל יש טלפון ואפשר להתקשר ומישהו מגיע.

משם נסעתי לbacau ללינה בפנסיון עם מנהל נחמד, שוחחנו די הרבה.

25.4

יצאתי דרומה על 85 לכוון בוקרשט כדי לבקר בדרך באזור הוולקני של רומניה, משהו שאמור להיות דומה לאיסלנד. לפי הכתבות זה מאד מומלץ. כדי להגיע הייתי צריך את כישורי הניווט כי חלק מהכבישים בכלל לא מסומן וחלק מהן הן דרכי עפר די ארוכים. ככלל הכבישים ברומניה לא מציאה גדולה , השיפוצים הם נקודתיים ונעשים בטלאים, הכל בעבודה ידנית. הגעתי לאתר paclele micio שנמצא מערבית לbazau ,יש כאן מספר בורות של בוץ מבעבע הנמצאים על ראש גבעה ומציפים את מורדותיה. חניה קרובה בתשלום ויש חניה חינמית במרחק 5 דק'.

המשכתי לבוקרשט ללינה וסיור קצר בעיר. ולמחרת לכוון השדה לטיסה חזרה הביתה.

חשוב לשים לב להתנהגות בכבישים. מבחינת התושבים אין כמעט חוקי תנועה. מצד שני יש הרבה נידות משטרה. מה שכן הם מאד מקפידים על מתן זכות קדימה בכיכרות וזכות קדימה להולכי רגל. בסך הכל זו מדינה די מענינת עם אנשים פשוטים ונחמדים. יש בעיה עם שפה אבל מסתדרים. מחירי אוכל ולינה זולים. בתחנות הדלק יש חנות נוחות ובחלקן גם אינטרנט חופשי.