חבל קפדוקיה או ארץ האגדות כפי שנוהגים לכנותה ממוקם ברמת אנטוליה, בין הרי הטארוס שבדרום להרי הפונטאס שבצפון. הטבע פיסל שלל יערות של זקיפים עצומים מאבן , מערות טוף רבות ועמוקות שהטבע חפר בסלע הטוף שבן חיו בעבר הרחוק התושבים,שמורות טבע ונהרות מפכים, ואין ספור אטרקציות כגון מסע בכדור פורח.

הכפר אוצ'יסאר - Uchisarמתחילים את המסע המרתק בקפדוקיה בכפר אוצ'יסאר. במרכז הכפר ממוקמת טירת אוצ'יסאר הנראת מכל כיוון, אמנם זו אינה טירה בהגדרה האדריכלית של המילה אלא ארובת הפיות הגבוהה (כי רק פיות יכולות לייצר יופי שכזה) ביותר בקפדוקיה שנוצרה ע"י אמא אדמה . טירה שימשה מגן ובית בתקופה הביזנטית והעות'מאנית כמבצר טבעי להגנה מפני צבאות במישורים שמסביב. עם הזמן נוצר מיצג דמוי חלת דבש – חללים וחורים בסלע העצום . הכפר פונה בשנות ה-60 . תוכלו לעלות לתצפית המעלה 130 המדרגות ולקבל תצפית מושלמת על נופה של קפדוקיה. הכניסה עולה כ-3 לירות. מאוצ'יסאר אפשר לנסוע או ללכת כ – 6 ק"מ בשביל הליכה מסומן לכיוון העיירה גורמה .

גורמה - Goreme גורמה היא עיירה קטנה שממוקמת בלב רשת של עמקים ותצורות סלע . המערות המצויירות מתוארכות למאה ה – 3 . המקום ידוע גם בזכות תעשיית הכדורים הפורחים שלה, אם כי מבקרים רבים מגיעים לכאן גם כדי לבקר בכנסיות המצוירות מימי הביניים .

צ'אושין - Cavusin נמשיך בנסיעה לכיוןן צפון, הדרך זרועה בצוקים אנכיים זקורים שנראים כפטריות ענקיות בגלל שכיפתם עשויה מאבן בזלת קשה שנשחקה פחות מהסלע הרך שמתחתיה. יש המכנים את האיזור "עמק ביל קלינטון". והמבין יבין. הכפר מפורסם בכנסיות יפות ובתי סלע נטושים רוב תושבי הכפר הפסטורלי הזה עובדים בחקלאות, ואת ההפסקות הצרות שלהם הם עושים ליד בית הקפה הקטן ליד המסגד במרכז הכפר. בראש הצוק הנישא מעל הכפר, תראו את הבזיליקה מהמאה ה – 5 לספירה של יוחנן המטביל. מה שהופך אותה לאחת מכנסיות המערות העתיקות והגדולות בעולם . הקדישו זמן והיכנסו לקפלה בת 1,500 השנים דרך גשר להולכי רגל. הביטו בקשתות הגדולות של הקפלה ולציורי צלבים וכוכבים. בכפר, ניתן גם לבקר בכנסיה התחתונה .

קאימאקלי - Kaymakli דרומית לעיר נוושהיר תגיעו לעיר המחילות התת קרקעית קאימקלי. מרחוק זה נראה תמים ולא מרשים, אבל תתחילו לרדת לעומק של 36 מטרים מתחת לפני האדמה ומגלים עולם שלם של חדרים ומחילות. רוב המחילות נחפרו במאה ה – 6 לספירה, כדי לשמש כמקלט מפני התקפות זרים על תושבי הכפר. בנוסף הם נהגו לאגור בהן מזון ושתייה והקפידו על פתחי האוורור.שימו לב , אין הרבה תאורה במקום , ולכן לא מומלץ לקלסטרופוביים שבינכם .

עמק איחלארה - Ihlara כ – 50 ק"מ מדרום לעיר נוושהיר נמתח עמק איחלארה . הליכה לאורכו של העמק היא אחד המסלולים היפים והמפורסמים ביותר באזור. לאורך הדרך תפגשו כ - 225 צמחים אנדמיים מיוחדים , מים זורמים בנחלים , וכמובן מסעדות מקומיות שפועלות על גדות הנחל . זהו טיול טבע קלאסי .

אוונוס - Avanos על גדות הנהר האדום שוכנת עיירה שהתפרסמה בגלל תעשיית הקדרות שלה (הודות לטין האדום שמספק הנהר). בעיירה שפע של בתי מלאכה בהם מכינים כלי חרס אוטנטיים . יש אפשרות להצטרף בתשלום לאחת מסדנאות הקדרות באיזור . לסיכום: מומלץ טיסה בבלון פורח , שייט בנהרות הרבים באיזור , טיול במוזיאון הפתוח בגורמה , ארוחת ערב במרכז העיר נוושיהר ממטעמים מקומיים הכותבת ענת גרוס לאור מדריכה וותיקה ומנוסה בטורקיה בכל שאלה אתם מוזמנים להתקשר אלי

קפדוקיה