עפתי לתרמילאים

חיסונים למרכז אמריקה - כל מה שצריך לדעת לקראת הטיול

חיסונים למרכז אמריקה - החלטתם לנסוע למרכז אמריקה? לא משנה אם אתם אחרי צבא או לפני לימודים, אחרי חתונה או לפני ילדים - לפני שאתם יוצאים לדרך, חשוב להתחסן בהתאם. הכתבה שלפניכם תתן לכם מידע מפורט על כל חיסונים למרכז אמריקה - כל המחלות והחיסונים המומלצים לנוסעים לדרום אמריקה.
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: חיסונים למרכז אמריקה - כל מה שצריך לדעת לקראת הטיול
Depositphotos/Soma Tuscani ©

טיפים לפני נסיעה למרכז אמריקה

לקראת החופשה שלכם במרכז אמריקה, תצטרכו להערך מראש, אם מבחינת ציוד מתאים, מסלול הטיול ועוד וזה בנוסף לחיסונים למרכז אמריקה. לפניכם מספר טיפים, עזרים ועוד דברים שחשוב לדעת ולקחת אתכם: אם טיילתם בעבר, אז אתם בוודאי מכירים את עצמכם ואת מידת הרפתקנותכם באוכל, טיולים ועוד. אם אתם סובלים ממחלה כלשהי, חשוב להערך מראש, להתייעץ עם רופא ולקחת את כל התרופות ואמצעי הטיפול הנחוצים אתכם.

 • לפני טיול ארוך מומלץ לערוך בדיקה אצל רופא שיניים, על מנת לא לגלות בעיה במהלך הטיול. כנ"ל רופא נשים וכדומה.
 • במהלך הטיול רצוי לשתות מים מטוהרים או מינרליים ולא מומלץ לשתות מי ברז.
 • שמרו על היגיינה, שטפו את הידיים בטרם האוכל, שיטפו פירות וירקות, הקפידו לאכול מזון חם ומים רתוחים.
 • אם אתם מתכוונים לעשות קעקוע, פירסינג וכדומה - בדקו שהמקום שומר על תנאים סטריליים.
 • הקפידו להתלבש כראוי, אם אתם מטיילים באמזונאס, לבשו נעלי הליכה, הצטיידו התכשיר נגד יתושים, כילה וכדומה וכן במזג אוויר קר וגשום, הקפידו להתלבש טוב.
צילום: תום דקלצילום: תום דקל

מידע על חיסונים למרכז אמריקה

בטרם הנסיעה חשוב שתכינו מספר דברים חשובים. חיסונים למרכז אמריקה הינם חיסונים, שניתנים כחלק ממערך החיסונים של משרד הבריאות וצה"ל. בפנקס החיסונים שלכם מצויינים כל החיסונים שקיבלתם במהלך חייכם וחשוב לבדוק שם מהם החיסונים הקיימים, כי לפיהם, יוחלט אילו חיסונים למרכז אמריקה עליכם לקבל. רוב המחלות במרכז אמריקה הינן מחלות המועברות על ידי מזון, מים או עקיצת יתושים ולכך לא ניתן להתחסן מראש. את ההחלטה הסופית של איזה חיסונים למרכז אמריקה לקבל, תוכלו לדעת לאחר התייעצות עם איש מקצוע, שיקבל מידע על אופי הטיול שלכם, משך הטיול והאזורים שאליהם תגיעו. למי שלא חוסן, ימליצו לקבל את החיסונים הנ"ל:

 • חיסון נגד דלקת הכבד מסוג A שתי מנות HAVRIX בהפרש של שישה עד 12 חודשים. החיסון ניתן לילידי ישראל משנת 1998. החיסון מומלץ למי שלא חלה בעבר בדלקת כבד A לכל מי שלא חוסן בחיסון פעיל או שרמת הנוגדנים בדמו לנגיפי דלקת כבד A נמוכה (אוכלוסיות בסיכון).
 • חיסון נגד דלקת בכבד מסוג B שלוש מנות בהפרש של חודש ו-6 חודשים. החיסון מיועד בעיקר לתינוקות וניתן במסגרת חיסוני השגרה ומומלץ לאוכלוסיה בסיכון גבוה להדבקה מהנגיף, על ידי מגע עם נוזלי גוף ו/או דם של אדם נשא או חולה. החיסון ניתן גם בעת הגיוס לצבא בשילוב עם החיסונים כנגד דלקת קרום המוח (HIB) וכנגד טטנוס-דיפתריה.
 • חיסון נגד טיפוס הבטן - מומלץ רק למי שנמצא בסיכון ולאנשים שלא מקפידים על אכילת מזון נקי, מים רתוחים וכדומה. לא כולם מתחסנים נגד טיפוס הבטן (חיידק הסלמונלה) - מומלץ להתייעץ עם גורם רפואי.

המלצות רפואיות שחשוב לדעת לפני הנסיעה

רמת הטיפול הרפואי בחלק ממדינות מרכז אמריקה נחשבת לנמוכה, לכן חשוב לעשות ביטוח רפואי טוב, הכולל פינוי במקרה של פגיעה או מחלה קשה. לרוב, שירותי רפואה טובים ניתנים בערים הגדולות. לא בכל המקומות ניתן להשיג תרופות ובחלקן התרופות אינן איכותיות.

 • מומלץ לכל מי שלא חלה בעבר באבעבועות רוח לקבל חיסון. לאנשים מבוגרים וחולים כרוניים מומלץ להיות מחוסנים נגד שפעת ודלקת ריאות.
 • מלריה: יתושי המלריה נפוצים בעיקר בג'ונגלים וביערות וכן באזורים טרופיים, חשוב להקפיד ולהביא אתכם אמצעי הגנה נגד עקיצות יתושים. טיפול מונע מומלץ בעיקר בחשיפה מלפנות ערב עד לפנות בוקר. התרופות נגד מלריה משמשות לטיפול מונע באזורים שבהם טפילי המלריה נפוצים מאוד. יש מספר סוגים של תרופות וכמובן שהן ניתנות בהמלצת רופא.
 • שלשול: המרכז אמריקה, כמו במדינות אחרות, לעיתים הקיבה שלנו אינה מורגלת בטעמים, תבלינים ותנאי סניטריה. לכן, רבים נדבקים בשלשול בעקבות אכילת מזון לא נקי, מי שתיה מזוהמים וכדומה. הקפידו להישמר מפני אכילה במקומות לא נקיים, הקפידו על חימום האוכל ומי השתיה והרתחתם ואל תאכלו ברחוב במקומות לא מוכרים אם יש לכם קיבה רגישה.
 • קדחת הדנגי וכן לישמניה עורית נגרמות כתוצא המעקיצות יתושים ונפוצות בעיקר בג'ונגלים. על מנת להימנע מעקיצות יש להקפיד על אמצעי הגנה נגד עקיצות יתושים, לבישת בגדים בהירים וארוכים והישמרות מריחות גוף חזקים, כמו בשמים.
 • טטנוס - יש לבדוק שהחיסון שלכם עדיין בתוקף.

לינקים ואפליקציות שיעזרו לכם לקראת הטיול

 • המלצות על מניעת מחלות ומידע מפורט לפי אזורים בעולם וכן חיסונים למרכז אמריקה: www.cdc.gov
 • אתר Smarter travel כולל אפליקציה חינמית למטיילים במרכז אמריקה: www.smartertravel.com
 • אפליקצייה למטיילים בחו"ל של משרד החוץ להורדה חינם: 'מידע למטייל'


המידע על חיסונים למרכז אמריקה בכתבה הוא בגדר מידע כללי, אינו מהווה ייעוץ רפואי ואינו מחליף קבלת ייעוץ רפואי במרפאת מטיילים.

לתחילת הכתבה

למידע על מרכז הבריאות למטיילים בדיזינגוף סנטר בת"א >>
יוצאים לטיול תרמילאים במרכז אמריקה? כל המידע החשוב לטיול שלכם באתר "עפתי" >>

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על מרכז אמריקה