עפתי לתרמילאים

ויאסון - עפתי – המלצות על טיולי תרמילאים

ויאסון היא עיירת גבול בין בוליביה לארגנטינה, שמשמשת כנקודת מעבר פופולארית בין שתי המדינות. כדרכן של עיירות גבול, מדובר במקום מוזנח, שהדבר היחיד המעניין בו הוא דוכני הקניות הרבים שפרושים ברחובותיו. רוב המבקשים לעבור את הגבול עושים זאת באותו יום, אך עבור מי שיאלץ לבלות את הלילה בויאסון, מופיעות בכתבה הבאה המלצות על מקומות לינה, אוכל ועוד.
איתי אמוזה - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: ויאסון - עפתי – המלצות על טיולי תרמילאים

מבוא

ויאסון (Villazon) היא עיירת גבול מבולגנת ומוזנחת, שבה פועל מעבר הגבול המרכזי בין בוליביה לארגנטינה. חוץ מלקנות בגדים זולים ודיסקים צרובים, אין לכם באמת מה לעשות פה, ומרבית המטיילים מנסים להגיע למעבר הגבול כמה שיותר מוקדם בכדי לא להיתקע כאן או בעיירה הארגנטינאית הסמוכה לה קיאקה, יותר מהמינימום ההכרחי
נוף מקומי, צילום: איתי אמוזהנוף מקומי, צילום: איתי אמוזה

לישון

שווה להשתדל להימנע מלהעביר כאן את הלילה, כיוון שויאסון היא לא מקום נעים במיוחד, בייחוד לא בשעות הלילה. אם אתם בכל מקרה חייבים לישון בגבול, עדיף לעשות זאת בלה קיאקה הסמוכה, למרות שהמחירים שם יקרים יותר. לאורך Av. Argentina, בעיקר באיזור שבין תחנת האוטובוס והרכבת, נמצאים רוב מקומות הלינה הסבירים.

Hostal Plaza -; זהו, ללא ספק, המקום הנעים והבטוח ביותר בעיירה, אך קחו בחשבון שהוא יחסית יקר (סביב ה-130 בוליביאנוס לחדר זוגי). כתובת: Plaza 6 de Agosto 138.

Recidencial Martinez -; מוטל בסיסי אך נעים שיש בו מקלחות עם מים חמים. כתובת: 5 De Mayo 13. המחירים זולים.

El Cortijo -; עוד אפשרות בסיסית וזולה, אך היא בהחלט מספיקה למי שרק צריך להעביר את הלילה. עם זאת, לא תמיד יש כאן מים חמים. המחירים זולים. כתובת: 5 De Mayo 20.

לאכול

האפשרויות שיעמדו בפניכם מצומצמות מאוד ותמצאו כאן רק אוכל בוליביאני מסורתי, אם כי לפחות במחירים זולים מאוד. אוכל טוב בהרבה, אך גם יקר יותר, תמצאו בלה קיאקה הסמוכה.

השוק העירוני -; זה המקום הטוב ביותר לאכול ארוחת צהרים משביעה וזולה. בנוסף, תמצאו פה מבחר גדול של מצרכים טריים להכין מהם סנדוויץ' או סלט. כתובת: בקצה רחוב Tarija.

Snack Restaurant Oriental -; מקום עממי שמתמחה בשילוב הבוליביאני הקלאסי של עוף בגריל עם אורז וצ'יפס. כתובת: המקום נמצא ממש בצמוד לתחנת האוטובוסים והמחירים בו סבירים.

Luz-Mar -; מסעדה נקייה ונעימה שמציעה אוכל מקומי ברמה יחסית גבוהה. המחירים מעט יקרים אבל עדיין בהחלט סבירים. כתובת: פינת הרחובות Av. Argentina ו- Cochabamba.

Los Alamos -; מסעדה זולה שמציעה ארוחות בוקר, צהריים וערב מתפריט קבוע. כתובת: רחוב אחד מתחנת האוטובוס בפינת הרחובות La Paz ו- Independencia

קניות ושווקים

כשתגיעו לויאסון, תרגישו כאילו כל העיירה היא שוק אחד ענק, ובכל רחוב תרגישו את הצפיפות הרבה שיוצרים דוכני המוכרים והחנויות שנשפכות לרחוב. תוכלו לקנות כאן פשוט הכל -; מבגדי צמר סרוגים, דרך בגדי ים וכפכפים ועד למוצרי אלקטרוניקה והכל במחירים מצחיקים. עם זאת, קחו בחשבון שרוב הסיכויים שמה שאתם קונים מזוייף ולכן זה לא המקום לקנות דברים יקרים או איכותיים. מלבד החנויות ודוכני הרחוב, תמצאו בקצה רחוב Tarija גם את השוק המרכזי בו יש היצע גדול של קניות לצד מוצרי מזון טריים.

איך להגיע

מעבר הגבול הבינלאומי בין בוליביה וארגנטינה נמצא בשני צדדיו של הגשר אשר חוצה את נהר La Quiaca ועוברים דרכו פשוט בהליכה מעיירה לעיירה. בויאסון הגבול נמצא בקצה רחוב Av. Argentina והמרחק מנקודה זו לעיירה לה קיאקה הוא קילומטר אחד (סביב ה-20 דקות הליכה עם התיקים או לחילופין נסיעה במונית תמורת תשלום קטן). מעבר הגבול עצמו פתוח בין השעות 08:00-20:00 והוא עמוס מאוד בכל שעות היום. לכן חשוב להגיע כמה שיותר מוקדם וכך לחסוך מעצמכם את האפשרות של להיתקע כאן שלא לצורך. איזור זה של הגבול בין בוליביה לארגנטינה הוא צינור מרכזי להברחות לא חוקיות, בעיקר של קוקאין, ולכן הבדיקות בגבול (בייחוד אם נכנסים מבוליביה לארגנטינה) קפדניות במיוחד ויכולות לקחת זמן רב (לפעמים אפילו ארבע שעות או יותר). חשוב שלא לנסות להתחכם במהלך חציית הגבול ולוודא שאין לכם שום דבר לא חוקי בתיק. כמו כן, הקפידו שלא להיכנס לארגנטינה עם עלי קוקה, שהכנסתם למדינה אסורה. כמו כן, קחו בחשבון שבין החודשים אוקטובר לאפריל שעון בוליביה מאחר בשעה אחרי שעון ארגנטינה.

אוטובוס  תחנת האוטובוסים של ויאסון נמצאת על רחוב Av. Republica Argentina, בקטע שבין הרחובות Tarija ו- La Paz (כ-15 דקות הליכה ממעבר הגבול, אפשר גם לקחת מונית). יוצאים מכאן אוטובוסים מספר פעמים ביום לטופיזה (כשעתיים-שלוש שעות) וחלקם אף ממשיכים עד לפוטוסי (כ-10-12 שעות), ממנה כבר תוכלו לתפוס אוטובוס לשאר היעדים במדינה. בנוסף, יוצאים מכאן פעם ביום אוטובוסים לעיירה טאריחה (כחמש-שבע שעות). אם אתם מגיעים מארגנטינה, תוכלו גם לקחת אוטובוס מתחנת האוטובוסים של לה קיאקה אשר יחצה אתכם את הגבול ויקח אתכם ישירות לטופיזה. בכדי להמשיך ליעדים בתוך ארגנטינה תצטרכו לחצות את הגבול ולתפוס אוטובוס בתחנה של לה קיאקה (למידע נוסף ראו "לה קיאקה").

רכבת -; תחנת הרכבת של ויאסון נמצאת בקצה Av. Argentina, במרחק של כ-20 דקות הליכה (או חמש דקות במונית) ממעבר הגבול. רכבות צפונה יוצאות כאן מספר פעמים בשבוע ובמידה ויש לכם את האפשרות הן, ללא ספק, אפשרות עדיפה על אוטובוסים. עם זאת, גם הרכבות סובלות מאיחורים ועיכובים רבים ולכן שווה לבדוק מה המצב ואז להחליט האם לקחת רכבת או אוטובוס. הרכבת מתחלקות לשתי מחלקות, Salon ו-Efectivo, אך בפועל, שתיהן די בסיסיות ולא נוחות במיוחד (אך אל תשכחו שהמצב של האוטובוסים לא שונה...). פועלות כאן שתי חברות רכבת Expreso del Sur (מהירים ומעט טובים יותר) ו- Wara Wara, ובמידת האפשר שווה להזמין את הכרטיסים לפחות יום מראש. הרכבות יוצאות בשעה 15:30 בימי שני, רביעי, חמישי ושבת וממשיכות מכאן לטופיזה (כשלוש שעות), אויוני (כשמונה-עשר שעות) ואורורו (15-18 שעות). למידע נוסף ראו - www.fca.com.bo/index.php 

מזג אויר

איזור ויאסון הוא איזור מדברי ויבש, אשר נמצא בגובה של כמעט 3,500 מטר מעל פני הים. תנאים אלה גורמים לכך שיש כאן הבדל בטמפרטורות קיצוני בין היום והלילה וחשוב להיות ערוכים לכך. בימות הקיץ מזג האוויר לח אך קריר (סביב ה-15 מעלות בממוצע) ובימות החורף יבש וקר מאוד (לרוב סביב ה-5-10 מעלות בשיא היום), אך הימים בדרך כלל שטופי שמש, מה שמקטין מאוד את תחושת הקור. הלילות בויאסון תמיד קרים מאוד ובחורף אף מגיעים למינוס 15 מעלות.

המלצת זהב

גבול ארגנטינה-בוליביה הוא גבול בעייתי מאוד, ומגוון סיבות, ממתיחות מדינית ועד שביתה, יכולות לגרום לכך שהוא ייסגר לכמה שעות או אפילו לכמה ימים. בכדי להימנע מהחוויה הלא נעימה של להתקע מספר ימים באחד מהצדדים, כדאי מאוד לבדוק מה מצב הגבול לפני שאתם מגיעים לכאן ולוודא שבאמת תוכלו לעבור בלי בעיה. אם אתם רואים שהגבול הולך להיות סגור לזמן רב, שווה לבדוק את האפשרות לעבור מדרום בוליביה לסן פדרו דה אטאקמה שבצ'ילה ומשם לחצות את הגבול לחוחוי או סלטה שבארגנטינה. במידה ואתם תקועים בארגנטינה ורוצים לחצות לבוליביה תוכלו לעשות גם את הדרך ההפוכה.

נותני שירותים

לשכת תיירות -; לשכת תיירות קטנה פועלת על רחוב Av. Republica Argentina בסמוך לתחנת האוטובוסים. עם זאת, היא פתוחה בשעות לא סדירות ולכן עדיף שלא לבנות עליה.

כסף -; חלפנים רבים תמצאו בסמוך למעבר הגבול וכן לכל אורך Av. Argentina, אך תדרשו להתמקח ולהחליף סכום כסף גדול בכדי להשיג שערים טובים, בייחוד אם אתם רוצים להחליף פסו ארגנטיאני או בוליביאנוס. גם כספומטים שעובדים כמו שצריך תתקשו למצוא פה, ולכן הדבר הכי טוב לעשות זה להשיג מספיק בוליביאנוס בכדי להגיע עד טופיזה ושם למשוך או החליף כסף.

מה הכי לא כדאי בעיר

מעבר הגבול שבין לה-קיאקה ו-ויאסון וכן כל האיזור שסביבו, הם אחד מנקודות המעבר המרכזיות של סמים וסחורה מוברחת בין בוליביה וארגנטינה. מסיבה זו נערכות כאן בדיקות קפדניות במיוחד של המכס והמשטרה, שרלוונטיות בעיקר אם אתם עוברים מבוליביה לארגנטינה. לכן, חסכו מעצמכם צרות מיותרות והקפידו לוודא שאין לכם בתיק שום חומר אסור שישלח אתכם לחוויה מאוד לא נעימה בכלא המקומי. כמו כן, זכרו שהכנסת עלי קוקה לארגנטינה אסורה על פי חוק ואם קניתם לעצמכם שקית של עלים בבוליביה, הקפידו להיפטר ממנה לפני שאתם מגיעים לגבול. קחו בחשבון שהבדיקות הביטחוניות לא נגמרות בגבול וחלק גדול מהאוטובוסים שממשיכים דרומה מלה-קיאקה לכיוון חוחוי נעצרים באמצע הדרך לביקורות פתע נוספות.

בטיחות ואזהרות

כשתעברו את הגבול בויאסון, חשוב במיוחד לפקוח עיניים ולהיזהר. בעוד העיירה עצמה אינה מסוכנת בצורה יוצאת דופן (אם כי כמו בכל מקום בבוליביה תצטרכו להיזהר מכייסים וגנבים ולהימנע מלהסתובב לבד בלילה), מעבר הגבול הוא נקודה בעייתית שמהווה צינור מרכזי להברחה של סמים וסחורות נוספות מבוליביה לארגנטינה. שיטת הברחה נפוצה היא להשתיל לתייר תמים בלא ידיעתו שקית עם סמים ולקחת אותה ממנו בצד השני של הגבול. לרוב, הדרך להשיג את השקית היא גניבה של כל התיק, לפעמים גם באלימות ואיומים וביחד עם דברי ערך נוספים. אם נפלתם קורבן למקרה כזה הפסדתם בכל מקרה -; במקרה הטוב רק ישדדו מכם את התיק, בעוד שבמקרה הרע תתפסו במהלך הבידוק ותיעצרו. לכן, חשוב מאוד להיות כל הזמן עם כל התיקים והדברים שלכם ולא לאבד איתם קשר עין אפילו לרגע. כמו כן, מומלץ בחום לנעול את רוכסני התיק. כמו כן, הקפידו שלא לקבל שום דבר מאף אחד (גם אם מדובר בתייר "אומלל" שצריך עזרה להעביר את התיק) כיוון שאין דרך לדעת מי עובד עם הכנופיות המקומיות.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על טופיזה