פרק 5 חלק ד'

יום שני 2 ליולי על דרך האוקיאנוס הגדולה – The Great Ocean Rd.

קמנו מלאי מרץ ליום החדש, ארזנו, ירדנו לאכול ארוחת בוקר טובה של אילוקה מוטל (Illuka Motel) באפולו ביי (Apollo Bay) כרגיל כל ההתארגנות לקחה יותר מידי זמן אך לבסוף מצאנו את עצמנו מאורגנים ברכב שבעים ומוכנים לצאת לדרך, אך עדיין נותר חוב מאתמול לחזור מזרחה אל תחנת הדלק ולהשביע את רעבון המכונית לדלק.

לאחר המחקר שעשיתי בנושא בלב קל הכנסתי את פיית 91 אוקטן למיכל מילאתי אותו עד גדותיו וסוף סוף יצאנו להמשך הדרך מערבה על דרך האוקיאנוס הגדולה – The Great Ocean Rd..

חצינו את אפולו ביי, יצאנו עם הכביש אל מחוץ לעיירה, שדות ירוקים בתי חווה, חורשות שלא לומר יערות אקליפטוסים, עוטפים את הכביש הדו מסלולי, שקט פסטורלי מסביב. תמרור מוזר המתריע על אפשרות פגישה עם בעלי חיים על קטע הכביש הזה (חלקם שונים ומשונים, נראים כלקוחים מעידן הדינוזאורים).

כמעט פספסנו את הכניסה לכף אוטווי (Cape Otway), חזרנו טיפה אחורה על השוליים ופנינו לכביש המוביל לכף אל המגדלור הוותיק ביותר על חופה הדרומי של אוסטרליה.

הדרך הצרה מתפתלת ביער אקליפטוסים שגם עין בלתי מקצועית רואה את הבריאות הרופפת של העצים, בעיקר קל יותר לראות את העצים המתים זקופים.

נפגשנו באליס ספרינגס (Alice Springs) בלב אוסטרליה, בטריטוריה הצפונית Northern) Territory) עם בעיית מחלה הפוקדת את יערות האקליפטוסים, ומות עצים מבוגרים בני עשרות רבות של שנים הנשארים עומדים יבשים כמצבה של עצמם.

כך גם כאן, לאורך הדרך הזו ממש כואב הלב, אחר כך למדנו כי כתופעת משנה נפגעו הקואלות ואוכלוסייתם ירדה מאוד באזור. הסבר מסוים לכך קיבלנו בשלטי הסבר של המרכז לשימור אקולוגי המקומי.

להקת תוכים אדומים כמותם עוד ראינו, חנו לצד הדרך ניקרו את האדמה, בטח מצאו שם משהו לאכול, התעופפו לפני שהצלחנו לצלם, נשארנו בהיכון אך עד שער הכניסה לאתר המגדלור לא ראינו תוכים אדומים נוספים.

נכנסים דרך מבנה כניסה לבן עם חלונות אדומים, תשלום כניסה כ- 20$ לבוגר, כמובן חנות מזכרות וברושורים עם מידע לתיירים מטיילים, יוצאים למרחב האתר, אתר היסטורי הכולל מלבד המגדלור הוותיק, נבנה ב- 1848, את בית תחנת הטלגרף, מרכז קשר מאותה תקופה, בית המגורים של מפעילי המגדלור ותחנת הטלגרף ועוד. (https://www.lightstation.com)

יצאנו לכוון המגדלור עברנו ליד חרטום ספינה טרופה, המדגיש את תפקיד המגדלור והמקום בכלל לכוון ולסייע לאניות המגיעות מאירופה ואסיה, בדרך למלבורן וסידני. לרבות מהן האור הראשון, סימן הראשון למסע ארוך מאוד העומד להסתיים.

מבנה תחנת הטלגרף, מאוד שמור ומטופח. על הקיר החיצוני תלויה מפה המראה את מיקום כף אוטאווי אל מול האוקיאנוס והמייצר בין היבשת ואי המלך (Kink Island) שהיה נתיב המעבר וכניסה לנמל מלבורן. מתואר כקוף של מחט אליו צריך נווט האנייה לכוון בכדי לא להתנפץ אל שרטון או סלעי חופים.

באותם ימים רחוקים היו מתקשרים עם האניות בשיטת איתות דגלים כמו בין אניות בלב ים, לצורך כך עומד תורן גבוה המאפשר להניף כמה דגלים בבת אחת כנדרש בשפת האיתות הזו. עברנו לידו וליד תחנה מטאורולוגית האוספת את הנתונים העכשוויים בדרך לתחילת מדרכת עץ ארוכה המובילה למגדלור צמוד אליה "חמשלט" שלט עם חמישה חלקים בכל אחד אזכור נושא אחר המתמצת נקודות זמן חשובות בסיפורו של המקום.

עלינו במדרגות הלולייניות לחדר הבקרה, יצאנו למרפסת המקיפה את המגדל, צעדנו מסביב אך בעיקר צפינו אל האוקיאנוס האינסופי הזה, אל המצוק היורד לקו המים, אל הגלים החוזרים ומתנפצים אל הסלעים, משפיעים עליהם לאט לאט לאורך מיליוני השנים בנגיסה איטית אך קבועה. חיפשנו אניות ויותר מכך לוויתנים.

גילינו שהטמפרטורה בחוץ מעט פחות מ- 10 מעלות, לא שהיינו צריכים תזכורת לקור..

המגדלור עומד על קצה הצוק מתנשא לגובה של כ- 90 מטר מעל גובה פני הים, את קרן האור אפשר היה לראות ממרחק 40-50 ק"מ, עוד בימים שהתאורה הייתה מוזנת במנורות נפט.

מערכת מכנית סובבה את הצריח על ידי מנוע שנמצא בתחתית המגדל וציר המעלה את הכוח עבר במרכז המדרגות הלולייניות. קרן האור מוקדה באמצעות עדשות פריזמטיות המגבירות את עוצמת האור, אותן ניקו מדי יום, כחלק משגרת יומם של מפעילי המגדלור.

לימים כשהגיע חשמל החליפו את מקור האור למוזן בחשמל.

את כל המידע הזה ועוד סיפורים מרתקים שמענו ממתנדבת הנמצאת בתורנות עם כמה מתנדבים נוספים המתחלפים בצריח המגדל, מספרת סיפורי הצלת אניות ופרטים פיקנטיים "מחייו המקצועיים" של המגדלור. בנוסף מפעילים המתנדבים חדר תדרוך למבקרים כמה פעמים ביום בשעות קבועות.

את המקום בגלל ייחודיותו האסטרטגית נצלו להצבת ראדר במלחמת העולם השניה כחלק מהגנת היבשת מפני התקפות או פלישה יפנית ופעילות גרמנית. שרדיו עומדים בראש גבעה הצופה אל האוקיאנוס. על מרפסת צמודה ממוקמת משקפת רבת עוצמה המאפשרת תצפית ללב ים בעזרת מטבעות של כמה סנטים.

בעלי הקרקע ההיסטוריים האבורג'ניים בני העם הגאדאבנאוד (Gadabanud People) של המלך פאראוט (King Parrot) מטפחים את המקום בצורות שונות כולל בקתת מפגש בשולי אתר המגדלור. לצערנו היה סגור בזמן הביקור שלנו. אך ניתן לראות את הפיסול הסביבתי ועבודות אמנות שלהם.

קיימת אפשרות אירוח ללינה באכסניה במקום וכמובן בית קפה נחמד ומטופח עם מרפסת סגורה הצופה אל המגדלור והאוקיאנוס.

+61 3 5237 9240 keeper@lightstation.com
Lighthouse Lodge Fully self-contained and newly renovated

נפרדנו מהמקום המעניין הזה בקניה של כמה מזכרות בחנות הכניסה דרכה כמובן גם יוצאים.

חזרנו לכביש המתפתל ביער האקליפטוסים תוך נסיעה חיפשנו את התוכי האדום המצוי גם בשלט המפה של אתר המגדלור, לא פגשנו בו אלא כעבור 37 קילומטר כשהגענו ללברס היל (Lavers Hill).

חזרנו לכביש 100B דרך האוקיאנוס הגדולה, לנוף פסטורלי המתחלף בין חורשות ויער למרחבי מרעה ירוקים משובצים בפרות או כבשים, בתי חווה בריכות מי אגירה, נוף גבעי..

חיים שלמים ושלווים מתרחשים כאן, לא תמיד מתגמלים, ההוכחה לכך הם השלטים, לא שלט בודד, שלטים של חוות המוצעות למכירה, לאורך הכביש. לא נעים.

עצירת התרעננות קצרה על מרפסת תצפית ממש מעל רצועת חוף חולית, הצמודה לגבעות ירוקות היורדות ממש לקו המים ומזכירה לנו (לא ששכחנו) את מיקומנו על פני הכדור...

עיירת צומת דרכים לברס היל (Lavers Hill) בה נפגש כביש 100B דרך האוקיאנוס עם כבישים העולים צפונה מזרחה 155C כביש קולק (Colac Rd.) לכיוון האזור בו היינו יום קודם באוטווי הרפתקאות על צמרות העצים, וצפונה מערבה 156C כביש קובדן (Cobden Rd.). החלטנו לעצור לארוחת צהרים באחד הפונדקים בצומת.

נכנסנו, בית קפה - מסעדת דרכים מעורבת עם חנות מזכרות.

לאחר שהתיישבנו יצאתי למרפסת אחורית סגור בדרך לשירותים וגיליתי את האוצר האמיתי של המקום. בגינה האחורית עשרות תוכים אדומים כחולים צהובים וירוקים ובעיקר מעורבי צבע, הבאים אל צלחות האכלה מקובעות לקיר ליד החלונות המוגפים וממול על אביזרים שונים ועל ענפי העצים תצוגה מרהיבה של ציפורים בצבעים מגוונים ועזים כל כך שלא יכולתי להפסיק לצלם...

סיימנו את צלחת המרק ויצאנו להמשיך בדרך מערבה על דרך האוקיאנוס הגדולה, הנוף לא השתנה גבעי ירוק חוות לעיתים, אנחנו נכנסים לאזור פארק הלאומי של פורט קאמפבל (Port Campbell National Park) אשר נכללות בו כמה מהאטרקציות החשובות של דרך האוקיאנוס הגדולה.

האטרקציה הראשונה שנתקלנו בה היא פארק חיות הבר (Wildlife Park) ירדנו לדרך עפר כבושה ימינה לאחר דקות ספורות של נסיעה השילוט הססגוני הרב והחניה הובילה אותנו לכניסה לפארק.

שלט שפרט את ימי ושעות הפתיחה הראה שהמקום סגור בשבת, מיד חשבנו שהמקום בבעלות של יהודים...

נכנסנו למבנה הכניסה, הכולל גם בית קפה, קיבלה את פנינו עלמה צעירה, עוד עלמה הייתה עסוקה עם אורחים אחרים.

קיבלנו הסבר על מהות המקום ואפשרויות הגישה אל החיות בגדרה הפתוחה להבדיל מהגדרה של הדינגו שאינה פתוחה לקהל אף שזוג הדינגו חיים בשבי שנים ארוכות אם לא את כל חייהם. הדינגו הוא סוג של כלב בר או אם תרצו הזאב האוסטרלי.

התפתחה שיחה אליה הצטרפה גם העלמה השנייה, דיברנו על חיות הבר ופארק דומה (אך שונה) הנמצא בערבה בארץ, או אז עלתה הנקודה הישראלית, הסתבר שבעלי המקום הם משפחה ישראלית במקורה ושתי העלמות ילידות הארץ...

שתיהן מנהלות את המקום יוצרות את השילוט המיוחד שלהן ומקוות ליותר ביקורים של מטיילים בפארק.

כל אחד יכול לקבל שקית תערובת כל שהיא, מזון לבעלי החיים, העוזר למגע אישי ישיר עם החיות בגדרה רחבת הידיים, בעיקר קנגורו אך גם 'לאמה' החיה היורקת כמו בדרום אמריקה, ואמו הדומה ליען, חסר יכולת תעופה. טווס מצועצע בנוצותיו היפיפיות


כאמור בחצר נפרדת סגורה לכניסת הקהל, די גדולה עבור זוג דינגו המסתובבים חסרי מנוחה ומחפשים "עניין" בחיים...

בגדרה הגדולה גם מבקרים ידידנו המעופפים מלברס היל, התוכים הצבעוניים הבאים ללקט מהתערובת המפוזרת ביד נדיבה על הארץ בנקודות המפגש בין בני האדם והחיות המאכלסות את הגדרה.

נפרדנו מהמקום, הערב מתקרב וצריך עוד להגיע ולהתמקם במקום הלינה הבא שלנו מוטל 12 השליחים (The Twelve Apostels MotelT) ליד פרינסטאון (Princetown) .

נסיעה של כחצי שעה מביאה אותנו לפניה ימינה לכביש עפר כבוש המקובל מאוד בכל רחבי אוסטרליה, הפניה על יד מרכז המבקרים של אתר 12 השליחיםThe Twelve Apostels) ) הנחשב לאחד מאתרי החובה על דרך האוקיאנוס הגדולה.

מגרש החניה המלא מראה את הפופולריות של האתר.

מיד אחרי מרכז המבקרים מנחת מסוקים. סיורי מסוקים מאוד מקובלים באתרי התיירות האוסטרלים, ראינו אותם גם באזור האולארו (Uluru) וקינגס קניון (Kings Canyon) בלב אוסטרליה.

לאחר הכניסה לדרך ולאחר שחלפנו על פני מרכז המבקרים וספיחיו הוויז הודיע שהגענו ליעד אך אנחנו לא מצאנו את המוטל, רק שדות מרעה מסביב, המשכנו לנסועה עוד קילומטר או שניים, צצה חווה מימין הדרך, גם היא לא המוטל, המשכנו עוד מרחק דומה או אז נראו מבני חווה מימין וכאן סוף סוף גם שלט מוטל 12 השליחים.

נכנסנו לחצר מוקפת בבקתות, חנינו והלכנו לקבלה שהייתה במבנה נפרד בכניסה. ממש מול בית חווה ומבני משק של בעלי המקום.

קיבלה אותנו סינית צעירה שהסתבר שהיא מנהלת את המוטל בעזרתו של בעלה שגם הוא בן למשפחת מהגרים מהמזרח.

היא עודדה אותנו לעזוב הכל ולחזור מהר לאתר 12 השליחים (The Twelve Apostels) כדי לא להפסיד את מראה “השליחים” בזמן השקיעה.

נסענו מיד חזרה, חנינו בשולי החניון המלא ורצנו לפי כיוון השילוט על מדרכות עץ התחומות במעקה. השמש לא חיכתה לנו, לא איבדה זמן והתקרבה כל הזמן הזה לסיום הופעתה להיום.

מצאנו את מקומנו ברחבת הצפייה מול השליחים, שהם תופעת טבע המוכרת לאורך חופי דרום אוסטרליה ובעולם בכלל.

תופעה גיאולוגית של בליית היבשת הנדחקת לאחור אך משאירה אחריה מאסף, סטאקים מאבן גיר, מין איים זעירים בצורת עמודי סלע בגובה עשרות מטרים, כ- 40 מטר, הממשיכים לעמוד אל מול כוחות המים והרוח.

[סטאק הוא אי קטנטון שנותר לאחר שהאוקיאנוס בעזרת רוחות ים דחפו את הים למקום בו הייתה קודם יבשה ונותר עמוד אי, לפעמים בגובה עשרות מטר כגובה הצוקים בקו המים].

השם ניתן לאוסף הסטאקים כאן מול חופי הפארק הלאומי פורט קמפבל (Port Campbell National Park) בשנות ה- 50 של המאה הקודמת על שם 12 השליחים של ישו והעובדה היא שהוא תפס חזק יותר מאתרים שכנים באותו פארק ממש שגם הם מרובי סטאקים אך מתויירים פחות.

הרוח וקור לא הרתיעו את מאות המבקרים מלעקוב אחרי הצבע המשתנה של עמודי הסלע ומצוק החוף ההופכים לכהים יותר אחרי ירידת השמש היעלמותה אי שם במערב מאחורי האופק ושכבות העננים. אנחנו עמדנו בין מאות המבקרים וצילמנו כל כמה דקות בתקווה לראות את ההבדלים. ממש כמו אל מול האולארו (Uluru), שם שינויי הצבע של הסלע היו ממש דרמטיים. לפי אותו ניסיון המשכנו לצלם במצלמה הגדולה ובניידים. סיימנו עם מעל 100 פריימים. המובהקות של אפקט השקיעה על שינוי הצבע פחותה מאשר הייתה באולארו אך עדיין מוסיפה למיוחדות המקום.

חזרנו למוטל להכין ארוחת ערב ולנסות את רמת ה- WiFi כאן, טרם הצלחנו לקבל מהארץ במייל את החומר שחיכינו לו.

שוב הסתבר שמזניחים את תושבי הפריפריה האוסטרלית באיכות האינטרנט שהם מקבלים. מן הסתם מאוד יקר להביא לכאן כבלים אופטיים ולפזרם לכל נקודה ונקודה וצריך לעשות זאת באמצעות לוין.

האמת התפרצתי מן הסתם לדלת פתוחה, בטח מטפלים בשדרוג, אבל כמשתמש קצה, אורח, אני יכול להעיד שהמצב על הפנים...

ושוב נגמר היום, מהר מידי...

נתראה בפרק הבא על ...The Great Ocean Rd