קסיס (Casis) עיירת דייגים ציורית בפרובנס השוכנת כ- 20 ק"מ ממזרחית למרסיי למרגלות צוקים ענקיים שיוצרים מפרצונים ונמל עטור במסעדות ואטרקציות .
עיירות רבות בפרובנס נראות כאילו עצרו בזמן ימי הבינים, קסיס היא אחת הידועות ככזו . בקסיס יש שילוב של עתיק וחדש , רומנטיקה ומשפחתיות ,רחובות ציוריים וצרים ,מבצר וצוקים מיוערים , ואפשרות לשייט בין המפרצונים האקזוטיים עם המים הכחולים כטורקיז .קצת היסטוריה

כבר במאה ה- 19 העיירה הפכה ליעד תיירותי בשל יופיה ומיקומה האטרקטיבי . בתקופה הרומית היה מסחר ימי מפותח עם ערים בים התיכון כולל המזרח התיכון. אטרקציות תיירותיות

תיירים ומקומיים רבים מגיעים לקסיס כדי להנות מהנופים עוצרי הנשימה . קסיס יפה ביום ובלילה כאשר כל האורות נדלקים ומאירים את הנמל וצוק המבצר . ההמלצה שלי היא להחנות את הרכב מחוץ לעיירה ,ולפסוע לאורך הרחובות הצרים בין מאפיות משובחות, בתי קפה ומסעדות מכל הסוגים והתקציבים .לחובבי ההימורים יש קזינו מפואר ומפורסם .חובה לטפס במעלה הצוק אל המבצר המשקיף על הנמל והעיירה , נוף עוצר נשימה . לעת ערב נערכות מסיבות עם מוזיקה נפלאה על החוף למרגלות הצוק .
מומלץ לצאת לשייט מהנמל של כמה שעות אל המפרצונים עם הצורות הגיאולוגיות המעניינות .מומלץ מאוד ללון לילה או שניים באחד מהמלונות הנפלאים שבטיילת , רק זכרו להזמין מקומות מראש כי לרוב הכל מלא .