עפתי לתרמילאים

מדריך לצפון ארגנטינה

אזור צפון ארגנטינה שונה מדרום המדינה, האקלים שם חם יותר וכך גם האנשים. מטיילים המגיעים לכאן יבקרו במפלי האיגוואסו העצומים ובסלטה הנעימה וסביבותיה. זוהי גם נקודת המעבר לבוליביה ולברזיל.
לילך בן יהודה
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: מדריך לצפון ארגנטינה
Thinkstock Imagebank ©

הקדמה

החלק הצפוני של ארגנטינה נחשב לחלק החם של המדינה, ולא רק בשל מצב מזג האוויר. ככל שעולים צפונה בארגנטינה מבחינה גיאוגרפית, דרך הפרובינציות טוקומן, קוריינטס, חוחוי, ניתן להרגיש במאפיינים ותנועה שונה של התושבים. אנשים שמחים יותר, מסבירי פנים יותר ומשפחות גדולות ומעט צעקניות. המראה האירופי של התושבים נטמע יותר ויותר עם המראה האנדי. יעדים תיירותיים למטיילים בצפונה של ארגנטינה: בצפון מזרח- מפלי האיגוואסו, המשותפים לארגנטינה, ברזיל ופרגוואי (ואפשרות לחצות גבול למדינות אלו). בצפון עצמו- פרובינציות טוקומן וסלטה, עד הפרובינציה של חוחוי, שהיא הצפונית ביותר (לרוצים לחצות את הגבול לבוליביה יש להגיע לפרובינציה זו, בה נמצאת עיר הגבול, לה קיאקה).

לתחילת הכתבה

מפלי האיגוואסו (Cataratas Iguazu)

פירוש המילה איגוואסו הוא "מים גדולים", ומפלים אלו הם אכן תוצר טבע עצום במידותיו ומדהים ביופיו. המפלים הם תוצר של שפכי הנהרות Rio Iguazu, ו-Rio Paraná שמוצא שניהם בברזיל. מפגש שפכי הנהרות האלו שיצר את שלושת הגבולות האלו נוצר כבר לפני כ-200 מיליון שנה. "גרון השטן" (la Garganta del Diablo) הוא אחד מקירות המפלים המרשימים ביותר, גובהו כ-80 מטר.

 האקלים באזור האיגוואסו הוא טרופי, ולכן לעולם לא קר שם, אך מזג האוויר לח מאוד, וממטרים יכולים להיות בכל יום מימות השנה, גם בעונת הקיץ. על מטיילים הנמצאים בארגנטינה, ואשר רוצים להגיע, לראות ולחוות את עוצמת המפלים, להגיע לעיירת הגבול הארגנטינאית פוארטו איגוואסו (Puerto Iguazu). ניתן להגיע לעיירה בטיסה מבואנוס איירס. עלות הטיסה כ-200 דולר לכיוון (600 פזו לערך). לבוחרים באופציה הזולה יותר, ניתן להגיע באוטובוס, מ-2 ערים בארגנטינה: מבואנוס איירס ומקורדובה. עלות הנסיעה מבואנוס איירס נעה בין 175-240 פזו ומשכה 16-19 שעות (תלוי בסוג השירות). פוארטו איגוואסו היא עיירה מאוד קטנה. הכול נמצא במרחק הליכה (תחנת אוטובוס, סוכנויות, הוסטלים). בדרך כלל המטיילים המגיעים אליה ישנים בה לילה אחד. במשך כל שעות היום יוצאים ממנה אוטובוסים לאתר המפלים.

בחלקו הארגנטינאי של פארק האיגוואסו, נמצא חלק רחב יותר של המפלים. בכניסה לאתר הפארק הארגנטינאי (כרוך בתשלום) נמצאים חנויות מזכרות ועמדות אינפורמציה של שומרי הפארק וכמה מסלולים ראשוניים לטעימה מן המפלים. ישנה רכבת תיירותית מאוד נחמדה, החוסכת מרחק הליכה רב בין אזור הכניסה לבין תצפית המפלים הגדולה. העלייה לרכבת היא חופשית והיא מהווה חלק מכרטיס הכניסה לפארק. מנקודת עצירת הרכבת, ישנו מסלול הליכה שמוביל לתצפית בה המטייל מרגיש כי נמצא ממש מעל המפל ומטרים ספורים מפרידים בין ידו לבין המפלים. כמו כן, יש אפשרות לשייט תחת המפלים- סירת מנוע המעמיסה כ- 20 מטיילים כל פעם ומקרבת אותם לאחד מקירות המפלים, עד לעצירה של כמה רגעים מתחתיו, כאשר המים קולחים מעל. חוויה פנטסטית ומרגשת, לונה פארק של הטבע.

 לרוב, המטיילים שביקרו בפארק האיגוואסו בצידו הארגנטינאי, ואשר סיימו את טיולם בארגנטינה ורוצים לחצות לכיוון ברזיל, יוכלו לעשות זאת אף באותו יום של הביקור בפארק, מיד אחרי, מבלי לחזור שוב לפוארטו איגוואסו (הדבר נכון גם בכיוון ההפוך). יש לברר דרך סוכנויות הטיול, כיצד ניתן לעשות זאת: בין אם על ידי קנייה מראש של כרטיס אוטובוס היוצא מהפארק לכיוון ברזיל, או תיור מאורגן, הכולל הגעה לפארק, טיול בו, ולאחר מכן חציית גבול מאורגנת לברזיל.

 למי שאינו מעוניין לחצות את הגבול לברזיל, אך כן מעוניין לראות את המפלים בצד של ברזיל או פרגוואי, הדבר אפשרי. יש צורך להצטייד בדרכון שאינו מוחתם, במידה ומודיעים כי עברתם זמנית דרך הגבול, רק כדי לראות את המפלים. במעבר הגבול, החלפת כסף היא אפשרית, אך עמלות ההחלפה הן מאוד גבוהות. מטיילים רבים העוזבים את ארגנטינה לטובת ברזיל, פוגשים במטיילים העוברים בדיוק את המסלול ההפוך, ונוהגים להחליף ביניהם את שרידי הכסף האחרונים של המדינה אותה עזבו.

לתחילת הכתבה

סלטה (Salta)

מטייל, שמגיע לסלטה (salta) מאחת מערי המרכז, יתחיל לראות את נופו השונה ושדותיו החקלאיים של אזור צפון ארגנטינה כבר מפרובינצית טוקומן (Tucumán), הדרומית לפרובינציה סלטה. בנוסף, ניתן לערוך בסלטה (הפרובינציה והעיר) טיולים כדי לראות וליהנות מנוף זה, וכן אטרקציות נוספות.
העיר סלטה היא עיר תיירותית ומאוד מסבירת פנים אל התייר. קיימים בה שרידים רבים לארכיטקטורה הספרדית. יש לה מרכז קניות יפה המשלב אופנה, בתי קפה ופינוקים אחרים, המזכיר מעט את בואנוס איירס (גם כאן אחד מרחובות הקניות הראשיים נקרא Florida). התושבים המקומיים מאוד חביבים ותמיד שמחים לעזור לתייר. באופן כללי, אזור צפון ארגנטינה זול יותר במחיריו (אוכל, נסיעות, בגדים), לכן גם סלטה זולה יותר עבור התייר- לילה בהוסטל עולה 22-30 פזו. בסלטה קיימת קהילה יהודית, ולכן קיימים בה מספר בתי כנסת וגם בית חב"ד. מזג האוויר בסלטה מאוד לח וחם בקיץ ומרובה גשמים וקור עם לחות גדולה וסופות בחורף.

 על מרכז העיר סלטה ניתן לערוך תצפית מגבעת סן ברנרדו (San Bernardo) הסמוכה, המשקיפה על העיר, תוך כדי ירידה ברכבל. רכבל יוצא כל 10 דקות לערך, החל מהשעה 10 בבוקר עד 19:30 בערב.

 סמוך לעיר סלטה נמצאת עיירה נחמדה וכפרית בשם סן לורנסו (San Lorenzo). מגיעים אליה עם קו אוטובוס עירוני היוצא מממרכז העיר סלטה. בסן לורנסו ניתן לערוך מעין טרק קצרצר העובר לצידו של נחל. למעוניינים באטרקציה של רכיבה על סוסים באזור, סן לורנסו היא אחד המקומות מהם יוצא טיול כזה. בכלל, מהעיר סלטה ניתן לצאת לאטרקציות נוספות כגון אומגה (Canopy), רפטינג (יש לקחת בחשבון כי מדובר ברפטינג חובבני, וייתכן כי קיים סיכון רב בדבר) ועוד.

 מהעיר סלטה ניתן לצאת למספר תיורים, אותם ניתן לבצע באופן עצמאי במידה ושכרתם רכב, או לצאת אליהם דרך תיור מאורגן. בין המקומות הידועים יותר אליהם ניתן לצאת בתיורים אלו: Cachi (נוף הררי וירוק, תיור המשלב מעט ארכיאולוגיה), Cafayate (שם נמצא המסלול של בני האינקה: Quebrada de las Conchas (שברי הקונכיות)) ועוד. לפעמים יוצאים מסלטה גם לעבר אזור הפרובינציה חוחוי (כשעתיים צפונה), כדי לשלב את התיורים אליהם ניתן לצאת מחוחוי (למשל ל- Salinas-מדבריות המלח).

 העיר סלטה רחוקה כ- 19 שעות נסיעה מבואנוס איירס, עלות של כמאתיים פזו לכיוון אחד. גם ממנדוסה רחוקה סלטה כ- 19 שעות נסיעה, עלות נסיעה, כ-180 פזו. מברילוצ`ה הדרומית יותר, מרחק של כ- 30 שעות נסיעה. סלטה תהיה אחת התחנות האחרונות יותר לבוחרים לעבור לבוליביה דרך הגבול הארגנטינאי-בוליביאני. לשם כך, מסלטה יש להגיע לחוחוי, שעתיים נסיעה צפונה.

לתחילת הכתבה

חוחוי (Jujuy)

חוחוי (Jujuy) היא אחת הפרובינציות הצפוניות של ארגנטינה, ושטחה מסתיים בגבול המשותף עם בוליביה. מבחינה תיירותית, העיר סן סלבדור דה חוחוי (San Salvador de Jujuy) (מפרובינצית חוחוי) היא הצפונית ביותר בארגנטינה. העיר עצמה קטנה וכפרית וממנה ניתן לצאת לתורים בסביבה, לראות חוות ואחוזות של התושבים, הר מרשים ולו שבעה צבעים. ומדבריות מלח קטנות (Salinas). סן סלבדור דה חוחוי נמצאת שלוש שעות נסיעה דרומית לעיר הגבול (עם בוליביה) לה קיאקה.

לתחילת הכתבה

לה קיאקה (La Quiaca) 

עיירת גבול בצפון ארגנטינה, אליה צריך להגיע כדי לחצות יבשתית לבוליביה (מעברו השני של הגבול, עיר הגבול הבוליביאנית נקראת ויאסון (Villazon). העיר לה קיאקה נמצאת בפרובינציה של חוחוי. זוהי עיירה מאוד קטנה. קיימים בה מספר הוסטלים/ מקומות לינה. חלקם מעורערים, כדאי לשים לב. לרוצים לצאת מארגנטינה, לעיירה לה קיאקה מגיעים מהעיר חוחוי, נסיעה של כ-3 שעות, עלות של כ-30 פזו. מעבר הגבול קצר מאוד וניתן לחצות אותו בהליכה (תוך לא יותר מ- 20 דקות ועברתם לצד הבוליביאני). אפשרות נוספת היא לקחת מונית בעלות של כמה פזו בודדים.

 מטיילים רבים המגיעים לבוליביה, מתכוונים להגיע לעיר אויוני (Uyuny), בה נמצא מדבר המלח, ואם לא, אז לעיר הבירה לה פאז (La Paz). אפשרות נוחה וידועה לעשות זאת, היא על ידי נסיעה ברכבת היוצאת מויאסון, אך, הרכבת לא יוצאת מויאסון כל יום. לכן, ייתכן ויהיה צורך להמתין מספר לילות. במידה וזה המצב, מומלץ להמתין בצד הארגנטינאי. למי שבוחר באפשרות זו, אך בינתיים רוצה להיכנס לבוליביה (כדי לקנות כרטיס לרכבת או משהו אחר), הדבר אפשרי, צריך רק להודיע זאת לאנשי משמר הגבול (לגבי הרכבת, קיימות שלוש מחלקות נוסעים. מומלץ מאוד להימנע מלבחור במחלקה הזולה ביותר, ולקחת מקום במחלקה הבינונית או הגבוהה).

לתחילת הכתבה

 נכתב על ידי לילך בן יהודה - מנהלת פורום דרום אמריקה באתר "למטייל", מורה לספרדית וממציאת "לימוד ספרדית בשיטת לילך" (גם בפייסבוק).

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על ארגנטינה