עפתי לתרמילאים

דרום אפריקה - כל מה שצריך לדעת על הטיול במדינה

אם אתם רוצים לדעת קצת על דרום אפריקה, לפני שאתם מגיעים לטייל בה, אתם מוזמנים לקרוא את הכתבה הבאה. כתבנו באפריקה שב ומדווח.
eytanin
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: דרום אפריקה - כל מה שצריך לדעת על הטיול במדינה
© רתם סוננברג

לפני הנסיעה

דרום אפריקה. מדינה אחת, שני לבבות או: עולם שלם במדינה אחת. בשנים האחרונות הצטיירה דרום אפריקה בעיניהם של מטיילים פוטנציאליים רבים כיעד מסוכן לטיולים, יעד קשה ומאתגר, יעד שרבים חוששים ממנו, שהנסתר שבו רב על הגלוי. רצוי שתקראו טיפ זה שחלק מהעצות שבו נתנו על ידי משטרת דרום אפריקה והוא משמש כקו מנחה לרוב התושבים במדינה. בטחון אישי בדרום אפריקה. עשה ואל תעשה!

 בכתבה זו אני רוצה לפזר מעט את "הערפל", לשים דברים במקומם, להרגיע מעט את החששות ולתת את מירב העצות המעשיות, שיעזרו לכל חובב ספורט ומטייל סתם בחיי היום יום בדרום-אפריקה. זכורני היטב את המגע הראשון שלי עם דרום אפריקה. יצאתי מאולם המכס אל אולם הנכנסים, יצאתי מתוך זרם היוצאים, תפסתי לי פינה שקטה, תוך שאני אוחז בעגלת המטען, הסתכלתי סביב סביב ושאלתי את עצמי: "מה לעזאזל אני עושה כאן? מהו הצעד הבא?" מאז זרמו מים רבים בנהר הוואל העצום, דברים השתנו (לטוב ולרע). אקח אתכם קדימה צעד אחר צעד, בכדי שתוכלו למצוא את דרככם מסביב וליהנות מכל רגע.

לתחילת הכתבה

הנחיתה בדרום אפריקה

והיה ונחתתם ואין איש עומד לקבל את פניכם: הממשלה, לא חסכה מאמצים. במשך 30 השנים האחרונות, שדות התעופה הראשיים של דרום אפריקה שינו את פניהם במשך מספר פעמים. השינוי האחרון והדרסטי ביותר, הושלם בשנה שעברה לקראת משחקי המונדיאל. אני יוצא מתוך נקודת הנחה ששדה התעופה ביוהנסבורג (O.R. TemboO) יהיה נקודת המפגש הראשונה שלכם עם ארץ ענקית זו ומכאן נתחיל יחד ב"מסע" קטן עד שתתמקמו ותהיו מוכנים לצאת לדרך עצמאית יותר. קראו נא את הטיפ הראשון שלי שעוסק בשדה התעופה המשודרג של יוהנסבורג. שדה תעופה זה אינו מבייש אף אחד משדות התעופה הגדולים והמודרניים ביותר בעולם. העדות היחידה לשדרוג, הוא משטח גדול ומשופע באולם הקבלה של הטיסות הנוחתות. כל השאר הוא מודרני, נקי מזמין ומאיר פנים. מונדיאל 2010 - יוהנסבורג/פרטוריה. 

החתמתם דרכונים (לישראלים מוענקת ויזה אוטומאטית בנחיתה), אספתם את המזוודות, צעדתם ב"פרוזדורי המכס" מבלי להיעצר (מוכסים מנוסים יושבים מאחורי מחיצות זכוכית חד כוונית ויוצאים מדי פעם לעצור חשודים בהברחה או סתם לבצע חיפוש אקראי). הדלתות האוטומטיות נפתחות ואתם עומדים באולם ענק בעל כיפת זכוכית ולא יודעים את צעדכם הבא. לכו לרגע הצידה, התנתקו מזרם הנוסעים שזורם אחריכם החוצה, עצרו בצד והתעשתו מעט. באולם זה נמצאים דלפקי מודיעין, שאליהם תוכלו לפנות מיד בבקשת כל עזרה. משמאל, תבחינו מיד בדלפקים רבים להחלפת מטבע זר. כל הבנקים והסוכנויות יחליפו עבורכם כסף בשערים דומים וכולם יגבו מכם עמלה דומה על ההחלפה. ככל שגודל הסכום גבוה יותר, תקבלו באופן יחסי יותר כסף מקומי. הסיבה היא שמוטל סכום קבוע על כל החלפה (בנוסף לאחוזים הקבועים), כך שאין טעם להחליף שטר אחד או שניים קטנים. מוטב להצטייד מהארץ מראש ב-1000 ראנד לפחות רק בכדי להגיע העירה. או להחליף מיד 1000 דולר או יורו.

 באותו אולם או מיד לידו, תמצאו גם דלפקים להשכרת טלפונים ניידים אפילו שהעיצה שלי היא: הביאו נייד מהארץ שאפשר להחליף בו את כרטיס ה-sim. רומינג על הקו שלכם מהארץ, יעלה לכם הון תועפות ומומלץ להימנע מזה. בכדי לרכוש כרטיס סים מקומי (שאינו עולה הרבה) יש להציג באחד הדוכנים את הדרכון שלכם (עדיף שמראש תבואו עם כמה דפים מצולמים של הדרכון). לכל הרשתות בדרום אפריקה כיסויי כמעט מלא של שטח המדינה וביני אין העדפה של חברה זו על אחרת. לאחר שיש בידכם כסף מקומי וזמן אוויר לנייד שלכם (אינכם חותמים חוזה, אלא פועלים בשיטת טוקמאן בארץ. כשניגמר הקרדיט, רוכשים עוד זמן אוויר) רצוי שתכנסו לאחת מחנויות הספרים ותרכשו לעצמכם מפה של דרום אפריקה. מפת העיר היא גדולה ומסורבלת. היא מעין חוברת עבה מאוד ובה למעלה ממאה דפים. בשלב זה, אין צורך לרכוש אותה וגם חבל על הכסף. מעתה, אתם אדונים לעצמכם.

לתחילת הכתבה

התמצאות מחוץ לשדה

אם אתם יודעים לאן פניכם מועדות, המשיכו או אל טיסת ההמשך שלכם, במידה ועליכם לטוס לקייפטאון, פורט אליזבט, דרבן או איסט לונדון (הכול באותו טרמינל עם עליה לקומה שנייה). או לאחת הערים בסביבה (יוהנסבורג או פרטוריה). שתי ערים אלו הן למעשה "אגד-ערים". יוהנסבורג מורכבת מ-14 ערים ופרטוריה מ-4 ערים שונות. לכן רצוי גם שתדעו מראש מהי "עיר המשנה", שבה אתם עומדים לשהות וגם באיזה פרוור. רכבת תחתית (שאו-טו-טו תתחיל לפעול) , שאטלים ואוטובוסים נעים בין שדה התעופה למרכזים אלו. כולם יוצאים ממפרצי החנייה, שממוקמים מאחורי מגרש החנייה הרב קומתי שבדיוק ממול ליציאה מהטרמינל. בקומת הקרקע ימכרו לכם כרטיסים. במקום זה אפשר גם לקחת מונית העירה. מחירי המוניות (באופן כללי) ביוהנסבורג הם גבוהים מאוד ולא פרופורציונאליים (למשל למחיר של השכרת רכב). שקלו היטב אם כדאי לכם לקחת מונית אלא אם אתם קבוצה של לפחות ארבעה אנשים.

 אם החלטתם לשכור רכב פרטי וכבר בצעתם הזמנה עוד מהארץ, לא נותר לכם אלא להיכנס אל החניון ממול היציאה מהטרמינל ולצעוד בערך 50 מטרים עד למשרדי חברות ההשכרה. קחו בחשבון שהיציאה משדה התעופה היא מעט "מסובכת" ורצויי להצטייד במידע מפורט לגבי דרך היציאה או להצטייד בג'י.פי.אס (ניתן להשכיר). לנוהגים בעצמם: כדאי לקרוא את הטיפ הבא: מי נסע בבאקי ומה אמרו לו הרובוטים? ועוד הצעה: אם אתם שואלים כווני נסיעה, תשתדלו לשאול אדם לבן שבמידה ולא יידע, לפחות יגיד לכם שאינו יודע. אנשים שחורים, נוטים בדרך כלל להיות נחמדים ומנומסים ולכן גם אם לא ידעו תשובה לשאלתכם, לא יהססו וישלחו אתכם לכוון ההפוך. לא מתוך רוע לב, פשוט מחוסר ידיעה וחוסר רצון להראות בעינכם כבורים ועמי ארצות. לאלו המתעתדים לנסוע לעיר אחרת ולא בטיסה, עומדות לפניהם שתי ברירות אחרות: רכבת או אוטובוס. רצוי להזמין את הכרטיסים למועדים וליעדים כבר מהארץ! הנה קישור לחברות האוטובוסים: חברות אוטובוסים בדרום אפריקה (וקשר למדינות שכנות) והנה קישור לרכבות: מחלקת האיכות, ברכבות בדרום אפריקה ולמהדרים:
"הרכבת הכחולה" בדרום אפריקה. הרכבות והאוטובוסים יוצאים מתחנת הרכבת המרכזית של יוהנסבורג, הקשורה באוטובוס גם לשדה התעופה. עדיף לדעת מראש את זמן היציאה של הרכבות או האוטובוסים ליעדיהם, מכיוון שאין גישה לרציפים, אלא זמן קצר לפני יציאת הרכבת או האוטובוס. תחנת הרכבת הומה מאוד ורועשת ואין הרבה מה לעשות בה. גם להסתובב "סתם" בעיר (או בחלקים הקרובים לטרמינל הרכבת) אין טעם, מכוון שמימלא אין שום אטרקציות מיוחדות בסביבה.

 עכשיו אתם כבר מחוץ לשדה התעופה, בדרך ליעד חדש. מיד תבחינו שמערכת הכבישים היא מפותחת ורחבה וכי הרבה מכוניות חדישות נוסעות בכבישים. הרבה מבנים גדולים עוטרים את השוליים. בהחלט הרגשה של ארץ מערבית ואלו גם פני הדברים לבוא. כאשר תגיעו לבית המלון שלכם, תפגשו תמיד בעובדים מקצועיים ומאומנים לעילא ועילה. תודעת השרות בדרום אפריקה מפותחת מאוד. הכול נעשה בחיוך וביעילות יוצאת מהכלל. אל תחשיבו חיוך מזדמן, כהזמנה להקנטה או פלירט! הדרום אפריקאים הם ישרים וקורקטיים. החיוך הוא רק חלק מהאימון שקבלו במשך השנים. ניסיון להתחכם, לא יגמר לטובתכם. הם מנוסים כבר בכל הטריקים שבעולם. לאחר שהתמקמתם (כולל מקלחת חמה והחלפת בגד) תראו שהחדר מאובזר היטב ונקי מאוד. זו בדרך כלל רמת החדרים בדרום אפריקה ואיני מדבר כאן על מלונות חמישה כוכבים, בכל המלונות תמצאו נוחות וניקיון. לפני שאתם יוצאים לרחוב: מומלץ לשאול בדלפק הקבלה מהן האטרקציות הקרובות למלון וממנו תתחילו. מוניות אינן עוצרות סתם ברחוב למי שמנפנף להן (אולי המצב ישתנה לקראת המונדיאל), גם לא מומלץ לנפנף "סתם" למונית. אולי זו בעצם אינה מונית? תמיד מזמינים מונית בטלפון. מונית מגיעה ואוספת והמלון ידע מי המונית האוספת ואת יעדה. זה בטוח יותר! נקודה שנייה: עדיף כבר ביום הראשון להכיר את מדי המשטרה. בדרום אפריקה קיימות מאות חברות שמירה וכל עובדיהן לבושי מדים. כמות זו של לובשי מדים, מבלבלת (גם מאמיני כנסיית "ציון" לובשים מעין "מדים" שדומים למדי שוטרים). לכן, בררו היטב כיצד נראה שוטר ולא סתם שומר.

לתחילת הכתבה

מקומות הבילוי בדרום אפריקה

מקומות הבילוי החביבים על הדרום אפריקאים הם בדרך כלל מרכזי הקניות. אלה מרכזים חדישים ומתחדשים חדשות לבקרים. הם מודרניים מאוד ונוחים מאוד לשימוש. בכל מרכז שכזה קיים איזור המיועד למזון מהיר (פרט למסעדות טובות ובתי קפה הממוקמים בהם). נקודת התחלה טובה, יהיה עבורכם מרכז קניות כזה שבו תוכלו לקבל התרשמות ראשונה מהדרום אפריקאים. על רשת מסעדות מוצלחת אחת קראו בטיפ: רשת מסעדות אדגה (Adega). מרשתות המזון המהיר, הייתי ממליץ על רשת מסעדות "ננדוס" שמכינים עוף בנוסח פורטוגזי. במרכזים אלה קיימים בתי קולנוע מפוארים, שבהם תוכלו להעביר שעתיים מהנות. אל תקנו דבר! הסתכלו סביב. התרגלו למוצרים ולמחירים. השוו מחיר למחיר וערכו תכניות קניה לקראת סוף הביקור. לזה יהיה לכם הרבה זמן. רוב חנויות הרשת והחנויות בקניונים נסגרות מאוחר בלילה. אל תנסו "לפלח" מוצרים מחנויות! רוב המקומות מרושתים במצלמות! הדרום אפריקאים מאוד מאד מנוסים בנושא. לא יהיה נעים לבלות לילה במעצר בנקודת משטרה יחד עם כמה עבריינים משבט הזולו! גם הקנסות כבדים מאוד! בכלל, רשתות השיווק הגדולות פרשו כנף לכל עיר בדרום אפריקה. החנויות מלאות בכל טוב ומסודרות בטוב טעם. בחלק מהחנויות תמצאו גם מסעדה קטנה שהופכת את הקנייה לחוויה "אחרת".

 בילוי בערב: הפאב הוא מקום המפגש המועדף על ידי הדרום אפריקאים! בפאבים בדרום אפריקה גם מציגים משחקי ספורט רבים על מסכים גדולים. בדרך כלל אלה יהיו משחקי קריקט או רוגבי וכדאי ללמוד מעט את כללי המשחק בכדי לא להשתעמם. לפאבים מגיעים זוגות או קבוצות של חברים. מעורבים או לא (זאת אומרת, שגם בנות מגיעות לבד לפאבים). זו נקודת מפגש מוצלחת עם המקומיים בכדי להעביר ערב נחמד. בפאבים מגישים, בנוסף למשקאות אלכוהוליים, גם ארוחות זולות ומשביעות. ממליץ לכם לבקש אייס-באן. אל תכנסו בפאב לוויכוחים מיותרים (או בכלל). אנשים שיכורים הופכים לפעמים אלימים מאוד. הרבה אנשים נושאים נשק ולפעמים משתמשים בו מתוך ערפול חושים.

לתחילת הכתבה

משהו על שחור ולבן בדרום אפריקה

האוכלוסייה נתחלקת למספר קטגוריות. העיקריות הן שחורים ולבנים עם חלוקת המשנה שלה שעליה אעמוד מיד. בקרב השחורים תמצאו את בני הסוטו, המהווים את רוב השחורים בצפון המדינה, את בני הזולו המהווים רוב בנטל, את בני הקוזה המהווים רוב בארץ הכף המערבי. בנוסף תמצאו את ה"צבעוניים", אלא שהובאו כעבדים מהמזרח (מלזיה) והתחתנו עם המקומיים ובמשך השנים התערבו בהם, כולל אלה שנולדו לזוגות מעורבים בעבר הרחוק. הצבעוניים מאכלסים בעקר את קייפטאון וסביבתה, אולם תוכלו לפגוש בהם בכל רחבי דרום אפריקה. מכיוון שלא תוכלו להבחין ביניהם (חוץ מהצבעוניים) אין טעם להדגיש את ההבדלים. במידה ומשוחחים איתם, מומלץ להימנע מוויכוחים פוליטיים. ממילא אינכם בקיאים בפוליטיקה המקומית וויכוח כזה יכול בסופו של דבר להעליב מישהו! דברו איתם על מזג האוויר, על המשחקים הצפויים ועל העתיד בכלל.

בקרב הלבנים קיימות שלוש קבוצות אתניות בולטות. האפריקנרים, מצאצאי הבורים. גדולי מידות, מחוספסים. מדברים גם אנגלית, אבל תמיד יעדיפו לדבר אפריקנס. בעבר הרחוק, שונאי יהודים על רקע דתי. היום, אינם מבינים בדיוק את ההבדל בין יהודי לישראלי. רחבי לב ואוהבים לעזור לאנשים בצרה. הבעיה אתם היא, שקשה להידבר אתם. הם "נעולים" על קונספציה וכמעט לא מוכנים לקבל רעיונות חדשים. קל לשמוע מהם ביקורת על המשטר ועל השחורים. איני ממליץ לכם לנהל אתם ויכוחים מכיוון שלא תגיעו אתם לעמק השווה. האפריקניים אוהבי טבע מושבעים וטוב לצאת איתם לטיולי ספארי או מחנאות. הקבוצה השנייה: יוצאי אנגליה וולס. אנשים יותר מתונים בעמדותיהם. תמיד רעשנים ומקימי מהומות. חסרי גבולות לפעמים. מתנשאים לפעמים, אבל תמיד פתוחים לדבר עם מישהו חדש על כוס בירה. חובבי ספורט מושבעים והפוליטיקה לא כל כך מעניית אותם. קבוצת הלבנים השלישית בגודלה (20%) הם יוצאי פורטוגל. הם בדרך כלל נסגרים בקומונות שלהם וקשה מאוד להתחבר איתם. אלה חובבי כדורגל אמיתיים ויהיו לכם ידידים טובים בעת המשחקים.

 בנושא "נשים וגברים" הייתי מפנה את תשומת לבכם לנושא חשוב אחד והוא האיידס. רבים מתושבי דרום אפריקה נגועים במחלה חשוכת מרפא זו. כ-25% מהאוכלוסייה! זאת אומרת שבאופן סטטיסטי בין האנשים שבגיל הפריון (18-45) תמצאו את מרבית הנשאים והערכה היא שהמספר מתקרב ל-40%! ממש מבהיל. זה יכול להיות משחק רולטה-רוסית "הפוך" מסוכן מאוד שבו רק תא אחד ריק מכדור וכל שאר התאים טעונים. ראו הוזהרתם!

מעכשיו תרגישו גם בטוחים יותר, תראו שהשד אינו נורא. מסביבכם הכול מתנהל כרגיל. אנשים אינם נורים סתם ברחובות והכול נראה שליו ורגוע, מבלי קשר להרגשתכם הכללית. אל תורידו עירנות. היו מוכנים תמיד לנהוג לפי כללי הביטחון שקראתם למעלה.

 ומדוע התחלתי את הכתבה במשפט מוזר שכזה? מדוע שני לבבות? מכיוון שבמדינה זו, פועמים שני לבבות. האחד בקיפטאון, "עיר-האם" והשני בפרטוריה-יוהנסבורג, המרכז הפיננסי שלטוני במדינה. הם "פועמים" במקביל, אולם כל מרכז שכזה שונה בתכלית השינוי מהשני אבל אחד לא מפריע לתפקודיו של השני. להפך, הם משלימים האחד את השני. ומדוע "עולם שלם במדינה אחת"? מכיוון שזו האמת. בדרום אפריקה תמצאו את כל המבנים הגיאוגרפיים האפשריים ואת כל המצבים הסוציו-אקונומיים האפשריים: הרים מושלגים, נהרות עצומים, חיות טרף ופארקים, ערים תוססות, מדבר עצום, חקלאות מפותחת, חופי ים באורך אלפי קילומטרים, יערות גשם, ביצות אדירות, משכנות עוני וארמונות פאר. בתי קזינו ובתי תמחויי. דבר לא יפקד!

אין לי ספק שתיהנו מהביקור וגם מהמשחקים בהם תצפו בעת המונדיאל!

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על דרום אפריקה