עפתי לתרמילאים

ירבן - מידע כללי

ירבן, בירת ארמניה, היא אחת הערים העתיקות בעולם, נוסדה לפני כמעט 2800 שנה, בתקופת בבל, אולם מעט מאוד נותר מהמורשת העתיקה.
צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: ירבן - מידע כללי

בירת ארמניה, ירבן (Yerevan), היא אחת הערים העתיקות בעולם, נוסדה לפני כמעט 2800 שנה, בתקופת בבל, אולם מעט מאוד נותר מהמורשת העתיקה. מרבית העיר העתיקה נהרסה בשנות ה- 30 במטרה לשפר את רמת התברואה. בבניה המחודשת נעשה שימוש נרחב באבני טוף וולקניות בצבע חום - ורוד. סגנון הבנייה נקרא הסגנון ה"לאומי ארמני מוצק", אשר לעיתים מפואר ובעיקרו סובייטי. המוזיאון ההיסטורי ומוזיאון האומנות של ירבן מציגים את התפתחות האומנות בארמניה החל מהמאה ה- 7 ועד היום. האגף ההיסטורי מציג פריטים ופסלים המתארים בפני המבקרים את אופי החיים הארמני ואת המדינה הפרה-ארמנית Urartu. בספריית העיר לכתבי יד עתיקים יש למעלה מ- 12000 טקסטים, חלקם עוד מהמאה ה- 9. התכנים עוסקים בתרבות, בחינוך ובהיסטוריה הארוכה של ארמניה.

 הר Ararat נמצא מעבר לגבול בשטח התורכי, אך הארמנים טוענים שההר הוא חלק בלתי נפרד מארמניה הגדולה. הר זה מפורסם בזכות האמונה כי תיבת נוח התמקמה במקום זה אחרי המבול. מנזר Gegard מרוחק כ- 35 קילומטרים ממזרח לעיר, בתוך עמק סלעי תלול - אחד היפים בארמניה. הנזירים שמתגוררים במנזר מקריבים כבשים על מזבח עשוי אבן. "עצי משאלות" הנטועים בצד הדרך מקושטים בפיסות בדים, שנקשרו ע"י צליינים ועורכי פיקניקים שמקווים שמשאלותיהם יתגשמו. בדרך המובילה מהחדר הראשי של הכנסייה והסמוכה לחדר הפגישות יש שני חדרי תפילה החצובים בסלע ההר. באחד מהם יש מעיין קדוש ובאחר חדר קבורה מקושט. במעלה המדרון, שביל מוביל לתוך צלע ההר אל עבר קברו של הנסיך Papak ואשתו Rouzakan מהמאה ה- 13, מבנה בו אקוסטיקה יוצאת דופן.

יעדי הכתבה