ניקוסיה בירתה החצויה של קפריסין היא העיר הגדולה ביותר באי . חלקה הדרומי היווני נמצא בשליטת קפריסין ואילו חלקה הצפוני הוא עיר הבירה של קפריסין הטורקית.זו הבירה החצויה היחידה בעולם , אחרי שברלין אוחדה לעיר אחת. בין שתי הבירות הללו מפקידה גדר ומגדלי פיקוח והיא אף נקראת כמו בארץ – "הקו הירוק" . כמו כל בירה אירופאית יש בה עיר עתיקה , סמטאות קסומות, חיי לילה תוססים , ושלל מקומות לערוך בהם קניות שוות וזולות ביותר בהשוואה למחירים בישראל .ניקוסיה מהווה בסיס יציאה לטיולים בסביבה וכמובן לחלקה השני של העיר – ניקוסיה הטורקית .

אז מה יש לעשות ולראות בניקוסיה :

כיכר פנרומני ככר יפיפיה השוכנת בתוך החומות הוונציאניות שהם שרידים של השלטון הוונציאני מהמאה ה-15 . הכיכר משופעת בפסלים , מאוזולאום פנרומני, כנסיה מעוצבת . עתיקות רבות אך לא רק , גם בתי קפה בייתיים וחביבים לרוב .המוזיאון הביזנטי המוזיאון ממוקם בתוך קתדרלת סנט ג'ון, הו מציג תערוכה נכבדת של אמנות ביזנטית של כ-1,500 שנים. ציורים עתיקים ומרתקים .

שכונת לאיקי איטוניהשכונה ציורית ועתיקה ומיוחדת שממוקמת בחלקה העתיק של ניקוסיה, מזרחית לרח' לדרה. רחובות מרוצפים ואדריכלות עתיקה עם סלסולים , גילופים ופיתוחים לרוב . לצד הכנסיות הקפריסאיות שבשכונה תוכלו להנות גם מבתי קפה וחניות ציוריות .

מבשלת בירה פיבו מבשלת הבירה היחידה בניקוסיה,ממוקמת באחוזה בת 100 שנים, הקירות מעוטרים בקשתות שיש, קירות אבן וריהוט מעץ. המבשלה בבעלות 3 אחים שהביאו את אומנות בישול בירת לאגר מצ'כיה .תוכלו לטעום 4 סוגים: לאגר בהירה, חיטה, לאגר כהה ובירת אייל. היישר מהמכלים הגדולים. לצד הבירה יש תפריט של מאכלים קפריסאים מגוונים וטעימים .

החומות הונצניאניותהחומות הם זכר לשלטון הונציאני בקפריסין .את החומות האלה מעטרים 11 מבצרים קטנים בצורת לב היוצרים יחדיו מעגל סביב העיר.

המדרחוב ברחוב לדרהרחוב לדרה רח' הקניות המרכזי של ניקוסיה, הרחוב הראשי המחבר בין צפון ניקוסיה ודרום ניקוסיה. בעבר היה מחסום ברחוב לדרה שתחם את אזור ההפרדה שהקים האו"ם בין שני חלקי ניקוסיה, המחסום הוסר במאי 2008 ורחוב זה הפך למעבר השישי בין ניקוסיה הצפונית (המכונה גם "לפקושה" בטורקית) וניקוסיה הדרומית. זהו אתר חובה בטיול משפחתי בניקוסיה, מזכיר קצת בדמיון את חומת ברלין .

מקומות נוספים שכדאי לבקר בהם :פארק חיות המחמד מליוס, המוזיאון להיסטוריה של הטבע בניקוסיה, פארק אקסטרים ניקוסיהסכר Xyliatos Xyaliatos Dam , וכן אתרים רבים אחרים מחוצה לניקוסיה /ניקוסיה היא עיר לכל גיל , וכל אחד ימצא בה משהו לעשות בה .