עפתי לתרמילאים

ייעוץ והדרכה על אופטיקה ומשקפות

משקפת היא מוצר טכנולוגי מורכב, שלכל רכיב בה השפעה על האיכות ועל המחיר הסופי של המוצר. כתבה זו עוסקת באיך כדאי לבחור את המשקפת, סוגי המשקפות הקיימים בשוק, סוגי מנסרות ומאפיינים של משקפות וטלסקופים וגם בכל מה שכדאי לדעת לגבי אחריות על מוצרי אופטיקה.
chen
|
שמור לעצמי

בכתבה זו:

איך לבחור משקפת

בחירה יעילה של משקפת דורשת הגדרת הצרכים, הגדרת תקציב ונכונות להתפשר. בכדי להבין למה נדרשים לשלם יותר על משקפת ספציפית, צריך להכיר את תכונות ומרכיבי המשקפת. מאחר ומשקפת היא מוצר טכנולוגי מורכב, כל רכיב משפיע על האיכות ועל המחיר. הבנת הנתונים האופטיים עוזרת להוציא את המיטב מהמשקפת ולהבין את מגבלותיה. יצרנים רבים מציעים 2-3 רמות של איכות מוצר. משקפות פשוטות, משקפות טובות ומשקפות מעולות. ההבדלים ברמות מאפשרות לכל לקוח להשיג את מבוקשו ועדיין לקנות תוצרת מאותו יצרן. לכן, למרות שמוניטין היצרן ושמו הם בהחלט עדות לאיכות, עדיין יש לבחון את המשקפת לגופה ולהשוות אותה לדגמים דומים של אותו יצרן ושל יצרנים אחרים.

שלב ראשון: התאמת סוג המשקפת לפי הצרכים. לשם כך הטבלה הבאה:

טבלת התאמת משקפות לצרכים שונים
מ - מצוין , המשקפת מאד מומלצת לצורך הזה.
ט - טוב , המשקפת מומלצת לצורך זה, אך יש משקפות מומלצות יותר.
 ס - סביר , אפשר להשתמש במשקפת לצורך הזה, אך זו לא הבחירה האידיאלית

סוג משקפות קומפקטיות
מנסרה ROOF PORRO
טווח משקל בגרם 280
  340
200
  300
280
  340
280
  340
גודל / הגדלה 8X21 10X25 8X21 9X25
שימוש כללי ט ט ט מ
טיולים ט ט ט מ
תרמילאות מ מ מ מ
ספורט באולם ס ס ט
ספורט בחוץ ט ט ט מ
ימאות
צפרות ס ט
תיאטרון ט ס ס
אסטרונומיה
צפייה בלילה
סוג משקפות שדה
מנסרה PORRO ROOF
טווח משקל בגרם 480
  780
490
  580
650
  880
790
  1500
740
  1200
650
  880
645
  760
גודל/הגדלה 7X35 8X30 8X40 7X50 10X50 8X40 10X42
שימוש כללע ט מ מ ס ס ט ט
טיולים ט מ ט ס ס מ ט
תרמילאות ס ט ס ט ס
ספורט באולם ט ס ס
ספורט בחוץ מ ט ט ס ט
ימאות ס מ ס ס ס
צפרות ס ס ט ט ס מ מ
תאטרון ס
אסטרונומי ט ס
צפייה בלילה

שלב שני: השוואת מאפיינים אופטיים ופיזיים.
 שלב שלישי: בחירה תוך התחשבות בתקציב והצרכים במשקפת.

סוגי משקפות

 • משקפות קומפקטיות נחשבות לאחת הקבוצות הפופולריות ביותר מבין כל סוגי המשקפות. למשקפות קומפקטיות עוצמית קטנה יחסית בדרך כלל מ 20 עד 25 מ"מ. כאשר טווח ההגדלה המקובל הוא פי 7 עד פי 10. משקפות קומפקטיות מיוצרות בשיטת ה REVERSE PORRO המאפשרת לצמצם את ממדי המשקפת ועדיין לשמר את האיכויות האופטיות של השיטה. משקפות קומפקטיות עם מנסרות ROOF מופיעות במגוון איכויות. הפשוטות והנפוצות יותר מתאימות לשימוש רגיל בתנאי תאורה טובים. היתרון הגדול של המשקפות הקומפקטיות הוא גודלן הקומפקטי ומשקלן הקל אשר אינו מכביד על המשתמש.
    הגודל הפיזי של משקפות קומפקטיות עלול לעיתים להפריע. הן עשויות להיות קטנות מידי לידיים האוחזות אותן דבר הגורם למתיחות יתר של שרירי האצבעות והידיים. מפתח העיניות עשוי להיות קטן מידי ולהקשות על צפייה נוחה ורגועה.
 • משקפות שדה הן הקבוצה המגוונת ביותר מכל סוגי המשקפות. ניתן לחלק את הקבוצה לחלוקת משנה של משקפות בינוניות עם עצמיות בקוטר הנע בין 30 ל 42 מ"מ והגדלה של פי 7 עד פי 8. ומשקפות שדה גדולות עם עוצמית של 50 מ"מ וכושר הגדלה של פי 7 עד פי 15. משקפות כאלה דורשות לעיתים חצובה. משקפות שדה פופולריות מיוצרות בשיטת ה PORRO המאפשרת לשלב איכות אופטית טובה בעלות יצור נמוכה. משקפות אלו מתאימות לשימושים רגילים, ספורט ולצפרים מתחילים. מונוקולר הוא בעצם חצי משקפת (או משקפת חד עינית). הוא קל וקטן יותר ולכן הוא מתאים לשימושים הדומים לשימושי משקפת אבל עם יתרון הגודל והמשקל.
 • מונוקולר מתאים במיוחד לתרמילאים הזקוקים למשקפת קטנה וקלה ככל האפשר. גם בתחום הבילוש והריגול מונוקולרים פופולריים מאחר שאפשר להסתיר אותם בתוך כף היד. מונוקולר מיוצר הן בשיטת ה PORRO והן בשיטת ה ROOF. טווח ההגדלה הוא בדרך כלל פי 8 עד פי 10 קוטר עוצמית מ 20 עד 30 מ"מ.
 • משקפות זום לא שונות ממשקפת רגילה, למעט האפשרות של עוצמת הגדלה משתנה, למשל מפי 8 עד פי 20. תכונה זו מלווה במספר בעיות: ראשית המשקפת הופכת להיות כבדה יותר, המנגנון האופטי רגיש יותר ללכלוך ומכות. שדה הראייה הבסיסי של המשקפת קטן בהשוואה למשקפת רגילה עם הגדלה קבועה. האיכות האופטית נופלת בהשוואה למשקפת עם הגדלה קבועה בסדר גודל מחיר דומה. אבל משקפת זום מעניקה גמישות רבה למשתמש ביכולת לקבוע את שדה הראייה וההגדלה בהתאם לצורך המיידי. לדוגמא, אם אתה מצוי בתצפית בוקר על עדר גנו בספארי בקניה, השתמש בעוצמת הגדלה נמוכה אבל אם תרצה לבודד פרט מהעדר ולהגדילו לא תצטרך משקפת אחרת, כל שצריך לעשות הוא להניע ידית מנוף ולקרב את האובייקט הנצפה אליך.
 • משקפות אטימות למים הן אלו הממולאות בגז חנקן וכל ההברגות נאטמות בעזרת טבעות איטום. התקן קובע שמשקפת כזו צריכה להישאר יבשה ותקינה לאחר טבילה של לפחות 5 דקות במי ים בעומק 5 מטרים. משקפת אטימה למים מוגדרת כ WATERPROOF כל הגדרה אחרת מעידה על חסינות חלקית וזמנית למים ולחות. גז החנקן מחליף את האוויר בגוף המשקפת ומונע התעבות אדי מים כאשר גוף המשקפת מתקרר. כך אפשר להשתמש במשקפת באקלים קר מאוד. במשקפות אטימות למים מקובל להשתמש בגוף משקפת מלא, ללא חיבור או הברגות בין גלילי העוצמית לבית המנסרות. במשקפות כאלו מקובל להשתמש בשיטת מיקוד עינית שאינה מצריכה להניע חלקים פנימיים מבחוץ.

סוגי מנסרות 

 • מנסרת: PORRO -זוהי המערכת הנפוצה ביותר במשקפות. במשקפות PORRO המרחק בין העיניות קטן בצורה משמעותית מהמרחק בין שתי העוצמיות.
    מנסרת PORRO מסוגלת להעניק איכות אופטית גבוהה במיוחד, בשל פשטותה, קל מאוד ליצר אותה ולהשיג מקבילות אופטית מדויקת. משקפות עם מנסרת PORRO מציעות איכות אופטית גבוה במחיר נמוך, יחסית.
 • REVERSE PORRO במשקפות קומפקטיות עם מנסרות PORRO משתמשים במבנה הפוך ולכן המרווח בין העיניות גדול מהמרווח בין העוצמיות.
 • מנסרת ROOF: מבנה המנסרה מורכב ביותר ודורש איכות ייצור גבוהה במיוחד ומקבילות אופטית מעולה. במנסרה זו עובר האור מרחק גדול יותר, כלומר, אורך המוקד גדול יותר ולכן עומק החדות גדול יותר. שימוש במנסרת ROOF מאפשר לצמצם את ממדי המשקפת ולהפחית את משקלה. משום כך, שיטה זו הפכה פופולרית מאוד למרות מחירה הגבוה יחסית.
    במשקפות פשוטות וזולות המשתמשות במנסרת ROOF, מתפשרים לעיתים על איכות לטובת המחיר, הדבר ניכר באיכות הראייה מאחר והשיטה פחות סלחנית לעיוותים אופטיים.

מאפיינים אופטיים ופיזיים של משקפות וטלסקופים

 • הגדלה: פירושה המעשי הוא כמה קרוב נראה האובייקט לצופה. כל משקפת מוגדרת בעזרת צמד מספרים, לדוגמא, 50X7. המספר השמאלי, 7 מבטא את עוצמת ההגדלה, פי 7. אם מסתכלים על אובייקט המצוי במרחק של 700 מטר, הוא יראה עם משקפת המגדילה פי 7 כאובייקט המצוי במרחק 100 מטר מאתנו. עוצמת הגדלה רבה יותר אינה בהכרח טובה יותר. בחירת עוצמת הגדלה תלויה במספר משתנים. משקפות בעלות הגדלה של למעלה מפי 10 נוטות להיות גדולות וכבדות. הגדלה רבה יותר, משמעותה גם צמצום שדה הראייה והפחתת הבהירות. מקובל להסכים שמשקפות בעוצמת הגדלה של פי 7 או פי 8 נחשבות נוחות יותר לייצוב בעזרת ידיים לאדם הממוצע. משקפות עם הגדלה של פי 10 זקוקות לידיים יציבות במיוחד. מעל עוצמת הגדלה של פי 15 מומלץ שימוש בחצובה לצפייה ארוכה.
 • העוצמית (OBJECTIVE): היא העדשה הגדולה במשקפת וממדיה נמדדים במילימטרים. לדוגמא: במשקפת 50X7 המספר הימני, 50 הוא הקוטר במ"מ של עדשת העוצמית. מטרת העוצמית לכנס אור, ככל שקוטר העוצמית גדול יותר, כך יותר אור יחדור למשקפת, בהירות המשקפת תגבר ופרטי האובייקט יראו ברורים וחדים יותר. ככול שתנאי התאורה בעת הצפייה יהיו קשים יותר, כך השפעת גודל העוצמית על איכות הבבואה תהיה רבה יותר.לעדשת העוצמית השפעה גם על חדות התמונה או הרזולוציה. ככל שקוטר העוצמית גדול יותר גדלה הרזולוציה, והיכולת להבחין בפרטים קטנים יותר באובייקט הנצפה.
  במשקפות קומפקטיות קוטר העוצמית נע בין 20 ל-25 מ"מ.
  במשקפות שדה בינוניות קוטר העוצמית נע בין 30 ל-35 מ"מ.
    במשקפות שדה גדולות קוטר העוצמית נע בין 40 ל-56 מ"מ.
 • ציפוי העדשות: אחד מהגורמים החשובים בהקניית בהירות, חדות וניגודיות גבוהים, הוא ציפוי אופטי מונע בוהק. גם העדשה הצלולה ביותר מחזירה אחוז מסוים של אור המנסה לחדור דרכה. משטח עדשה מחזיר כ 4 אחוזים מהאור החודר (לכל עדשה 2 משטחים), אם נכפיל את מספר משטחי העדשות במספר הרכיבים האופטיים נראה שבמשקפת ממוצעת עלול איבוד האור להגיע ליותר מ 50 אחוזים. בכדי לצמצם את אובדן האור מקובל לצפות את משטחי העדשות והמנסרות בציפוי מיוחד, דקיק ביותר, ממגנזיום פלואוריד, המצמצם את האובדן לפחות מאחוז אחד. במשקפות איכותיות מקובל ציפוי רב-שכבתי MULTY COATED, כל שכבת ציפוי מתאימה לאורך גל אחר להשגת דיוק צבע מרבי. שיטה זו מצמצמת את אובדן האור לכדי פחות מ ½ אחוז למשטח.
  מקובל לדרג את איכות הציפוי:
  COATED - ציפוי של לפחות משטח אחד של העוצמית, צד אחד של עדשת העינית והמשטח הארוך של המנסרות.
  FULLY COATED - ציפוי כל משטחי העדשות והמנסרות.
  MULTY COATED -ציפוי רב-שכבתי של העוצמית ויתר המשטחים בציפוי יחיד.
    FULLY MULTY COATED - ציפוי כל המשטחים האופטיים בציפוי רב-שכבתי. ציפוי זה נחשב לטוב מכולם ביכולתו לספק את הבהירות הגבוהה ביותר, חדות וצבעים אמיתיים. משקפות כאלו מאפשרות ל 95 אחוזים מהאור להגיע לעין הצופה.
 • שדה הראייה: הוא רוחב שדה הראייה במעלות שאתה יכול לראות במשקפת. לעיתים קרובות רוחב שדה הראייה מבוטא במטרים יחסית למרחק, בד"כ 1000 מטרים. נתון זה מצוי על גוף המשקפת. שדה ראייה גדול אינו בהכרח טוב יותר, אבל הוא יתרון בתנאי צפייה כמו מופעי ספורט, נופים ואסטרונומיה. שדה ראייה רחב חשוב כאשר האובייקט הנצפה מצוי בתנועה מתמדת או אתה עצמך בתנועה. אבל, שדה ראייה גדול יותר משמעותו הקטנת EYE RELIEF ואופטיקה מסובכת יותר המעלה את מחיר המשקפת. שדה הראייה מושפע מההגדלה. ככל שהיא גוברת, שדה הראייה קטן. לעומת זאת לעוצמית אין השפעה על שדה הראייה. ישנם משקפות המוגדרות כבעלות שדה ראייה Wide Angle)) מורחב, נתון זה מצוין גם הוא על גוף המשקפת. ייצור משקפת רחבת זווית דורש איכות אופטית גבוהה. במשקפות מאיכות ירודה, שולי שדה הראייה יהיו מעוותים.

שיטת מיקוד


 • מיקוד מרכזי: שיטת המיקוד הנפוצה ביותר, קביעת המיקוד נעשית ע"י גלגל מיקוד מרכזי. כדי לפצות על ההבדל בראייה בין שתי העיניים, העינית הימנית יכולה גם להתכוונן. במיקוד מרכזי ניתן להבחין בין מיקוד מהיר למיקוד רגיל. במיקוד מהיר, קשת הסיבוב של גלגל המיקוד קטנה יותר כדי להשיג את כל טווח המיקוד. במיקוד רגיל קשת הסיבוב של גלגל המיקוד עושה דרך יותר ארוכה להשגת כל טווח המיקוד. מיקוד מהיר אומנם מאפשר למקד אובייקטים במהירות אבל קשה יותר להתמקד בדייקנות. לעומתו, מיקוד רגיל איטי יותר אך מאפשר למקד אובייקטים בדייקנות רבה.
 • מיקוד דו עיני: שיטה הנפוצה בעיקר במשקפות אטימות למים, כאשר רוצים להקטין את מספר הפתחים בגוף המשקפת. בשיטה זו נעה כל עינית בנפרד, שיטה זו איטית למדי ואינה נוחה לשימוש כאשר צריך למקד למרחקים המשתנים במהירות.
 • מיקוד קבוע: במשקפת עם מיקוד קבוע אין כלל חלקים נעים, הדבר עושה את המשקפת נוחה יותר לשימוש ומפחית סיכוי לתקלות. משקפות אלו אינן מתאימות לכל אחד. הצופה חייב להיות בעל ראייה טובה ואין אפשרות למקד למרחקים קצרים מאוד. משקפות אלה טובות לשימוש כללי, לאנשים שעקב מוגבלות מתקשים במיקוד משקפת ולפעמים לילדים.
 • ציפוי גוף המשקפת: משקפות מסוימות נעטפות במעטה גומי עבה וחזק, הוא מספק הגנה חלקית כנגד לחות וגשם קל. המעטה יעיל מאד בהגנה מחבטות ומעניק תחושה נוחה לידים המחזיקות את המשקפת. התאמה למרכיבי משקפיים: רוב המשקפות מתאימות למרכיבי משקפיים, כל הנדרש הוא לקפל מסביב לעינית את הגומי המרחיק את העיניים מהעיניות וכך המרחק של העיניים נשאר זהה למרות הרכבת המשקפיים.

אחריות על משקפות וטלסקופים

משך תקופת האחריות נע בין שנה לחמש שנים בתלות ליצרן- זמן האחריות מצוין באתר.

האחריות היא של היבואן דרך למטייל.

האחריות תקיפה לגבי כל פגם במוצר.

האחריות לא חלה במקרים הבאים:

1. על פגם הנובע מהפעלה או טיפול שלא לפי הוראות השימוש.

2. נזקים שייגרמו למשקפת כתוצאה משבר מתאונה כלשהי, ממכה, מנפילה, משריפה, מהזנחה, מהשחתה, או מכל פעולה זדונית או רשלנית.

בכל מקרה של בעיה במוצר אשר נקנה מרשת למטייל, אנו מעדיפים שלקוחותינו יפנו אלינו ישירות כדי שנוכל להיות בטוחים שהם מקבלים את כל השירות המגיע להם. 

צפו בסרטון הדרכה על בחירת משקפת לטיולים:

לתחילת הכתבה

כתבות נוספות עבורך