עפתי לתרמילאים

דראקנסברג - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים

רכס ההרים דראקנסברג , שמורכב מהפסגות הגבוהות ביותר במדינה, הוא אחד המקומות היפים ביותר לטייל בהם במדינה. יש בו אינספור מסלולי הליכה קצרים וארוכים, שבהם תוכלו לראות תצורות סלע מעניינות, מאות בעלי חיים וציפורים, ציורי מערות עתיקים ויערות עבותים. דראקנסברג היא גם המקום לעבור בו ללסוטו, שגם בה אפשר לטייל
ניצן מוקמאל - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: דראקנסברג - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים
© ניצן מוקמאל

מבוא

רכס ההרים דראקנסברג (Drakensberg) מתחיל בדרום מזרח המדינה, ובחלקו זה מהווה את הגבול הטבעי בין מחוז קאווזולו נאטאל (Kwazulu-Natal) בדרום אפריקה ובין מדינת לסוטו (Lesotho). חלק זה של הרכס מורכב מהפסגות הגבוהות ביותר במדינה, החוצות את גובה 3,000 המטרים ומכמה שמורות טבע שמרכיבות את Ukhahlamba-Drakensberg Park. מהצד השני, הרכס מסתיים בצפון-מזרח המדינה, במדרום דראקנסברג, היוצר את קניון בלייד (Blyde River Canion)

הנוף פה הוא ייחודי, ויוצר כמה מפלאי הטבע המיוחדים ביותר במדינה כמו מפל טוגלה (Tugela), הנחשב לשני בגובהו בעולם, ומצוק האמפיתאטרון, הנקרא כך בגלל מראהו. בנוסף, האזור מאכלס בעלי חיים רבים, ומעל 200 סוגי ציפורים ועופות דורסים. הצמחייה והפריחה מרהיבים ומאות זנים שונים מקשטים את המקום, בזמן שעצי השקד פורחים ומעטרים את חצרות בתי המקומיים. אוהבי אומנות שבטי הבושמנים, יוכלו ליהנות באזור זה מכמה מערות עם ציורי קיר מרתקים ועתיקים.

מסלולי הטיול באזור זה רבים, ומכילים כמה וכמה מאוצרות הטבע היפים במדינה. כדי להתמצא, נחלק אותו לשלושה אזורים ספציפיים יותר: צפון, מרכז ודרום. עיקר הטיולים המעניינים הם בצפון באזור הפארק הלאומי רויאל נאטאל (Royal Natal National Park) ובדרום באזור Sani Pass, שבו אפשר לעבור למדינת לסוטו. אופציות הטיול הן רבות, וכוללות מסלולי הליכה עצמאיים, טיולים מודרכים, טיולי סוסים וטיולי ג'יפים.

אם אתם אוהבים לאמץ את רגליכם כדי לנשום אוויר הרים – תוכלו להקדיש לכאן לפחות שבוע ימים. אם אתם אוהבים לצפות על ההרים, ופחות להתאמץ תוכלו להקדיש לפה יומיים-שלושה. בכל מקרה, לכל סוגי המטיילים מומלץ להגיע לאזור זה, אשר שונה ומגוון משאר אזורי המדינה. לחלופין, אם אתם מוגבלים בזמן, פשוט התמקדו באזור אחד - הצפון או הדרום - וכך תרוויחו זמן טיול ולא זמן מאחורי ההגה.

שתי העיירות המרכזיות למטיילים הן ברגוויל (Bergville) בצפון ואנדרברג (Underberg) בדרום. בהן תוכלו להצטייד בקניות, לבלות, ללון, לקבל מידע בסוכנויות ולתדלק את הרכב.

אין ספק שזה האזור המיוחד ביותר במדינה. כאן תוכלו לצאת לחקור את ההרים בעזרת רגליכם, בעזרת סוסים או בטיולים ג'יפים. בנוסף, תוכלו ליהנות ממקומות לינה מהטובים שיש במדינה, מאוכלוסייה מגוונות ובעיקר מאוויר לנשימה.

אופי המסלול

לחקר האזור יש וריאציות רבות, אך נתחיל מדרכי ההגעה. כמו בכל המדינה גם פה, ברגע שיהיה לכם רכב זה יעשה לכם חיים קלים. כל המקומות המומלצים לשינה נמצאים מחוץ לערים, ו-Amphitheatre Backpackers Lodge, הוא היחיד עם תחנה של של Baz Bus (עוד בפרק "איך להגיע"), כך שאם אין לכם רכב, תצטרכו למצוא דרך אחרת להגיע אליהם: שאטל של מקום הלינה, טרמפים או מוניות משותפות מקומיות.

בנוסף, רכב הוא האופציה הנוחה והזולה ביותר להתנייד באזור ולהגיע לאטרקציות השונות בפארקים ולמסלולים הטיול שבהם. אפשרות זולה נוספת, אך פחות נהוגה, היא נסיעה במוניות משותפות מקומיות, אך גם הן אינן מגיעות עד מסלולי ההליכה. אם אתם מחוסרי רכב, תוכלו לצאת לטייל באמצעות הטיולים המאורגנים, שמוצעים בהוסטלים השונים (כל האופציות למטה, מלבד מחנה הלילה Injisuthi מציעות טיולים שכאלה(

בנוסף, בהוסטלים אלו מוצעים טיולי יום או מספר ימים למדינת לסוטו. אלה טיולים יקרים, אך אטרקטיביים מאוד. הרבה מטיילים שעושים זאת מחפשים עוד חותמת בדרכון, והשיקול הכספי פחות מעניין אותם. אופציה של חציית הגבול ב-Sani Pass, מעבר הרים וגבול בגובה 2,876 מטרים בדרום דראקנסברג, היא גם זולה יותר וגם אינה מגבילה אתכם בזמן. לא תוכלו לעבור את הגבול בו באמצעות רכבכם הפרטי, ותצטרכו לנסוע ב-4X4, ללכת ברגל או לנסוע במונית מקומית גדולה שתקח אתכם עד הפס בו נמצא מעבר הגבול.

הכנות לטיול

ביגוד: צריך לקחת בחשבון את מזג האוויר באזור, וככל שעולים בגובה הוא יותר מועד לפורענות ומקפיא, בעיקר בשעות הלילה. בנוסף, הרוחות על ההרים חזקות במיוחד, ומגיעות לעתים לעשרות קמ"ש. לאורך כל השנה רצוי לסחוב עמכם בגדים חמים, מעיל גשם ובגד חסין לרוחות החזקות המנשבות באזור.

אל תשכחו להצטייד עוד בארץ, אז בקרו בחנות למטייל הקרובה לביתכם  » 

דרכון זמין: אם תרצו לחצות את הגבול ללסוטו, תצטרכו דרכון זמין עליכם. מעבר הגבול נוח במיוחד. כאזרחים ישראלים לא תתקלו בבעיות.

מפות וסיפורי דרך: יש שלל מסלולים באזור, ועדיף להיצמד לשבילים המוכרים. תוכלו למצוא מפות, סיפורי דרך ומידע רב על מסלולי הליכה שונים בהוסטלים.

Waze& Google Maps – האפליקציות בנייד יועילו לכם מאוד בהתמצאות בנהיגה באזור זה.

קניות מזון – גם כאן, ההוסטלים המומלצים אינם בתוך העיירות, כך שאם אתם מעוניינים לבשל לעצמכם, רצוי לקנות מצרכים כבר בשווקים ובחנויות הערים הקרובות ברגוויל ובאנדרברג. מי שמתכנן לחצות ללסוטו דרך Sani Pass, ללון בלודג' למעלה ולבשל לעצמו – חייב להביא עמו מצרכים עוד מדרא"פ, כי פשוט לא תמצאו שם.

צפון דראקנסברג

הפארק הלאומי רויאל נאטאל (Royal Natal National Park)

הפארק הוא חלק משטח נרחב יותר הנקרא Ukhahlamba-Drakensberg Park. נקודת השיא של הפארק ושל האזור כולו הוא מצוק ה-Amphitheatre המפורסם בזכות צורתו הייחודית. המצוק נישא 1,200 מטרים מעל הקרקע בצורה מרשימה, ואורכו כחמישה קילומטרים.

עוד פנינת טבע שמושכת את אוהבי הטבע לפארק הם מפלי טוגלה (Tugela Falls). חמישה מפלים המתחברים ומהווים מפל אחד שנשפך מגובה 948 מטרים. המפל נחשב לשני בגובהו בעולם, וישנם מספר מסלולי טיול שונים שבהם תוכלו לתצפת עליו.

בנוסף, בפארק יש נחלים וסכרים שתוכלו לדוג בהם. ישנם מסלולי טיול קצרים לאורכו ולרוחבו של הפארק, טיולי סוסים וטיולים מאורגנים למערות עם ציורי שבט הסן (San).

בפארק, ישנם שלושה מחנות לינה: Thendele, Mahai, Rugged Glen (פרטים בפרק "לישון").

מסלולי ההליכה בפארק הם רבים, ותוכלו לבצע אותם לבד או עם מדריך. יש טיולים ארוכים וקשים, המיועדים לבעלי כושר גופני ויש כאלו קלים למדי, ואורכם קצר. ספרי הדרכה על המסלולים תוכלו לקנות ב-50 ראנד במרכז המבקרים, במשרד המחנה Thendele ובשער הראשי של הפארק.

תוכלו לראות כאן סיפורי דרך, הוראות הגעה והמלצות ל-25 מסלולים בפארק »

המסלולים הקצרים המומלצים הם Cascades, Devil's Hoek Valley ו-Fairy Glen, והמסלול הארוך המומלץ הוא Tugela Gorge Walk.

מ-Amphitheatre Backpackers Lodge, ההוסטל המפורסם, מוציאים טיול מאורגן מאוד מומלץ, אך גם מאוד יקר (690 ראנד) לפארק אל מפל טוגלה.

 • דרך הגעה: מברגוויל ממשיכים על כביש R74, פונים שמאלה לכיוון צפון מערב וממשיכים בנסיעה 22 ק”מ עד פנייה שמאלה בצומת, ממשיכים ישר עוד כ-17 ק"מ עד הכניסה לפארק. בפנים אפשר להתנייד בעזרת רכבכם השכור ולחפש נקודות חמד ותצפיות בכבישים המיועדים לכך.
 • שעות פתיחה: חורף: 5:00-22:00, קיץ: 6:00-22:00
 • דמי כניסה: 30 ראנד
 • טלפון: 27-21-975-2189+

מרכז דראקנסברג

Cathedral Peak

ההר הנישא לגובה 3,004 מטרים צופה על ההרים מסביב ועל עמק נרחב בו. תוכלו לצאת לטיולי יום נהדרים ממלון Cathedral Peak Hotel או מלון Didima Camp. אם תישנו ב-Amphitheater Backpackers Lodge או בDidima Camp תוכלו לשאול בחינם מפות של מסלולי יום קצרים אך נהדרים באזור:

Rainbow Gorge Trail – המסלול המומלץ ביותר. מתחיל מהחנייה ליד הקבלה ב-Didima Camp ועולה למעלה בשביל הליכה צר. אחרי העלייה תגיעו לצומת T ותצטרכו לפנות בו שמאלה. מימין אליכם יהיה ספסל ישיבה עם נוף מרהיב על ההרים. אחרי הפנייה שמאלה ממשיכים ויורדים אחרי כמה מאות מטרים מצלע ההר אל הערוץ למטה. תמשיכו ללכת בנוף יערי ופראי עד מפל עם בריכה קטנה שבה תוכלו להשתכשך. אורך המסלול הוא 5.5 קילומטרים קלים של הליכה הלוך-חזור.

מסלולי יום נוספים היוצאים מהמלון »

 • דרך הגעה: מברגוויל ממשיכים 2 ק"מ דרומה על כביש R74 ואחרי חציית נהר טוגלה פונים ימינה בצומת. אחרי כ-15 ק"מ פונים שוב ימינה לכיוון Cathedral Peak וממשיכים בדרך מדהימה עוד כ-30 ק"מ.

Giant's Castle Reserve

בשמורת הטבע הנפלאה הזו לא תמצאו טירה, למרות שזה מה ששה מרמז. היא קרויה כך עקב הצוק המסיבי, שהצורה של צלו מזכירה טירה ענקית. זהו המגרש הביתי של העוף הדורס פרס מלכותי, אנטילופות ועוד עשרות בעלי חיים. כבר לפני יותר מ-100 שנים האזור הוכרז כשמורת טבע, כדי למנוע צייד אנטילופות.

החלק הנמוך בשמורה נמצא בגובה 1,300 מטרים מעל פני הים, והחלק הגבוה מטפס עד 3,200 מטרים. ציורי הקיר של שבט הסן מיוחדים למדי, ואפשר לצאת לכמה טיולים העוברים במערות אלו. תוכלו לצעוד לכם בטיולי יום רבים בדרגות קושי שונות, וגם בטיולים ארוכים יותר. בנוסף, תוכלו להירגע בדייג, בשחייה ובקמפינג.

בשמורה ישנו מלון Giant's Castle Camp וגם מסעדה נחמדה. מחיריהם של הבקתות במלון יקרים, אך בקבלה תוכלו להשיג מפות בסיסיות של האזור, גם אם לא תישנו בו, כי הוא מהווה בסיס יציאה לטיולים הרגליים. בנוסף, ישנה חנות נוחות קטנה.

 • שעות פתיחה: שמורה: 5:00-22:00, בקיץ הפתיחה ב-6:00. בכל מקרה צריך לעזוב שעה לפני השקיעה. חנות וקבלה: 8:00-16:30
 • דמי כניסה: 30 ראנד

מסלולי הליכה

טיולי היום בשמורה מתאימים גם למשפחות וגם למיטיבי לכת. טיולים קצרים ורגועים שאורכם סביב השני קילומטרים של צעידה קלה ביער וסביב גדת הנהר נקראים River Walk, וישנן וריאציות שונות. לעומת זאת, תוכלו לצאת לטיול ארוך של כ-30 ק"מ אל מעבר ההרים Langalibalele Pass. טיול זה אורך סביב ה-10 שעות, ולכן חובה לצאת השכם בבוקר. בין קצוות אלו יש עוד כמה מסלולים קצרים יותר כמו World's View ו-The Lakes שאורכם 14 ק"מ.

בקבלה תוכלו לקבל מפה של האזור. אם אתם מתכננים לישון במערות במסלולים של יותר מיום, עליכם להירשם מראש בקבלה או בטלפון, ומומלץ לקחת איתכם אוהל, למקרה שיהיו תקלות בדרך (בעיקר בעיות במזג אוויר).

הנה שני קישורים שבהם תוכלו לראות את אורכי המסלולים שבאזור וכמה זמן יידרש כדי להשלים אותם: www.kznwildlife.com/giant-s-castle-walks, www.giants-castle.co.za/hiking-trails

 • הגעה ברכב שכור: מהעיירה Mooi River נוסעים על כביש R103 הנמצא מזרחית לכביש הראשי N3. פונים בכיכר אל כביש Lawrence Rd וממשיכים עליו 36 ק"מ ופונים ימינה לכיוון Ezidongeni וממשיכים ישר עוד 20 ק"מ.
 • הגעה במונית משותפת מקומית: מהעיירה Estcourt הצמודה לכביש N3 הראשי יוצאות מוניות מקומיות גדולות עד כפרים KwaDlamini, Mahlutshini ו-KwaMankonjane הסמוכים לשער הכניסה של הפארק.
 • שעות פתיחה: חורף: 5:00-22:00, קיץ: 6:00-22:00, קבלה במלון: 8:00-16:30
 • דמי כניסה: 30 ראנד
 • טלפון: 033-845-1000+
 • אתר אינטרנט: www.kznwildlife.com

דרום דראקנסברג

מעבר סאני (Sani Pass)

דבר ראשון: לארוז עכשיו את הדרכון בתיק, חוצים פה את הגבול! מעבר ההרים סאני פס, הנמצא בגובה 2,865 מ', מספק אולי את הנוף ההררי היפה בכל דרום היבשת. מעבר ההרים הזה הוא בשטחה של מדינת לסוטו, אך ההגעה לפה מדרום אפריקה כל כך פשוטה, שמטיילים רבים ועובדים זרים מלסוטו חוצים את הגבול בתדירות גבוהה למדי.

רוב המטיילים שמגיעים לפה עושים זאת בטיול ג'יפים מאורגן ליום אחד, חוצים את הגבול, מחתימים דרכון, נוסעים כמה קילומטרים בתוך גבולות לסוטו וחוזרים לדרום אפריקה עם החשכה. אך בכניסה למדינת לסוטו יאשרו לכם מספר רב של ימים (תכל'ס? לכמה ימים שתרצו), אז לא כדאי לנצל אותם?

אחרי שתחצו את הגבול בצד של לסוטו, תביטו ימינה ותלכו אל Sani Mountain Lodge. הבעלים של המקום מתגאה בפאב שלו, הנחשב לפאב הכי גבוה ביבשת. במקום יש מסעדה, פאב, בקתות יקרות מאוד ואזור תרמילאי (105 ראנד באוהל, ו-275 ראנד בחדר משותף. עוד מידע בפרק "לישון"). בין אם אתם מגיעים לשעה ובין אם אתם מגיעים לשבוע, תעשו לעצכם טובה ותפנקו את עצמכם בשוקו החם המעולה במרפסת הפאב או מול הקמין הנהדר שבו.

דרך סוכנות הנסיעות של המקום תוכלו להתעדכן במזג האוויר ומהירות הרוח (תמיד חזקה באזור), ולהשתמש בשירותיהם כדי לצאת לטיולים רגליים מודרכים, טיולי ג'יפים או טיולי סוסים. ההר הגבוה ברכס דראקנסברג הוא Thabana Ntlenyana, המתנשא לגובה 3,482 מטרים, ותוכלו לצאת לטיולים מאורגנים אליו דרך הסוכנות.

אם אינכם מעוניינים בטיולים מאורגנים, כל שנותר לכם הוא להפעיל את הדמיון, לפתוח מפה או Google Maps ולהתחיל לכבוש פסגות ושבילים מצדי המלון. הנוף הנשקף מדהים כמעט מכל גבעה עליה תעלו. חשוב להיזהר לא להתקרב לעדרי הכבשים והסוסים, כדי לא לעצבן את כלבי הרועים המקומיים. בנוסף, אם תמשיכו לצעוד לאורך הכביש אל כיוון פנים המדינה, תוכלו לעבור בבתי מקומיים ולזכות באירוח נדיב.

דרכי הגעה מדרום אפריקה

מונית מקומית גדולה: החנו את הרכב בחנייה של Sani Lodge, והמשיכו בהליכה מערבה על הכביש עד דרך אפר (2.5 ק"מ), שם תזהו פחון המשמש כבוטקה של התחנה לגביית תשלום. בדרך כלל המונית הראשונה שעוברת כאן מגיעה ב-9:00. המונית יוצאת מהעיירה אנדרברג ומגיעה עד מוחטולונג (Mokhotlong) בלסוטו, עליכם לבקש לרדת ב-Sani Top (כ-55 ראנד לאדם, לא כולל ציוד שעליו תאלצו לשלם עוד). ביום ראשון נדיר שעוברות כאן מוניות.

ברגל: מ-Sani Lodge עד סאני פס ישנה עלייה ארוכה ומתישה של 23 ק"מ. כמה שהדרך קשה, כך היא יפהפייה. ככל שעולים יותר, נפרש עוד ועוד כל העמק למטה והמראות נהדרים. בדרך תעברו לצד נחלים ואם תהיו ברי מזל תזכו להופעות של קופים לאורך כל הדרך.

טרמפים: צאו לכביש מ-Sani Lodge ופשוט תקוו שאנשים טובים ברכב 4X4 יעצרו לכם.

טיול מאורגן:  מההוסטלים באזור תוכלו לצאת לטיולי יום או טיולים ארוכים יותר בכל האזור ובסאני פס בפרט. מידע נוסף בפרק "נותני שירותים".

ברכב שכור: אם לא שכרתם רכב 4X4 – פשוט אל תנסו. זה אבוד מראש.

שעות פתיחת הגבול: 6:00-18:00. חשוב לבדוק במקום בו אתם ישנים שעות מעודכנות ורלוונטיות. לא לשכוח דרכון!

מסלול Giant's Cup

אחד מהמסלולים המוכרים במדינה יוצא מ-Sani Pass, ולאחר חמישה ימי טיול מלאים מגיע אל Bushman's Nek, הנמצא 2.5 קילומטרים מהרזורט על שמו. כמעט 60 קילומטרים של הליכה אל עבר הפסגות בהן תוכלו להשקיף על כל המדינה מרכס ההרים שבדרך. המסלול מאתגר, אך מתאים לכל מי שבעל כושר בסיסי יחסית, ומוכן להרפתקה שבה מזג האוויר יכול להשתנות בין רגע.

הרשמה ומפות: אם אתם מחליטים ללכת על זה, תמהרו להירשם. בחופשות, המקומיים נוהרים לפה ומספר המקומות מוגבל, בעיקר בגלל היצע המיטות בבקתות שישנים בהן.

את הלילה לפני תחילת המסלול מומלץ לבלות ב-Sani Lodge הסמוך, ולהתקדם לתחילת המסלול מוקדם בבוקר. בנוסף, בהוסטל תוכלו לקנות מפה טופוגרפית (מספר 5) של האזור ב-50 ראנד.

מזג האוויר: כמובן שעדיף בחורף. למרות שקר יותר, רוב הסיכויים שלא תזכו לימי גשם כמו בקיץ. חשוב לקחת עמכם בגדים המתאימים למזג אוויר קר מאוד גם אם התחזית לימים חמים, כי הכל פה מתהפך בין רגע. כל ימות השנה המסלול פתוח פרט ליומיים בו מתקיים מרוץ ריצה במסלול הטיול.

מחיר: 75 ראנד למבוגר ללילה בבקתות. המחיר מהווה גם מחיר כניסה לשמורה. הבקתות בסיסיות (שירותים, מזרנים, שולחנות), ואסור להדליק אש חוץ מאזורי BRAAI בבקתות Pholela ו-Swiman. עליכם לסחוב עמכם אוכל, שק"ש וציוד בישול – גז וסירים. מים תוכלו למלא בבקתות.

הגעה ועזיבה: בגלל שהמסלול קווי ותצטרכו לחזור לתחילתו על מנת להגיע בחזרה לדרום אפריקה, תוכלו להזמין נהג שיחכה לכם בסוף ותחזיר להתחלה. לחלופין, תוכלו לנסוע ב-Junior Cab, שמתאים לארבעה נוסעים ועולה כ-400 ראנד.

 • הנהג מתיאו: 033-7011411
 • מונית דירק: 0761995823
 • מונית מוזס: 0767192451

ימי הטיול

יום ראשון (13 ק"מ): מתחילים במעבר ההרים Sani Pass ועוברים בבריכת Ngenwa. ממשיכים אל עבר העמק המרשים Pholela ומסיימים את היום בבקתת Pholela בשמורת Cobham . פה יהיה לכם אזור BRAAI להדלקת אש.

יום שני (3.5 שעות, 9 ק"מ): תתחילו בעלייה קטנה לפני שתרדו לכיוון העמק. ביום זה תגיעו למערת Bathplug עם ציורי קיר מרשימים של בני שבט הסן. עוד לפני זה תצעדו לצד פלג המוביל לבריכה צלולה, שם תוכלו לעצור להפסקה קטנה. בסוף היום תגיעו אל בקתת Mzimkhulwana שבתוך שמורת Cobham.

יום שלישי (5.5 שעות, 12.2 ק"מ): מתחילים בעלייה ארוכה לכיוון Little Bamboo Mountain הנקרא כך על שם צמח הבמבוק המצוי כאן. בריכות Killiecrankie נמצאות בדרך, ומתאימות לשחייה. מעבירים את הלילה בבקתת Winterhoek ב-Garden Castle.

יום רביעי (6 שעות, 12.8 ק"מ): היום יש עלייה קשוחה יותר מהקודמות כך שתישנו טוב בלילה. מגיעים בסוף היום אל Swiman Hut בGarden Castle. גם פה תוכלו להדליק אש.

יום חמישי (4 שעות, 12 ק"מ): עוברים בעמק Mzimude ומטפסים למערה של שבט הסאן לראות ציורים. ישנים בבקתת Bushman's Nek.

מידע נוסף על הטיול: www.kznwildlife.com/about-giant-s-cup-trails

טיולי יום סביב Sani Lodge

סביב ההוסטל המצוין הזה (פרטים בפרק "לישון") יש מסלולי יום נהדרים ושקטים, שבהם תמצאו את עצמכם לבד בטבע. אורכי המסלולים נעים מקילומטר אחד קליל של הליכה ועד 8 קילומטרים. סיפורי דרך והוראות מפורטות תוכלו למצוא על קירות סלון האורחים בהוסטל. לחלקם תצטרכו להוציא פרמיט בתשלום סמלי בדלפק הקבלה של ההוסטל.

לישון

צפון דראקנסברג

Amphitheatre Backpackers Lodge – המקום המדהים הזה נמצא 21 ק"מ מהעיירה ברגוויל והוא נחשב בעיני רבים להוסטל הטוב במדינה. מיקום אסטרטגי במיוחד, כמות חדרים ומדשאות רחובות, בר ומסעדה, ג'קוזי, סאונה, קיר טיפוס, בריכה, אזור בישול ענק וטיולים מאורגנים מוצלחים הם הקצפת, אך הדובדבן זה הנוף הנשקף מהרגע שאתה פותח את רוכסן האוהל בבוקר. קמפינג לאדם עולה 95 ראנד, בחדר משותף 180 ראנד למיטה ויש אפשרות גם לזוגות (400 ראנד לאוהל ספארי) וחדרי זוגות, משפחות וקבוצות.

 • יש תחנת איסוף והורדה של ה-Baz Bus
 • דרך הגעה: למגיעים אל ברגוויל דרך כביש R616 פונים ימינה (צפונה) על כביש R74 וממשיכים 21 ק"מ כאשר המקום נמצא מצד שמאל של הכביש.
 • טלפון: 082-855-9767
 • אתר אינטרנט: www.amphibackpackers.com

Inkosana Drakensberg Backpackers Lodge – ההוסטל הוותיק בניהולו של הד נמצא דרומית לעיירה ברגוויל, ומהווה בחירה ראויה כבסיס לחקירת האזור. הד מבין גדול באזור וחקר אותו מכל כיוון אפשרי, כך שאם אתם מתכננים טיולים רגליים הוא יוכל לשתף אתכם בכיף מהידע הרב שלו. במקום יש אחלה חצר עם בריכה, מטבח לבישול עצמי ושקט אמתי. הקמת אוהל באזור הקמפינג עולה 125 ראנד לאדם, מיטה בחדר משותף 225 ראנד ובחדרים פרטיים המחירים גבוהים יותר.

 • דרך הגעה: מברגוויל נוסעים דרומה על כביש R74 כ-22 קילומטרים ופונים ימינה לכביש R600 כ-26 קילומטרים. המקום נמצא בצד ימין של הכביש.
 • טלפון: 27-36-468-1202+
 • אתר אינטרנט: inkosana.co.za

Karma Backpackers – כשעה נסיעה צפונה מהפארק הלאומי רויאל נאטאל, בקצה העיירה הקטנה Kestell. מקום ייחודי ושקט בו תוכלו לפגוש מטיילים מרחבי העולם ולחלוק חוויות מתחת לעצי הפרי הרבים בגינה. מטבח משותף בו תוכלו ליהנות מהריבות המעולות שמייצרים במקום. יש חדרים פרטיים ומשותפים.

 • כתובת: 2 Piet Retief St, Free State, Kestell, Drakensberg, 9860
 • טלפון: 27-58-653-1433+

Royal Natal National Park – המחירים בתוך הפארק יקרים יותר מאשר בהוסטלים מחוץ לפארק. יש להתקשר ולהזמין מקום מראש:

 • Mahai – אתר קמפינג הנמצא כקילומטר מהשער הראשי. פנינת טבע בה תוכלו להקים את אוהלכם וליהנות משירותים מינימליים אך באיכות טובה. טלפון: 27-36-438-6303+
 • Rugged Glen Nature – כ-6 קילומטרים מהשער הראשי נמצא המחנה המבודד, הפחות אטרקטיבי בפארק, שמספק חוויה בסיסית למדי. טלפון: 27-36-438-6310+
 • Thendele – המחנה היקר בפארק, נמצא במיקום מקסים, כשמכל מקום בו תוכלו לצפות בנוף ההרים. ישנם מסלולי הליכה קצרים היוצאים מהמחנה. כמות האורחים המקסימלית בו היא 94, והבקתות הן לשניים עד שישה אורחים. יש מרכז מבקרים שבו אפשר לקבל מידע ולקנות מדריך טיולים מפורט למסלולי הפארק, יש חנות נוחות קטנה, ובחדרים האיכותיים יש מטבח לבישול ומקלחות עם מים חמים. כחמישה קילומטרים נסיעה מהשער הראשי. טלפון: 27-31-2083684+; אתר אינטרנט: www.thendele.co.za

מרכז דראקנסברג

Injisuthi EKZNW Camp – הכביש לפה מיועד לרכבי 4X4, אך עם קצת זהירות ורצון טוב גם רכב רגיל יכול להגיע לפה. המקום שומם ונמצא בלב הטבע. ישנה חנות נוחות קטנה במקום, אך כדאי להצטייד בכל הדברים הנחוצים מראש. כל מוצרי החשמל פועלים על גז ובעזרת גנרטור יש תאורה הפועלת עד 10 בלילה. לאמיצים מבינכם מובטחת חוויה חיובית.

 • דרך הגעה: מהעיירה Winterton תמשיכו דרום מערב על כביש R600 ובצומת הגדול הראשון תיפנו שמאלה. אחרי שתחצו על גשר את Little Tugela River, פנו בפנייה הראשונה ימינה והמשיכו ישר עם הדרך שהולכת ומשתבשת עד הקמפינג.
 • טלפון: 27-36-431-9000+

דרום דראקנסברג

Sani Lodge Backpackers – אחד ההוסטלים האהובים במדינה. נמצא ממש קרוב למעבר הגבול עם מדינת לסוטו במעבר ההרים Sani Pass. המקום מציע גם שירותי מסעדה שבה תוכלו להזמין מראש ארוחות בוקר וערב. אזור הקמפינג יפה, וממנו יוצאים לא מעט מסלולי טיול רגליים חינמיים. בהוסטל ישמחו לתת לכם אינפורמציה לגביהם.

יש אחלה של חצר עם בריכה נעימה, סלון עם קמין מחמם ומטבח שבו תוכלו לבשל ולטעום מחלב הפרה שחולבים כל בוקר בשביל האורחים. אוהל יעלה 85 ראנד לאדם, חדר משותף 150 ראנד ויש אפשרות לחדרים זוגיים (החל מ430 ראנד) וקוטג'ים.

 • הגעה ברכב: מפיטרמריצבורג (Pietermaritzburg) נוסעים צפונה על N3 הראשי ופונים שמאלה אל כביש R617 כ-130 קילומטרים עד אנדרברג, ומשם עוד 19 קילומטרים על כביש Sani Pass Rd. ההוסטל מצד שמאל של הכביש.
 • שאטלים של ההוסטל: מהערים Durban, Pietermaritzburg, Merrivale. יש לתאם מראש ולהתעדכן דרך אתר האינטרנט של ההוסטל.
 • טלפון: 27-33-702-0330+
 • אתר אינטרנט: www.sanilodge.co.za

Khotso Accommodation & Horse Trails – חווה בלב הטבע כ-10 ק"מ מהעיירה Underberg. החווה בתחילת דרכה היוותה בית לכבשים רבות אך בשנות ה-90 נוספו אליה הסוסים והתרמילאים. מעבר לטיולי הסוסים שיש למקום להציע, תוכלו ליהנות מיופי של אירוח המתאים בול לתרמילאים. חצר נפלאה להקמת אוהל, חדרים משותפים ופרטיים, מטבח, סלון ואינטרנט. מטיילים מספרים על התמכרות למקום.

הקמת אוהל עולה פה 120 ראנד לאדם וחדר משותף 160 ראנד לאדם.

 • דרך הגעה: נסיעה ממרכז אנדרברג לכיוון צפון מערב על כביש R617 כ3.7 ק"מ ופנייה ימינה. משם המשך נסיעה של 6 ק"מ עד פנייה ימינה לכביש גישה אל החווה.
 • טלפון: 27-33-701-1502+
 • אתר אינטרנט: khotso.co.za

לסוטו

Sani Mountain Lodge – כדי להגיע לפה תצטרכו טיפה יותר להתאמץ ולקחת דרכון עמכם. תשאירו את רכבכם בחנייה של Sani Lodge Backpackers, ותפסו טרמפים עם רכב 4X4 או מונית מקומית גדולה לכיוון הסאני פס. בדרך לפס, יחתמו לכם בדרכון על יציאה מדום אפריקה, ובפס עצמו תגיעו למעבר הגבול של מדינת לסוטו, שם יחתימו את דרכונכם בחותמת כניסה ללסוטו ליום או חודש לפי הבקשה שלכם.

איך שתעברו את הגבול, תראו מצד ימין את הכפר Sani Top הקטן ובתוכו נמצא המלון/הוסטל בקתות הנפלא הזה. המקום מתחלק לשניים. בקתות יקרות (מעל אלף ראנד), מסעדה יוקרתית עם אוכל משובח ופאב המתגאה בכך שהוא הגבוה באפריקה כולה. מצד שני יש לכם אפשרות לפתוח אוהל (105 ראנד לאדם) או לישון בחדר משותף (275 ראנד לאדם) במתחם קצת מרוחק עם מקלחות, סלון ומטבח לבישול.

למי שמתכנן לבשל מומלץ לקנות מצרכים עוד לפני ההגעה למקום כי פה לא תמצאו יותר מדי מצרכים. חשוב לציין שמי שישן באוהל או בחדרים המשותפים יכול לשבת במסעדה ובפאב וליהנות מ-Wi-Fi וחימום. בנוסף, תוכלו לצאת לטיולים רגליים וסוסים עם מדריך.

 • דרך הגעה: מ-Sani Lodge Backpackers יוצאים שמאלה לכיוון מזרח וממשיכים ישר עם הכביש. אפשר להתחיל לתפוס מוניות או ג'יפים לאורך הדרך. הדרך הסלולה מסתיימת לאחר 2.5 ק"מ ותגיעו אל תחנת מוניות מאולתרות, שבה תוכלו לתפוס מונית משותפת ב-110 ראנד וגם תצטרכו לשלם גם על הציוד אם הוא תופס מקום. המונית תיקח אתכם עד לפס למעלה (23 ק"מ). דרכים נוספות לחצות את הגבול זה בהליכה או בטיולי ג'יפים מאורגנים.
 • טלפון: 27-33-702-1069+
 • אתר אינטרנט: sanimountain.co.za

אוכל

בחלק גדול ממקומות הלינה ישנה מסעדה שמציעה את שירותיה קרוב להוסטל. אך כמעט בכולם יש אזורי BRAAI ומטבח, שבו תוכלו לבשל אם תדאגו לערוך קניות טרם הגעתכם למקום.

צפון

Depresso Life Without Coffee – יש המעידים על כך שזהו הקפה הטוב ביותר במדינה. יחד עם פרוסת עוגה טרייה. לא שווה לעצור?

 • שעות פתיחה: 8:00-16:30
 • דרך הגעה: על כביש R74 בין ברגוויל ל-Jagersrust בצד ימין של הכביש
 • טלפון: 0842084537

Tower of Pizza – במקום הנהדר הזה המציע גם שירותי לינה במחיר בינוני+ יש יופי של אוכל איטלקי הכולל פיצות ביתיות, פסטות, כריכים, סלטים וגם סתם עצירה לקפה. המנות העיקריות נעות במחירים של 35-65 ראנד.

 • דרך הגעה: יוצאים מברגוויל לכיוון צפון מערב על כביש R74 ולאחר 22 קילומטרים פונים שמאלה. המסעדה נמצאת 7 קילומטרים מהפנייה בצד שמאל של הכביש.
 • טלפון: 27-36-438-6480+
 • אתר אינטרנט: www.towerofpizza.co.za

Bingelela – כמו בחלק גדול מהמסעדות גם פה מוצעים סידורי שינה יקרים מדי לתרמילאים. מסעדה מומלצת ע"י המקומיים. תוכלו ליהנות ממגוון רחב של פיצות, בשר איכותי ופירות ים. יש גם תפריט ילדים.

 • דרך הגעה: מהצומת המחבר בין כביש R616 אל כביש R74 פונים שמאלה לכיוון צפון וממשיכים עוד 2.7 ק"מ. המסעדה תהיה מימינכם.
 • טלפון: 27-83-640-0743+
 • אתר אינטרנט: www.bingelela.co.za

מרכז

Valley Bakery – פחות מחצי שעה נסיעה מ-Winterton לכיוון ההרים, נמצאת המאפייה הנהדרת הזו. שימו לב שבד"כ עמוס פה, והשירות לא הכי מהיר, כך שתיקחו זאת בחשבון. אך אם יש לכם זמן שווה להתעכב וליהנות מהמאפים או לקחת עמכם Take Away או גם וגם!

 • שעות פתיחה: שני-שישי 8:00-17:00, שבת: 9:00-14:00
 • דרך הגעה: כ-25 ק"מ דרומית מערבית מ-Winterton על כביש R600. מצד ימין של הכביש.
 • טלפון: 27-36-468-1257+

Lihong's Chinese – המסעדה המומלצת הזו תתאים לחבר'ה שהגיעו לאפריקה, אך ליבם במזרח. מטבח אסיאתי מפנק עם מנות אורז, בשר וסושי במחירים שלא חוצים את ה-95 ראנד למנה. בסוף תוכלו להתפנק גם בקינוח אסיאתי. יש אפשרות ל-Take Away.

 • שעות פתיחה: 8:00-17:00
 • דרך הגעה: כ-15.5 ק"מ דרום מערבית ל-Winterton על כביש R600. כשתגיעו לצומת מרובע תפנו ימינה ואחרי כ-150 מטרים תזהו את המקום.
 • טלפון: 27-79-664-1376+
 • אתר אינטרנט: www.lihongs.co.za

The Black Scabbard Portuguese Bistro – המסעדה נמצאת כ-10 ק"מ מWinterton ומספקת מנות בשר ופירות ים מיוחדות המגיעות מהקולוניה הפורטוגזית ממוזמביק. ישנו נוף נהדר אל עבר ההרים.

 • דרך הגעה: כ-8 ק"מ דרום מערבית מWinterton על כביש R600. מצד ימין של הכביש.
 • טלפון: 27-78-623-9126+

דרום

The Old Hatchery – אחלה מקום עם אחלה אווירה! תצפית נהדרת לאגם ומפל ולשקיעות מדי ערב. בוקר, צהריים וערב יופי של מנות בשריות ופירות ים. לצמחונים גם לא יחסר מה לאכול פה. אם אתם לא ישנים במלון, ההמלצה שלהם היא להזמין מקום מראש כי יש מקום רק ל-30 סועדים.

 • שעות פתיחה: 7:00-14:30, 18:00-20:30
 • דרך הגעה: מאנדרברג נסיעה לכיוון צפון על כביש R617 כ-5 קילומטרים. בצומת פונים ימינה וממשיכים עוד קרוב ל-6 ק"מ, המסעדה נמצאת בצד ימין של הכביש.
 • טלפון: 27-81-011-6311+
 • אתר אינטרנט: www.theoldhatchery.co.za

Lemon Tree – אחת המסעדות המומלצות על מטיילים באזור אך גם מקומיים רבים תושבי העיירה תראו פה, מה שמעיד על הצלחת המקום. תוכלו לאכול פה יופי של ארוחת בוקר, סלטים, פסטות ובשרים במחירים שפויים.

 • שעות פתיחה: שני-שבת: 8:00-22:00, ראשון: 8:00-17:00
 • כתובת: Clock Tower Centre, Main Road (Opposite Pep Stores), Underberg
 • טלפון: 27-33-701-1589+

Pucketty Farm – חווה שבתוכה מסעדה שתספק לכם חווית גורמה של קולינריה נהדרת. כמעט כל מה שמגישים לכם במסעדה הוא תוצרת של גידול עצמי. המחירים והטעמים מומלצים מאוד. בנוסף יש במקום גלריית אומנות.

 • שעות פתיחה: 8:00-18:00
 • כתובת: Old Main Rd, Underberg
 • טלפון: 27-33-701-1035+
 • אתר אינטרנט: puckettyfarm.co.za

איך להגיע

ברכב שכור

ברגוויל (Bergville) – בין אם תגיעו מיוהנסבורג (4 שעות נסיעה מתפון) או מדרבן (שעתיים וחצי מדרום) תצטרכו לנסוע על הכביש הראשי N3 ולהתחבר לכביש R74 שמוביל לעיירה.

אנדרברג (Underberg) – כדי להגיע אל אנדרברג מיוהנסבורג תצטרכו לנהוג לפחות 6 שעות וקרוב ל-600 קילומטרים. יוצאים מהעיר על כביש N3 וממשיכים עליו 468 ק"מ, לאחר מכאן פונים ימינה לכביש R617 היפיפה וממשיכים עוד 112 ק"מ ארוכים. אם אתם מגיעים מדרבן, הנסיעה הרבה יותר קצרה ותצטרכו לשבת רק כשעתיים וחצי, שבהם תצפינו קרוב ל-100 ק"מ על כביש N3 ואז תפנו מערבה לכ-112 ק"מ נוספים עד העיירה.

Baz Bus

אוטובוס התיירים מאפשר את האופציה הנוחה ביותר לטיול במדינה, כל עוד אתם לא מתניידים ברכב שכור. האוטובוס מגיע לרוב האטרקציות המבוקשות בטווח שבין הערים הגדולות יוהנסבורג וקייפטאון.

יש שתי וריאציות לבחור מתוכן להתניידות באמצעות האוטובוס הזה:

 1. קניית כרטיסים לשני יעדים ספציפיים, שתוכלו לרדת בכמה תחנות שתרצו לאורך המסלול (רק לכיוון אחד, אי אפשר לחזור אחורה).
 2. קניית כרטיס למספר ימים, שבהם תוכלו לנסוע כמה שרק תרצו.

האוטובוס משתף פעולה עם כמה מההוסטלים האהובים במדינה, ומגיע ממש עד פתחם. באזורים אחרים הוא עוצר בצומת מרכזי ומשם מתאמים מראש שאטל של ההוסטל.

בצפון דראקנסברג האוטובוס עוצר ישירות ב Amphitheatre Lodge & B/P המעולה, ללא עלות נוספת, אך זה המקום היחידי באזור ההררי שאליו האוטובוס מגיע ישירות.

כדי להגיע להוסטל Sani Lodge המעולה בדרום דראקנסברג, תאלצו לרדת ב-Durban Pietermaritzburg או Kokstad ומשם לנסוע להוסטל בשאטל שהזמנתם מראש. השאטל מ-Pietermaritzburg עובר גם ב-Merrivale. כדי להזמין שאטל שיאסוף או יוריד אתכם התקשרו אל המספר הבא: 033-702-0330+

מחירים ומרחקים של השאטלים: דרבן – 4 שעות, 550-650 ראנד, פיטרמריצבורג ומריוולה – 2-2.5 שעות, 350 ראנד.

מוניות שירות

המיניבוסים מקומיים הגדולים (Minibus Taxis) יוצאים מהערים הגדולות אל העיירות הקטנות יותר ומשם אל כפרים רבים. המיניבוסים יוצאים מהתחנה רק כאשר הם מתמלאים לחלוטין. זוהי אופציה זולה, אך גם פחות בטוחה, ורצוי להיות ערניים לסביבה. בדרום דראקנסברג מיניבוס מפיטרמריצבורג אל אנדרברג יעלה 90 ראנד (כדאי להתמקח אם המחיר שונה) ומאנדרברג אל Sani Lodge תשלמו 33 ראנד.

מזג אוויר

מזג האוויר פה מתאים לטיול בכל חודשי השנה וחוץ מימים בודדים וקיצוניים לא תמצאו סיבה לוויתור על טיול בהרים אלו בגלל מזג האוויר. כמובן שיש יתרונות וחסרונות לכל עונה אך חשוב לציין שהמסלולים פתוחים ואפשריים במשך כל ימות השנה:

בקיץ (נובמבר-מרץ) – הימים חמים במיוחד (27 מעלות במהלך היום) וימי הגשם רבים יותר מה שגורם לצמחייה רבה, מגוונות ופורחת. יש לציין שרוב שעות הגשם הן אחר הצהריים, כך שאם תצאו מספיק מוקדם לטייל, ברוב הימים אתם והגשם לא תפריעו אחד לשני.

בחורף (מאי-אוגוסט) – קר פה בחודשי החורף – 18מעלות במהלך היום ובלילה לעתים המעלות יורדות מתחת ל-0! מי שמגיע ולא חושש מהקור יוכל ליהנות משמיים כחולים, הרים מושלגים וימים יבשים לחלוטין.

אביב (ספטמבר ואוקטובר) – בחודשיים אלו תוכלו ליהנות מימים חמים ונעימים, נחלים זורמים, אך גם ימי גשם רבים יותר (פחות מחודשי הקיץ).

סתיו (מרץ ואפריל) – מזג אוויר יציב, ללא הרבה גשמים וטמפרטורה נוחה.

המלצת זהב – הדבר העיקרי שחשוב לדעת

האזור של דראקנסברג נרחב, ובטוח תכנון הטיול גורם לכאב ראש לא קטן. אז שתי המלצות זהב יכולות לעשות לכם סדר:

1. שימו לב, שעל המפה המרחקים ממקום למקום לא נראים ארוכים מדי, אך בין ברגוויל בצפון לאנדרברג בדרום מפרידים 250 ק"מ של כביש. לכן, אם אתם לחוצים בזמן ואין לכם יותר משלושה ימים בדראקנסברג, מומלץ להתמקד באזור אחד. אופציות ראויות הן הפארק הלאומי רויאל נאטאל בצפון ואזור הגבול Sani Pass, ליד העיירה אנדרברג בדרום.

2. לפעמים אתם עלולים לחוש תשישות מתכנון הטיול, וממש תשקלו ברצינות לצאת לטיולים מאורגנים. אז האלה שמוצעים פה הם ממש סבבה, ברובם, וגם נדיר לראות אירופאים מטיילים פה ללא מדריך, אבל אם אתן ממש רוצים לטייל לבד - אל תתנו לאף סוכן טיולים או תייר לבלבל אתכם - זה אפשרי! אפשר לטייל לבד ובזול גם ב-Royal Natal, גם בלסוטו וגם ב-Giant's Cup Trail.

נותני שירותים

לשכת תיירות

צפון: Bergville – Okhalamba Drakensberg Tourism

 • כתובת: Tatham Rd, Bergville
 • טלפון: 0364481557

מרכז: Winterton – Central Drakensberg Information Centre

 • כתובת: Thokozia Centre R600, Winterton, 3340
 • טלפון: 0364881207

דרום: Underberg – Southern Berg Escape

 • כתובת: Old Main Rd, Clocktower Centre, Underberg
 • טלפון: 0337011471

משטרה

צפון: Bergville

 • כתובת: Sharrat Street Bergville 3350
 • טלפון: 036-4481095

מרכז: Winterton

 • כתובת: 1 President St, Winterton, 3340
 • טלפון: 27-36-488-1502+

דרום: Himeville

 • כתובת: Arbuckle St, Himeville, 3256
 • טלפון: 27-33-702-1332+

חברות טיולים

ברוב המקומות שבהם תישנו, תהיה את האופציה לצאת לטיולים מאורגנים דרך המקום. הטיולים בדרך כלל רגליים, ג'יפים וטיולי סוסים החוקרים את הטבע של הרי דראקנסברג, חוצים את הגבול ללסוטו וחוקרים את תרבות הבושמנים של שבט הסן, ע"י הגעה למערות. הטיולים המאורגנים מומלצים מאוד, אך משלשים (במקרה הטוב) את עלות הטיול. לשיקולכם:

צפון

Amphitheatre Backpackers Lodge  בהוסטל הנהדר הזה ישנה סוכנות טיולים שמשרתת מטיילים רבים. שימו לב, שהאשה המבוגרת שנמצאת מאחורי הדלפק תנסה ככל יכולתה להוציא אתכם לטיול דרכה, תוך שכנוע שאין דרך לעשות אותו לבד. אין ספק שלבד יהיה לכם מאתגר יותר, אבל זה אפשרי, זול בהרבה וגם מהנה.

שני טיולי ההיילייט של המקום הם טיול יומי למפל טוגלה בפארק הלאומי רויאל נאטאל, וטיול יומי ייחודי ללסוטו. שני הטיולים ממומלצים מאוד בקרב המטיילים ומחירם סביב ה-700 ראנד ליום טיול.

דרום

Sani Lodge Backpackers Hostel – גם במקום הזה, אשר ידוע במיקום המושלם שלו, יש סוכנות טיולים שמוציאה טיולים מאורגנים בכל האזור, ובדגש על יום טיול ברכב 4 על 4 אל לסוטו דרך מעבר ההרים Sani Pass (כ-650 ראנד). בנוסף, יש טיולים של כמה ימים ללסוטו, טיולים בנופי האזור, טיולי פוני וטיולים לציורי המערות.

כסף

בערים הגדולות ובעיירות (Pietermaritzburg, Durban, Bergville, Underberg, Winterton, Himeville) ישנם כספומטים ובנקים. בנוסף, גם בתחנות דלק וחנויות נוחות לרוב יש נקודת משיכה, אך רצוי לא לבנות על זה ולצאת עם מזומנים מהערים.

בית חולים

מהצפוני לדרומי:

Emmaus Hospital

 • כתובת: Cathedral Peak Road, Winterton, 3340
 • טלפון: 27-36-488-1570+

Estcourt Hospital

 • כתובת: Old Main Road, Estcourt, 3310
 • טלפון: 27-36-342-7000+

Bruntville Community Health Centre

 • כתובת: Old Main Rd, Mooi River
 • טלפון: 27-33-263-1545+

Grey's Hospital

 • כתובת: Town Bush Rd, Pietermaritzburg, 3200
 • טלפון: 27-33-897-3000+

הכי לא כדאי

להמציא את הגלגל. לדוגמה, ב-Sani Pass: כשאומרים שאי אפשר להגיע עם רכב פרטי ל-Sani Pass בדרום הרכס – מתכוונים לזה. הדרך לא עבירה לרכב שאינו 4 על 4 בגלל תוואי שטח בעייתי. עגמת הנפש מול חברת השכרת הרכב יכולה להיות רבה. אז אל תחשבו שאתם חכמים יותר ופשוט אל תנסו לצלוח את הדרך במכונית רגילה.

בנוסף, יש עשרות מסלולי הליכה באזורים השונים של הרכס. גם פה: אל תמציאו את הגלגל – אל תרדו מהשבילים ותמציאו לכם מסלולים משלכם. חיות מסוכנות, תושבים לא ידידותיים ונהרות שוצפים – כל אלו יכולים לגרום לסוף פחות ורוד לטיול. הקשיבו והתייעצו לפני שאתם יוצאים לדרך. זה חשוב.

בטיחות ואזהרות

מזג אוויר: תמיד צריך לקחת בחשבון את עניין מזג האוויר כשעולים בגובה. גם אם בתחזית רשום ששמש חזקה תזרח וגם אם בבוקר השמיים כחולים, רצוי תמיד לקחת עמכם בגד חם ומעיל גשם. שילוב של גשם, רוחות חזקות וגובה של 3,000 מטרים זה מתכון לאסון בלי ציוד מתאים.

שודים וגניבות: כמו בכל המדינה – זו מכה. למרות שהמקום לא ידוע כמסוכן מעבר לרגיל, חשוב להיות ערניים ולשמור על החפצים יקרי הערך.

סוכנויות טיולים: לא לצאת להרים עם המדריך הכי זול, אלא להתייעץ ולקבל המלצות ממטיילים נוספים וממקומות הלינה ולבחור מדריך או סוכנות בקפידה.

סגירת האוהלים: מעבר לקופים השובבים, האורבים על העצים ורק מחכים לכך שתשכחו את רוכסן האוהל פתוח, בתקופת האביב (ספטמבר ואוקטובר) הנחשים יוצאים מהחורים, אז שימו לב לכך – וחפשו תזוזות קטנות על מדשאות ההוסטלים.

צפו באזור דראקנסברג היפהפה ובאטרקציות שבו:

קישורים רלוונטיים

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אפריקה