פרק 4, חלק א' – סידני טיולי יום, טיולי כוכב… 18-26.6.2018

חזרנו מהלב הפועם של אוסטרליה, פועם תיירות, מרוצים, מרוצים מאוד ועייפים, היה צורך לתת זמן לעיבוד החוויות מטיול כל כך מרוכז וממלא עד גדותנו...

היינו בבית, חזרנו וסיפרנו, העלנו פרטים וחוויות וגם דאגנו לשמור ולגבות את מאות הפריימים המצולמים.

במקביל הכנו יחד עם הילית תוכנית לטיולי יום בסידני רבתי עד היציאה לטיול הגדול הבא. (אז עוד לא נפלה ההחלטה לאן, איך ומתי, אך היה ברור שהוא בדרך...).

אמנם בסוף לא עמדנו בכל היעדים, גם לא לפי הסדר שהכנו אותם. גם כי לא היינו לחוצים בזמן הרגשנו כאילו מלאי הזמן הוא אין סופי. כמובן שזאת טעות הזמן עובר במהירות של 24 שעות ביממה... והופ לא חוזר...

להיות תייר זאת עבודה קשה, צריך כוח רצון לקום בבוקר ולצאת לפגוש עולם לא מוכר.

הנוחיות של בית הממלא את הצורך הבסיסי ליהנות מהשהות עם המשפחה לאחר תקופה ארוכה (כמעט שנתיים) שלא נפגשנו, זה כשלעצמו כבר הופך את הנסיעה לאוסטרליה כדאית ושווה.

אך בכל זאת לא מגיעים לאוסטרליה רק בשביל לשבת בבית אז הרמנו את עצמנו ויצאנו לטיולים הקצרים... עד בואו של טיול גדול שהתבשל לאט על אש קטנה בימים האלו ואז פתאום בבת אחת הבשיל ויצא לביצוע.

בין לבין, עיינה רצתה לחזור לשיעור יוגה, איינגר יוגה, אחרי זמן רב שלא השתתפה בשיעור מונחה אלא רק תרגלה באופן עצמאי.

מצאנו בגוגל סטודיו לאיינגר יוגה במרחק של כרבע שעה נסיעה בקראוס נסט (Crows Nest) התקשרנו לתאם ערב קודם ובבוקר יום שלישי ה- 19.6 עופרי הקפיצה אותנו לרח' פלקון 55 בקראוס נסט (Iyengar yoga studio, 55 palcon st' Crows Nest NSW).

הגענו ומצאנו כמה נשים הממתינות ליד דלת הסטודיו למורה, קיבלו את עיינה בשמחה לקבוצה. המורה הגיעה כמה דקות לאחר מכן, עיינה נכנסה ואני הלכתי להכיר את הסביבה.

הפרבר התפתח על שטח אותו קיבל מתנה מהמושל ועליו בנה קוטג' קולונול בדימוס קרא למקום על שם עמדה צבאית.

קראוס נסט (Crows Nest) קן העורבים, זה היה בשנת 1820 ומאז כמו שאומרים הכל היסטוריה. היו היו זמנים.…

חזרתי למפגש הרחובות פליקון עם דרך וולובי ועם דרך פסיפיק. (אני לא מכיר את היררכיה הנהוגה באוסטרליה בחשיבות רחובות ודרכים, פסיפיק הוא דרך מהירה (Hwy) וולבי הוא דרך (Willoughby Rd) ופלקון הוא רחוב ( (Palcon st'

סתם מעניין...

ובכל זאת צומת הרחובות הזה מוקם במאה ה- 19 ושורת הבניינים הפונים לרחוב בפסדות האופייניות לתקופה וצבעוניות מאוד היום, יחד עם בניין הנמצא בשיפוצים (בצומת פסיפיק עם רח' שירלי (Shirley St') מול המלון) מונצח עליו תאריך הבניה 1817 כמו גם המבנה של מלון קראוס נסט (Crows Nest Hotel) שנראה מאותה תקופה.

ישבתי על כוס קפה בפינה בצומת המשולשת מול כל ההיסטוריה הזו...

בית קפה ניו אורלינס (New Orleans Café Bar), המבנה מאותה תקופה, האנשים עכשוויים לגמרי, המלצרית מהגרת ממזרח אירופה, לא הצלחתי לזהות אם מפולין או אחת המדינות בסביבתה. זאת בשיחה שלה עם לקוחה בשפה מהמולדת הרחוקה...

הגיע הרגע יצאתי לאסוף את עיינה מהיוגה מרחק כמה מאות מטר משם. כשהגעתי הסתיים השיעור ואנשים נפרדו או הלכו יחד לקפה. עיינה נפרדה מהמורה בתקווה להגיע לשיעור נוסף במשך תקופת השהייה.

אכן בהמשך הלכו עופרי ועיינה יחד לשיעור ומאוד נהנו...

הלכנו על רחוב פסיפיק חיפשנו חנות לכלי בית, האזור היה של חנויות רהיטים. חתכנו באיזה רחוב קטן המקשר עם דרך וולובי (Willoughby Rd), מצאנו בית קפה מסעדה נכנסנו. ממול אתר בניה, גם כאן מחליפים ישן בחדש, אך עם רגישות גדולה לשימור מבנים בעלי חשיבות היסטורית או אחרת.

חזרנו באוטובוס ירדנו ליד מרכז מסחרי, יש כאן סופר מרקט, חנות ירקות וקצב שהילית נוהגת לקנות אצלם. אנחנו המשכנו לחפש את חנות כלי הבית שרצינו, גם כאן לא מצאנו את מבוקשנו ולא נותר אלא לצעוד כמה מאות מטר הביתה.

אגב, הרחובות של בתים צמודי קרקע, ברוב החצרות הגינות מטופחות, ממש נעים לצעוד כאן...

בוקר יום רביעי ה- 20.6, החלטנו לצאת היום לנסוע לווטסון ביי (Watsons Bay) סיבוב בו התחבורה כוללת הליכה לאזור המרכז המסחרי אוטובוס לסידני סיטי, צעידה של כמה מאות מטר לאזור סירקולר קוויי (Circular Quay), כאן לקחת מעבורת אל היעד, חזרה אותו דבר רק הפוך.

מזג האוויר מעונן וגשום לפרקים, צעדנו לתחנת האוטובוס לאחר המתנה קצרה הגיע קו 40M המבוקש, הנוסע אקספרס מכאן לסידני סיטי.

מהר מאוד האוטובוס מסיים את התחנות ועובר לנסיעה ישירה דרך גשר סידני המפורסם (Harbour Bridge) עד הסיטי שם אנחנו יורדים בתחנה השנייה. האזור מאופיין בגורדי שחקים, בעיקר משרדים, ביניהם בניינים נמוכים יותר וותיקים יותר והם אלא המושכים את תשומת הלב שלנו.

בסביבה הקרובה הרוקס (The Rocks), מקום המושב של המתיישבים הראשונים, היום אזור בילוי עיקרי. ליד המוזיאון לאמנות עכשיות .(Craft NSW)

עברנו ליד אנדרטת הזיכרון של אנז'ק, צבאות אוסטרליה וניו זילנד לזכר השתתפותם בכל המלחמות מאז מלחמת העולם הראשונה, כולל למעשה את כל מלחמות המאה העשרים מלחמת העולם השנייה, קוריאה, וייטנאם בהם הם לקחו חלק בקואליציה עם האמריקאים, כולל כמובן עירק, אפגניסטן סומליה ועוד…

המשותף לסידני ולתל אביב הוא שבשתי הערים הללו בונים בימים אלו קווים ותחנות עבור הרכבת הקלה. גם כאן בסידני יש רחובות שהעבודות משפיעות על תנועת הרכבים והולכי הרגל, אבל העיר סואנת כאילו כלום.

הדרך לרציפי המעבורות בסירקולר קוויי (Circular Quay), עוברת בכמה רחובות ראשיים ואחד המופעים שצד את העין ולא ציפינו לו כאן היו לא מעט הומלסים ומבקשי נדבות ברחובות.

מצאנו את המעבורת שלנו ברציף האחרון, לאחר המתנה קצרה הגיעה המעבורת. מעבורות הם חלק אינטגרלי ממערכת התחבורה העירונית המאפשרת בצורה יעילה לעבור בין מרכיבי המערכת, אוטובוסים, רכבות ומעבורות בכרטיס מגנטי אחד, מה שמתקרב היום להיות הרב קו בארץ.

עלינו להפלגה של כרבע שעה – עשרים דקות בהם חצינו את המפרץ מזרחה, ליד הרציף חנה מטוס ימי קטן, המאפשר קיצורי זמן בהקפצות אוויריות היות וכל סידני רבתי מלאת מפרצים המאפשרים המראה ונחיתה למטוסים קטנים אלו.

ירדנו לחוף, הקביל את פנינו עץ המכונה עץ הידע ((The tree of Knowleg עם לוח להנצחת סיפור מקומי מתחילת המאה ה- 20. עץ התאנה שעמד במקום נשוא הסיפור כבר לא קיים אך המועצה המקומית דאגה לעץ אחר בכדי לשמר את הסיפור.

עברנו דרך הפארק הירוק הגדול והפתוח אשר מצדו השני מצוקים העומדים איתן מעל האוקיאנוס וסופגים את הגלים והרוח.

למעשה הישוב ווטסון ביי (Watsons Bay) נמצא על לשון יבשה, מצידה המזרחי האוקיאנוס וממערב המפרץ המגיע לסידני סיטי לגשר ובהמשך ללדארלינג הרבור ועוד. לשון יבשה זו היא הראש הדרומי של כניסת המפרץ ממולה הראש הצפוני (North Head) במנלי (Manly).

בגלל המיקום האסטרטגי היו בעבר עמדות תותחים של הצבא כחלק מתוכנית מניעת כניסה של אויב אפשרי למפרץ ולסידני.

ודואגים לשמור ולהנחיל לציבור המטיילים את ההיסטוריה של המקום, בתמונת ואזכורים מלבד שאריות מהעמדות הנמצאים במקום.

כשעומדים במרפסת התצפית רואים את העבודה "הסיזיפית" של הגלים על הסלע. רוב מגע היבשה עם הים הוא מצוק בגובה של כמה עשרות מטרים ההולך ונכנע לאוקיאנוס ולרוחות רואים את עבודת הגלים החופרים בתחתית המצוק קער ההולך וחודר ליבשה עד שכובד הסלע גובר ומתרחשת התמוטטות.

לאורך קו המים עדויות רבות לנגיסות הללו היבשת. אני לא יודע לספר על מבנה הסלע העליון אך רואים את עבודת הרוח על הסלעים המתמלאים בחורים ובחלקם נשארים תלויים על בלימה ומתחתם התהום. המפגש הזה באוסטרליה עם איתני הטבע מרשים בכל פעם מחדש.

חזרנו לאזור הרציף טיילנו לאורכו, תפס אותנו גשם פתאומי שהמיוחד בו היה 2 קשתות, אחת במלוא צבעיה וחזקה השנייה מעט חיוורת אך מקבילה לראשונה, נדיר לראות 2 "במחיר" 1 …

נכנסנו לאכול צהרים מסעדה גדולה שנראה שרבים באים לבלות בה, הנוף הנשקף ממנה לכיוון סידני סיטי וכל המפרץ בלילה צריך להיות יפיפה.

ואכן ירד הערב התחיל להחשיך המעבורת העירונית האחרונה יצאה מעט קודם וחזרנו במעבורת של קפטן קוק, חברה פרטית המפעילה הפלגות ברחבי סידני רבתי... תשלום שלא במסגרת כרטיס התחבורה המשולב.

יש עדויות לאורות העולים בסיטי ובגשר אך תנודות ההפלגה לא איפשרו להוציא צילום ברור אך התוצאה מעניינת איך שלא יהיה..

ירדנו ברציף וצעדנו לעבר תחנת האוטובוס אתו חזרנו הביתה...

בוקר יום חמישי 21.6 החלטנו לבקר בצורה יותר ממוקדת בסיטי של סידני וללכת למספר מקומות כמו דארלינג הרבור, הגן היפני, ועוד מספר מקומות.

בפועל התחלנו את היום בלווי של הילית שלקחה אותנו לבית קפה מאוד מיוחד ליד המרכז המסחרי בוולובי.

בית הקפה בתוך חצר הבניין העומד במקום מהמאה ה- 19 ובעליו השכיר חללים שונים לעסקים שונים כך שבמקום נגריה, משרד אדריכלים ובית הקפה שנמצא למעשה בנגרר קטן הממוקם בחצר הפנימית של המבנה ומקומות הישיבה פזורים בגינה. מקום קטן ומגניב…

לאחר כוס קפה נפרדנו, הילית חזרה עם מייזי הכלבה הביתה ואנחנו עלינו לאוטובוס M40 לסיטי.

ברחוב פיט נכנסנו לקניון (Pitt St' Mall) מבנה של 3 קומות מאורכות בעיצוב מיוחד שתפס את העין.

הגענו לדרלינג הרבור (Darling Harbour) השעה כבר מתאחרת מאחר וקודם לכן עצרנו לארוחת צהריים באיזו "מזללה" ענקית ברחוב פיט מאות אנשים ללא הגזמה שנהרו מבנייני המשרדים מסביב לארוחת הצהרים שלהם מילאו את החלל הענק אשר בעצם היה אזור מסעדות של קניון ומסביב היו מסעדות שונות לכל רצון וטעם ובמרכז אין סוף שולחנות לסועדים.

לצערי אין לי לא שם ולא תמונה של המקום.

עברנו לאורך רציף הטיילת בצדו הצפוני, ממול גלגל ענק שנתן להבין שהמקום מקום בילוי של משפחות, אך לא ממש היום ובשעה זו.

חצינו מעל הגשר להולכי רגל משם נשקף כל המפרץ על רציפי חברות הספנות להפלגות מקומיות והפלגות אירועים כולל קפטן קוק אותם היכרנו מאתמול.

מצדו השני של הגשר מוזיאון ימי הכולל אניות מלחמה של צבא אוסטרליה, כנראה בדימוס אם מוקמו במוזיאון.

השעה הייתה מאוחרת בשביל להיכנס למוזיאון הזה או לאחר בסביבה, באוסטרליה תרבות הפנאי מאוד מפותחת ועסקים ובוודאי מוזיאונים נסגרים בשעה 5, והיה כבר די קרוב לשעה הזו.

חזרנו לרחובות הסיטי, כמו תמיד המראה של בניינים ישנים העומדים בגאון ליד מגדלי הזכוכית החדשים מרשים ואותי לפחות מרגש, ואני מרגיש צורך לצלם את הניגודיות הזאת.

חזרנו לוולובי בדרך ניסינו לצלם את השקיעה שהייתה בצבעים יפים אך תוך נסיעה לא ממש הצלחנו בצילום מהאוטובוס.

ירדנו בתחנה הקבועה ובדרך הביתה ראינו תלמיד בדרכו הביתה, מחכה לרמזור ירוק, תלבושת בית הספר שלו מאוד מסוגננת, כנראה נשמרת במסורת המאוד בריטית כבר שנים רבות...

בפוסט הבא המשך טיולי יום, טיולי כוכב...

בקרוב....