עפתי לתרמילאים

שמורת קווין אליזבת - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים

שמורת קווין אליזבת, שהיא הגדולה ביותר במדינה, היא מקום נפלא לעשות בו שלל טיולי ספארי – ביבשה וגם במים. בדרך תזכו לראות שלל בעלי חיים, כולל פילים, ג'ירפות והיפופוטמים, אך גולת הכותרת היא אריות קונגו החמקמקים. אם אתם מחפשים חיות בטבע הקסום של אוגנדה – שמורת קווין אליזבת היא המקום בשבילכם
אליעד הראל - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: שמורת קווין אליזבת - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים
© רתם סוננברג

מבוא

שמורת הטבע קווין אליזבת (Queen Elizabeth National Park) נמצאת בדרום מערב אוגנדה. השמורה משתרעת על פני 1,978 ק"מ רבוע, והנה שמורת הטבע הגדולה במדינה. השמורה היה בית למאות זנים שונים של חיות, וניתן לראות בה היפופוטמים, ג'ירפות, פילים, תנינים, שימפנזים, באפאלו, בבונים, איילים ומעל 600 זנים שונים של ציפורים ו... אריות קונגו! המייחד אותם הוא הכישרון לטפס על עצים, ואורך חייהם המתבטא בלהקות של שישה עד שמונה פרטים ויותר מזכר בודד, כפי שנהוג בין המינים השונים של האריות. האריות נמצאים בסקטור הדרום-מערבי של השמורה, באזור שנקרא Ishasha, שמאופיין בנוף מדברי יותר ומציע את אותו מגוון חיות בנוסף לאריות. מרכז השמורה היינו Kazinga Channel, שמהווה מקור מים רב שנתי עבור החיות.

בשמורה קיים מגוון של פעילויות, שאותן ניתן לסגור מול סוכנויות הטיולים כחבילה אחת או כהרכבה של פעילויות נפרדות. את הספארי ניתן לעשות בשלושה אופנים שונים – ספארי רגלי (תצפית ציפורים), ספארי רכוב, שייט ספארי בנהר.

לינה ואוכל

רוב הלודג'ים ואתרי הקמפינג באזור שמורת קווין אליזבת נמצאים מחןץ לכפר בסמוך למשרדי ה-UWA (חמש דקות נסיעה דרומה). לחסכנים באמת מומלץ לישון בכפר עצמו.

ב-Tembo Safari Lodge, שנמצא בקצה הדרום מערבי של הכפר, בסמוך לגשר, לשוק המקומי, ולנקודת היציאה לשייט (אין דרכי יצירת קשר). ניתן להקים אוהל ולישון בחוץ עבור 5-6$ לאדם, או בחדר עבור 10$ לאדם. הלודג' משקיף לנהר.

לחלופין, תוכלו לישון ב-Rwenzori Salaama Hotel, שם תשלמו 10000 שילינג לאדם בחדר. טלפון: 0782-156015.

מקומות לינה נוספים תוכלו למצוא באתר ה-UWA (קיצור של Uganda Wildlife Autority).

מסעדות ואוכל מערבי תתקשו למצוא בכפר המקומי, אבל אוכל מקומי המציע אורז שעועית, מתוקה (בננה המבושלת במים חמים) ודגים תמצאו בשפע בעלות של 1,000-2,500 שילינג. את המסעדות תוכלו למצוא לאורך הכביש המרכזי של הכפר המחבר בין קססה למבררה.

ספארי Game Drive

הפעילות המרכזית בשמורת קווין אליזבת היא ה-Game Drive, הלוא הוא הספארי. הספארי אורך כשלוש שעות של נהיגה מודרכת, שבהם נוסעים ברחבי השמורה ומחפשים אחר חיות, כאשר הדובדבן שבקצפת הוא צפייה בלהקת אריות קונגו. הספארי יתבצע בדרך כלל בשעות הבוקר המוקדמות, בשעות הערב המאוחרת ובלילה, שכן בצהרי היום החיות נוהגות לרבוץ בצל לאורך גדות הנהר.

היום שלכם יתחיל מוקדם בבוקר, טרם עלות השחר לספארי בוקר, במשרדי ה-UWA להסדר הפרמיט (אגרת כניסה לשמורה) בעלות של 40$ או 15,000 שילינג (יש לשים לב כי הפרמיט תקף ל-24 שעות מרגע הוצאתו). תוכלו לצאת ממש לדרך בסביבות השעה 6:30.

הספארי הרכוב הראשון יהיה בסביבות הכפר. זוהי חוויית הספארי הראשונה שלכם, שבה תזכו להתרשם מנוף הסוואנה ולראות בעיקר בבונים, ג'ירפות, איילים, ציפורים ואם יתמזל מזלנו גם פילים. במידה ומיציתם מהר את האזור הקרוב, שאינו עשיר בחיות גדולות, אלא בעיקר בציפורים ואיילים, תוכלו לבקש להגיע לאזור ה-Crater Lakes (אגמי המכתש). אזור זה מאופיין בשלושה אגמי מכתש, שנוצרו מפעילות של הרי געש כבויים. בסמוך אליהם נמצא Katawa Salt Lake. באגם זה המקומיים כורים את המלח בצורה ידנית וללא שום שימוש בטכנולוגיה! מראה מקומי אותנטי מיוחד. הספארי היינו פרטי, ולא תצטרכו לצרף אליכם לג'יפ אנשים אחרים

שימו לב: בשביל לצאת לספארי באישאשה, תצטרכו יומיים נוספים, לכן תצטרכו לשלם על פרמיט לעוד יום או יומיים (תלוי בשעות הכניסה והיציאה מהשמורה). לינה באחד מהגסטהאוסים / אתרי הקמפינג ב-Ishasha דורשים תיאום מראש מול משרדי ה-UWA, והעלויות יהיו בסביבות ה-25$ לקמפינג.

התארגנות לספארי

Game Drive אחד בשמורת קווין אליזבת עולה דרך ה-UWA כ-30$ לאדם (מותנה בהשתתפות של מינימום שלושה אנשים). ניתן לארגן ספארי דרך מקומיים בכפר, בעלויות נמוכות יותר כ-50$ לרכב, הם כבר ימצאו אתכם בהגעתכם לכפר. שימו לב, שאם אתם הולכים עם מקומי, רצוי לנהל איתו שיחה: תשאלו אותו על המסלול זמנים וכו', כך שתוכלו לבדוק את מידת רצינותו והתאמת הדברים לנאמר כאן.

אם ברצונכם להגיע ל-Ishasha מומלץ לעשות את ההתארגנות דרך ה-UWA או דרך סוכנויות טיולים ב-Kasese, שכן ההגעה לשם מצריכה ג'יפ ומדריך טיולים מקצועי. יש לקחת בחשבון שהתארגנות בקססה תעלה את המחירים, מאחר והכפר נמצא במרחק שעה נסיעה מהשמורה. בנוסף לכך, ספארי באישאשה עלול להגיע ל-50-70$ לאדם מאחר ומדובר במרחק רב.

קיים מספר מצומצם של סוכנויות טיולים נוספות, עיקרם בלודג'ים היקרים הנמצאים בסביבת משרדי ה-UWA. תמיד תוכלו להתייעץ עם מנהל הגסטהאוס או עם העובדים בו, על מנת שיקשרו אתכם עם מישהו מקומי או עם סוכנות טיולים. בהנחה ואינכם מתכוונים ללכת באופן עצמאי עם מדריך מקומי, מומלץ לארגן את הספארי דרך ה-UWA.

אטרקציות נוספות בשמורה

שייט בנהר – לאחר בוקר ארוך ומוצלח, נחזור אל הכפר לארוחת בוקר ולמנוחה קצרה. בצהריים נצא לשייט בנהר הקזינגה (Kazinga). הנהר המרכזי בשמורה הנשפך מאגם ג'ורג לאגם אדוארד. לאורך גדות האגם בשעות אלו מתרכזות החיות למנוחת צהריים. שייט זה הנו הזדמנות נהדרת לצפות בכל מיני החיות שגרות בשמורה זו, מלבד האריות, הזדמנות מעולה לא פחות לתמונות קרובות ומדהימות! רק שימו לב שאתם לא עולים על היפופוטם עם הסירה!

השייט בנהר יעלה כ-30$ דרך ה-UWA, ובין 15-20$ לאדם באופן עצמאי מול מקומיים.
תצפיות ציפורים  ניתן לארגן דרך ה-UWA סיורים רגליים פרטיים בעלות של 30$ לאדם, ולצפות במגוון האדיר של הציפורים שמתגוררות בשמורה, תוך כדי קבלת הסברים עליהן ועל הרגליהן מהמדריך המקומי.

בירה בערב – את השקיעה מומלץ להעביר בצפייה לעבר הנהר עם כוס בירה קרה ומרנינה, ב-Tembo Safari Lodge, שנמצא מעל הגשר והשוק המקומי. (בגדה הצפון מערבית של הנהר ביחס לגשר).

דרכי הגעה

מרכז היציאה לשמורת קווין אליזבת הינו בכפר קטונגורו (Katunguru), שcu נמצאים משרדים ה-UWA. אל קטונגורו ניתן להגיע בעזרת קו המיניבוס שמחבר בין העיר קססה (Kasese) ל-Mbrara, שאליהם ניתן להגיע בעזרת אוטובוס ישיר מהבירה קמפלה. הנסיעה מקססה לקטונגורו אורכת כשעה, וממבררה לקטונגורו כשעתיים. מלבד המיניבוס, ניתן לתפוס מונית משותפת במידה ויש עוד אנשים שפניהם לכיוון קססה. בהגעתכם למבררה או קססה, תשאלו איזה קו נוסע בין הערים, המקומיים יכווינו אתכם בשמחה. מהנהג המיניבוס לקטונגורו תבקשו לעצור לכם בקצה הכפר בסמוך לגשר. החלק הקרוב לשמורת הטבע ולגסטהאוס המקומי.

כאשר תרדו בכפר יקפצו עליכם מקומיים שיציעו לכם שירותי ספארי ולינה. תתרחקו מהם קצת, תורידו את התיקים ותתחילו לדבר עם אנשים בנפרד ע"מ להבין מה קורה.

עונות ומזג אוויר

את הספארי מומלץ לעשות בעונות היבשות (קיץ/חורף) יוני-אוגוסט ובדצמבר-פברואר, כי אז המחסור במקורות מים זמינים מאלץ את החיות להגיע לנהר ולאגמים הרב עונתיים וכך תזכו באפשרויות טובות ורבות יותר לראות אותם. קחו בחשבון שהריץ הוא עונת התיירות העמוסה, וזה יקטין לכם את יכולת המיקוח בצורה משמעותית.

במהלך העונות הגשומות, אוגוסט-אוקטובר ומרץ-מאי, ישנם מקורות מים זמינים, מה שמאפשר לחיות להישאר במקומם.

המלצת הזהב

אל תוותרו על שייט הצהריים בנהר! לאחר ארוחת צהריים, עם קצת נשנושים, מוזיקה והמון מצב רוח טוב, יוצאים לשייט של שעתיים, עם חוויית אפריקה של הסרטים. בין ראשי ההיפופוטמים המבצבצים מחוץ למים, לאורך נופי הגדות המתחלפים ולהקות ענק של פילים וג'ירפות טמון בחובו אחד מבין הנופים הפסטורליים באוגנדה, שמוגש על גבי סירת קאנו רעועה, חוויית ספארי שאינה מוצעת במדינה נוספת.

נותני שירותים

לשכת תיירות – משרדי ה-UWA נמצאים כ-5 דקות נסיעה דרומית לכפר, 5,000 שילינג הלוך חזור (במונית/בודה בודה-אופנוע)
כסף – בכפר אין כספומט, נדרש להגיע מספיק מזומנים מראש.
בית חולים – Kagando Hospital, נמצא כ-40 ק"מ צפון מערבית לקטונגורו (40 דקות נסיעה), בסמוך למשרדי ההנהלה של המועצה האזורית קססה.

מה הכי לא כדאי?

כדאי לחשוב פעמיים לפני שמתכננים את הספארי באישאשה, למרות התקווה להצצה נדירה על אריות קונגו שבסכנת הכחדה, רובצים על עצים להנאתם (שזה משהו שבדרך כלל רואים רק בקולנוע). אם לצנן את ההתלהבות, מפגש מרתק עימם אינו מובטח בכלל, וגם אם יקרה כך, לא סביר שתראו יותר מלהקה אחת. וזה עוד בלי לקחת בחשבון את העלויות הכלכליות הנלוות. אם פניכם לספארי בטנזניה או קניה, עדיף להתאפק עוד קצת. מנגד, אם אריה על עץ זה משאת נפשכם – הגעתם למקום הנכון.

בטיחות ואזהרות

אנשי הכפר עניים ועיקר הכנסתם הוא מתעסוקה בתיירות, חקלאות, דייג וכריית מלח. לא מומלץ להסתובב ברחבי הכפר לאחר השקיעה. כאשר בוחרים מדריך טיולים מקומי באופן פרטי יש לבחון את מידת רצינותו והבנתו, ולקבוע מראש את הסדרי התשלום (תשלום מלא בסוף הפעילות, אם נדרש כסף קטן לדלק תתנו את הסכום המדוייק ולא יותר).

אל הגסטהאוס מגיעים לעתים היפופוטמים לביקור, אז יש להיזהר לא להיקלע בדרכו של אחד.

בריאות: אוגנדה, כשאר אפריקה הינה מדינת מוכת מלריה, לכן מומלץ לצרוך כדורים נוגדים לפי מרשם רופא, ויש להימרח בתכשיר דוחה יתושים, בייחוד בזמן שהותכם בסמוך לנהר בשמורה.

רוצים לראות מה מצפה לכם בשמורת קווין אליזבת? צפו:

קישורים נוספים

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה