עפתי לתרמילאים

זרקור על ריו

העיר הגדולה, התוססת, אך גם הענייה היא חוויה לכל מבקר. הקרנבל הגדול, הר הסוכר, פסל הקורקובדו ושכונות איפנימה וקופקבנה המפורסמות הופכות את ריו לעיר כה ייחודית.
צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: זרקור על ריו
Thinkstock Imagebank ©

לא לחינם נחשבת ריו דה ז`נרו לאחת הערים היפות והתוססות בעולם. חופים ארוכים, ריקודים, מוסיקה, קשאסה (משקה העשוי שרף של קנה סוכר)- כל אלה הם חלק משגרת החיים היומיומית של ה- Cariocas, תושביה של העיר. תהפוכות פוליטיות קשות היו מנת חלקה של העיר במשך שנים ארוכות. לראשונה, התיישבו בעיר צרפתים בשנת 1555. השלטון הצרפתי עבר לשלטון פורטוגזי וחוזר חלילה, כך במשך מאה וחמישים שנים סוערות. באמצע המאה השמונה עשרה התייצב השלטון הפורטוגזי בעיר, עת ביסס הנציב הפורטוגזי את משכנו בעיר. למעשה, ריו שימשה כעיר הבירה של ברזיל משנת 1834 ועד לשנות השישים של המאה הזו, עם הקמתה של ברזיליה.

כיום ריו היא עיר של ניגודים קיצוניים בין עושר ועוני ועובדה זו משרה מתיחות קשה בעיר. שליש מתושביה של העיר מתגוררים ב- favelas, שכונות מצוקה קשות. מספר ילדי הרחוב וחסרי הבית שמסתובבים ברחובות ומתחננים לכסף או לאוכל הוא אדיר. סמים, אלימות, זנות ופשע קיימים בעיר באחוזים גבוהים. שחיתות משטרתית וברוטליות הם דבר שבשיגרה. המוניטין של ריו כעיר אלימה גרם לירידה ניכרת בתיירות בשנים האחרונות, ומצב זה גרם להקמתה של משטרת תיירות מיוחדת, שמטרתה להגן ולשמור על התיירים המגיעים לביקור. יחד עם זאת, הנופים, התושבים והאווירה בעיר הם מהמיוחדים ומהמרתקים בעולם.

 ריו מחולקת לאזור צפוני (zona norte) ולאזור דרומי ( zona sul) על ידי ה- Serra da Carioca- רצועת הרים תלולים, המהווים חלק מהפארק הלאומי Parque Nacional da Tijuca.

הקרנבל של ברזיל הוא אחד האירועים הידועים ביותר בעולם. אמנם בתקופה זו המחירים יקרים בהרבה והצפיפות אדירה, אבל החוויה מיוחדת במינה ולא דומה לשום דבר אחר בעולם.

מרכז ריו ה- Centro, הוא החלק בו מתרכזים אנשי העסקים ובתי העסק המסחריים. במהלך היום האזור שוקק והומה אדם, ובערב מוטב להיזהר ולא להסתובב לבד ברחובות השוממים. השדרה הגדולה והסואנת ביותר באזור המרכז היא Avenida Presidente Vargas. בשדרה עשרות חנויות ועסקים, ובמרכזה ניצבת כנסיית Candelaria. שדירה גדולה נוספת היא Avenida Rio Branco בשדירה זו נערכו עד לפני מספר שנים מצעדי בתי הספר לסמבה בתקופת הקרנבל. התיאטרון העירוני הממוקם בשדרה, נבנה בשנת 1905 ומשמש בית למופעי אופרה וקונצרטים. בקצה פארק פלמנגו (ראה פירוט בקטגורית פארקים) ממוקמת האנדרטה לחללי מלחמת העולם השנייה. ליד האנדרטה ישנו מוזאון המנציח את פעילותם של החיילים הברזילאים בתקופת המלחמה. מהמזח שבכיכר החמישה עשר בנובמבר יוצאות מעבורות שמחברות את ריו עם איים שונים. אזור הכיכר שימש במה לאירועים היסטוריים ידועים, כמו למשל הגעתו הראשונה של מלך פורטוגל בשנת 1808, עם נפילת ברזיל בידי נפוליאון. מספר מוזיאונים חשובים נמצאים באזור המרכז, ביניהם המוזיאון לאומנות מודרנית (ראה פירוט במוזיאונים).

איפנמה היא אחת השכונות הידועות של ריו והחוף של איפנמה הוא המקום שבו הכל "קורה" בקיץ. השכונה חולקת חלק מרחובותיה עם קופקבנה ומגיעה עד לאגם Lagoa. היא נמצאת עשר דקות מ- Leme ומ- Urca, מקום מושבו של הר הסוכר. זוהי שכונה יוקרתית ונמצאים בה בניינים מפוארים, שדרות ראשיות עמוסות חנויות ובוטיקים. הרחוב הראשי בו מרוכזות חנויות רבות הוא Avenida Visconde de Piraja. החוף של איפנמה משותף גם לחוף של לבלון, ותעלה אחת שטוחה מפרידה ביניהם. בחוף יש כמה מוקדים עיקריים וכל אזור מושך סוג אחר של קהל. תיירים בדרך כלל נוהגים להתאסף בחוף Caesar Park Hote, אבל ישנם עוד חופים רבים כמו למשל חוף Posto 9, חוף Garcia, חוף Country, חוף Farme Gay ועוד. כל החופים מציעים אופציות מצוינות לספורט מגוון.
 הקופקובנה (Copacabana) (ראה פירוט) הוא אחד החופים המפורסמים בעולם, הוא נימתח לאורך ארבעה וחצי קילומטרים וממוקם לצד אחת השכונות הצפופות ביותר בעולם. חופים נוספים כוללים את חוף Pepino , חוף Praia Barra da Tijuca, חוף Flamengo וחוף Aproador.

 תצורת הסלעים המכונה Arpoador היתה בעבר אזור צבאי והאזור היה נסגר בשש בערב. היום האזור הוא אחד הפארקים היפים של ריו - Garota de Ipanema, והוא משקיף על חוף השטן- Praia do Diabo. למרות שבעונת הקיץ החופים של איפנמה וסביבותיה עמוסים וצפופים ביותר (גם בתיירים וגם בברזילאים) ומזג האוויר חם מאוד, אסור לוותר על ביקור בחופים ועל האווירה העליזה והסוחפת שהם מציעים.

 אחת האטרקציות המעניינות ביותר של ריו היא הר קורקובדו (Corcovado) ופסלו האדיר של ישו שניצב בפסגתו. הפסל ניתן לעיר כמתנה על ידי צרפת וגובהו שלושים מטר. בבסיס הפסל ישנה כנסייה היכולה להכיל עד 150 איש, וממרפסת נוחה ניתן להשקיף על הנוף. כדאי לבוא ביום בהיר בו הראות טובה!. ידו השמאלית של הפסל מצביעה על החלק הצפוני של ריו, בו מרוכזים עסקים רבים וידו הימנית מצביעה לעבר השכונות איפנמה ולבלון. על מנת להעפיל לפסגת ההר יש צורך לקנות כרטיס לרכבת הנוסעת למעלה. תחנת הרכבת ממוקמת ברחוב Cosme Velho 513 ויוצאת אחת לחצי שעה, בין שמונה בבוקר לשמונה בערב. דרך נוספת לעלות להר היא בכביש מתפתל החוצה נופים יפים. בדרך חזרה כדאי לעצור במוזיאון Naif Art, המרוחק בערך שלושים מטר. אטרקציה נוספת באזור היא Largo do Boticario - אזור שבתיו שוחזרו בסגנון קולוניאלי. בשעות הלילה מואר ההר והפסל שבמרומיו באורות צבעוניים והמראה מרהיב.

 אין צלם, מקצועי או חובב, שיחמיץ את הביקור בהר הסוכר ( Pao de Acucar). קירותיו של ההר החרוטי נישאים לגובה של 400 מטרים מעל הים, והנוף המרהיב והשקיעות הנפלאות הם מחזה עוצר נשימה. ההר ממוקם בכניסה למפרץ Guanabara, ובעזרת רכבל מעפילים לפסגה. כבר בשנת 1909 יזם המהנדס אוגוסטו רמוס את תכנית שלושת מסלולי הרכבל: המסלול הראשון, שיקשר בין החוף האדום לגבעת Urca, המסלול השני שיקשר בין Urca לבין הר הסוכר והמסלול השלישי, שמעולם לא נבנה, היה אמור לקשר בין גבעת Urca לגבעת Babylon. הפרויקט נחשב חדשני ונועז, והיה צורך לחפש חברה שתוכל לייצר קרוניות מתאימות, שאז עדיין לא היו בנמצא. בשנת 1912 הושלם המסלול הראשון, ובעשרים ושבעה באוקטובר של אותה שנה השתמשו לראשונה ברכבל 577 אנשים. שנה מאוחר יותר הושלם גם המסלול השני. זה היה מבצע מורכב, ועשרות פועלים עבדו בתנאים מסוכנים על מנת להעלות ארבעה טון של חומרים, בהם השתמשו על מנת להשלים את המסלול. ההישג ההנדסי נחשב מכובד מאוד בזמנים ההם והוא העמיד את ריו דה ז`נרו במרכז ההתעניינות העולמית.

 הפארקים הירוקים ורחבי הידיים של ריו הם משהו שלא כדאי להחמיץ. מה יותר נעים מלהימלט מההמולה העירונית לקצת שלווה, ציוצי ציפורים וצל עצים? להלן רשימה של הפארקים החשובים של ריו:

יער Tijuca Forest - את אזור היער, שכלל בעבר הרחוק מטעי קפה, אפשר לראות מכל החלק הדרומי של ריו. סימן ההיכר הבולט ביותר הוא הפסל של ישו, שניצב בראש הר קורקובדו. בפארק נמצאות שתי מסעדות הממוקמות בבית קולוניאלי עתיק. על מנת לא ללכת לאיבוד בפארק העצום, מומלץ לקחת סיור מודרך, שיחלוף על פני עשרות האתרים המעניינים בפארק.

פארק פלמנגו Flamengo Park - אזור ירוק ועצום זה מכסה למעלה ממיליון מטרים רבועים. מגוון העצים בפארק עולה על שלושת אלפים זנים. הפארק מקיף את מפרץ Guanabara ומגיע עד לדאון טאון. הפארק מכיל אפשרויות לכל סוגי הספורט, שבילים לטיולים רגליים ומסלולי אופניים.

פארק Parque da Cidade - טיול בפארק העירוני יוביל גם לטיול בשכונת Gavea, אחת היפות בריו. הפארק עצמו מכסה שטח של 470,000 מטרים רבועים של גנים ועצים. על מנת להגיע לפארק אפשר ללכת ברחוב הראשי של שכונת Gavea - Rua Marques de Sao ולחצות את כיכר Santos Dumont, אחת הכיכרות בה חיי הלילה שוקקים במיוחד. בהמשך הבלוק נמצא אחד הקניונים הגדולים ביותר בריו - Shopping de Gavea. מול הקניון נמצאת מאפיה מצוינת- בה אפשר להצטייד במאכלים לפיקניק בפארק. כדאי לראות גם את האוניברסיטה הקתולית. בסמוך לאוניברסיטה נמצא פלנטריום מעניין.

הגנים הבוטניים Jardim Botanico - גנים אלה מעניינים במיוחד, ומכילים בתוכם למעלה מששת אלפים זנים שונים של צמחים. בתוך אזור הגנים נמצא גם מוזיאון בוטני. לא רחוק , ברחוב Rua Jardim Botanico 414 נמצא פארק Lage - מקום שליו ונעים לשיטוט. המבנה המרשים שבפארק הוא מקום מושבו של בית הספר לאמנויות חזותיות, מה שמוסיף אווירה אומנותית סטודנטיאלית למקום.

פארק Tom Jobim ו- Lagoa - אזור Lagoa, המוקף במסלולי אופניים וג`וגינג, שוחזר ושופץ לאחרונה וכולל בתוכו מתקני ספורט מגוונים, פארקים לילדים וקיוסקים. האזור שבין איפנמה לבין הגנים הבוטניים מעניין במיוחד. בחלק הידוע כ- Parque da Catacumba ישנן תערוכות פסלים של אמנים מובילים. למרות שהאגן אינו מומלץ לשחייה, בכל זאת ניכרים לאחרונה המאמצים להפחתת הזיהום הסביבתי. באגם קיימים זנים רבים של דגים ואפשר ליהנות מספורט מים.

יוצאים לטיול תרמילאים בריו? כל המידע החשוב לטיול שלכם באתר "עפתי" >>

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על ריו דה ז'נרו