עפתי לתרמילאים

שלא תתפוס אותך בדרך למעלה - הכל על מחלת גבהים

זה יכול לתקוף אתכם פתאום: כאבי ראש, עייפות, בחילה, חולשה ותחושת חולי נוראית ואתם באמצע טרק היסטרי בהימאליה מטפסים למעלה בכיוון השמיים או בכלל בעיר הררית בבוליביה, שאיך שתתחילו להתמקם בה, תאבדו שליטה על עצמכם. אז קודם כל אין מה להילחץ! אם תרדו קצת בגובה הכל יעלם ותמיד אפשר לקחת כדור. אז מה זה בעצם מחלת גבהים? ואיך היא בדיוק תוקפת ובאיזה גובה? ומה עושים? הכל על המחלה שסופרמן בטוח לא היה עף איתה
יעל כפיר מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי

הכתבה הוכנה בשיתוף עם ד"ר אנט בורנשטיין, אך אינה מהווה תחליף להתייעצות עם רופא.

מחלת גבהים - כיצד היא נגרמת?

למטיילים ממוצעים, שאינם מורגלים בטיפוס לגבהים עצומים או לשהות בערים הממוקמות בגובה של מעל 3,000 מטר, קיים סיכון לחלות במחלת גבהים עקב דלילות האוויר והגובה. הגוף האנושי לא מורגל בפעילות בתנאי גובה כאלו ומתחיל לסבול מתופעות שונות ולא נעימות. המחלה נובעת מריכוזי החמצן הנמוכים, השוררים באזורים גבוהים. הדבר מאלץ את הלב והריאות למאמץ יתר, על מנת לספק את כמות החמצן הדרושה לרקמות הגוף. המחלה עלולה להופיע לעיתים כבר בגבהים של 1,700-2,000 מטר.

ככל שעולים לגובה רב יותר ובקצב מהיר יותר, כך גובר הסיכון לפתח את המחלה. ניתן למנוע אותה באמצעות עלייה בקצב מתון תוך מנוחת התאקלמות קצרה (לריכוז החמצן) מדי פעם. יש מספר דברים שמשפיעים על עוצמתה של מחלת גבהים: הגובה שאליו עולים, קצב העלייה, שככל שמהיר יותר עשוי לסכן יותר לחלות בה, משך השהייה במקום הוא גם גורם משפיע, כי אם עולים ומיד יורדים אין סכנה.

תופסים גובה: כיצד היא תוקפת?

סימניה של מחלת גובה מופיעים לרוב במהלך 24-8 השעות הראשונות לעלייה. מאפייניה הם: כאב ראש, חוסר תיאבון, עייפות, חולשה, בחילה, סחרחורת, נשמת והפרעות בשינה. התסמינים לרוב חולפים לאחר 24-72 שעות התאקלמות. המחלה מופיעה גם אחרי כמה שעות, אפילו בלילה.

כאמור, הבעיה העיקרית היא רמת חמצן נמוכה בגובה של 3,000 מטר מעל פני הים. אחוז החמצן שנושמים הוא 69% מגובה פני הים. דרגת היפוקסיה (מצב פתולוגי של חוסר חמצן בתאי הגוף) תלויה בגובה קצב העלייה לגובה ומשך השהיה. שימו לב, לינה בגובה רב היא הכי בעייתית. יש הרבה פחות קשיים למטיילים שמגיעים בשעות היום.

בין האתרים הפופלאריים שמטיילים רבים מגיעים אליהם ועלולים לחלות במחלת גובה הם: קוסקו שבגובה של 3,300 מטר, לה פז בגובה 3,640 מטר, טרק האוורסט בייס קמפ הוא בגובה 5,400 מטר והר הקילימנג׳רו שגובה 5,895 מטר.

כמה כללים חשובים:

 • מומלץ מאוד להישאר יום-יומיים בגובה 2,500 מטר לפני עלייה נוספת לגובה
 • רצוי להימנע מטיפוס ביום אחד מגובה נמוך לגובה של 2,700 מטר. בגובה רב יותר רצוי לא לעלות מעל 500 מטר ליום
 • במידה ועלייה מהירה היא בלתי נמנעת (גם אם מגיעים בטיסה לגובה רב בלי אפשרות להתאקלם) מומלץ ליטול דיאמוקס (כדור למניעה והקלה עבור מחלת גבהים)
 • הרגישות לפיתוח מחלת גבהים תלויה בגורמים גנטיים ולא בכושר גופני ואימון. אגב, לילדים קיימת אותה רגישות. לעומת זאת, אנשים מעל לגיל 50 קיים סיכון קצת גבוה יותר
 • מטיילים שבעבר סבלו ממחלה זו גם נמצאים בסיכון לחלות במחלת הגבהים בשנית
 • מומלץ להימנע מאלכוהול ופעילות גופנית נמרצת בימים הראשונים
 • מחלת גבהים חריפה מופיעה לרוב 12 שעות לאחר ההגעה ולעיתים קרובות בלילה הראשון או אחריו. זוהי הצורה הכי נפוצה ותוארה אצל 25% מבקרים, אשר לנו מעל 2,500 מטר

מהקל לכבד - האם זה מסוכן וכיצד מטפלים?

מחלת גבהים קלה: הצורה השכיחה ביותר של המחלה פוגעת בעד 50% מהעולים לגובה. כאמור, התסמינים יכולים להופיע תוך כמה שעות מתחילת הטיפוס וכוללים כאב ראש, חוסר תיאבון, חולשה, עצבנות, בלבול, עייפות, קוצר נשימה, הקאות, בחילה והפרעות בשינה. גלולות נגד הריון מגבירות את הסיכון לחלות.

 • טיפול: במידה והתפתחו תסמינים קלים יש להישאר ולנוח באותו גובה במשך יום/ יומיים, ניתן להשתמש בכדור נגד כאב-ראש. אם חלה הרעה תוך כדי מנוחה, יש לרדת ולהישאר לנוח עד לשיפור המצב. ניתן למנוע את המחלה על ידי נטילת דיאמוקס Diamox (כדור 250/125 מ"ג פעמיים ביום) החל מיום לפני הטיול ובמשך ארבעה ימים. התרופה מגבירה את חומציות הדם (שנעשה בסיסי עקב עליה בדו תחמוצת הפחמן) ומבטלת חלק מהשפעות הגובה. יש להשתמש בתרופה עם הופעת התסמינים ועד ליום לאחר היעלמותם.
 • לתרופה מספר תופעות לוואי: עקצוץ, בחילות וטעם רע בפה. היא משמשת גם כתרופה משתנת ואינה מומלצת לאנשים שרגישים לסולפה, חולי כליות או כבד המטופלים במנות גבוהות של אספירין, נשים בהריון או מניקות. חשוב להתייעץ עם הרופא המטפל.
 • במידה ומגיעים בטיסה למקום גבוה, למשל לגובה של 3,500 מטר, מגובה פני הים יש ליטול דיאמוקס החל מיום לפני עד לפחות ארבעה ימים אחרי ההגעה לגובה. כנ”ל לגבי קצב עלייה מהיר מאוד. דיאמוקס יעיל יותר כטיפול מונע, ופחות כטיפול למחלת גבהים. הוא לא מומלץ לאנשים שהיו להם בעבר תגובות אלרגיות קשות לסולפה. אנשים שסבלו מתגובות אלרגיות קשות, פיתחו לפעמים רגישות לדיאמוקס.

מטיילים בסיכון קל: אנשים שלא סבלו בעבר ממחלת גבהים, עולים לגובה נמוך מ-2,750 מטר וכאלו המקפידים על התאקלמות הדרגתית.

מטיילים בסיכון בינוני: אנשים שסבלו בעבר ממחלת גבהים חריפה ועולים תוך יום לגובה של 2,500-2,800 מטר או יותר. אנשים שלא סבלו בעבר ממחלת גבהים, אבל עולים ליותר מ-2,800 מטר ביום אחד. למטיילים מעין אלו כדאי לשקול טיפול מונע עם כדורי הדיאמוקס.

מטיילים בסיכון גבוה: אנשים אשר סבלו ממחלת גבהים חריפה ועולים ליותר מ-2,800 מטר ביום. אנשים שסבלו מבצקת ראות ומוח עקב גובה רב. אנשים העולים ליותר מ-3,000 מטר בלי התאקלמות. במקרים הנ״ל יש צורך בטיפול מונע.

בצקת ריאות עקב מחלת גבהים: היא החמרה של המחלה, שמופיעה בגובה רב. מחלת גבהים קשה בעבר, עלייה מאומצת לגובה רב ופעילות יתר מגבירים את הסיכון לחלות במחלה. הגורם: שינויים פיזיולוגים בגובה, גורמים ללחץ מוגבר בכלי דם בריאות ולדליפת נוזלים מכלי דם לתוך הריאות. תסמינים: קוצר נשימה, שיעול, חולשה ולחץ בבית החזה. בהמשך יכולים החולים ללקות בקוצר נשימה, אפילו במנוחה. בשלב הזה קיימת סכנה ממשית לחיי אדם. מוות עקב בצקת מוח עלול לקרות תוך 24 שעות. על פי הסטטיסטיקה, בצקת ראות פוגעת באחד מתוך 100 מטפסים לגובה של מעל 4,270 מטר. מתן חמצן או ירידה מגובה מצילים חיים. מטיילים הסובלים ממחלות לב וראות צריכים להתייעץ עם רופא מומחה לבעיות תחלואה בגובה לפני טיפוס לגובה. חולי סוכרת יכולים לעלות לגובה תוך הקפדה על רמת סוכר (לא כל גלוקומטרים מדוייקים בגובה רב).

 • טיפול: ירידה, מתן חמצן, שימוש ב-מIfedipine (מגלאט) 10 מ"ג כל שמונה שעות (התרופה משפרת את זרימת הדם ומצמצמת את הצורך בחמצן. משמשת, בדרך כלל, לטיפול בכאבים הנגרמים על ידי מחלת לב ויתר לחץ דם - לא מומלצת לנשים בהריון).

בצקת מוח עקב מחלת גבהים: זו החרפה של מחלת גבהים. מדובר במחלה נדירה ומסוכנת מאוד, היכולה להביא לאיבוד הכרה ומוות. הגורם: שינוים פיזיולוגים הגורמים לדליפת נוזלים מכלי הדם המוחיים למוח וכתוצאה מכך יתר לחץ תוך גולגולתי. תסמינים: חוסר שיווי משקל, בלבול, הזיות, תשישות וכאב ראש המתפתחים תוך ימים עד שבועות מתחילת הטיפוס. שיעמו לב, בצקת ראות עלולה להיות קטלנית בצורה הרבה יותר מהירה מבצקת מוח.

 • טיפול: מתן ארבעה כדורי Dexamethasone מ"ג כל שש שעות – טיפול המעכב את החמרת המחלה ומאפשר לרדת למקום שבו ניתן לקבל טיפול רפואי, מתן חמצן. התרופה אינה מרפאת את המחלה. יש לשים לב להופעת התסמינים אצל חברי הקבוצה, שכן החולה יהיה, בדרך כלל, מעורפל מידי. אסור לאנשים שפיתחו את המחלה בעבר לטפס לגובה.

תורידו גובה: פעולות למניעת מחלת גבהים

תמיד מומלץ, במקרה שיש אפשרות, לעלות במתינות ולא מהר מדי, כיוון שצריך לתת לגוף להתרגל. מעבר ל-3,000 מטר להשתדל לא לעלות בקפיצה גדולה, אלא כמה מאות בודדות של מטרים בין הימים. אם אתם כן נאלצים לעשות זאת, ברגע שאתם מגיעים ליעד, תנו לגוף לנוח. אל תמשיכו לטייל. אם אתם מרגישים רע, הדרך המהירה ביותר לעצור את תופעות המחלה היא לרדת מהגובה שאליו הגעתם. ירידה של כמה מאות מטרים או מתחת ל-3,000 מטר מעלימה את כל התופעות כמעט באופן מידי. תנוחו יום-יומיים ואז אפשרי לעלות שוב במתינות.

דגשים נוספים:

 • יכולת ההתאקלמות לגבהים משתנה בין אדם לאדם – יש לטפס בקצב של המטפס הרגיש ביותר.
 • רצוי לערוך מעקב רישומי אחר הגבהים, להימנע מצריכת אלכוהול ותרופות מיותרות.
 • יש להגיב במהירות לתסמינים הראשוניים ובכך למנוע את הסתבכות המחלה.
 • במידה ומגיעים בטיסה או ברכב למקום גבוה רצוי לעשות חניות ביניים בגבהים שונים.
 • חולי לב וריאות וכאלה שחלו בעבר במחלת גבהים, נמצאים בקבוצת סיכון גבוהה יותר.

במקרים קלים ניתן להקל על תסמיני המחלה באמצעות אכילה מרובה של שום ושתיה מרובה של מים. בתחילת השהות בגבהים השתדלו שלא לעשן, זה רק מעמיס על הגוף ומקשה על חילוף החומרים. הגוף מתרגל לגובה ברגע שעולים באיטיות. איכלו ארוחות קלות עשירות בפחמימות, הימנעו משכיבה ממושכת או מפעילות מאומצת. במקרים חמורים: ירידה מהירה בגובה (לפחות ב-1,000 מטר) יעילה ביותר.

שימו לב, מטיילים הסובלים ממחלות כרוניות, כגון אי ספיקת לב, אנגינה ואנמיה חרשמית Sickle Cell Anemia, חייבים להתייעץ עם רופא בעל ידע בטיפול במחלת גבהים. ובאופן כללי, לפני נטילת כדורים מומלץ להתייעץ עם רופא בנוגע לכך ולרגישויות הקיימות לתרופות.

לתחילת הכתבה

כתבות נוספות עבורך