פארק קרוגר - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים

פארק קרוגר הענק הוא מקום נפלא להעביר בו יום-יומיים, לנסוע בשבילים ולצפות בבעלי החיים בסביבתם הטבעית, כולל "חמשת הגדולים" המפורסמים. אז קחו מצלמה, משקפת ומפות, וצאו לחוויה של פעם בחיים בפארק קרוגר!
ניצן מוקמאל - מערכת אתר למטייל
|
תמונה ראשית עבור: פארק קרוגר - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים
© ניצן מוקמאל

מבוא

אם גם אתם גדלתם על הסרט הנפלא של דיסני "מלך האריות", תגיעו לפארק קרוגר (Kruger Park) ומהר! קרוגר, הנמצא במחוז מפומלנגה (Mpumalanga) בצפון-מזרח דרום אפריקה, הנו הספארי הגדול ביותר בדרום אפריקה ואחד הגדולים בעולם. הוא גובל מצפון עם זימבבואה (Zimbabwe) וממזרח עם מוזמביק (Mozambique).

קצת קשה להבין כמה שטחו גדול, וזה מחייב את ההשוואה לישראל כדי לקבל פרופורציות. ישראל מתפרשת על פני קרוב ל-21,000 קמ"ר והפארק משתרע על לא פחות מ-19,000 קמ"ר, המהווים עולם שלם של חיים.

בקרוגר, הנקרא כך על שם המנהיג הבורי פול קרוגר, שהנהיג את המדינה שני עשורים בסוף המאה ה-19, תוכלו למצוא את ה-Big Five: אריה אפריקני, פיל אפריקני, בופלו, נמר אפריקני וקרנף. מושג ה-Big Five היה מקובל בעבר ע"י הציידים ביבשת. חמש החיות הללו היו הקשות ביותר לציד ומצוד אחריהן היה כרוך בסכנה רבה. היום אפשר לראות את כל חיות אלו יחדיו רק בכמה פארקים הנמצאים ב-11 מדינות ספציפיות ביבשת השחורה, ואחת האטרקציות המובילות היא מציאתן.

מדי שנה חוצים בשערי הפארק מעל שני מיליון תיירים, שנהנים מהפלא שבחיות הפרא המתגוררות כאן. כיום ישנם יותר מ-20 מחנות לינה בפארק ואינספור אפשרויות מגוונות לתור את האזור.

אופי הביקור בפארק

אופי המסלול מגוון לגמרי. יש מטיילים שממצים את הביקור בספארי כעבור כמה שעות, ואחרים לא חשים שובע גם אחרי שבוע ימים. אפשרויות הטיול בפארק הן בלתי נגמרות (כן, יש פה אפילו גולף), ותוכלו לבחור אותן לפי רמת ההנאה שלכם, אך גם בהתאם לתקציב הנמצא בכיסים יש השפעה רבה.

את הכניסה לפארק תאלצו לעשות באופן רכוב, כלומר ברכב שאתם שכרתם או בג'יפים וברכבים של חברות הטיולים שמוציאות סיורים לפארק. במהלך הנהיגה בפארק אסור לחצות את ה-50 קמ"ש, ואין לצאת מהרכב, חוץ מבמקומות המוגדרים לכך! אם בכל זאת תחליטו לצאת מהרכב, אז במקרה הטוב תקבלו קנס גבוה, ובמקרה הרע זה יגמר בתקיפת חיה.

כמובן שלא תצטרכו להיות כלואים ברכב במהלך כל השהות בפארק, ותוכלו לצאת ממנו ב-12 מחנות ה"מנוחה" הפזורים בו. במחנות היקרים יותר תוכלו ללון, להתארגן, להצטייד בחנות ולאכול במסעדות, ובזולים יותר תוכלו ליהנות מאופציית לינה פשוטה יחסית, מטבח ואזור BRAAI (העל האש המקומי). ישנם מסלולי הליכה של יום טיול או יותר (נקראים Bush Walks וWilderness Trails) ויש אפשרות לטיולים רגליים או רכובים בזריחה ובשקיעה.

טיול ברכב שכור

האופציה הזולה ביותר שיש לכם לבקר בפארק. תגיעו לאחד השערים מוקדם בבוקר (עוד לפני 6:00 – אז השערים נפתחים) עם מיכל דלק מלא, תקנו כרטיס כניסה (280 ראנד לאדם), תצטיידו במפה בכניסה, אוכל בסופר מרקט באחת הערים הקרובות ותזרמו אל תוך הלא נודע של הפארק.

מומלץ מאוד להתייעץ לפני עם בעלי המקום בו אתם ישנים איפה בדיוק כדאי להסתובב כדי להעלות את הסיכויים לצפייה בחיות מסוימות, בהתאם לעונה ולשעות. אסור לעבור בכבישי הפארק את המהירות 50 קמ"ש ומותר לצאת מהרכב רק במקומות המסומנים לכך!

שימו לב: לא חייבים לשכור ג'יפ בשביל הנסיעה בפארק, ודרכי העפר מתאימות גם לרכבים הפרטיים הזולים והקטנים.

טיולים רגליים

טיולים ארוכים: ברחבי הפארק יש תשעה מסלולים רגליים ארוכים (Wilderness Trails). רובם המוחלט של המבקרים מתניידים בפארק בעזרת גלגלים, ורק מעטים חוקרים את הפארק רגלית. אזורי הפרא הנדחים ביותר רחוקים מהכבישים, הרכבים, מחנות המנוחה והמולת התיירים, הפוקדת את הפארק כל בוקר.

כשצועדים ברגל חבורה קטנה של עד 8 חבר'ה (כולל ריינג'ר- מדריך מקומי המכיר את המקום ככף ידו) אפשר לשים לב לפרטים הקטנים, מצמחייה מיוחדת, עקבות ועוד בתוך האזור המופלא. כדי להשתלב כמו שצריך, בהתאם למקום, אין לצאת לטיול זה עם טלפונים סלולריים, רדיו או כל מכשיר מרעיש והניתוק מוחלט. צריך להזמין מראש, ותוכלו לעשות זאת בקישור הזה »

אם הגעתם למחנה הבסיס שממנו יוצאים ולא נרשמתם לפני, תיגשו לקבלה ותבררו אם נותרו מקומות, אולי יתמזל מזלכם. כל המסלולים נמשכים כשלושה לילות. המחירים לטיולים אלו גבוהים למדי וכוללים מדריך, מקומות שינה, אוכל וכל מה שצריך.

אחד המסלולים המומלצים נקרא Bushmans Trail, והוא יוצא מהמחנה Berg-en-Dal, בדרום מערב הפארק. במסלול הזה לא תיהנו רק מצפייה בחיות וצמחייה, אלא גם מהתרבות של שבטי ה-Bushmans. הבושמנים, הידועים במערב גם כשבט ה"סן" (San), הם ציידים-לקטים המשמרים את אורח חייהם מפעם. באזור תוכלו ליהנות מאתרים היסטוריים ותרבותיים של השבט. הטיול נמשך כשלושה לילות. פרטים נוספים: www.sanparks.org/parks/kruger/trails/bushmans

מסלולים קצרים: אפשרות אחרת, וכמובן פופולארית יותר, היא לצאת לאחד מהטיולים הקצרים (Bush Walks), שיוצאים מהמחנות בליווי מדריכים השולטים בשטח. טיולים אלו יוצאים בזריחה השכם בבוקר או במהלך השקיעה. אלה השעות שבהן החיות פעילות מאוד, לכן גם נחשבות לזמני הציד האולטימטיביים והמראות מרתקים. טיולים אלו בטוחים למדי, ואורכם לא יותר מכמה שעות (2-4 שעות).

עדיף להירשם מראש במייל: [email protected], אבל אפשר גם בדלפק הקבלה של המחנה. המחירים תלויי מחנה, חלק היממה בו מתבצע הטיול ומספר השעות שהוא אורך (מתחיל מ300 ראנד). מידע נוסף:  www.sanparks.org/parks/kruger/guided_walks

טיול מאורגן ברכב

נסיעות ברכב פתוח (Wildlife Drives) שמכיל 10-20 מטיילים, בשעות המיוחדות של היממה כמו השקיעה, שעות השחר ובזמן החשכה, שמאפשרות לראות את הפארק בזווית קצת שונה משעות הפעילות הרגילות בו. הטיולים אורכים 2-3 שעות ועולים באזור ה-300-400 ראנד, תלוי בשעת הטיול וברכב. אפשר להזמין את הטיולים האלה במחנות.

הכנות לכניסה לפארק

כרטיס כניסה ומפה: קונים באחד משערי הפארק. המחיר לתיירים עומד על 304 ראנד (תושב דרום אפריקאי עם הצגת תעודה מזהה משלם 76 ראנד). רצוי להצטייד במפת הפארק בכניסה.

דלק: אם אתם מחליטים להיכנס לפארק עם הרכב אותו שכרתם, מומלץ להיכנס בבוקר עם מיכל דלק מלא שיספיק לכם לפחות ליומיים נסיעה ברחבי הפארק. אם פקששתם, או אם אתם נשארים יותר ימים, תוכלו למלא את מיכל הדלק בכל המחנות המרכזיים בפארק: Berg-en-Dal, Crocodile Bridge ,Letaba, Lower Sabie, Mopani, Olifants, Orpen, Pretoriuskop, Punda Maria, Satara, Shingwedzi, Skukuza

בגדים ארוכים: הנה שתי סיבות לסחוב סט בגדים ארוך אתכם: הראשונה היא שחלק גדול מחודשי השנה, בעיקר מאי עד אוגוסט נורא קר. בשעות הלילה וגם בשעות הבוקר קר ואם תחליטו לצאת לטיול רגלי או רכוב בשעות אלו, רצוי ללבוש משהו ארוך, ואפילו כובע גרב לימים בהם הרוח חזקה. הסיבה השנייה היא שבחלק השני של חודשי השנה (נובמבר- אפריל) היתושים חוגגים. מעבר למריחה של דוחה יתושים ונטילת כדורי מלריה, רצוי ללבוש חולצה ומכנסיים ארוכים אך דקים כי בכל זאת לח וחם נורא. בנוסף, בעונה הרטובה מומלץ לקנות פונצ'ו (מעיל גשם) קל וזול באחד הסופרים בעיר הקרובה, כדי לא להירטב יותר מדי.

הזמנת מקום לטיול: תמיד טוב להזמין מקומות מראש, אך לטיולי זריחה או שקיעה, גם רכובים וגם רגליים יספיק לכם לרוב להגיע למחנה ממנו יוצאים ושם להירשם בקבלה. לעומת זאת, ל-Wilderness Trails רצוי להירשם מראש דרך האתר »

צידה לדרך: סביב הכניסות לפארק יש ערים גדולות, שמהן תצאו השכם בבוקר אל כיוון כניסת הפארק. רצוי כבר ערב לפני, כשהסופרים הגדולים פתוחים, להיכנס לסופר בעיר בה אתם נמצאים ולקנות מצרכים וממתקים ליום הנסיעה הארוך. רק במחנות המרכזיים תוכלו למצוא חנויות נוחות, ככה שחשוב לקנות אוכל ומים בכמות מספקת. אם לא הספקתם לקנות בסופר מרקט בשעות הערב, תוכלו להיכנס לחנויות נוחות בתחנות דלק שפתוחות 24/7 או לקנות פירות מרוכלים בצד הכבישים שמוכרים פירות הדר נהדרים.

משקפת! אולי הדבר הכי חשוב, בעיקר לחבר'ה שנכנסים עם הרכב, ללא מדריך. הסיבה העיקרית שבללה נכנסים לפארק היא צפיה בחיות. הפארק עצום והמרחקים בלתי נתפשים, קשה מאוד לאורך היום להישאר חדים ומפוקסים על שטחים בלתי הגיוניים, שלעתים נראים אותו דבר. לשם כך רצוי להצטייד במשקפת, שבעזרתה אפשר לחקור כמו שצריך את השטח ולא לפספס אריה מנמנם, להקת זברות רחוקה או נשר מקנן על עץ רחוק וגבוה. זה ללא ספק משדרג את החוויה. אם יש לכם מצלמה עם זום ענק – הרווחתם!

באותו הקשר – מצלמה! גם אם אתם לא אוהבים לצלם, אתם תדבקו בג'וק הזה פה! כל אחד רוצה לצלם את התמונה הכי טובה. זה מוסיף עניין רב לחוויה.

מסלול הטיול

אם טיול ספארי בפארק קרוגר נשמע לכם מסובך ומלחיץ – הסירו דאגה מלבכם. טיולים אלו נותנים לכם את ההזדמנות ליהנות מהטבע הקסום של הפארק וכל זה ב-12 שעות (או פחות) בלבד, ובנהיגה עצמאית ברכבכם השכור. אם יתמזל מזלכם, ותהיו חדים וסבלניים, תוכלו לצאת בסוף היום אחרי צפייה בכל ה-Big Five. אך גם אם לא תצפו בחמשת הגדולים, יהיה לכם יום טוב, כי תבלו באחד מאזורי הטבע הפראיים בעולם, ותרגישו עצמכם צלמים של ניושנל ג'אוגרפיק.

כניסה לפארק ברכב עצמאי עולה 304 ראנד לאדם ברכב. מומלץ להגיע כחצי שעה לפני שעת פתיחת השער, כדי לא לבזבז יותר מדי זמן בתור. בכניסה לפארק תוכלו לרכוש מפת דרכים שתועיל לכם מאוד, ובזכותה לא תלכו לאיבוד. כמו כן, כדאי להצטייד באוכל ומים, במשך רוב שעות היום תהיו בתוך הרכב ולא תהיה לכם אפשרות יציאה ממנו.

הנה כמה מסלולים שתוכלו לבצע בעזרת רכבם, אך חשוב לציין שכדאי לשאול במקום בו תשנו עוד מידע על מסלולים מבחינת תנועת החיות, מצב הדרכים, מזג האוויר וזמנים כי אין כמו עדכונים מהשטח עצמו!

אפשרות 1: מ-Phabeni Gate ממשיכים על כביש S1 עד פנייה ימינה לדרך עפר S65 (גם Waterhole Rd), המשך נסיעה עד צומת שבו תפנו ימינה על כביש Napi Road, ולאחר נסיעה קצרה שמאלה לכיוון התצפית Transpori, אשר משקיפה על אגם. משם תחזרו ימינה על כביש Napi Road עד צומת טי ותעלו לכיוון מחנה מנוחה מרכזי Skukuza.

לאחר שתצברו כוחות, תמשיכו על כביש H1-2 לכיוון Rhino Post Safari Lodge, פנייה ימינה לכביש H12 וממש לפני חציית הנהר לפנות ימינה לדרך עפר S30 המשך נסיעה ישר על S18 והגעה עד Lower Sabie. קרוב לוודאי שתגיעו לשם בשעת אחה"צ.

תמשיכו חזרה לכיוון Skukuza על הכביש H4-1 לאורך הנהר בנסיעה מדהימה, שבה תזכו לראות את החיות מגיעות לנהר לקראת שעות הדמדומים. אם אתם לחוצים בזמן, צאו מהשער Pual Kruger, אך אם אינכם לחוצים, צאו חזרה בשער Phabeni וכך תראו שקיעת סבאנה מופלאה מולכם.

אפשרות 2: מ-Phabeni Gate ממשיכים על כביש S1 עד פנייה ימינה לדרך עפר S65 (גם Waterhole Rd), המשך נסיעה עד צומת, שבו תפנו ימינה על כביש Napi Road ולאחר נסיעה קצרה שמאלה לכיוון התצפית Transpori, שמשקיפה על אגם. משם תחזרו ימינה על כביש Napi Road עד צומת טי ותעלו לכיוון מחנה מנוחה מרכזי Skukuza.

לאחר שתצברו כוחות, תמשיכו על כביש H1-2 אל Tshokwane בכיוון צפון מזרח. כשתגיעו לשם, יש אזור פיקניק עם חנות קטנה ואזור BRAAI המשקיף על נהר Nwaswitsontso. אחרי עצירה קצרה, תמשיכו כל הדרך צפונה אל המחנה Satara. כל הדרך ישנם מאגרי מים המזמינים חיות. משם תוכלו לצאת מהפארק על כביש H7 דרך Orpen Gate בפחות משעתיים נסיעה.

אפשרות 3: אפשרות נוספת וחביבה היא כניסה מהחלק הדרומי של הפארק משער Malelane ונסיעה צפונה לכיוון Skukuza על כביש H3. בדרך תוכלו לעצור ב-Afsaal, שהוא מקום נפלא לעצירת ביניים. לאחר מכן, ממשיכים בכביש עד Skukuza ומומלץ לפתוח עיניים במיוחד כי אריות רבים נצפים פה.

אחרי Skukuza ממשיכים בנסיעה על גדות ה-Sabie על כביש H4-1 עד Lower Sabie. משם ממשיכים על כביש H4-2 עד היציאה בחלק הדרום מזרחי מCrocodile Bridge.

אפשרות 4: אם אתם ישנים ב-Olifants Camp, תמשיכו דרומה על כביש H1-4 לSatra Camp. לאחר כ-28 ק"מ תפנו ימינה ל-Timbavati Rd (גם S39) והמשיכו עם הכביש עד שתראו פנייה ימינה ל-Timbavati Picnic Site. המקום הנפלא משקיף על נהר Timbavati. משם תמשיכו מזרחה על כביש S127 עד שתגיעו לכביש H1-4, שיוביל אתכם עד Satra Camp. משם, המשיכו בנסיעה על כביש H7 ותצאו מהפארק דרך Orpen Gate.

לישון

מעל שני מיליון מטיילים עוברים בשערי הפארק מדי שנה. הערים העוטפות את גבולות הפארק מהוות אפשרות שינה זולה ביותר לתרמילאים, לעומת המחנות שבתוכו, שבהם המחירים קופצים לשמיים. בערים הקרובות תמצאו הוסטלים מהמגניבים שיש במדינה. נלספרויט (Nelspruit) ו-הזיוויו (Hazyview) מהוות בסיס מעולה וקרוב לפארק. גם העיירה סאבי (Sabie) היא מקום חביב ונמצאת כשעה נסיעה משערי הפארק המערביים, אך רוב המקומות בה יקרים יותר וחסרי אווירת תרמילאים.

הזיוויוו (Hazyview)

מקום נוח ללינה והצטיידות אחרי נסיעה מתישה מיוהנסבורג (5 שעות) וקרובה במיוחד לשלושה משערי הפארק העמוסים- Numbi Gate (כ-15 קילומטרים), Phabeni Gate (כ-12 ק”מ) ו-Pual Kruger Gate (כ-47 קילומטרים).

Gecko Backpackers – כ-5 קילומטרים מחוץ לעיר נמצא המקום הפסטורלי והחביב הזה, במין דרך צדדית אל תוך הג'ונגל. במקום יש צוות עובדים חביב במיוחד שימליץ לכם בדיוק את מה שמתאים לכם ויעדכן בכל מה שקורה בשטח. במקום בריכת שכשוך קטנה, בר נחמד, סלון שבו תוכלו לשבת על בירה עם חבר'ה מכל העולם ומטבח לבישול. החדרים פה זולים ומיטה בחדרים משותפים עולים בין 165-180 ראנד. הקמת אוהל בקמפינג עולה 85 ראנד לאדם.

דרך הגעה: על כביש R536 מסאבי להוסטל הנסיעה אורכת 44 קילומטרים, ואחרי 42 קילומטרים תבחינו בשלט ענק מצד שמאל שיכוון אתכם לפנייה שמאלה לדרך עפר. אם אתם מגיעים מכיוון הזיוויוו על כביש R536 תצטרכו להמשיך בנסיעה כ-3 קילומטרים ולפנות לדרך עפר ימינה.

Hazyview Adventure Backpackers – ההוסטל המשפחתי הנהדר מציע חוויה קצת אחרת, ויש אפשרות לישון באוהלים גדולים (של המקום) עם מיטות ופינת ישיבה מחוץ לאוהל. הבעלים משרה אווירה משפחתית, ומציע את שירותיו לפארק והאטרקציות האחרות מסביב. במקום יש בר חביב שמטיילים רבים מציינים לטובה, בריכת שחיה, מקום ל-BRAAI, שירותי כביסה, חנייה ומטבח חופשי למטיילים. בגדול, כל מה שמטייל צריך!

דרך הגעה: מהעיר הגדולה נלספרויט עולים על כביש R40 לכיוון הזיוויוו. כ-5 ק"מ לפני העיר תראו מצד ימין שלטים Jungle Cafe ו-Hazyview Adventure Backpackers ותפנו ימינה.

נלספרויט (Nelspruit)

העיר הגדולה באזור (-כ250,000 תושבים) נחשבת כבירת מחוז מפומלנגה. מכאן לשערי הפארק הנסיעה אורכת כשעה. העיר לא מעניינת במיוחד, ומשמשת בעיקר כמקום לינה והצטיידות למי שממשיך לפארק. סמוך לעיר נמצא השדה תעופה הגדול באזור.

Funky Monkey Backpackers – ההוסטל הזה נמצא בפאתי העיר, ומהווה מקום נפלא לשהייה באזור. בר, בריכת שחייה, מטבח, Wi-Fi, מסיבות, חצר יפה, שירותי כביסה וכל מה שתרמילאים צריכים. המקום מהווה נקודת מפגש למטיילים מכל העולם. מיטה בחדר משותף עולה החל מ-150 ראנד וחדרים פרטיים החל מ-390 ראנד. יש מקום להקמת אוהלים בזול.

Nelspruit Backpackers – המקום הוותיק כבר קיים 20 שנים והוא אחד ההוסטלים המוכרים במחוז. הוא מנוהל ע"י פול ונטלי, שישמחו לשתף אתכם בכל מידע שרק תרצו על האזור. במקום יש אזור ישיבה נחמד ומרכזי, בריכת שחייה בחצר, מטבח מאובזר ועוד דברים שמטיילים צריכים.

חדר זוגי עולה 420 ראנד, חדר יחיד עולה 250 ראנד, מיטה בחדר משותף עולה 150 ראנד ואוהל עולה 90 ראנד לאדם.

Old Vic Traveller's Inn – המטיילים שמגיעים למקום מציינים את צוות העובדים לטובה. לגבי המנהל דייב הדעות חלקות. אחרי שקיבל את הכינוי Crazy Dave, יש כאלו שיגידו לכם שהוא האדם הכי מגניב שתפגשו לאורך כל הטיול במדינה, אך יש כאלו שיגידו לכם להתרחק ממנו ומההוסטל כמה שיותר. ברור לכולם שהוא רוצה את טובת האורחים, אך לפעמים רגיש או בוטה מדי. ההוסטל נמצא בקצה הרחוב והאווירה מסביבו פסטורלית למדי. חצר יפהפייה עם בריכה, Wi- Fi חלש, בר משותף, מטבח, שירותי כביסה ועוד. אורחים מציינים שהמקום מבודד ורחוק ממרכז העיר כך שמי שנמצא פה בלי רכב מוגבל למדי.

 • כתובת: 12 Impala St
 • טלפון: 27-13-744-0993+

בתוך הפארק

בתוך הפארק יש כמה מחנות מסודרים, שבהם אפשר ללון. רצוי לסגור מראש את מקומות הלינה, כי כנראה שלא תצליחו למצוא את האפשרויות הזולות מהרגע להרגע. ישנם 12 מחנות מרכזיים שבהם תוכלו לישון בקמפינג, בקתות, בונגלו או קוטג'ים וליהנות מכל השירותים שצריך – מסעדות, חיבור לחשמל וחנות לקניית מצרכים. יש בפארק ארבעה מחנות המהווים מקום מושלם למי שמחפש שינה יחסית זולה בתוך הפארק עם צרכים בסיסיים (מקום לאוהל, מטבח ומקלחת משותפים), ולשאר הדברים כמו דלק, מסעדות, חשמל וקניות תצטרכו להגיע למחנה המרכזי הסמוך. בנוסף, ישנם חמישה מחנות קטנים יותר (Bushveld Camps), הכוללים כמה קוטג'ים לא זולים עם מטבח עצמאי, אך ללא חנות ומסעדות.

המחנות המרכזיים:

12 המחנות האלו הם הגדולים והמרכזיים בפארק. המחנות מגודרים ומאובטחים מחיות. במקומות אלו תוכלו למצוא שירותים רבים כגון: מקום לינה, אפשרויות טעינה וחשמל, תחנת דלק, מסעדות ובתי קפה, מטבח עצמאי ומקום להכנת BRAAI, חנות נוחות, שירותי כביסה, טלפון ציבורי ועוד.

אפשרויות לינה במחנות המרכזיים:

Berg-en-Dal Rest Camp – במקום תוכלו לישון בקמפינג (305 ראנד לשני מטיילים), בבונגלו לשלושה מטיילים, קוטג' משפחתי לשישה מטיילים וחדר גדול ל-8. מחירים נעים בין 1,240 ראנד (לשניים) ל-4,310 ראנד (לשלושה).

Skukuza Rest Camp – במקום תוכלו לישון בקמפינג (305 ראנד ל-2 מטיילים) ובאינספור אפשרויות לינה יקרות יותר המשתנים בין גודל החדר וכמות המטיילים.

Crocodile Bridge Rest Camp – במקום תוכלו לישון בקמפינג (305 ראנד לשני מטיילים), אוהל ספארי (595 ראנד לשני מטיילים) או בונגלו (1,350 ראנד ל-2 מטיילים).

Letaba Rest Camp – במקום תוכלו לישון בקמפינג (305 ראנד לשניים), אוהל ספארי (580-630 ראנד לשניים) וסוגי בונגלו וחדרים מגוונים ויקרים.

Lower Sabie Rest Camp – במקום תוכלו לישון בקמפינג (305 ראנד לזוג), בקתה למטייל (360 ראנד) או לשניים (595 ראנד) ואוהלי ספארי (החל מ-955 ראנד) וחדרים מגוונים ויקרים.

Mopani Rest Camp – כל אפשרויות הלינה פה יקרות. האפשרות הזולה היא בונגלו לשניים (1185 ראנד).

Olifants Rest Camp – אפשרויות לינה יקרות. הבונגלו לשניים הכי זול מתחיל מ-1,120 ראנד.

Orpen Rest Camp – בונגלו לזוג (1,270 ראנד) וקוטג' לארבעה (2,320 ראנד) הן האפשרויות היחידות במקום.

Pretoriuskop Rest Camp – קמפינג לזוג (305 ראנד), בקתה לזוג (400-595 ראנד) ובונגלו ודירות שמתחילות מ-1,160 ראנד.

Punda Maria Rest Camp – קמפינג לשניים (265-305 ראנד) ובונגלו, אוהלי ספארי ודירות החל מ-950 ראנד.

Satara Rest Camp – קמפינג לשניים (265-305 ראנד) ובונגלו ודירות החל מ-1,220 ראנד.

Shingwedzi Rest Camp – קמפינג לזוג (265-310 ראנד), בקתה לזוג (570 ראנד) ובונגלו ודירות החל מ-950 ראנד.

מחנות לוויין

מחנות באזור המחנות הגדולים, שמהווים מקום מושלם לתרמילאים, בעיקר בגלל המחיר והשקט. המקומות מגודרים ובטוחים. אין בהם נקודות חשמל, אך אזורי הבישול וה-BRAAI ומקלחות משותפות המהווים כל מה שתרמילאים צריכים.

Balule – במתחם הפסטורלי יש מקום ל-18 אוהלים או קרוואנים (305 ראנד), ללא נקודות חשמל ועוד שש בקתות (445 ראנד), ללא חלונות וחשמל. ישנה מקלחת משותפת, אזור בישול ו-BRAAI משותפים, והתאורה הדלה במקום היא בעזרת מנורות פראפין. צ'ק אין למקום, שירותים נוספים ומידע על האזור תוכלו לקבל במחנות הגדולים הסמוכים Satra או Olifants.

Malelane – המקום הקטן יכול להכיל מספר קטן במיוחד של אורחים בו זמנית. המיקום הוא בקצה הדרומי של הפארק כשלושה קילומטרים מ-Malelane Gate על הדרך למחנה הגדול Berg En Dal. במקום יש מטבח משותף, אזור BRAAI ואזור מקלחות משותף. אפשרויות הלינה הן בקמפינג (305 ראנד) או בבונגלו יקרים. את השירותים הנלווים תוכלו לקבל במחנה Berg En Dal. המקום מנוהל על ידי Malekane Gate, וכבר בכניסה לפארק מהשער תבצעו את הצ'ק אין למקום.

Maroela – מחנה זה נועד רק למי שמתכנן לישון באוהל או בקרוואן. נמצא בחלקו המערבי של הפארק כ-2 ק"מ מזרחה מהמחנה Orpen. במקום ישנם מטבח, אזור BRAAI ומקלחות משותפות. מחיר לקמפינג 305 ראנד לשניים. במקום אין קבלה והצ'ק אין נעשה במחנה Orpen הסמוך.

Tamboti – המחנה מאוד פופולארי ונמצא גם כן 2 ק"מ ממחנה Orpen. במקום אין אפשרות ללינה בקמפינג אלא רק באוהלי/ בקתות ספארי מגניבות. המחיר מתחיל מ-595 ראנד לשני מטיילים. במקום ישנם אזורי בישולי, מקלחות ואזורי BRAAI משותפים, ובשאר השירותים תאלצו לנדוד ל-Orpen שם גם תבצעו את הצ'ק אין.

Bushveld Camps: ב-5 המחנות הפזורים ברחבי הפארק אין מתחם קמפינג וברובם אפשרויות הלינה הן בקוטג'ים. המשמעות שהמחירים בהתאם ולא מתאימים לתרמילאים. המחנות: Bateleur, Biyamiti, Shimuwini, Sirheni, Talamati.

אוכל

ההתארגנות לאוכל בפארק שונה בין מטייל למטייל וצריכה להתאים לאופי, משך הטיול והשהייה בפארק. ההמלצה הכי טובה למי שמגיע לפארק עם רכב היא להגיע עם כמה שיותר נשנושים לזמן הנהיגה. 12 שעות ברכב בלי למצמץ יותר מדי כדי לא לפספס איזה אריה מנמנם דורש רמת ערנות גבוהה, לכן מומלץ לקנות עוד לפני הכניסה לפארק, בתחנות הדלק או בסופרמרקט בעיר הקרובה, ממתקים וסוכרים לכל היום.

חנויות נוחות: בכל המחנות המרכזיים ישנה חנות שבה תוכלו להצטייד בדרך כלל במוצרי אוכל. קחו בחשבון שלא תמצאו בה יותר מדי מגוון (או מחירים זולים). חנויות אוכל ומצרכים לא תמצאו במחנות הבסיסיים יותר (Bushveld Camps). המחנות המרכזיים בפארק: Berg-en-Dal,,Crocodile Bridge ,Letaba, Lower Sabie, Mopani, Olifants, Orpen, Pretoriuskop, Punda Maria, Satara, Shingwedzi, Skukuza.

מטבחונים ואזורי BRAAI: באזורי הלינה בכל סוגי המחנות יש מטבחים ואזורי BRAAI שמטיילים יכולים להשתמש בהם חופשי. באזורי הקמפינג ובמחנות "הלווין" המטבחים משותפים ולכן מומלץ להביא עמכם כלי אוכל ובישול.

מסעדות: למי שרוצה להתפנק, ישנן מספר מסעדות מעולות ברחבי הפארק, שבהן תוכלו לעצור לארוחת בוקר, צהריים או סתם לשתות קפה ולגלוש ב-Wi-Fi. המסעדות ממוקמות בעשרה מהמחנות המרכזיים ונמצאות בספוט מעולה ופסטורלי. המחירים גבוהים אך לא במידה רבה. המחנות בהן ישנן מסעדות: Berg-en-Dal, Letaba, Lower Sabie, Mopani, Olifants, Pretoriuskop, Punda Maria, Satara, Shingwedzi, Skukuza.

איך להגיע לפארק

יש תשע כניסות לפארק, ותוכלו להגיע אליהן – ולהיכנס בהן – בנסיעה.

Crocodile Bridge Gate – הכניסה הדרום מזרחית ביותר, קרובה מאוד לגבול עם מוזמביק. כשעה וחצי נסיעה מ-Nelspruit. נוסעים 92 ק"מ מזרחה על כביש N4 עד פנייה שמאלה ל-Tenbosch Rd וכביש R571.

Malelane Gate – בחלק הדרומי של הפארק. פחות משעה נסיעה מ-Nelspruit. נסיעה על כביש N4 כ-56 ק"מ ופנייה שמאלה לכביש R570.

Numbi Gate – בחלקו המערבי-דרומי של הפארק. כ-20 דקות נסיעה מהעיר Hazyview. הכביש לפה מלא במהמורות, אבל זה לא מפריע למקום להיות אחת הכניסות האהובות לפארק. מהזיוויוו לפנות דרומה עם כביש R40 ולהמשיך כ-8 ק"מ עד צומת שבו ממשיכים ישר ועולים על כביש R538 לאחר כ-7 ק"מ פונים שמאלה וממשיכים ישר עד הכניסה.

Phabeni Gate – אולי השער העמוס ביותר, עקב קרבתו למחנה Skukuza המרכזי. רק כ-15 ק"מ מ-Hazyview, כך שמהוא הכניסה הקרובה ביותר גם מהעיר. ביציאה מהעיר פונים שמאלה לכביש R40 ולאחר קילומטר אחד פונים שמאלה לכביש R536 למשך 10 ק"מ, ולאחר מכן פונים ימינה עד הכניסה.

Paul Kruger Gate – בחלק המערבי של הפארק, כ-44 ק"מ מ-Hazyview. ביציאה מהעיר פנייה שמאלה על R40, ולאחר קילומטר אחד פונים שמאלה לכביש R536 וממשיכים אתו 42 ק"מ עד הכניסה לפארק.

Orpen Gate – גם בחלק המערבי של הפארק, אך צפוני יותר. כחצי שעה נסיעה מהעיר הודספרויט (Hoedspruit). ביציאה מהעיר ממשיכים דרומה על כביש R40 כ-27 ק"מ, לאחר מכן לוקחים ימינה אל Acornhoek וממשיכים בנסיעה של 4 ק"מ עד הכניסה.

Phalaborwa Gate – נמצא כבר בחלקו הצפוני של הפארק. חלקו הזה של הפארק מאופיין באקלים יבש ולכן כמות החיות בחלקו הצפוני של הפארק קטנה משמעותית מהדרום. מהעיר Phalaborwa עצמה, ממשיכים מזרחית עם כביש R71 עד הכניסה לפארק.

Punda Maria Gate – צפונה, צפונה, קרוב לגבול עם זימבבואה נמצא לו השער המבודד. האזור הזה גשום מאוד, לכן הסבך פה גבוה למדי. אם אתם מגיעים לשער הזה, תצטרכו להתחבר לכביש R81. כשעתיים וחצי נסיעה מ-Phalaborwa.

Pafuri Gate – השער הצפוני ביותר. קרוב למדי לגבול עם זימבבואה. אם תישנו בעיר Masisi, תצטרכו לנסוע כרבע שעה נסיעה מזרחה על כביש R525 עד הכניסה לפארק.

טיסה: לחלופין, יש במחנה Sakukuza שדה תעופה, שאפשר להגיע אליו בטיסות ישירות של חברת Airlink. יש בכל יום שתי טיסות מיוהנסבורג, בשעות 10:00 ו-13:20. הטיסה אורכת כ-50 דקות, והמחיר קרוב ל-1,500 ראנד לכיוון, מלבד ביום ראשון, אז הוא קופץ ל-2,200 ראנד. הטיסה חזרה יוצאת ב-13:20.

בנוסף, יש טיסה ישירה אחת ביום מקייפטאון, בשעה 10:35. בדרך חזרה היא יוצאת ב-11:20, והמחיר הוא סביב 3,000 ראנד לכיוון.

הגעה לערים הקרובות לפארק

ברכב

נלספרויט (Nelspruit) – נסיעה של 3.5 שעות מיוהנסבורג. יציאה מהעיר על כביש N12 והמשך נסיעה על כביש N4 צפון מזרח.

הזיוויוו (Hazyview) – נסיעה של 4.5 שעות מיוהנסבורג. יציאה מהעיר על כביש N12 והמשך נסיעה על כביש N4 צפון מזרח עד נלספרויט ופנייה שמאלה לכביש R40 עד העיר.

סאבי (Sabie) – נסיעה של 4 שעות מיוהנסבורג. יציאה מהעיר על כביש N12 והמשך נסיעה על כביש N4 לכיוון צפון מזרח. המשך על R539, התחברות לכביש R37 ופנייה ימינה לכביש R532 עד העיר.

ברברטון (Barberton) – העיר מהווה אחלה בסיס בין סווזילנד (Swaziland) לדרום הפארק, כ-4 שעות נסיעה מיוהנסבורג. נסיעה על כביש N12 והמשך נסיעה על כביש N4 ואחרי 270 ק"מ פנייה ימינה לכביש R541 עד פנייה שמאלה על כביש R38 עד העיר.

הודספרויט (Hoedspruit) – העיר הצפונית ביותר ברשימה. כ-5 שעות נסיעה מיוהנסבורג. יציאה מהעיר על N12 והמשך על N4. אחרי 86 ק"מ משתלבים לכביש R33 צפונה ל-3 ק"מ, ופנייה ימינה לכביש R540. המשך על כביש R36 והמשך ישר עד העיר על כביש R527.

בטיסה

Kruger/Mpumalanga International Airport – שדה התעופה בעיר נלספרויט.

Hendrik Van Eck Airport – שדה התעופה בעיר פלארבורווה (Phalaborwa).

 • כתובת: Phalaborwa, 1390
 • טלפון: 27-76-907-0089+

Hoedspruit Airport – שדה התעופה בעיר הדספרויט.

מזג אוויר

בחודשי הקיץ, דצמבר עד פברואר, הטמפרטורה פה מתקרבת ל-40 מעלות בצל, אך גם בחורף יש מעט ימים קרים ונדיר שהטמפרטורה צונחת אל מתחת 20 מעלות. העונה הגשומה היא בין ספטמבר למאי, כשהשיא הוא בזמן הקיץ. בימי הקיץ הטמפרטורה גבוהה אך כך גם מספר המילימטרים של הגשם. בתקופה זו, היתושים חוגגים, ואיתם גם מחלת המלריה הנגרמת עקב עקיצת יתוש ולכן מומלץ להצטייד בכדורים נגד מלריה עוד בארץ. בנוסף, מומלץ להצטייד בחומר דוחה יתושים וללבוש בגדים ארוכים, בעיקר בשעות הלילה. בתקופת החורף, (יוני עד אמצע ספטמבר) אין כמעט גשמים, ולכן אין יתושים באזור ולא צריך לצרוך כדורי מלריה.

התקופה הטובה ביותר לטיול ספארי בקרוגר היא, ללא ספק, במהלך החורף. הצמחייה יבשה ונמוכה וכך קשה לחיות להסתתר והן בולטות יותר לעין. בנוסף, הן חייבות להגיע למאגרי המים הגדולים, בגלל חוסר בביצות ובמאגרי מים קטנים וזמניים, וכך אפשר לארוב להן עם הרכב במקומות שאליהם הן יהיו חייבות להגיע. וכמובן, אין גשם (או שיש מעט ממנו).

מזג האוויר, צמחייה ועונות הרוויה של החיות לפי חודשים

ינואר – ימים חמים מאוד, וזוהי התקופה הגשומה ביותר בפארק. בעקבות כמות המשקעים הרבה, אין סיבה לחיות להתקרב לאגמים ולנהרות הרבים כי נוצרים מקווי מים ארעיים, כך שהחיות משתרעות בשטחים נרחבים יותר. בנוסף, מרבדי צמחייה ופרחים מכסים את הקרקע. 18-35 מעלות.

פברואר – עדיין חם מאוד. ממשיכה הפריחה הנפלאה וזוהי תקופת הזיווג של האנטילופות (Waterbuck) בפארק. 18-34 מעלות.

מרץ – הטמפרטורות ממשיכות להיות גבוהות, אבל כמויות הגשם מתחילות להצטמצם. הפארק עדיין ירוק בעקבות הגשמים. זוהי תקופת הזיווג של הקודו והבופלו. 18-33 מעלות.

אפריל – הסתיו מגיע ויחד אתו צונחת הטמפרטורות וכמות הגשמים. תקופת הייחום של הגנו, חזיר היבלות והאימפלה. 13-28.

מאי – חודש סתווי עם כמות משקעים נמוכה במיוחד, יחסית לחודשים שעברו. צבעי השלכת בולטים ברחבי הפארק, ואיתם נדידתם של הפילים מהמדינות השכנות, מוזמביק וזימבבואה, במטרה למצוא מקום חם יותר. תקופת הייחום של האימפלה ממשיכה. כלבי הפרא ומספר עופות דורסים נמצאים בתקופת הזיווג. טמפרטורה מושלמת, סביב 13-28 מעלות.

יוני – נהיה חורפי והטמפרטורות יורדות עוד קצת, בעיקר בגלל הרוח שמתחזקת בתקופה זו. עץ הבאובב מתחיל לפרוח, אבל שאר הצמחייה נשארת עירומה, מה שמאפשר זיהוי קל יותר של החיות. 9-26 מעלות.

יולי – חורף, חורף, חורף! בלילות יכול להיות קר במיוחד. עונת הנדידה של ציפורים המגיעות אל הפארק בתקופה זו. 9-26 מעלות.

אוגוסט – חודשו האחרון של החורף והטמפרטורות מתחילות לעלות. בעקבות היובש הרב, האדמה יבשה, וכך גם הצמחייה והגוון הבהיר דומיננטי בפארק. מומלץ להשקיע את רוב היום בצפייה על מאגרי המים הגדולים, שאליהם החיות יהיו חייבות להגיע. 12-28 מעלות.

ספטמבר – האביב. גם בחודש זה המחסור במקורות מים בולט, ולכן כדאי למקד את היום לצפייה במאגרי המים הגדולים. ציפורים רבות מגיעות לאזור הצפוני של הפארק. 12-28 מעלות.

אוקטובר – עונת הגשמים בפתח והימים מתחילים להיות חמים. יכולים להיות ימים חמים במיוחד. ניצני הצמחייה מתחילים להופיע, והמשטחים נהיים ירקרקים, בהתאם לכמות הגשמים. הנשרים מתחילים לצוץ על העצים בשטחי הפארק. 16-32 מעלות.

נובמבר – הגשם מתחזק מאוד והטמפרטורות עולות יותר ויותר. זוהי תקופת ההמלטות של יונקי הפארק. 16-32 מעלות.

דצמבר – תקופת השיא של הקיץ והגשמים היא בחודשי דצמבר וינואר. תקופת הזיווג של האימפלה גורמת לחיות הטורפות לצאת ולארוב לטרף קל. 18-34 מעלות.

המלצת זהב – הדבר העיקרי שחשוב לדעת

בואו נודה באמת, לרובנו אין את הזמן, את הכסף והסבלנות לבלות בפארק הרבה ימים אך כולנו רוצים לראות את חמשת הגדולים (Big Five), ולכן רצוי להגיע לאחת הערים הקרובות לפארק לילה קודם, ללון שם ולהזמין מקום לינה מראש בתוך הפארק ללילה הבא.

בבוקר להתחיל להניע את עצמכם לכיוון הפארק כשעה לפני פתיחת השערים, וכך ימנע ממכם לחכות זמן רב בתור. כאשר תגיעו אחה"צ למחנה שבו תישנו, תצאו לטיול רגלי מודרך בשעת שקיעה או בבוקר שאחרי בשעת זריחה. לאחר הטיול, המשיכו בנסיעה ותצאו מהפארק בשער אחר.

המלצה נוספת היא כאשר פותחים את מפת הכבישים בפארק. לנסות להיצמד כמה שיותר למקורות מים גדולים, שם קרוב לוודאי תצפו בהכי הרבה סוגי חיות. בהקשר הזה, הנה עוד המלצה חשובה: כאשר אתם רואים כמות רכבים מצטופפים בצד הדרך – תמהרו לשם! כנראה שיש שם אקשן או חיה נדירה.

נותני שירותים

טלפון המשרד הראשי של הפארק: 27-13-735-4000+

לשכת התיירות נלספרויט 

 • כתובת: 15 Bester Street Nelspruit 1200
 • טלפון: 013-7591001/1305/1008

לשכת התיירות סאבי 

 • כתובת: 16 Church Avenue ,Sabie, 1260
 • טלפון: 013-7641211/1212

לשכת התיירות הדספרויט

 • כתובת: Thompson Ave, Hoedspruit, 1380
 • טלפון: 27157794063+

חברות טיולים – חברות וסוכניות טיולים רבות תוכלו למצוא בערים ובהוסטלים מחוץ לפארק, אך המחירים יקרים. בנוסף, טיולי יום עם רנג'רים (מדריכי שטח) בזמן השקיעה והזריחה וטיולים רכובים תוכלו להזמין דרך יצירת קשר עם המחנה ממנו תרצו לצאת (פרטים תחת “לישון”).

כסף – ישנו בנק במחנה Skukuza ו-ATM תוכלו למצוא ב-Skukuza או Letaba. הבנק במחנה Skukuza פתוח בכל ימי השבוע חוץ משבת וראשון בין השעות 9:30-15:30. טלפון: 27-13-735-5632+

בית חוליםClinix Phalaborwa Private Hospital

 • כתובת: 86 Grosvenor Crescent, Phalaborwa
 • טלפון: 27-15-101-3000/3059+
 • אתר אינטרנט: www.clinix.co.za

הכי לא כדאי

הכי לא כדאי לקחת הימורים על החיים שלכם. לפארק יש חוקים ברורים ואחד מהם הוא שאסור לצאת מכלי הרכב חוץ מהמקומות שמיועדים לכך. אתם עייפים, יש לכם פיפי, נרדמה הרגל, בא לכם לעשות סלפי עם היפופוטם או למצוא פוזיציה יותר טובה לצילום אריה ישן מתחת עץ? תוותרו על זה! הסיכון ביציאה מהרכב הוא רב ומעבר לקנס אותו תקבלו מהפקחים האורבים בשטח, סכנת החיים היא מרבית כי אין לדעת איזו חיה בוחנת מהצד כיצד לצוד אתכם מאחורי הסבך.

בטיחות ואזהרות

מלריה: ברוב חודשי השנה, תנאי האקלים בפארק אולטימטיביים ליתושים. מזג האוויר החם, וכמות המשקעים הגדולה מהווים קרקע פורייה למחלת המלריה, הנגרמת מעקיצת יתוש. כל עוד אתם נוקטים באמצעי הזהירות – אין לכם ממה לחשוש, ואל תחשבו אפילו על ביטול הביקור בפארק.

כל שעליכם לעשות הוא להצטייד בכדורי מלריה מראש, וליטול אותם בזמן שהותכם בפארק. חומר דוחה יתושים ובגדים עם שרוולים ארוכים עשויים להועיל גם כן. הכללים האלה נכונים לכל השנה, מלבד חודשי החורף (יוני-תחילת ספטמבר), שבהם הסיכוי להידבק במחלה הוא אפסי.

יציאה מהרכב: תשכחו רגע מהקנס הגבוה שתקבלו, ותחשבו על החיים שלכם. יציאה מהרכב במקום שבו אסור לעשות זאת, גם אם זה לשירותים, להוציא משהו מתא המטען, או סתם לעשות סלפי עם פיל – מסכנת את חייכם! גם אם אתם בטוחים שאתם לבד, אי אפשר לדעת מאיפה זוג עיניים בוחנות אותך, וכל חיה שתרגיש סכנה ממכם תתקוף ובמגרש המשחקים שלהן כנראה שאתם תפסידו.

מהירות ודרכי נסיעה: כדי לא לפגוע בבעלי החיים ולהפחיד אותם, וגם כאמצעי בטיחות למקרה שהנוסע ברכב לפניכם זיהה אריה בסבך ועצר עצירה פתאומית, המהירות המותרת היא 50 קמ"ש. פקחי הפארק ערניים מאוד לנושא זה, והקנסות גבוהים מאוד. בנוסף, ישנן דרכים שבהן לא כל רכב יכול לעבור, ולכל דרך הסיבה שלה. לא לשחק משחקים ולקחת הימורים – סעו רק בדרכים האפשריות והחוקיות.

גניבות ושודים: כשתצאו בשעת החשיכה מהפארק באופוריה, חשוב שתזכרו שאתם בדרום אפריקה. האזור העני שבו נמצא הפארק, וכמות התיירים הנכנסים ויוצאים ממנו בכל יום, מהווים חגיגה לשודדים ולמרות האכיפה המוגברת, חשוב לשים לב איפה מחנים את הרכב, לא להשאיר ציוד בולט לעין ולא להסתובב עם כמות כסף גדולה עליכם.

צפו בדרמה שמתרחשת ממש מול המכוניות בכביש:

קישורים רלוונטיים

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על הפארק הלאומי קרוגר

אטרקציות בהפארק הלאומי קרוגר

מלונות ומקומות לינה בהפארק הלאומי קרוגר

מדריכים ונותני שירות בהפארק הלאומי קרוגר

נהגים בהפארק הלאומי קרוגר

הזמנת חופשה להפארק הלאומי קרוגר

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

עפים על העולם: כל מה שצריך לטיול תרמילאים

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

חופשה של פעם בחיים

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי