עפתי לתרמילאים

זרקור על סן איגנסיו

סן איגנסיו (San Ignacio) נבנתה על שטח של 7 גבעות בלב המחוז, בגדה השמאלית של נהר מקאל ( Macal River), כ- 115 קילומטרים מבליז סיטי, ו-35 קילומטרים מבלמופן (Belmopan), בירת בליז, ורק 14 קילומטרים מהגבול עם גואטמלה. תושבי המקום מתפרנסים בעיקר מגידול בקר, מתיירות וקצת מעסקים הקשורים בהיותה נקודת איסוף לעצי מהגוני ולצ`יקלה.
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: זרקור על סן איגנסיו
Thinkstock Imagebank ©

באזור העיר

לעיר מספר כינויים- קאיו או אל קאיו (El Cayo), שפירושה "אי" בספרדית. בעיר מתגוררים 4,000 תושבים לערך מקבוצות אתניות שונות: קראולים, מסטיטו, מופאן, יוקצ`ק, מאיה, לבנונים, סרי לנקים וכמה גאריפונים. השפה השכיחה פה היא ספרדית.

גשר Hawksworth מקשר את העיר לשכנתה - סנטה הלנה (Santa Elena). הגשר נבנה ב- 1949 והוא נקרא על שם המושל ששלט בין השנים 1947-1949.
בימי ראשון מתקיים בעיר יום שוק ססגוני והומה אדם המקבץ אליו אנשים מכל העיירות והכפרים הסמוכים. בשוק דוכני פירות וירקות- בננות, פפאיה, אננס, תפוזים, מנגו, קוקוס, אבוקדו ועוד ועוד.

 במרחק לא גדול מהעיר ישנם אתרי המאיה החשובים- Xunantunich ו- El Pilar ובתוך העיר ישנו מרכז הטקסים שנקרא Cahal Pech. מרכז הטקסים Xunantunich יושב על גבעה המשקיפה אל הנוף מרהיב העין של עמק נהר מופן (Mopan River). פירוש השם: Xunantunich בשפת המאיה הוא "אבן אישה" השולטת בנוף של כל עמק נהר בליז. שטחו של Xunantunich הוגבל, ככל הנראה משום הימצאותו על הגבעה ועל כן מרכז העיר לא עולה על יותר מ-1 קמ"ר. מרכז האתר כיום כולל 6 כיכרות מרכזיות שמוקפות בלמעלה מ- 25 מקדשים וארמונות, 8 מצבות אבן ושני מזבחים.

 הפירמידה הגדולה ביותר, אל קסטיו (El Castillo) מתנשאת לגובה של 40 מטרים מעל לכיכר המרכזית ולמעלה מ- 76 מטרים מעל לעמק הנהר. ניתן לראות את המקדש המרכזי הזה מכל פינה בעמק. הפירמידה מפורסמת בזכות רצועת קישוטי הטיח המקשטים את קירותיה. האלמנט הבולט בקישוטים הוא סימנים. המסיכה עם "האוזנים הגדולות" מייצגת את אל השמש. לידה ישנו סימן של אל הירח ולאחר מכן מסגרת המסמלת את ונוס וימים חשובים לתרבות המאיה. כמו כן ישנו פסל של אדם חסר ראש שטרם זוהה, אך ברור שאנשי המאיה ערפו את ראשו בכוונת תחילה.

 במשך 100 שנים, בערך מ- 1880 היווה Xunantunich את האתר הארכיאולוגי החשוב ביותר בקרב ארכיאולוגים. למרבה הצער הארכיאולוגים הראשונים שחפרו באתר השתמשו בשיטות עבודה הרסניות (למשל דימניט) שפגעו במבנים. על פי הממצאים שנתגלו, משערים כי נפילתה של העיר ארעה ממש עם נפילת תרבות המאיה כולה, אולם זה מפתיע לאור העבודה, שטיקל (בגואטמלה) הנמצאת רק 16 קילומטרים מערבה ידועה כעיר שכבר היתה נטושה בזמן הזה. לפני שנים אחדות נפתח באתר מוזיאון ובו דגם של האתר עם הסברים על התפתחות תרבות המאיה.

 האתר הארכיאולוגי של תרבות המאיה ושמורת החי והצומח- אל פילר (El Pilar) נמצאים 19 קילומטרים מצפון לעיר הגבול המערבית סן איגנסיו (San Ignacio), החוצה את הגבול בין גואטמלה לבליז. אדמת מדרון הרכס עליה יושבת אל פילר מהווה את המשך הרכס של אל פטן בצד הגואטמלי, הפורץ לתוך בליז, מצפון לעמק נהר בליז. השם המקורי של המקום אינו אל פילר, ואף על פי כן אין ברור מה השם האמיתי של המקום.

 באתר למעלה מ- 25 כיכרות שזוהו הפרושות על שטח כולל של 404 מ"ר. זהו המרכז הגדול ביותר באזור נהר בליז. שטחו פי 3 משטח אתר Xunantunich או Banking Pot. כמו כן באתר 12 פירמידות גדולות ומבנים מגוונים רבים. האתר עצמו מחולק לשלושה אזורים מרכזיים: הצפוני= Xaman, הדרומי= Nohol והמערבי= Ponient החלקים המזרחי והמערבי מקושרים מערכות שבילים בוציים המחברות בין שתי הכיכרות הגדולות. החפירות והמחקרים עד כה התמקדו בצד המזרחי של אל פילר , בתוך בליז. הצד המערבי, Pilar Poniente, נמצא יותר בצד הגואטמלי והחוקרים משערים שחלק גדול ממנו טרם נחשף. המבנים שנחשפו במהלך החפירות נותרו בדיוק כפי שנמצאו וחלקם פתוחים לקהל הרחב, כולל תעלה וכמה מקדשים. מסביב למבני האליטה השלטת, יצרו אנשי המאיה את "גן היער" שנועד להגן על העיר.

לתחילת הכתבה

רחוק יותר מהעיר

בנוסף על כך, יער הגשם מהווה בית גידול לאין ספור מיני ציפורים ובעלי חיים. מקורותיהם של שני נהרות נמצאים בתחומי השמורה. האחד זורם מזרחה ושמו El Pilar Creek והשני מערבה ושמו El Manantial שפירושו "האביב". כ- 2.3 קילומטרים מזרחה ישנו מפל יפיפה בשם צ`ורו (Chorro) ולא הרחק ממנו ישנה עיירה בעלת אותו שם. שפע מקורות המים באזור של אל פילר הינו דבר יוצא דופן ואפילו לטיקל שנמצאת רק 50 קילומטרים מערבית לאל פילר לא היו מקורות מים משלה. בתוך השמורה ישנם 6 מסלולי הליכה- שלוש לאורך הפן הארכיאולוגי ושלושה בחיק הטבע. חלקם בינוניים
(2 קילומטרים לערך) וחלקם קצרים (160 מטרים) וכמובן שהינם ברמות קושי שונות.

 אטרקציות נוספות מחוץ לעיר כוללות את האתר הארכיאולוגי, Tipu, שהיה למעשה כפר מאיה קטן כ- 8 קילומטרים מדרום לסן איגנסיו, סמוך לנגרומן (Negroman). בסביבות שנת 1500 הגיעו לכפר חיילים ספרדים וכמרים אשר ניסו לכפות על בני המאיה להתנצר, אולם על אף כל האיומים והלחצים, הניסיון כשל. בשנת 1638 פרצה בכפר מרידה נגד הספרדים שגורשו ממנו למשך 60 שנים, אולם בשנת 1707 הצליחו הספרדים לגבור על המאיה ואילצו אותם להגר לעבר אגם פטן. ראוי לומר כי בשנים בהן יישבו בני המאיה את טיפו, הם הצליחו לבנות מספר מבנים בשטח, אך אף אחד מהם לא שרד.

 במרבית האזורים שמסביב לסן אינגסיו ישנן חורשות ציטרוס, גבעות מוריקות ושדות מרעה. לאורך גדות נהר המקאל נפתחו בשנים האחרונות מספר מחנות בתוך הג`ונגל שמהם ניתן לצאת לסיורים ולפעילויות בחיק הטבע.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה