עפתי לתרמילאים

שמורת המסאי מרה

שמורת מסאי מרה מאפשרת מפגש כמעט אחרון עם סוואנה שהמערכת האקולוגית בה מתפקדת בשלמות. מסאים יחפים, לבושי אדום, עדיין מתהלכים בה בחופשיות ובאומץ בין שפע חיות הבר, שחלקן טורפים שאין לזלזל בהם.
זהר נבון. כתבה זו לקוחה ממגזין "טבע הדברים", גליון יבשות מספר 3.
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: שמורת המסאי מרה

ביקור בשמורת מסאי מרה

פירוש המילה מרה בשפת המסאים, הוא חברבורות. ואכן, המבקר בעונה היבשה, בשעה שעשביית הסוואנה צהובה, יכול לראות את חברבורותיה של המרה בדמותם של כתמים ירוקים, שיחים ועצים ירוקי עד. שמורת המסאי מרה נמצאת בשטחו של שבט המסאי בקניה, על גבול קניה-טנזנייה, והיא משתרעת על 1,500 קילומטרים רבועים של סוואנות רחבות ידיים. מסאי מרה מפורסמת בעיקר בשל הנדידה הגדולה של אוכלי העשב כמו הגנו והזברות, המגיעים לשטחה בעקבות הרעמים המבשרים את בוא הגשם. באופן כללי, זוכה מסאי לשתי עונות גשומות: בחודשים אפריל-מאי, עונת הגשמים הכבדים, ובנובמבר או דצמבר, עונת הגשמים הקצרים. בשל הקרבה לאגם ויקטוריה, המרוחק כ- 90 ק"מ מן השמורה, משטר הגשמים בה אינו יציב.

מיליוני "נודדים" ובעלי חיים אחרים מציפים את השמורה בעיקר בחודשים יולי-אוגוסט, ורבבות מבקרים מכל רחבי העולם באים לצפות בהם. המטיילים יכולים לבחור אם להגיע היישר בטיסה ללודג`ים, בנהיגה עצמית ברכב פרטי או שכור, או בקבוצות ספארי מאורגנות. הלודג`ים במקום מציעים חבילות ספארי, הכוללות בדרך כלל שני לילות במזרח השמורה. אפשר גם לארגן טיול לבד, או לעשות זאת דרך החברות בארץ או בקניה.

מפות של שמורת מסאי מרה אפשר למצוא בכל חנות ספרים בניירובי. כדאי לקחת בחשבון שאלה מפות שיכולות לסייע בהתמצאות כללית בלבד, ובמקרה של התברברות בשטח עצמו, אין ברירה אלא לסמוך על אינפורמציה מנהגים אחרים. במסאי מרה נכפו בשנתיים האחרונות החוקים המקובלים בשמורות האחרות, והירידה מהשבילים אסורה. לרוב יש כמה דרכי גישה סביב כל קבוצת שיחים, המאפשרות התקרבות מספקת לבעלי החיים. הנתפס על ידי הפקחים בירידה מהשביל נקנס ב- 2,000 שילינג, ולאחר כשלוש פעמים הוא מסכן את אפשרות כניסתו לשמורה. קיימים כמה חוקים נוספים להתנהגות בשמורה: אסור לרדת מהרכב, אסור לנהוג אחרי השעה 18:30 ואסור להדליק אש בתחומיה.

 כל מטייל זר מחויב בערך ב- 27 דולרים דמי כניסה ליום למסאי מרה. ברוב עונות השנה אפשר לצאת לימי ספארי ארוכים או אפילו לשלושה ספארים קצרים באותו יום. הדרכים עבירות לכל רכב מלבד בעונה הגשומה, שבה מומלץ להשתמש רק ברכב 4X4. מבין 18 הלודג`ים שבשמורה, עשרה הם מחנות של אוהלים אקסלוסיביים. מחיר לילה לזוג באוהל בלודג` נע בין 100 ל- 300 דולרים - תלוי בלודג`, בעונה ובדיל של הספארי. מלבד הלודג`ים, פזורים עוד עשרות קמפינגים ליד שערי הכניסה.

מתי להגיע?
 מומלץ להגיע למסאי מרה בסביבות ספטמבר, אם לא רוצים להחמיץ את ה"נדידה הגדולה" ואת החציות המפורסמות של נהר המרה. גם אם הנדידה מאחרת לבוא או מקדימה לעזוב, עדיין אפשר לנסות לעמוד ליד הנהר ולחכות כמה שעות, ואולי לראות משהו מהמחזה המרהיב הזה. ברוב ימות השנה אפשר ליהנות מספארי במסאי מרה, גם בלי לראות את ההגירה. בחודש אפריל לא מומלץ לבקר בשמורה שכן זו אמורה להיות העונה הגשומה ביותר.

לתחילת הכתבה

כמה אטרקציות בשמורה שכדאי לנסות 

  • טיסה בכדור פורח מעל המרה - הטיסה יוצאת לפנות בוקר לשעה או שעה וחצי באוויר, וכוללת ארוחת בוקר ב"בוש" וספארי בדרך חזרה ללודג`. מחיר משוער: 385 דולר לאדם.
  • ביקורים במניאטות המסאיות, הכפרים המסאיים המסורתיים - בכל לודג` מוצע סיור כזה במחיר שונה, אך לרוב המחיר נע סביב עשרה דולרים עבור הכניסה והצילום.
  • ברוב הלודג`ים והקמפינגים מציעים סיורי הליכה מחוץ לגבולות השמורה. רק בדרים קמפ (Dream Camp) מוצעים טיולי הליכה למספר ימים במסלולים אטרקטיביים באמת.
  • ברוב הלודג`ים מציעים טיול של יום אחד לאגם ויקטוריה, הכולל טיסה בבוקר לאגם, שיט של יום שלם על סירת דיג עם ארוחת צהריים, וטיסה חזרה. מחיר משוער: 380 דולרים לאדם.
  • ספארי לילה של חברת "נייט סייט" (Night Sight), בהדרכת הכותבת. אפשר להירשם בלודג`ים מרה אינטרפידז (Mara Interpids), פיג טרי (Pig Tree) ודרים קמפ. הרשמה מלודג`ים מרוחקים יותר מותנית במינימום חמישה משתתפים ובתיאום מראש (טלפון: 0305-2168 מרה אינטרפידז). זהו סיור הלילה היחיד במורשה בתוך גבולות השמורה. כל משתתף מקבל משקפת ראיית לילה המחוברת למערכת מרכזית עם מסכי טלוויזיה, ואין שימוש באור לבן במשך כל זמן הסיור. טיול של שעתיים וחצי עולה בממוצע 100 דולרים לאדם. קיימים סיורי לילה נוספים במחירים שונים, אך אלה מתקיימים רק בלודג`ים שמחוץ לתחומי השמורה, ובמהלכם משתמשים באמצעי תאורה רגילים.

לתחילת הכתבה

Safari Njerma (שיהיה ספארי נעים).

יעדי הכתבה