עפתי לתרמילאים

מידע כללי על בליז

מחוז בליז המשתרע על פני שטח של 4230 קמ"ר מהווה את לב המדינה. מרבית איי המדינה נמצאים הרחק מרצועת החוף של המחוז. מרבית המטיילים מבקרים במחוז זה, המשמש יעד נחיתה ו/או עזיבה מבליז, דרך שדה התעופה הבינלאומי.
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: מידע כללי על בליז
Thinkstock Imagebank ©

הקדמה

מחוז בליז המשתרע על פני שטח של 4230 קמ"ר מהווה את לב המדינה. מרבית איי המדינה נמצאים הרחק מרצועת החוף של המחוז. מרבית המטיילים מבקרים במחוז זה, המשמש יעד נחיתה ו/או עזיבה מבליז, דרך שדה התעופה הבינלאומי. במיוחד הם נמשכים לבקר ב- Ambergris Caye. כף רגלם של האירופאים הראשונים שהגיעו לבליז דרכה בראש ובראשונה במחוז זה. תחילה הגיעו פיראטים ולאחר מכן הגיעו חוטבי עצים. כשענף חטיבת העצים פרח פה, נעשה שימוש שכיח במילה "בום" שציין את האזורים בהם חוטבי העצים היו פורסים רשתות לרוחב הנהר כדי לתפוס בולי עץ. שימוש שכיח נוסף היה במילה "גדה" (bank), שציין את הנקודה בה העובדים היו עולים לחוף. כיום מספר כפרים במחוז נקראים בשמות כגון: "בורל בום", "פלוורס בנק" ו- "ברמודיאן לנדינג". הרחק מקו החוף נמצאות שתיים מתוך שלוש שוניות האלמוגים במדינה. הקרובה יותר לחוף היא ב- Turneffe Island, המהווה קבוצת איי מנגרובה המוקפים בשונית קטנה. במפרצים ובלגונות אפשר לראות פרות ים ותנינים. מחוץ ל- Turneffe Island שוכנת שונית "לייטהאוס (Lighthouse Reef), אחת מהשוניות היפות ביותר לצלילה בעולם. בתוך השונית ישנם שני אזורים מוגנים: Half Moon Caye - בית הגידול היחיד לציפור הבובי שכף רגלה אדומה (Red footed Booby) והחור הכחול (שנתגלה ע"י "ז`ק קוסטאו" צוללן מצרפת).

 העיר בליז (בליז סיטי), שיושבת בשפך הדלתא של נהר בליז מהווה את המרכז המסחרי והחברתי של כל המדינה. היא גם העיר הגדולה ביותר במדינה. לעיר היסטוריה עשירה וברחובות העיר אפשר לראות תמיד קבוצות אתניות שאנשיהם לבושים בשלל מלבושים צבעוניים. מנמל העיר ניתן לצאת בסירת-מונית לאתר הצלילה המצויין באי קולקר (Caye Caulker). באי מספר מועדוני צלילה כשהוותיק מביניהם נקרא Frenchies. שמורת Mountain Pine Ridge Forest, הממוקמת מדרום לעיר היא אזור עם נופים מקסימים ומפלי מים מדהימים (Hidden Valley Falls). ב- 1892 הוכרה העיר כבירת "הונדורס הבריטית" (שמה הקודם של בליז), אולם ב- 10 בספטמבר 1931 במהלך חגיגות Battle of St. George`s Caye פרצה בעיר סופת הוריקן שגדעה את חייהם של 10% מתושבי העיר. ב-1961 נהרסה העיר פעם נוספת על ידי סופת הוריקן, הפעם על ידי הוריקן הטי. כתוצאה מכך הועתקה הבירה על ידי הממשל לבלמופן (Belmopan), אולם מרבית הנותרים בחיים בחרו להישאר במקום. (עוד על העיר בנפרד...)

סן פדרו (San Pedro Town) נמצאת ליד שונית המחסום (ה- Barrier Reef) בקצה הדרומי של האי אמברגריס (Ambergris Caye), כ- 56 קילומטרים מבליז סיטי. זוהי עיר נוספת חשובה במחוז בליז, שמושכת אליה המוני מבקרים מידי שנה, הרבה יותר מבליז סיטי. אתם שואלים למה?- משום ש- Ambergris Caye הוא האי הפופולרי ביותר בבליז. אורכו 40 קילומטרים, הוא מישורי מאוד עם נופים קרסטיים ועצי מנגרובה בצידו המערבי וחופים צרים בצידו המזרחי. סן פדרו היא עיר חביבה ונהדרת לבילוי חופשה. ברחובות העיר תוכלו לרכב על אופניים או להסתובב ברגל ולהנות מאווירה כייפית. בעיר מתגוררים 1,200 תושבים, ברובם צאצאי מסטיסו וקקצים (Kekchi) והשאר יורדי ים צרפתים ואנגלים. הם דוברי אנגלית וספרדית. האנשים ידידותיים ולוקחים הכל בקלות. למרות שאין שם חופי רחצה מדהימים מומלץ לצאת לצלילה או שנירקול באזור, כולל בחור הכחול. אפשר לראות כרישים, צבי ים, סטינגרי, צלופחים, ברקודות וכמובן הרבה אלמוגים באי עצמו. ניתן לרכוש חבילות צלילה במועדוני הצלילה - שווה כל סנט...

לתחילת הכתבה

אטרקציות מרכזיות

לאמני (Lamanai) היא אחד המרכזים הקולוניאלים הגדולים והחשובים בבליז של תרבות המאיה. השם "לאמני" נגזר מהמילה "submerged crocodile" בשפת המאיה שפירושה "שפה". האתר נמצא בצד המערבי שלמרגלות לגונת ניו ריבר בסוף הקילומטר ה- 45 שלו. שטחו של האזור המרכזי באתר הוא 5000 מ"ר ובו מספר מונומנטים - מקדשים וארמונות מהתקופות הפרה קלסית והקלסית. המקדש המרכזי נקרא "N10-43" הוא המקדש הגדול ביותר מהתקופה הפרה קלסית שנחשף אי פעם באתרי המאיה. באתר ישנן גם שתי כנסיות ספרדיות, האחת מהמאה ה-16 והשניה מהמאה ה- 19. האתר נמצא בחסות תושבי הכפר Salvadoranian. בחפירות שנערכו במקום נתגלו עקבות של אבק שריפה מ- 1500 לפני הספירה ומסיכה יפהפיה בעומק 600 מטרים משנת 100 לפני הספירה מצפון לאתר מי הלגונה יוצרים את פתח הנהר וכ-128 קילומטרים צפונה משם נשפך הנהר לתוך מפרץ קורוסל דרך הים הקאריבי. מי הלגונה טובים לשחייה ולספורט מים ומסביב לאתר וללגונה כל השטח הוא אזור ג`ונגל פראי בו ניתן למצוא חיות שונות - קופים, ציפורי מים ועוד.

אלטון הא (Altun Ha) - פירוש השם אלטון הא בשפת המאיה הוא "אבן מים" ומקור השם במילה "מאגר" בשפת המאיה או בפי הבליזיאנים "בריכת אבן סלע". בתקופה הקלאסית היתה אלטון הא עיר חשובה וזאת לאור המצאותה על צומת מעבר סחורות מהים הקריבי למאחזים של בני המאיה בפנים המדינה. בחלק המרכזי של העיר שנחפרה (כיום זהו אתר ארכיאולוגי) ישנם 275 מבנים, ושאר העיר -; שטח של 5 קילומטרים רבועים קבור תחת האדמה. ארכיאולוגים משערים כי בתקופת פריחתה חיו בעיר בין 8,000 ל- 10,000 בני אדם ושטחה הכולל אינו ידוע. על פי ממצאים שנתגלו באתר משערים כי כבר במאה הראשונה לפני הספירה החלו התושבים לבנות מבני קבע, וכולם נבנו סביב מאגר המים המרכזי. מאגרי המים הנוספים באתר שימשו ככל הנראה לאגירת מי גשמים. בשנת 250 החלה בניית הכיכר המרכזית, שנותרה בצורתה במשך 600 שנה. המקדשים המרכזיים כוללים יותר ממבנה אחד וחלקם נבנו זה על זה. ככל הנראה בני המאיה האמינו שלמקדשים אורח חיים מוגבל. למקדשים היו מספר שימושים שהוחלפו מידי כמה זמן, אבל לכולם היתה צורת פירמידה בקצה עם מזבח. התפתחות המקדשים באלטון הא המשיכה עד סוף המאה התשיעית.

לפי ההשערות, על סמך מממצאים באתר, סופה של אלטון הא הגיע בעקבות מרד איכרים ובשום אופן לא בשל מגפות, רעב או פלישה צבאית. יחד עם זאת, ישנם ממצאים המצביעים על כיבוש העיר בתקופה הפוסט קלסית. חלקו האמצעי והנמוך של האתר נותר בעינו גם לאחר התמוטטות תרבות המאיה ונמצאו בו שאריות של חפצים וזבל של אנשים שחיו במקום בתוך או ליד מרכז הטקסים של המאיה. שבעה קברים נמצאו באתר ורבים אחרים קבורים עדיין תחת האדמה. הבולט מכולם הוא הקבר הראשון שנבנה בשנת 600 והאחרון שנתגלה. בקבר נמצא שלד של כומר קשיש ולצידו כל מיני חפצים, בגדים, חבלים, עבודות עץ וירקן- כולל Kinich Ahau - החפץ עשוי אבן ירקן הגדול ביותר ששייך לבני המאיה שנמצא אי פעם. זהו פסל של אל השמש. גובהו 15 ס"מ ומשקלו כמעט 4.5 קילו.

 לכדי 609 מטרים. במעמקי המים מסתתרים להם דג הג`ופיש שאורכו 1.5 מטרים, ודגי ברקודה באורך 1.5-1.8 מטרים.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על בליז