שכונת פלורנטין שבדרום ת"א הוקמה בשנת 1927 ע"י שני יזמים חרוצים בשם דוד אברבנאל ושלמה פלורנטין שלמה קרא לשכונה ע"ש שם אביו דוד פלורנטין שהיה ציוני ותורם נלהב(מקור השם הוא מהעיר פירנצה באיטליה- פלורנס ) .השכונה תוכננה תחילה כשכונה בורגנית המשלבת עסקי מלאכה, תעשייה זעירה ומסחר, לצד בניינים בני 3 עד 4 קומות שבנויים בסגנון מודרני קלאסי (יש הטועים וחושבים שזהו סגנון הבאואוס )שרחובות צרים מפרידים בינהם. בשכונה החדשה התגוררו תחילה יהודים יוונים ובהמשך הצטרפו גם עולים מבולגריה, בוכרה, פולין, תימן וצפון אפריקה.

מסלול טיול מקיף בשכונה:

בתי ורשה נתחיל בפינת הרחובות הרצל ודרך סלאמה . סלאמה הוא שמו של כפר ערבי שהיום הוא כפר שלם. בפינת הרחובות בצד הדרומי , ישנו שביל קטן בין בתי עסק זעירים שמוביל לכמה מבני כורכר מראשית העיר והשכונה . הבתים נקראים בתי ורשה. בשנת 1907 רכש חסיד גור שאול פניגשטיין שעלה מורשה את המקום . שאול פיתח את המקום למגורים ולעסקים זעירים כגון בית דפוס . המיקום של הבתים היה אסטרטגי -על דרך יפו לוד.
שדרות וושינטון נמשיך על רחוב סלאמה עד שנגיע לפינת שדרות ושינטון .שדרה רחבת ידיים שתחילתה ברחוב סלאמה. היא נקראת ושינטון ע"ש הבירה האמריקאית . לאורךהשדרה נטועים עצי פיקוס ודקלי וושינגטוניה חוטית למכביר.ביום חול תוכלו לבקר בבתי מסחר זעירים שעדיין עובדים , כגון חנויות של זגגים . והאגדה מספרת שהרבה עדות התגוררו בפלורנטין ולכן היו גם הרבה זגגים כדי שיתקנו את החלונות המנופצים לאחר ויכוח קולני .באמצע השדרה ישנו בית כנסת בשם "רון ישרים" שאליו הרב האגדי הרב קוק הכניס ספר תורה בראשית המאה הקודמת .

גרפיטי של יצחק רבן ז"ל בקצה השדרה על פינת רחוב פלורנטין. מצוייר גרפיטי של האמן יגאל שתיים . האמן הגדיל את רגע הירייה בראש הממשלה יצחק רבין ז"ל , סצינה מהסרטון שצילם רוני קמפלר בליל הרצח. בשנת 2018 מחקו בשוגג עובדי עירייה את הגרפיטי , אולם בזכות הסקיצות שנשתמרו ע"י האמן הוא הוחזר למקומו .

בית טורק, סגל ופק -שד' וושינגטון 14 הרימו ראשכם לראות את אחד המבנים היפים בשכונה בסגנון הבינלאומי -הסגנון המכונה בתל-אביב בטעות הבאוהאוס.

מועדון ה- בגינת בן עטר27 נמשיך לאורך רחוב פלורנטין לכיוון מזרח ומצד שמאל נגיע לגינת בן עטר . על הקיר מול נראה גרפיטי גדול של אומן הגרפיטי יהונתן כיס-לב, שנקרא- מועדון ה-27 . זהו "מועדון" של קבוצת אמנים, זמרים ושחקנים, שמתו בשיא תהילתם לפני גיל 27 ובנסיבות טרגיות. בין הדמויות תזהו את בריאן ג'ונס, ג'ימי הנדריקס, ג'ניס ג'ופלין, ג'ים מוריסון ,ז'אן-מישל בסקיאט ,קורט קוביין, איימי ויינהאוס,הדמות האחרונה בצבע אפור היא של האומן יהונתן כיס-לב, שהוסיף עצמו כמרמז על הפוטנציאל שהיה לו להימנות על המועדון, לאחר שצלח את שנתו ה-27 בשלום.

רבעיית פלורנטין בקצה רח' פלורנטין לכיוון מערב פינת רח' אברבאנל מצד שמאל תוכלו לראות את ארבעת הבנינים החדשים שבנה האדריכל אילן פיבקו .החללים הפנימיים מכונים "אמבות" בגלל דימיון לאמבות . הצביון של השכונה נשמר בכך שבקומות התחתונות יש בתי מסחר.

מרכז וולובולסקי פנו צפונה ברחוב אבראבנל, מצד שמאל תוכלו לראות רחובות צרים עם גגות אסבסט, זהו מרכז וולובלסקי, שנבנה בשנת 1934ע"י שלום וולובלסקי,יהודי רוסי עלה ב1924 וקנה את האדמות . הוא החליט להקים במקום בתי תעשיה זעירים שחלקם עובדים עד היום והשאר מושכר למגורים .

גלריית פחות מאלף רחוב אברבנאל 60בגלריה הזו מציגים כ - 150 אמנים ישראלים, וכל יצירה נמכרת פחות מאלף דולר , ומכאן נובע שמה של הרלריה .

בית כנסת אהבת חסד אברבאנל 54 בית הכנסת המרכזי של השכונה שאותו ייסד רב השכונה הרב פרנקל. בעיצומה של מלחמת העולם ה- 2 , ביקש הרב ממתפללי בית הכנסת להישאר בבית הכנסת ולערוך הקפות שניות בשמחת תורה שלא היו נהוגות בארץ. הוא ביקש מהקהל לערוך הקפות שניות בארץ כמחווה ליהדות אירופה ההולכת ונכחדת.

בית בוכמן נוחו לכם בגינת בוכמן שנמצאת ממול לבית הכנסת. ממול תראו לבית מגורים בסגנון הבינלאומי (אברבנאל 31). הבית נבנה ע"י בני הזוג שרה ויצחק בוכמן, שעלו לארץ מרוסיה בשנות העשרים. שרה הקימה עסק לייצור שקים ותרמה רבות למען נזקקי השכונה והעולים החדשים ואילו יצחק היה זגג. קרן על שמם קיימת עד היום

קורדוברו פינת ויטל נמשיך על רחוב ידידה פרנקל לכיוון מזרח ונפנה ימינה לרחוב ויטל . בפינה הרחובות ויטל וקורדוברו נמצאת המכולת האגדית של אברהם . בשנות ה- 90 צולמה כאן הסדרה "פלורנטין" שהעלתה חזרה את השכונה למודעות . העירייה הרימה את הכפפה והחלה לטפח את השכונה. קורדוברו 10 על הקיר מצוייר גרפיטי ענק של אמן אלמוני שמצייר ברחבי השכונה וחותם על יצירותיו ב-קורדוברו 10@

מוזיאון הלח"י בית יאיר נמשיך מזרחה ברחוב קורדוברו וניפגש עם רחוב שטרן 10 . במקום קיים מוזיאון לזכרו של יאיר שטרן ממקימי תנועה לח"י . בבית זה הוא נרצח ע"י הבריטים בתחבולה . והסיפור שהיה כך היה : בשעות הבוקר המאוחרות 12 בפברואר 1942הגיע קצין הבולשת תומס וילקין לדירת המחבוא וגילה את שטרן מתחבא בפיג'מה בארון הבגדים. לדירה הוזעק ג'פרי מורטון קצין בולשת נוסף. הוא העמיד את שטרן בידיים כפותות ליד החלון וירה בו למוות. הבריטים שיקרו וסיפרו שיאיר ניסה לברוח .הרצח של שטרן לא הביא לחיסולה של הלח"י. בנו של שטרן שנולד לאחר מותו נקרא גם הוא יאיר, והוא אביו של שי שטרן איש הטלוויזיה.

הקישון 40 בית ניסים אלוני נמשיך צפונה על רחוב שטרן , ונפנה ימינה לרחוב פרנקל פינת הקישון . בבית המגורים ברחוב הקישון 39 מונצח המחזאי והכותב ניסים אלוני שגדל בו להורים יוצאי בולגריה. אלוני הכניס לשפה העברית מושגים במערכוני הגשש החויר כגון : אווירון דוד, או הקפיטריה בטבריה. ברקע נוכל לראות את מגדל שלום, שעומד במקום בו ניצבה בעבר גימנסיה הרצליה. את הסיור ניתן לסיים בנקודה זו ולחזור לשבת בבתי הקפה הרבים שפרוסים בשכונה . או להמשיך לשוק לוינסקי שפתוח רק בימי חול , וזה כבר סיור אחר .אענה בשמחה לשאלות לגבי טיולים בארץ ובחו"ל , ענת 0522780730

בתי ורשה