עפתי לתרמילאים

טרק רכס רוונזורי - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים

טרק רכס הרוונזורי ייקח אתכם לפסגה הגבוהה ביותר באוגנדה, כשבדרך תעברו בכל סוג של נוף שתוכלו לחלום עליו - החל מהליכה נינוחה ביערות במבוק, דרך ביצות, אגמים עוצרי נשימה ונחלים שוצפים וכלה בטיפוס אתגרי על קרחון אימתני. טרק רכס הרוונזרי אמנם קשה, אך הוא אחת החוויות המרהיבות והמספקות שתזכו בהן באפריקה
יעל קאופמן - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: טרק רכס רוונזורי - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים
© יעל קאופמן

מבוא

טרק רכס "הרי הירח" כפי שהמקומיים קוראים לו כיוון שפסגותיו הגבוהות מושלגות כל השנה או בשמו המוכר הרי הרוונזורי (Safu ya Ruwenzori) מפורסם מאוד ומומלץ בקרב תרמילאים. הרכס נמצא בחלק הדרום מערבי של אוגנדה בגבול עם קונגו. מאחר והוא משתרע על שטח גדול, כך גם הנוף והאקלים בו משתנים מדי יום, וזה מה שהופך אותו ליוצא דופן.

בתחילת הטרק רואים את העיירה קאססה (Kasese), בתי הבוץ של המקומיים ושטחים ירוקים עצומים עם גידולים ועצים רבים שהמקומיים מטפחים. לאחר מכן, נכנסים ליער שבהמשך הופך ליער גשם מרהיב ומלא בעצים ושיחים המאפיינים את האזור. בדרך תראו נחלים, מפלים וגם תתקלו בפרפרים הרבים שפוקדים את היער (ממש כמו בסרט), מגוון ציפורים, ואם תסתכלו טוב, תראו גם הרבה זיקיות. בהמשך המסלול יער הגשם יהפוך ליער במבוק. כשתכנסו עמוק יותר, תראו שהרכס היפהפה מקיף אתכם, עם אגמים מדהימים ועצומים בגובה רב, ביצות וצמחייה עשירה. בקיצור, לעיניים שלכם לא ישעמם לרגע.

תוכלו לבחור מבין כמה מסלולים ברכס – החל מטיולי יום וכלה בטרק של שמונה ימים. אם תרצו ממש להגיע לפסגה, תצטרכו לצאת להקצות לכך 7-8 ימים, לא פחות. שימו לב, שאם תבחרו בטיול של שלושה ימים ומעלה, תלכו בממוצע 5-7 שעות, בין 15 ל-20 ק”מ ליום, תלוי באמת הקושי של המסלול באותו היום. יש לציין, כי מאחר ומסיימים את קטע ההליכה היומי במסלול יחסית מוקדם, תוכלו (מומלץ!) לצאת למסלולים קצרים ויפהפיים מהמחנות שתשנו בהם.

יש אפשרות לצאת ללא מדריך לחלק מהמקומות ומאוד פשוט להסתדר בהם, ולחלקם יש להיעזר במדריך (זה לא יעלה לכם עוד כסף, מאחר ושילמתם על הדרכה לכל היום). לפעמים המדריכים שלכם עלולים להתעצל, אבל לא צריכה להיות לכם בעיה להניע אותם. מצד שני, ההליכה היומית במסלול אכן מתישה וזה גם בסדר אם רק תקחו את הזמן שלכם, תנוחו ותרגעו בשקט המופתי והטבע הנהדר שיעטוף אתכם מכל עבר.
שימו לב, שמומלץ מאוד לעשות את הטרק הזה בכמה ימים, מאחר ורק כך ניתן לראות את תוואי השטח והנוף המשתנה ולהעריך את הנוף המדהים. בכתבה הזו נתאר מסלול שאורך שמונה ימים ומוביל לפסגה הגבוהה ביותר ובחזרה.חשוב לציין, כי לא ניתן לעשות את הטרק ללא מדריך מקומי, ריינג'ר או מדריך טיולים מסודר.

רמת הקושי: אם בוחרים לעשות את טרק הרוונזורי הארוך, המסלול בהחלט מאתגר מאחר ויש עליות רבות ותוואי השטח לא פשוט, במיוחד כי לקראת הפסגה יש קרח שעליו צריך ללכת עם "נעלי קוצים" מיוחדות וזהו אתגר בפני עצמו.
גובה: מתחילים את ההליכה בגובה 1,648 מטר והפסגה הגבוהה ביותר הנה מרגריטה, בגובה 5,109 מטר. במידה ואתם מתכננים לעלות לפסגה, שימו לב לגוף שלכם, אם עשיתם טרקים בעבר, ואתם יודעים שיש לכם בעיות בגבהים, מומלץ לקחת את כדורי הגבהים מבעוד מועד. אם אינכם בטוחים, או בדר"כ לא זקוקים להם, אז רק תקשיבו לגוף שלכם, ושתפו את המדריך אם אתם מרגישים רע.

אופי המסלול

ההליכה בטרק רכס הרוונזורי מאוד מגוונת,  יש קטע הררי, מישורי, בוצי ואף אתגרי. קחו בחשבון שאין סימונים במסלול, המדריכים הם מקומיים שחיו באזור ויודעים את המסלול מצוין. 

המסלול במישור קליל יחסית,רובו בעלייה, לעתים תלולה. רמת הקושי של הטרק היא לא קלה, אך גם אם אתם לא בכושר מטורף ניתן לעמוד בה, למרות שיש סיכוי שיכאבו לכם הברכיים קצת לקראת הסוף בגלל העליות והירידות הרבות.

כבר ביום השני מתחילים מסלולים עם ביצות שעלולות להגיע לכם עד הברכיים, אך המדריך מוביל כל הדרך ובודק את השטח לפניכם, כך שלא צריכה להיות בעיה כלל, וחלק זה של הטרק יפהפה ומיוחד מאוד. מומלץ להצטייד בנעלי גומי, מכנסי ניילון ומקל חביב שמצאתם בשטח לחלק הזה.

שימו לב, אם בחרתם לעלות עד לפסגת מרגריטה הגבוהה ביותר, מחכה לכם טיפוס לא פשוט לפסגה, שבו תצטרכו להשתמש בציוד של מטפסים, נעלי קוצים שאתם הולכים על הקרח וגרזן קרח, המסייע לאחיזה באזורים קשים. במהלך הטיפוס תהיו מאובטחים בחבל למדריך או לנקודת ביטחון אחרת, והם יסבירו לכם כיצד להשתמש באביזרי הטיפוס, היכן יש להיזהר וכיצד נוקטים באמצעי זהירות.

לינה במסלול אפשרית באוהלים או בקתות (השייכות לשמורה), שהחברה שיצאתם איתה מארגנת לכם. במידה ותרצו לצאת עם אוהלים, זה אכן מוזיל עלויות, אך תצטרכו לארגן אותם מראש. למרות שהבקתות הקטנות לא מסודרות במיוחד, לא מבודדות מקור, ומתחממות באמצעות צ'אקו (סוג של מנגל קטן על גחלים), הן עדיין נוחות יותר מלינה בשטח  ויש בהן מזרנים.

הכנות לטרק

מזון  במידה ובחרתם לסגור עם החברה שדרכה אתם יוצאים לטיול, טבח וסבלים – אין לכם מה לדאוג בעניין מזון. הם סוחבים הכל, מכינים הכל, וזה אפילו טעים ומזין ולא חסר מבחינת כמות. יש אפשרות לסגור גם רק על סבלים או רק טבח ולהיערך בהתאם.

כלומר, באם בחרתם לסגור רק על טבח, הוא קונה את כל המזון והציוד ודואג ל"מטבח הנייד" שלו, ואתם סוחבים את האוכל. מנגד, אם לא סגרתם על טבח, אתם תצטרכו לדאוג להכל – לקנות אוכל מראש, לארגן לכם גזיה או בנזיניה עם מספיק מילוי, כלי בישול וכו' – זה מעט כאב ראש, אך מוזיל עלויות באופן משמעותי. במקרה הזה, קחו בחשבון שעדיף להשתמש בבנזיניה, כי הרבה יותר קל למצוא באוגנדה, ובפרט באזור קאססה, דלק או שמן למילוי.

מים – תצטרכו לדאוג לעצמכם לכמות מים מספקת לתחילת הטרק (מומלץ בין 5-6 ליטר ליום, ובימים מסוימים אף יותר – תלוי בקושי המסלול של אותו יום). ניתן לסגור עם החברה שהם יארגנו את המים להתחלה. ובמהלך טרק הרוונזורי תוכלו למלא את המים מהנחלים הזורמים. אלו מים נקיים, קרים ואפילו טעימים מאוד. אם אתם חוששים, אפשר לשים מטהרי מים, אך זוהי לא חובה.

ביגוד – לתחילת הטרק (יומיים ראשונים, כאשר עוד נמצאים בגובה נמוך) יש לבוא עם בגדים קיציים יחסית להליכה עצמה ובגדים חמים לערב, לא משהו מוגזם כי עוד יחסית נוח מבחינת מזג אוויר. לשאר הימים חשוב להצטייד בביגוד חם וזה אומר: סופטשל, מעיל גשם, כפפות, חם צוואר, כובע צמר צעיף, ביגוד תרמי וגרביים חמים, כי ככל שתעלו בגובה, הטמפרטורה רק תלך ותרד, במיוחד בלילות, ובפסגה קפוא לחלוטין.

תוכלו לשכור את רוב פרטי הלבוש דרך החברה, אך עדיף להצטייד בביגוד איכותי מראש »

ציוד – יש גם לסגור עם החברה על "נעלי קוצים" (crampons), מכנסי ניילון מבודדים וגרזן קרח לטיפוס לפסגה, ולאזור הביצות יש להצטייד במגפי גומי, ש גם אותם ניתן לקבל דרך החברה, אך קחו בחשבון שהן לא נוחות במיוחד, ואם מידת הנעליים שלכם מתחת ל-38 – כנראה לא יהיה להם בכלל.

גם אם שכרתם סבלים, תצטרכו ללכת עם תיק עליכם, כדי לסחוב את המים והאוכל לאותו היום, לכן חשוב שהתיק יהיה לכם נוח. אם יש לכם שקית שתיה – גם זה יכול להוסיף לנוחות בטרק. בנוסף, יש להצטייד בשק שינה טוב של לפחות (5-) מעלות, במיוחד אם אתם סובלים מקור. אם אתם מתכננים לעלות לפסגה רצוי להביא גם משקפי שמש בגלל סנוור מהשמש. לרשימת סניפי “למטייל” » 

אישורים ולוגיסטיקה – אין צורך לארגן מקומות לינה מראש או אישור כניסה, אלא רק לוודא עם המדריך שהוא עשה זאת. ניתן להשאיר את הציוד במשרדים של החברה, או באחד הגסטהאודים בקאססה, תמורת תשלום סמלי.

מסלול הטרק – שמונה ימים עד הפסגה ובחזרה

היום הראשון

מ-Nyakalengija (בגובה 1,648 מ') לבקתת Nyabitaba (בגובה2,651 מ'). כ-6 שעות הליכה

מתחילים את המסלול ממשרדי הראשיים של ה-R.M.S Rwenzori Mountaineering Services, שזהו ארגון לא-ממשלתי, אך עובד בתיאום עם שמורות הטבע באוגנדה ומארגן טיולים לרכס הרי הרוונזורי.
 מגיעים למקום כמה שיותר מוקדם על מנת לארגן את כל הציוד שצריך ואז יוצאים למסלול. ניתן להגיע מהשעה 7:00 בבוקר.

פוגשים את המדריכים, ועוברים על כל האזהרות והוראות כיצד להתנהל בשמורה ובהליכה עצמה. משם הולכים כעשר דקות בדרך עפר בין בתים של מקומיים, לכיוון הכניסה הראשית של השמורה, שבה נרשמים ונכנסים באופן רשמי לרכס הרי הרוונזורי.

היום הראשון יחסית קל, אך כמעט כל הזמן בעלייה, ויש עצירה באמצע כדי לאכול את ארוחת הצהריים שארזו לכם. ההליכה מתחילה בין בתים ושטחים של מקומיים ואז ממשיכים לכיוון יער במבוק וצמחייה צפופה יפהפייה, הרבה עצי מניפה, שזיקיות מאוד אוהבות – אז חפשו אותן. בין העצים הגבוהים יש גם מינים שונים של סנאים וקופי קולובוס שרובצים להם או מקפצים בין הענפים.

בהמשך המסלול רמת הקושי עולה מעט, וצריך לטפס מעט וללכת על אבנים וסלעים, מגיעים לנהר ה- Mahoma המרשים, שעטוף אף הוא בצמחייה המאפיינת את המקום (בדר"כ בנקודה זו גם עושים עצירה, מאחר והמקום פשוט מקסים וניתן למלא מים מהנהר, רצוי מנקודה בה המים זורמים), הולכים מעט לאורכו ואז חוצים אותו וממשיכים בין הצמחייה הצפופה עד שמגיעים לבקתה שנמצאת בין עצים וסלעים ולא רחוק משם נמצא הנהר אותו פגשנו מוקדם יותר ביום.

במהלך המסלול וגם באזור הבקתה תשמעו קול רם מאוד של ציפור שנשמעת כאילו אומרת "Go Away". זוהי טוראקו של הרוונזורי, ציפור צבעונית ויפהפייה, מרשימה ומלאה בצבעי הקשת, חפשו אותה ולא תצטערו.

אחרי שהגעתם תשימו את הציוד בחדר שניתן לכם. אתם יכולים לנוח מעט ואז קצת לטייל, יביאו לכם משקה חם ועוגיות עד ארוחת הערב, וככל הנראה יהיו עוד תרמילאים אז בדרך כלל יושבים כולם יחד סביב המדורה או ה”צ'אקו" ומשוחחים באווירה טובה וכיפית. את ארוחת הערב אוכלים רק עם האנשים שיצאתם איתם למסלול, ובנפרד מהמדריכים. אם שילמתם גם על אוכל מראש, תקבלו ארוחה מאוד מושקעת וממלאת באנרגיה (לדוגמה, מרק פטריות, אורז, עוף וירקות) ואז הולכים לישון על מנת לאגור כוחות ליום הבא. שימו לב, שלמרות שבחוץ מעט קריר, בתוך הבקתה חם יותר בצורה משמעותית.

ראוי לשבח כי בכל ערב המדריכים באים ושואלים איך היה המסלול, האוכל, ההדרכה וכיצד הם יכולים להשתפר.

היום השני

מבקתת Nyabitaba (גובה 2,651 מ') לבקתת John Maate (גובה 3,505 מ'). כ-6 שעות הליכה

קמים בנחת ואוכלים ארוחת בוקר טובה לקראת היציאה. המסלול קל יותר מהיום הקודם, רוב הזמן ההליכה במישור או עלייה מתונה. מתחילים ביערות הבמבוק, שם רואים את רוב סוגי הקופים שיש בשמורה. ציפורים על העצים הגבוהים הירוקים, וזיקיות יפהפיות יטיילו בין השרכים ושיחי המניפה השונים. וכל האזור ירוק-ירוק-ירוק, וכדאי לעצור כל כמה זמן ולהסתכל על היופי הזה שאתם זוכים לראות.

לאחר ההליכה ההתחלתית הקלילה עוצרים בעמק קטן ליד נחל, ואוכלים את ארוחת הצהריים הארוזה, כשאתם מוקפים בגבעות ירוקות וציפורים שרוצים קצת מהאוכל שלכם. חולפים גם על פני נהר ה-Bujuku וה-Mubuku שנמצאים בקרבתנו לאורך כל היום, אך לא תצעדו לאורכם כל הזמן.

ממשיכים במסלול המוביל לאזור הביצות, אל דאגה יש גשר ארוך מעצים המכסה את כל שטח הביצות העמוקות. הנוף שתראו אף הוא מיוחד ושונה מאוד ממה שראיתם עד כה. השטח אינו מלא בצמחייה גבוהה וצפופה, אלא מאוד נקי מבחינת צמחייה ורואים שטח נרחב של הביצות, שגם הן מרשימות ביותר ובאזורם תתחילו לראות את צמח הלובליה הענק, המאפיין את רכס הרוונזורי ותראו אותו במהלך רוב הטרק. נוסף על כך, אפשר לראות גם את פסגת סטנלי ומרגריטה המושלגות מנקודת הביצות.

באזור הביצות, כשאין גשר או קרשים לביטחון, יש ללכת בזהירות על מנת לא להחליק, כמובן שהמדריך הולך לפניכם ובודק את השטח ואומר לכם מאיפה בדיוק ללכת. קחו אתכם לפחות מקל אחד מיער הבמבוק שראיתם בהתחלה, מבטיחה שזה יעזור.

לאחר שעברנו את הליכת הביצות המייגעת, מגיעים לבקתת עץ חמודה באמצע שום מקום, עם 16 מיטות במספר חדרים נפרדים. מתמקמים בחדרים ואז יביאו לכם שתייה חמה שהיא באמת במקום. בקרבת הבקתה ניתן לרדת ליובל נחל של אחד הנהרות אותם פגשנו קודם, אפשר גם להיכנס לתוכו, אב לקחו בחשבון שהוא מאוד קר. כמובן שיש אפשרות גם סתם לשבת או לשכב על הגב ולהתפעל מהנוף. בקיצור, אתם חופשיים לעשות מה שאתם רוצים במקום מקסים. לאחר מכן מצפה לכם ארוחת ערב, ארגונים ליום הבא ויאללה לישון.

היום השלישי

מבקתת John Maate (גובה 3,505 מ') לבקתת Bujuku (גובה 3,962 מ'). 5-6 שעות הליכה

קמים שוב בנחת, אוכלים ארוחת בוקר ומתארגנים ליציאה. שימו לב שדי קר בבוקר בבקתה זו אז תיערכו בהתאם. המסלול גם הוא מתחיל בביצת ביגו (Bigo) הגדולה עם גשר ארוך מאוד, המונח על הביצות. הנוף מסביב עוצר נשימה, ולאורך המסלול תראו נחלים והרים שמקיפים אתכם, ובהמשך תראו גם את אגם בוג'וקו, שבאמת אין מספיק מילים כדי לתאר איזה מחזה מיוחד זה – תצטרכו לראות בעצמכם! זהו אגם יפיפה שנמצא בגובה 3,800 מטר ונמצא בתוך עמק, באגם תראו פתאום ברווזים וציפורי מים נוספים ובאזור את צמחי הלובליה הענקיים.

ההליכה באותו יום די קשה, למרות שלא עולים הרבה בגובה ובפועל לא הולכים הרבה שעות. בקשו הפסקות ככל שתצטרכו. תוואי השטח לא נוח במיוחד, כי עולים על הר ומיד אחר כך יורדים לאגם שבעמק, ואז יש שוב עלייה, שבסופה מגיעים לבקתה, אך זה בהחלט שווה את זה.

כשמגיעים לבקתה מקבלים ארוחה קלילה ושתייה חמה. ניתן למלא מים מהנחל לידה, המים טעימים וקרים. מהמחנה ניתן לראות מצד אחד את פסגת מרגריטה ומהצד השני את האגם היפהפה. ניתן ללכת לטייל באזור ללא המדריך, אך כמובן שימו לב לדרך, ואם אתם עייפים – עדיף לנוח, כי למחרת מצפה לכם דרך לא קלה בכלל.

היום הרביעי

מבקתת Bujuku (גובה 3,962 מ') לבקתת Elena (גובה 4,541 מ'). כ-7 שעות הליכה

קמים בנחת ויציאה בערך בשעה 9:00, אחרי ארוחת בוקר טובה. מסלול היום קשה, תוואי השטח לא נוח וכולו בעלייה, אבל הוא יפהפה ושווה כל טיפת זיעה! המסלול מתחיל בביצות ולובליות ענק בצדדים ואז צועדים בגיא ענקי ומסביב הכל ירוק וחי. לאחר שעוברים את הגיא יש סולם ברזל שמטפסים עליו והחלק הזה תלול מאוד.

אחרי כן המסלול מתפצל לשניים, הצד השמאלי מוביל למסלול שיורד חזרה ולא מגיע לפסגת מרגריטה והצד הימני מוביל למסלול שמגיע עד פסגת מרגריטה (זו, כמובן, האופציה של המגניבים יותר). לאחר מכן, הדרך ממשיכה בעלייה די תלולה ומטפסים על אבנים גדולות, עושים סוג של בולדרינג, ויש גם חבלים להיעזר בהם (לא כדאי כ"כ לסמוך עליהם מבחינת ביטחון מרבי, וגם אין בהם כל כך צורך).

הנוף משתנה במהירות לאורך כל הדרך וזה מדהים לראות את השינוי, סלעים, ביצות, יער גשם, צמחייה צפופה, יש מכל טוב ביום אחד וזה מה שהופך אותו למאוד מיוחד, ניתן לראות גם את פסגת מרגריטה מאוד טוב מאמצע הדרך.

בנוסף, מזג האוויר באזור ובגובה הזה עומד תחת שינויים רבים. גם אם תתחילו את היום במזג אוויר סביר לחלוטין, ככל שתעלו ילך ויהיה קר, ועלול לרדת עליכם גשם או אפילו שלג. לכן היערכו בהתאם עם בגדים חמים, ומומלץ מאוד להיות עם כפפות (רצוי מניילון מבחוץ וחמות מבפנים, כי ביום הזה משתמשים הרבה בידיים ויכול להיות שהאצבעות יקפאו מעט וזה לא נעים ומגביל).

אחרי היום המייגע הזה מגיעים לבקתת הלנה, שהיא הבקתה העלובה ביותר בטרק רכס הרוונזורי. הבקתה לא מבודדת בכלל וממוקמת על סלע ענק. בהתחשב בתוואי השטח הם הצליחו לארגן בקתה לא רעה אך כנראה שתתאכזבו מעט. יש בבקתה מספר מזרנים, “צ'אקו” לחימום, וציוד ליום הטיפוס לפסגה של מחר. יש בקתה נוספת ליד, המתפקדת כמטבח. שימו לב, שהשירותים יחסית רחוקים וצריך לרדת מסלע על מנת להגיע אליהם ואז לחזור את הדרך הזו.

ככל הנראה תצטרכו ללבוש את כל השכבות שלכם בלילה הזה, כי בדרך כלל קפוא בנקודה הזאת וכאמור, הבקתה לא כל כך מבודדות. כדאי לישון מוקדם כי קמים בסביבות השעה 5:30 כדי להתחיל את הטיפוס לפסגה.

היום החמישי

מבקתת Elena (גובה 4,541 מ') לבקתת Kitandara (גובה 4,023 מ') דרך פסגת Margarita (גובה 5,109 מ'). 7-8 שעות עלייה עד לפסגה ועוד כ-5 שעות עד למחנה 

ביום זה מטפסים לפסגה ומומלץ להיות קשובים לגוף שלכם, ואם אתם לא מרגישים טוב, אל תהיו גיבורים ותגידו למדריך, כדי שיוכל לעזור לכם. זהו היום הכי ארוך, קשה ומספק שיהיה לכם בכל טרק רכס הרוונזורי. תכינו את עצמכם מראש ואל תוותרו!

קמים בשעה 5:30 ומתארגנים ליציאה עם כל הציוד הנלווה (עוד לא משתמשים בו, רק כשמגיעים לקרח). אוכלים ארוחה קלילה ושותים שתייה חמה ויוצאים לדרך. המסלול קשה, מתחילים בעליות תלולות על אבנים, ממש כמו קיר טיפוס, מאוד מאתגר וכיף. יש חבלים על האבנים שניתן להיעזר בהם, וחשוב לציין שהחבלים קשורים לסלע גדול אחר, לכן זה לא ממש מרגיש בטוח.

אחרי החלק הזה מגיעים לקרח! מדהים! יפה! מרהיב! מרשים! לבן-לבן-לבן! כשמגיעים לחלק הזה, מרגישים סיפוק מטורף שהגעתם עד הנקודה הזאת ובאמת שמבינים כמה זה שווה את הקושי – מוקפים בשלג ובקרח ויש נטיפים יפהפיים בפינות של קרחונים גדולים בצורות מעניינות ומיוחדות. אל תשכחו לקחת את משקפי השמש, החלק הזה מאוד מסנוור.

החלק הבא, של הטיפוס, עלול להיות מפחיד לאנשים שעושים את זה בפעם הראשונה, אבל הוא לגמרי אפשרי, וכמובן – שווה את זה. עוצרים להפסקה שבה נועלים את הדוקרנים (נעליים מיוחדות ש”מתלבשות” על הנעליים שלכם ומיועדות להליכה על הקרח), לוקחים את הגרזן ומסדרים את החבלים כך שכולם יהיו קשורים אחד לשני. המדריכים מסבירים על כל הציוד ועל תהליך הטיפוס, הם מדגימים ונותנים לנסות ללכת עם הדוקרנים כדי שתרגיש יותר בטוחים.

תחילת הטיפוס על הקרח היא עלייה מתונה, ולכן יש סיכוי שלא יאבטחו אתכם עם נקודות ביטחון בקרח וגם, יש הרבה שלג, שיותר קל ללכת עליו מאשר קרח. אחרי שנגמר החלק המתון, מתחיל להיות יותר קרחוני ותלול, המדריכים מוודאים שכולם קשורים היטב ושהכל בסדר, ושמים ביטחון בנקודות מסוימות בקרח תוך שהם מתקדמים. שימו לב: אם המדריך שלכם לא עושה את זה – אל תמשיכו בהליכה עד שכן יעשה את זה, כי זה חשוב מאוד לביטחון האישי שלכם ושילמתם על הטיול הזה הרבה כסף.

עולים את החלק הזה בזהירות ובאטיות, וכל אחד ע"פ הנוחות שלו. עלולות להיות סופות ורוחות, אך אי אפשר לדעת את זה הרבה מראש כי מזג האוויר עלול להשתנות במהירות. רוב הסיכויים שתוכלו להסתדר למרות מזג האוויר, אבל אם המצב יהפוך לבלתי אפשרי, המדריכים יגידו לכם, אבל זה מצב נדיר מאוד.

הטיפוס יגרום לכם להתחמם, אבל אל תטעו – קר שם למעלה, והטמפרטורה יכולה להגיע גם ל-(5-) מעלות. זכרו שהטיפוס לפסגה קשה ומאתגר ונראה כלא נגמר, רואים את הפסגה והיא רק מתרחקת, אבל הכל בראש ואתם יכולים לעשות זאת ולא תצטערו.

הגעתם לפסגת מרגריטה, הגבוהה ביותר באוגנדה (כאמור, 5,109) והשלישית בגובהה במזרח אפריקה! עכשיו נותר רק להתרשם מהנוף שאי אפשר לתאר במילים: מצד אחד רואים את השטחים הירוקים וההרריים של אוגנדה ואת שאר הפסגות המחודדות של הרי הרוונזורי, ומצד שני ניתן לראות את פסגת אלברט המרשימה, ששייכת לרפובליקה הדמוקרטית של קונגו. אל תשכחו לצלם את כל היופי הזה שזכיתם לראות.

לאחר מכן, מתחילים בירידה מתונה לכיוון בקתת הלנה, שבה ישנתם. הירידה אף היא מלחיצה ומסוכנת ויש להיות זהירים, אבל כבר עליתם והכל קטן עליכם (וגם… נו.. צריך לרדת). אחרי שיורדים את כל החלק הבעייתי של הקרח, פורקים את הציוד הנלווה, ומגיעים חזרה לבקתת "הלנה", אוכלים ארוחת צהריים טובה וממשיכים למחנה קיתנדרה, שבו נישן.

המשך הדרך תהיה בירידה, וייתכן שיכאבו לכם קצת הברכיים, אבל זה עובר. הולכים בתוך יער ג'ונגלי יפה וכשמגיעים רואים את אגם קיתנדרה, שצמוד לבקתה המושקעת, שבה שלוש מיטות ומזרנים נוחים יחסית, וגם הרבה יותר חמים ונעים. אתם תגיעו לבקתה בחושך, ותהיו כבר תשושים, אז אין כל כך איך לטייל באזור. מצפה לכם ארוחת ערב ושינה טובה עם הרבה סיפוק.

היום השישי

מבקתת Kitandara (גובה 4,023 מ') לבקתת Guy Yeoman (גובה 3,505 מ'), כ-6 שעות הליכה

קמים ומתארגנים בנוחות שלכם ואוכלים ארוחת בוקר. גם המסלול הזה לא קל כ"כ, יש עלייה תלולה וטיפוס מאתגר (ללא קרח), אך בסופה מגיעים לנקודת תצפית בשם Fresh Field Pass (בגובה 4,280 מ') עם נוף משגע. רכס הרי הירח המטריפים מקיפים אתכם מכל עבר וכל נקודה נראית שונה מהשנייה. ניתן גם לראות מהצד המערבי את שטחיה הירקרקים של קונגו ומהצד הצפוני את הר סטנלי.

לאחר שנחנו וצילמנו בתצפית, חוזרים לצעידה, והפעם בירידה לאורך כל הדרך עד המחנה הבא, אך היא די מתונה, צועדים בביצות, נחלים, מפלונים, אבנים, סלעים, ממש הכל. לקראת הצהריים מגיעים לבקתת Guy Yeoman, שהיא מאוד נוחה וחמודה עם מיטות ומזרנים ושולחן אוכל. המקום פסטורלי ורגוע מאוד, אפשר לטייל באזור לבד בקלות. מצפה לכם ארוחת ערב והתארגנות לשינה.

היום השביעי

מבקתת Guy Yeoman (גובה 3,505 מ') לבקתת Nyabitaba שבה התחלנו (2,651 מטר). כ-6 שעות הליכה

הדרך עצמה מאוד יפה כמו כל הרכס המפליא הזה: בהתחלה יש ירידה מאוד תלולה, אך קצרה יחסית, באזור צוקי Kichuchu. יתר המסלול די קל כי הולכים על גשרים, באזור הביצות ופוגשים בשנית את נהר ה-Mubuku המקסים. שוב רואים את צמחי הלובליה, פרפרים, ציפורים ופרחים צבעוניים. ניתן לראות באזור גם שפני סלע וצביונים למיניהם.

כאשר מגיעים לבקתה, המדריכים באים לברך אותך על כך שהגעת לפסגה ואוכלים ארוחת צהריים. ערב יושבים ביחד סביב המדורה ואוכלים ארוחת ערב. בכל אופן, זהו יום מאוד רגוע ונוח, אך כנראה שהמדריכים יבקשו שתמלאו עליהם חוות דעת וגם יעלו בפניכם את עניין הטיפים המקובל בטרקים באפריקה.

בהקשר הזה, חשוב לציין שזה גם בסדר לא לתת טיפ, אם לא מרגישים בצורך, אבל אם אתם כן מעוניינים,

כ-50 דולר טיפ לכל אחד מהמדריכים לכל התקופה, 25-30 דולר לטבח וכ- 12 דולר לכל סבל. לצורך העניין, לשני אנשים יש בדר"כ כשמונה פורטרים.

לאחר מכן, מצפה לכם ארוחת ערב קלילה, התארגנות למחר ושינה.

היום השמיני

מבקתת Nyabitaba (גובה 2,651 מ') לבקתת Nyakalengija (גובה 1,648 מ'), כ-3 שעות הליכה

קמים מתי שרוצים, זה די נתון לבחירתכם כי היום הוא קצר. יש ארוחת בוקר קלה עם שתייה חמה.
 אם תקומו מוקדם, תוכלו לראות את הזריחה המרשימה בדרך או מהבקתה. ההליכה מאוד קלילה, עוברים דרך נהר ה-Mubuku ומגיעים ליערות הבמבוק והצמחייה הצפופה שאותה ראינו בהתחלה. שוב רואים זיקיות רבות (מוזמנים גם להחזיק אחת, אבל בלי להזיק לה) ובהמשך, מגיעים לאזור הכפרים והציביליזציה.

נקודת הסיום היא משרדי ה-R.M.S שבהם התחלתם. אוספים את הציוד שהשארתם, נפרדים לשלום (זה הזמן לתת את הטיפים), ואפילו מקבלים תעודה על כך שסיימתם את הטרק והגעתם לפסגה הגבוהה ביותר ברכס הוונזורי.

משם תופסים בודה בודה (מונית-אופנוע) בחזרה לקאססה עבור כ-3,000 שילינג לאדם. אתם יכולים לישון לילה בקאססה או להמשיך הלאה בטיול שלכם.

לישון

יש אפשרות לישון באוהלים או בבקתות במהלך טרק רכס הרוונזורי. לינה בבקתות עולה, כמובן מעט יותר, אבל האפשרות של האוהלים לא חוסכת הרבה. רוב הלילות והבקרים קרים מאוד וחשוב שתשנו טוב ושיהיה לכם נוח כי הטרק לא פשוט, לכן מהבחינה הזו עדיף לישון בבקתות. עם זאת, הקירות של הבקתות לא מבודדות, וקר מאוד, במיוחד בבקתת הלנה, לפני הטיפוס לפסגה לכן הצטיידו בהתאם. בקיצור, אל תישנו באוהלים.

יש שירותים בסגנון "בול פגיעה" בכל אחת מהבקתות וברז מים לכל צורך שהוא, ניתן גם לשתות מהמים האלו. רק בשתי הבקתות הראשונות יש אופציה להתקלח במקלחת פחות או יותר מסודר. אם זה מאוד חשוב לכם, תוכלו לבקש מים בדלי או להתרחץ בנהר כמו מקומיים, אבל המים מאוד קרים. באופן כללי, תכינו את עצמכם לכמה ימים ללא מקלחת.

ככל שעולים בגובה, הבקתות הופכות לפשוטות יותר ופחות טובות, אך זה עדיין יותר טוב מאוהל. אין חשמל בבקתות כלל. הבקתות שייכות לחברה R.M.S, בתיאום עם שמורת הטבע.

בקאססה

שתי אפשרויות טובות למקומות לינה לפני ואחרי טרק רכס הרוונזורי בעיירה קאססה:

The White House Hotel  מקום לינה בסיסי ונוח, יש אפשרות לאינטרנט קפה בתוספת תשלום ויש בר ומסעדה במלון. יש לציין כי הוא מאוד פופולרי בקרב מטיילים ויכול להיות שלא יהיה בו מקום, לכן כדאי להזמין מקום מראש. חדר בסיסי לזוג, עם שירותים ומקלחת משותפים יעלו כ-10 דולר ללילה, ויש אופציות לחדרים יותר טובים בתשלום נוסף.

The Embassy Guest House – מלון נחמד נוסף, שאינו מוכר בקרב מטיילים ולא מפורסם באופן כללי. החדרים נקיים מאוד, צוות המקום אדיב ורוצה לעזור, יש כילה נגד יתושים בחדר. לפעמים אין מים חמים, אך הם יכולים להביא לכם דליים חמים במהירות. אין אינטרנט במקום כלל, אך יש בעיירה מספר אינטרנט קפה במחירים הנעים סביב 1,500-2,000 שילינג לשעה. מחיר חדר זוגי, הכולל ארוחת בוקר סמלית (טוסט, ביצה וקפה) הוא 30,000 שילינג.

מיקום: Henry Bwambale Road, ממש מעבר לכביש מה-White House Hotel. אחרי שתחצו את הכביש, יגיעו למעין רחבה קטנה, המוקפת בגדר לבנה, וכנראה יהיו בה שולחנות וכיסאות פלסטיק.

לאכול

במהלך טרק הרוונזורי אין איפה לקנות או להשיג אוכל, לכן צריך לארגן אותו מראש בעיירה קאססה. ניתן לבשל בשטח, במידה ובחרתם לא לקחת טבח שיבשל עבורכם, אך אז תצטרכו לדאוג לגזיה או לבנזיניה מראש.

שימו לב: אין כ"כ אפשרות להבעיר אש בשמורה, אך ניתן לבקש אישור לכך בכניסה הרשמית לשמורה. קחו בחשבון שיכול להיות שזה לא יתקבל בברכה.

איך להגיע

אוטובוס – הדרך הנוחה והמשתלמת ביותר להגיע לעיירה היא דרך חברת האוטובוסים Link Bus, הבטוחה והאמינה, שמבצעת נסיעות ישירות מקמפלה (Kampala) לקאססה באופן רציף – ב-6:00, 7:00 ו-8:00 ולאחר מכן בכל שעתיים, עד השעה 19:00. משך הנסיעה היא כשבע שעות, כולל מספר הפסקות קצרות בדרך.

הכיסאות נוחים ויש אפילו מספר כיסא שמור שכתוב בכרטיס. לכן, כדאי לקנות כרטיסים מראש (כ-27,000 שילינג) בתחנה המרכזית של קמפלה (שממנה יוצא האוטובוס), כדי לוודא שיהיה לכם מקום.

Link Bus

טיסה – יש שדה תעופה בקאססה, וניתן לארגן טיסות שכר מקמפלה או שדה התעופה באנטבה (Entebbe), אך זה לא נהוג בקרב מטיילים. חברה מוכרת, שניתן לבצע דרכה טיסות שכר היא Eagle Air, ובתיאום מראש אפשר לסגור על מחיר ומועד, אומרים כי החברה אמינה וטובה. אורך הטיסה כשעתיים, ומחירים נעים בין 350-450 דולר. שימו לב, שמדובר בטיסות צ'ארטר, לכן לא כדאי לסמוך על הדיוק של הטיסות.

Eagle Air

ניתן להיעזר גם באתר www.jetcost.ie האירית, שבה יש השוואות בין טיסות שכר והם מציעים טיסות מאנטבה לקאססה.

מזג אוויר

הזמן הטוב ביותר לעשות את טרק רכס הרוונזורי הוא בין החודשים יוני לאוגוסט ובין דצמבר לפברואר, אך יש אפשרות לגשם כל הזמן באזור זה. זכרו שגם אם בקאססה מזג האוויר חמים ונעים, בפסגת הרוונזורי קר מאוד, ובמהלך הטרק מזג האוויר צפוי להשתנות במהירות וללא הודעה מוקדמת, לכן יש להצטייד בכל מקרה בביגוד תרמי ואביזרים מחממים (אם יש לכם כריות חימום – הם יכולות להועיל מאוד, כמו גם מחממי אוזניים, כפפות, חם צוואר וכובע צמר שיכסה את הפנים).

המלצת זהב – הדבר העיקרי שחשוב לדעת

ההמלצה שלי היא לא לוותר על הטרק הזה. לדעתי, הרוונזורי הוא הרכס הכי יפה, מעניין, מאתגר ומספק שיש באפריקה. יותר מזה – אם אין לכם בעיות רפואיות כלשהם, תעלו לפסגה בגבורה, כי זה מרשים ביותר ושווה את כל הקושי.

חברת טיולים ולוגיסטיקה

אין הרבה חברות שמארגנות טיולים לרכס הרוונזורי, כמעט כולן רק מתווכחות ביניכם לבין ה-R.M.S Rwenzori Mountaineering Services ולוקחים על זה עוד כסף. לכן, בקרב תרמילאים נהוג לצאת דרכם ישירות, משרדי החברה יושבים בקמפלה ושם יש לסגור הכל לפחות יום לפני היציאה לטרק רכס הרוונזורי.
 חשוב לוודא שהכל ברור וכתוב בין שני הצדדים.

ישראלים רבים יוצרים קשר עם בחור נחמד בשם דזי (טלפון: 0774408126), שעובד בחברה וסוגרים איתו הכל לפני הטרק. חבילת טיול עולה כ-1,125 דולר לשמונה ימים, הכוללים טבח, סבלים, שני מדריכים, מזון , גז, כניסה לשמורה, ציוד לטיפוס (דוקרנים, חבל וגרזן קרח) והסעה מהעיירה קאססה למשרדים שמהם יוצאים לטרק (רק הלוך).

פירוט התשלום:

 • 660 דולר – כניסה לשמורה לכל התקופה.
 • 140 דולר – מזון לכל התקופה עבור אדם אחד.
 • 100 דולר – טבח לכל התקופה.
 • 60 דולר – גז לכל התקופה.
 • 245 דולר – סבלים ומדריכים לתקופה.

ניתן לשכור ב-5 דולר (לכל התקופה) גם סוודר, מכנסיים, כובע, מגפי גומי, כפפות וחותלות (כל אחד). עבור 25 דולר נוספים (עבור כל פריט), תוכלו לשכור גם חבל, דוקרנים, רתמה, שק שינה, נעלי טיפוס וגרזן קרח. המחיר משתנה בין חבילה לחבילה בהתאם למה שבחרתם.

מדריכים – מאוד לא כדאי לצאת לטרק עם ג'ונסון, כי הוא לא דאג לבטיחות במסלול כלל. נסו לצאת עם ויליאם, שרבים ממליצים עליו (שניהם מ-R.M.S)

ארגון הסעות – שימו לב שהסעה לקאססה לא כלולה במחיר (אלא אם כן תבקשו, וזה לא מקובל), וממילא זה יהיה יקר יותר מאשר לנסוע עצמאית. בגלל שהאוטובוס טוב, עדיף לנסוע בו בכל מקרה. בנוסף, תצטרכו לקחת בודה בודה מקאססה לנקודת ההתחלה (המשרדים שליד הכניסה לשמורה). זו לא בעיה, כי הם נמצאים בכל מקום. יש אפשרות גם להכניס את זה בחבילה של הטרק אך פחות עדיף.

תשלום – כל התשלום מתבצע בקאססה ולא בקמפלה ולעתים יש בעיות עם זה, לכן חשוב לוודא עוד בקמפלה שעל השובר שלכם כתוב כמה עליכם לשלם ומה המחיר כולל. החברה מעדיפה תשלום במזומן (מקבלים גם אירו ודולרים). יש אפשרות לעשות העברה בנקאית (ייתנו לכם את כל הפרטים בצורה מסודרת) או לשלם בכרטיס אשראי. שימו לב, שאם יש לכם כרטיס אשראי נטען (אי אפשר לעשות העברה) תוכלו ללכת לבנק שבקאססה ולבקש עזרה מאחד המנהלים שיעזור לכם עם זה, אבל זה מעט כאב ראש.

שימו לב, שהתשלום בכניסה לשמורה מתבצע במזומן וכל יום עולה 35 דולר. כלומר, אם אתם מתכננים לשהות בה שמונה ימים, תצטרכו לשלם בכניסה 280 דולר במזומן.

פרטי התקשרות ל-R.M.S 

 • משרד ראשי: בקומה השניה, חדר מספר 205 בבניין הדואר – Plot 35, Kampala Road. 
 • טלפון הזמנות קמפלה: 784308425(0) 256+
 • המשרדים בקמפלה: 256-758-431714+
 • מספר נוסף (גם ווטסאפ): 256-414-237-497+
 • המשרדים בקאססה: 256-483-444-936+
 • מייל: trek@rwenzorimountaineeringservices.com
 • אתר אינטרנט: rwenzorimountaineeringservices.com

חברה נוספת

יש מספר חברות טיולים שעובדות על הוצאת טיולים לרכס הרי הרוונזורי אך הם בעצם רק מתווכים ביניכם לבין ה-R.M.S ולוקחים על זה עוד כסף, לכן עדיף לעשות זאת באופן ישיר מול משרדי ה-R.M.S. ובכל זאת, הנה פרטים של חברה נוספת בקמפלה:

Rwenzori Trekking Services

 • טלפונים בקמפלה: 256-0312266166+, 256-774114499+, 256-776114441+
 • טלפונים בקילמבה (הרוונזורי): 256-776114442+, 256-774199022+
 • מייל: rwenzoritrekking@gmail.com
 • אתר אינטרנט: www.rwenzoritrekking.com

מחיר לשמונה ימים לאדם אחד (אם יש מעל שני אנשים המחיר יורד מעט) כ- 1480 דולר.

משטרה

המשטרה בקאססה, שנקראת Nyakasanga Police Station, ממוקמת על הכביש הראשי A109, שנקרא גם Fort Portal-Mpondwe Rd.

כסף

פני שמגיעים לעיירה קאססה רצוי להתארגן עם מזומן בקמפלה, מאחר ורוב המקומות לא מקבלים שם אשראי. בקמפלה אין בעיה להוציא כסף, תמצאו בכל מקום וכמה אפשרויות שונות של כספומטים.

בית חולים

בית החולים המכונה בשם Kagando Mission Hospital הוא הקרוב ביותר לעיירה קאססה ונמצא במחוז עצמו, במרחק של כשעה נסיעה. זהו בית חולים יחסית מוכר ואומרים שהוא טוב יחסית, לידע כללי הוא גם מקבל תרומות מוורמונט שבארצות הברית.

 • כתובת: Off Fort Portal-Mpondwe Road/Privatebag Kasese
 • טלפון: 256-772-425150+
 • אתר: www.kagando.org

מה הכי לא כדאי

אל תחפפו בסגירת "חבילה" לטרק הרוונזורי, ניתן להתמקח ולהשיג מחירים טובים, וככל שאתם יותר אנשים זה יהיה יותר קל ויותר זול. חשוב מאוד, שלפני שתסגרו סופית עם החברה, שימו לב שכתוב לכם כמה שילמתם ועל מה בדיוק שילמתם, וודאו שזה חתום על ידי החברה. בנוסף, תבקשו מדריכים מסוימים שקיבלתם עליהם המלצה, כי מדובר בבטיחות שלם, ומקצועיות המדריך חשובה מאוד.

בטיחות ואזהרות

מים – בתחילת המסלול יש להביא בקבוקים סגורים ולהשתמש בהם, ככל שעולים ניתן למלא את הבקבוקים מהנחלים הזורמים מאחר וזה גובה רב, ולכן המים די נקיים. ליתר ביטחון, אתם יכולים להוסיף מטהרי מים. בעיירה קאססה, רצוי לקנות בקבוקים סגורים ואם משתמשים במים מהברז, אז רק למקלחת וצחצוח שיניים.

בטיחות – העיירה קאססה במהלך היום מאוד בטוחה והאנשים נחמדים ואין כלל ממה לפחד, במהלך הערב גם די בטוח, מאחר ושומם ורוב האנשים לא נמצאים בחוץ. בכל אופן, לא כדאי לצאת לבד אחרי שמחשיך.

בטיחות בטרק – במסלול עצמו יש להיות זהירים כל הזמן, מאחר ואופי המסלול לא מאפשר שאננות. בעלייה לפסגה ובביצות יש להיזהר אף יותר כיוון שאפשר להחליק וליפול.

מחלת גבהים – חשוב לדעת כי מגובה 3,000 מטר בערך יש סיכון למחלת גבהים שבה אתם עלולים להרגיש קוצר נשימה, עייפות, בחילה, כאב ראש, ראייה כפולה או מטושטשת וסחרחורת. היו קשובים לגופכם, ובמידה ואתם צריכים טלו כדורי גבהים, ומומלץ ליטול אותם למשך כל התקופה שתשהו בגובה. רצוי להתחיל כיומיים לפני ההגעה לגובה ויומיים לאחר ירידה מהגובה. כדאי להתייעץ עם רופא לפני השימוש בכדורים. מידע נוסף על מחלת גבהים תוכלו לקרוא כאן »

קישורים רלוונטיים

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אוגנדה