מה אפשר עוד לומר על שתי הערים הנפלאות הללו שטרם נאמר, נכתב, נקרא או פורסם? הרבה ודאי שלא.

קפיצה קטנה עם חברה לחמישה ימים לאיטליה תמיד מבורכת. והפעם שלושה ימים רומא ויומיים פירנצה.

לרגע לא חשבנו שמזג האוויר יהיה לרעתנו – קר (בסביבות 0 מעלות) גשום (ברמה שנאלצנו לקנות עוד זוג נעליים) וערפילי אבל הכל מתגמד מול שתי ערי הנצח הללו.

אפילו סמן החורף – ערמונים עדיין בנמצא ובגדול

רומא 

עיר תוססת, אוהבת חיים ונהנתנית. מוצפת תיירים מכל העולם, בליל שפות המתערבבות זו בזו.

כיכרות יפהפיות עם מזרקות בארוקיות, חנויות מעוצבות להפליא כמו שרק האיטלקים יודעים ובתי קפה מזמינים.

ברוב אתרי ה-must כבר ביקרנו בעבר לכן היינו “פטורות” מהעמידה בתור, מהמחשבה ש”צריך” לראות וחוץ מהרובע היהודי, בילינו בשוטטות לשמה…

הרובע היהודי – הגטו כולל המוזיאון היהודי ובית הכנסת הגדול

הרובע מיושן, מוזנח למדי, סימטאות צרות המזכירות מעט את שכונת מאה שערים בירושלים. הגטו הוקם בשנת 1555 ע”י האפיפיור פאולוס הרביעי שונא יהודים מובהק שסבר כי לא יתכן שבלב רומא הקתולית ישבו אנשים שאינם מאמינים בישו ובאפיפיור נציגו עלי אדמות. האפיפיור החליט על בניית הגטו באזור העלוב ביותר ברומא, על שפת נהר הטיבר, שמדי חורף היה עולה על גדותיו. 

הסתובבנו בין הבתים הישנים, לעיתים חורבות, הטייח מתקלף, עליבות נוראית וחשבתי לעצמי איך הרגיש מי שחי שם? כל יציאה מהגטו הייתה כרוכה בענידת טלאי צהוב וחזרה לפני החשכה. מה עשו הילדים? היכן שיחקו ולמדו? המון שאלות שחלקן נפתרו תוך כדי סיור.

הגטו פעל 315 שנה עד לכיבוש רומא ע”י גריבלדי ומתן שיוויון זכויות מלא ליהודים (1870). אז נהרסו בתי הגטו ובמקומם נבנו הבתים הנוכחיים. שאולי היו יפים כאשר נבנו אבל מה שנותר מהם כיום עזובה וריקנות.

ברחובות הגטו פועלות כיום מסעדות כשרות שברובן מציעות תפריט יהודי מזרח אירופאי ואילו המבנים מאכלסים אוכלוסיה שאיננה יהודית.

סיור בגטו לא יהיה מושלם ללא ביקור בבית הכנסת ובמוזיאון היהודי.

המוזיאון הוקם בשנות ה-60 של המאה ה-20 אך שופץ ושוחזר ונפתח מחדש בשנת 2005.

המוזיאון (בו ניתן לקבל הסברים במערכת שמע גם בעברית) כולל מספר חדרי תצוגה מרשימים ובהם ספרי תורה, רימונים, פרוכות רקומות, מגילות קלף שרידים של אבנים מסותתות עם כתובות יהודיות, חנוכיות יפהפיות ועוד. להפתעתי מרבית המבקרים לא היו ישראלים ואולי אף לא יהודים.

סעודת שבת חגיגית משוחזרת מעידה על החשיבות שהיתה לשבת. למרות שהיהודים היו עניים ובתיהם חשוכים תמיד היו בהם תשמישי קדושה: פמוטים לנרות שבת, חנוכיות, מזוזות וכו'

לא נפקד מקומו של כיסא אליהו הנביא בעת מילת בן

דרך המוזיאון עברנו לבית הכנסת הגדול שהוקם על חורבות בית כנסת עתיק שנשרף בשנת 1901

הבניין מסמל את תחיית הקהילה היהודית המפוארת שישבה ברומא מהמאה ה-1 לפנה”ס.

כיפת בית הכנסת מרובעת ומיוחדת

בשנת 1982 תקפו מחבלים את קהל המתפללים. ילד בן שנתיים נרצח ו-40 נפצעו

בשעת בין הערביים יצאנו מבית הכנסת לכוון כיכר מטאי. במרכז הכיכר מזרקת דלה טרטרוגה (Fontana DellaTartarughe), מזרקת הצבים. המזרקה עשויה מברונזה ולא משיש כמו רוב המזרקות. היא הוקמה ע”י משפחת מטאי העשירה ואת הצבים הוסיף ברניני מאוחר יותר.

חזרנו למלוננו דרך שוק קמפו די פיורי (Canpo di Fiori). זוכרת את השוק מביקור קודם כמקום תוסס, מלא פעילות ואנשים. אולי השעה המאוחרת ואולי מזג האוויר גרמו לשוק להראות ריק, אפרורי ומלוכלך. חלק מהדוכנים היו סגורים, אנשים הצטופפו בבתי הקפה מחפשים מעט חימום, החנויות בסביבה לא הלהיבו בלשון המעטה. בוץ וגשם…

הבתים סביב הכיכר מיושנים. חלקם נבנו במאה ה-15 כארמונות אצולה אבל כנראה מאז לא שופצו. במרכז הכיכר ניצבת דמותו של הפילוסוף גו'רדנו ברונו שדגל בחופש המחשבה והוצא להורג בכיכר ב-17.2.1600 ע”י אנשי האינקויזיציה הקתולית

כיכרות ומזרקות

יום המחרת היה מעונן במיוחד אבל גשם וקור הרי לא ירתיעו אותנו. התלבשנו חם הצטיידנו במטריות וקדימה לטייל.

תחנתנו הראשונה הייתה כיכר אספניה (Piazza di Spagna) והמדרגות הספרדיות שהיו ממש בקרבת המלון (Roma Style Hotel – מצויין). בגלל השעה המוקדמת זכינו לראות את המדרגות כמעט ריקות חוץ מחתן וכלה שלא פחדו מהקור ובאו להצטלם.

בקצה המדרגות כנסיה צרפתית שנבנתה ב-1550 ומזוהה ע”י 2 צריחים. המדרגות נבנו כ-200 שנה מאוחר יותר ע”י שגרירות צרפת באיטליה כמחווה לספרדים.

138 מדרגות מובילות לכנסיה שספק אם רבים ביקרו בה. מחזית הכנסיה למעלה תצפית יפה על הכיכר.

בעבר נהגו צעירים לשבת לעשן, לאכול ולשיר על המדרגות אבל נכון להיום חל איסור חמור על ישיבה במקום. מאחר ומימלא הכל היה רטוב נראה שאיסור זה נשמר…

את הכיכר עיצבו פייטרו ברניני ובנו גו'בני לורנצו ברניני. במרכז הכיכר “פסל הסירה” משנת 1640

האפיפיור אורבנוס ה-8 בקש מזרקה בכיכר. ברניני שהושפע מהצפת הטיבר והיסחפות סירה בשיטפון בקש ליצור את הסירה. משסרב האפיפיור הסביר לו ברניני כי זו הסירה של שני השליחים הראשונים שפגשו את ישו הולך על המים.

בצד השני של הכיכר נצב עמוד אימקולטה (לידת הבתולין) משנת 1854. בראש העמוד הגבוה ניצבת מרים עם זר אמיתי על ראשה (מסתבר שאחת לכמה חודשים מכבי אש מעמידים סולם גבוה ומחליפים את הזר) כשהיא דורכת על הנחש. מסביב למרים ארבע דמויות מהיהדות: דוד, משה, יחזקאל וישעיהו. מקריאה נוספת למדנו שבנצרות הקתולית מריה, אמו של ישו, הייתה פטורה מהחטא הקדמון וחייתה חיים ללא חטא. היא התעברה מקיום יחסי מין אך חסדו של האל שמר אותה טהורה (אימקולטה) ולכן נולדה פטורה מכתם החטא הקדמון וכך חייתה כל חייה. מסתבר שאם רוצים אפשר “להסביר” כל תופעה...

מכאן לרחוב המרכזי ויה דל קורסו. הרחוב נמשך לאורך 1.6 ק”מ. הוא מתחיל בפיאצה ונציה (Piazza Venezia) ליד המבנה העצום שנקרא איל ויטורינו הקרוי על שמו של עמנואל ה-2 הראשון שאיחד את 8 הממלכות של איטליה בשנת 1870. כאן ישבו האפיפיורים לפני 1870. כיום משמש המבנה בין היתר אתר הנצחה לחייל האלמוני וכאן דולקת אש תמיד וניצב משמר כבוד

הרחוב נמשך עד לפיאצה דל פופולו (Piazza del Popolo) – כיכר העם. הכיכר נמצאת ליד שער פלממינוס (Porta Flaminia) שהיווה בעבר את האחת הכניסות לעיר. המשפט הידוע “כל הדרכים מובילות לרומא” (370 דרכים כולל דרך הים שלנו) מקורו כאן. (התמונה מהאינטרנט)

ברחוב דל קורסו מספר 437 נמצאת אחת הבזיליקות היפות ברומא למרות שאיננה גדולה

Basillica dei Santi Ambrogio e Carlo al Corso.

פנים הבזיליקה עשוי משיש משויף וציורי קיר נפלאים המאפיינים את תקופת הבארוק. בציורים בולט מאד הקשר בין הברית הישנה והחדשה. לוחות הברית בציור תקרה נהדר, דוד המנגן בנבל ויוסף הנגר שהיה כידוע מצאצאי דוד המלך.

למרות שאינני חובבת כנסיות באופן מיוחד יש משהו מעניין ויוצא דופן במקום זה. יש מין הרגשה שאפשר להבין את סיפורי התנ”ך גם בלי לדעת לקרוא. צריך רק להתבונן, להיות קשוב ולחוות את היופי והפאר שבמקום. בהחלט ממליצה להיכנס ולו לזמן קצר

http://www.arciconfraternitasantiambrogioecarlo.it/arciconfraternitasantiambrogioecarlo/index.php?lang=en

משם באווירה אחרת חוצות לרחוב ויה קונדוטי “הרחוב” המפורסם במבחר החנויות ובעיקר במחירים. עיצוב חלונות הראווה – חגיגה לעיניים

ואם במקרה תהיתם הנה מספר דוגמאות

החנויות הרי לא נועדו לנו אז עם כל הכאב והצער המשכנו לטייל.

סימטאות צרות, בתים שרובם צבועים בכתום וצמחיה דלה מדי פעם. באופן יחסי עיר די מלוכלכת. כוחות צבא ומשטרה בכל פינה. על פניו צריך היה להפחית לחץ אבל לגבי לפחות הגביר את הלחץ. מקומי ששוחחנו איתו ושאלנו לפשר הכמות האדירה של כוחות הביטחון הסביר לנו שברור שבקרוב תהיה פגיעה משמעותית ברומא אך המועד טרם ידוע.

ועוד סימטה קצת יותר מטופחת

תוך כדי הליכה הגענו לחנות של חייט שתופר בעצמו ובעיצוב אשתו חגורות, תיקים, ארנקים וכו' מעור אמיתי. הוא אמנם הופתע מעט שנכנסנו לבית המלאכה (שנמצא מעבר לחנות וקבלנו רשות) אך הופתע יותר מכך שלא קנינו..

ליד החנות ברחוב צדדי נמצאת מזרקת הטריטונים הפחות מוכרת

טריטון הוא אביה של בת הים. עוזריו הם חצי אדם וחצי דג אוחזים קונכיה ביד.

למטה שוחים הדולפינים שהם העוזרים של העוזרים. מזרקה חביבה הנמצאת בחצר של בית מידות שבעבר כנראה היה מפואר ואכלס קרדינלים עשירים כיום מוזנח למדי אבל המזרקה חביבה.

בגשם שוטף שכמעט לא עצר אותנו לרגע המשכנו לטייל (אפילו נעליים חדשות נאלצנו לקנות מפאת הרטיבות)

הגענו למזרקת טרווי (Fontana di Trevi). המונים זו מילה לא ממצה של מסת האנשים שהיו שם. גם מי שרצה להתקרב לזרוק מטבע צריך היה להידחף… אבל יופיה של המזרקה מדבר בעד עצמו

המזרקה שימשה בעבר כמאגר מים של אמת המים שהובילה מים ממעין במרחק 20 ק”מ מהעיר. האפיפיור אורבנוס ה-8 הפך את המקום למזרקה ושיפץ את הכיכר סביבה ע”י כך שיצר תחרות בין הפסלים. לבסוף פנה לידידו ברניני שאמנם החל בתכנון אך היא הגיעה לצורתה הנוכחית רק 200 שנה מאוחר יותר בשנת 1735.

במרכז המזרקה פסל של אל הים המנסה לאלף את האוקינוסים השקטים והרועשים

ליד אל הים, משמאל אלת הדגן ומימין אלת הבריאות

למעלה ניצבות 4 דמויות המציינות את עונות השנה.

המזרקה ידועה גם בשם “מזרקת המשאלות” על שום אגדה המספרת שכל תייר המגיע לרומא צריך לזרוק 2 מטבעות למי המזרקה. מטבע אחד יבטיח את חזרתו לרומא והשני יעניק לזורק את האפשרות להביע משאלה. אשרי המאמין…

מסתבר שמסורת גורמת לאנשים להאמין ומידי יום נאספים בבריכה כ-3,000 יורו המועברים לבתי תמחוי.

המזרקה יפה מאד ואולי אף יותר בלילה. הגענו, התקרבנו אך גשם כבד מנע ממני לצלם לכן התמונה לקוחה מהאינטרנט

מכאן הדרך לפנתאון היתה קרובה

שוב המונים מצטופפים בחוץ ובפנים. הכיכר הסמוכה מלאת בני נוער, תיירים ואולי אפילו איטלקים. “גלדיאטורים” בתחפושת מנסים ללכוד תיירים לצילום, מדריכי תיירים מנסים למצוא את קבוצותיהם ע”י הרמת הדגלים מעלה מעלה וטבעת אנשי הביטחון רחבה ומקיפה.

נכנסים פנימה. חושך יחסי. האור היחידי מגיע מהחור בתקרה. רבוע מוקף בחבלים מתוח במרכז. אסור לעבור אותו – סכנת החלקה. הגשם נכנס דרך החור.

רמקולים רועשים מבקשים שקט בעשרות שפות… והפלא שנקרא פנתאון (שנהרס פעמיים: פעם מקריסה ופעם משריפה) קיים ועומד משנת 126 לספירה. המבנה הפלאי הזה עומד בזכות הבסיס הסימטרי ושמונת עמודי התמך עליהם טבעת ומעליה כיפה יצוקה. הקוטר של הקשת והכיפה זהים 43.3 מ'. זוהי הכיפה הגדולה ביותר ברומא.

הריבועים נועדו להפחית משקל מהתקרה.

בפנתאון קבור גדול מצביאי איטליה ויטוריו עמנואלה השני בקפלה מיוחדת.

זהו המבנה השלם השני בעולם אחרי הפירמידות.

מזל שבמרכז יש ספסלים לתת מעט מרגוע לרגלינו העייפות. לשבת ולהתבונן באנשים העוברים, בהתנהגותם, בהבעות פניהם.

בדרכנו לכיכר הבאה שוב עוברות בסימטאות המרוצפות אבן והצבועות כתום. הרחובות ההומים מובילים היישר לאחת הכיכרות היפות והגדולות שבעיר פיאצה נבונה (Piazza Navona)

עוד יצירה מבית מדרשם של ברניני ובנו לורנצו משנת 1651 עבור האפיפיור אינוקנטיוס ה-10 – מזרקת ארבע הנהרות. המזרקה ניצבת בגאון בכיכר שהייתה בעבר זירת ספורט של מרוצי סוסים. כדי לממן את המזרקה נדרשו תושבי רומא להגדיל את תשלום המיסים בין היתר נלקח מהם תשלום עבור לחם.

המזרקה מייצגת את ארבע הנהרות הגדולים בעולם משמע כולם זורמים לכוון רומא הקתולית.

האל והסוס מייצגים את נהר הדנובה – יבשת אירופה

נהר ריו דלה פלטה – יבשת אמריקה

הפסל הנראה כשיכור מייצג את הגנגס – אסיה

האל היושב תחת הדקל מייצג את הנילוס – אפריקה

במרכז הכיכר אובליסק שהובא ממצרים כדי להמחיש את ניצחון הכנסיה על הברברים המוסלמים ובראשו יונה סמלה של משפחת פמפילי שהזמינה את היצירה

משני צידי הכיכר שתי מזרקות נוספות של בני הים ובנות הים

בשלה זה החלטנו כי מגיע לנו לנוח… נכנסנו למסעדה מקומית ברחוב צדדי, הזמנו צלחת מרק חם ולא יצאנו שעה ארוכה…

לקראת הערב החלטנו להמשיך לטייל. מזג האוויר השתפר והגשם פסק.

נעזרנו בתחבורה ציבורית מצויינת כדי להגיע לאתרים המוארים המיוחדים של רומא. התחלנו בכיכר הרפובליקה (Piazza della Repubblica) כיכר עצומה ורחבת ידיים במרכזה כמובן מזרקה

מזרקת Naiadi משנת 1888. 4 נימפות מים רוכבות על מפלצות וברבורים ואדם אוחז דג ענק בתוך קילוח מים. הכיכר רועשת וסואנת. די קשה לראות את המזרקה לפרטיה בגלל כמות המים הניתזת.

עברנו ליד כנסיית סנטה מריה מגו'רה – הכנסייה הגדולה ביותר לכבודה של מרים שלצערנו כבר הייתה סגורה אך היא בהחלט מרשימה מאד גם מבחוץ

ואיך אפשר בלי תצפית על הקולוסיאום?

ועל הסירקו מסימו – האמפיתאטרון הגדול בעולם?

במהלך היום נכנסנו מידי פעם להתחמם עם כוס קפה או מרק חם אבל בערב הגענו ל”מקדש” האוכל Eataly ארבע קומות של מסעדות, חנויות אוכל, מעדניות, אוכל רחוב ואוכל מהיר. פשוט מקום מדהים לא יקר וכייפי

https://www.eataly.net/it_it/negozi/roma

בין היתר ממליצה על Piadina סוג של פיתה גדולה המלאה בכל טוב השם… על פי בחירת הקונה

רובע טרסטאברה Trastevara – מעבר לנהר

את היום החלטנו להקדיש לרובע המרוחק יותר שנמצא מעברו השני של הנהר. בהליכה נינוחה הגענו לגדת הטיבר. זוכרת אותו מהעבר כנהר מלא ושוקק חיים. התאכזבתי. מיעוט המים, צבעם והלכלוך לא הזכירו ולו במעט את ימי גדולתו

חצינו את הנהר על גשר פונטה סיסטוס

צעדנו לאטנו בין הסמטאות הישנות והבתים הכתומים. מנקי הרחובות, עבדו במרץ על ניקוי שאריות יום האתמול ולמרות השעה המוקדמת פגשנו תיירים רבים משוטטים כמונו.

הרחובות צרים, לעיתים כלל אין מדרכה התנועה יחסית ערה אם כי הכניסה מיועדת לדיירים בלבד. שמנו פעמינו אל עבר וילה Farnesina שנבנתה עבור הבנקאי אוגוסטינו קיגי', מעשירי איטליה ויועץ כספי של הותיקן במאה ה-16. המבנה כשלעצמו מפואר מאד מוקף גנים ומזרקות.

הוילה כוללת ציורי פרסקאות מרשימים ביותר, בין היתר מאת רפאל.

המפתיעים הם ציוריו של בלדסארה פרוצי' בהם נדמה כי הוא צייר את הנוף הנשקף דרך החלון

בהחלט מומלץ לבקר. פתוח בשעות לפני הצהרים בלבד כולל ימי שני

http://www.lincei.it/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=27

בגלל מזג האוויר לא נכנסנו לגנים הבוטניים שבעת הפריחה הם ודאי יפים ומהנים והמשכנו לטייל. הרובע עמוס בגרפיטי ויחסית למרכז העיר כאן נקי הרבה יותר

הכיכר המרכזית Piazza Santa Maria in Trastevere נמצאת בליבו של הרובע. יחסית הייתה שקטה אולי בגלל מזג האוויר הסגרירי או השעה המוקדמת. במרכזה מזרקת מים נהדרת

ועל הכיכר חולשת כנסיית סנטה מריה אין טרסטאברה שנבנתה בשנת 270 והיא הכנסיה העתיקה ביותר ברומא המוקדשת לבתולה. את החזית היפה לא ראינו מאחר והיא כרגע בשיפוצים אך פנים הכנסיה בהחלט מרשים ושווה כניסה

טיילנו עוד שעה ארוכה. נהננו מגלידה איכותית כמו שרק באיטליה אפשר לאכול

פירנצה

ביקור קצר בעיר הנפלאה הוא תמיד חוויה. מרומא לפירנצה נסענו ברכבת המהירה משך שעה וחצי בכרטיס שהזמנו מראש באתר הרכבות של איטליה.

http://www.trenitalia.com/

האזור התיירותי בפירנצה קטן וניתן לטייל בו רגלית. לפירנצה יש הרבה מה להציע אך ביקורנו קצר.

מתחנת הרכבת טיילנו לאורך רחוב Nazionale שהמה אנשים. בתי קפה וחנויות. השוק המרכזי של העיר Mercato Centrale שווה ביקור גם אם אין כוונה לקנות. דוכני מזון טרי, שלל פירות וירקות, בשרים וגבינות ואף דוכני אוכל בעמידה.

מכיוון שהיה קר והגיעה שעת צהרים לגמנו מרק חם וסמיך באחד הדוכנים.

חלק מהשוק, שאינו בבניין המרכזי, הם דוכנים ססגוניים המוכרים חפצי עור, בעיקר תיקים, דברי קש ומזכרות.

מכאן קצרה הדרך לכיכר הדואומו Piazza del Duomo

זוהי אחת הכיכרות המרכזיות בעיר שבולטים בה שלושה מבנים נהדרים: הקתדרלה, מגדל הפעמונים ובית הטבילה. בקור רציני וברוח פרצים עמדו בתור להיכנס לדואומו.

הקתדרלה הנקראת Cattedrale di Santa Maria del Fiore מריה הקדושה של הפרחים החלה להבנות בשנת 1296 ונמשכה 160 שנה. המשימה שהוטלה על האדריכל הייתה לתכנן מבנה מפואר ומרשים שטרם נראה כמוהו. בניית הכיפה הייתה בעייתית וסופה הצעתו של האדריכל ברונלסקי שהציע שיטת בנייה יוצאת דופן. 14 שנה נמשכה הבנייה. אל מרפסת התצפית מובילות 464 מדרגות. התכוננו נפשית לעליה… אך כשהגענו לקנות כרטיסים הסתבר שלאותו יום הם נגמרו ונאלצנו לוותר. לכן , מציעה למי שמתכוון לעלות לרכוש כרטיסים יום קודם לפחות.

מאוכזבות נכנסנו פנימה 

כעבור שעה קלה יצאנו שוב לרוח ולקור.

מגדל הפעמונים המצופה שיש מתנוסס לגובה של 82 מ'

דרך הסימטאות הצרות והיפות שמנו פעמינו לכוון שוק העור

בדרך עברנו באחת הכיכרות המרכזיות כיכר הרפובליקה Piazza della Repubblica שנמצאת כרגע בשיפוצים אך מוקפת חנויות מעצבים יוקרתיות ובתי קפה לרוב

והנה אנו נצבות על גשר פונטה וקיו Ponte Vecchio הגשר היפה והמפורסם כל כך מעל נהר הארנו.

נהר הארנו כמו הטיבר ידע ימים יפים יותר. כמות המים ירדה, הצבע החום שולט. מאכזב.

הגשר גדוש בחנויות צורפי זהב וכסף. הגשר הראשון נבנה במאה הראשונה ונהרס מדי פעם כשהנהר עלה על גדותיו (לא יאמן על פי מצבו כיום). הגשר הנוכחי נבנה במאה ה-14 וכלל מבנים קטנים וציוריים. סוחרי פירנצה הפכו אותם לחנויות. בשנת 1495 נרכשו מרבית החנויות על ידי גילדת הקצבים. ב-1593 הפך השוק למקור צחנה וזיהום והקצבים פינו מקומם לשוק הסמוך ולחנויות נכנסו הצורפים והתכשיטנים.

מהגשר הלכנו אל עבר הכיכר היפה ביותר בעיר כיכר סניוריה Piazza della Signoria. המבנה החשוב בכיכר הוא ארמון וקיו שלצערי לא הספקנו לבקר בו אך את מגדל הפעמונים שלו אי אפשר לפספס כבר מרחוק

בכיכר פסלים מעוטרים שהופכים אותה למוזיאון פתוח.

העתק פסל “דוד” של מיכאלאנג'לו. המקורי ניצב בכיכר משנת 1502 עד 1882 ואז הועבר לאקדמיה לאומנות בעיר על מנת שלא יפגע מזיהום האוויר. את הפסל עיצב מיכאלאנג'לו בהיותו בן 26 בלבד

מולו ניצב פסלו של בנדינלי משנת 1533 “ הרקולס וקאסוס”

פסלים נוספים ניצבים בפינות אחרות. הכיכר עצמה מוצפת מבקרים. האמת היה כל כך מלא שקשה היה להתרשם מיופיה של הכיכר.

עצתי הגיעו אליה מוקדם לפני הצהרים.

פגשנו אומני רחוב שונים ומשונים

בדרכנו לרכבת חזרה לרומא לא יכולנו שלא להתפעל מעוד כמה חלונות ראווה מעוצבים

זהו. חמישה ימים של כיף והנאה בשתי ערים שתמיד כיף לחזור אליהן. אריוודרצי' רומא ופירנצה