עפתי לתרמילאים

טרק הקילימנג'רו - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים

הר הקילימנג'רו הוא הגבוה ביותר ביבשת, והטיפוס אליו הוא חוויה מאתגרת ומרהיבה, בזכות תוואי השטח המשתנה, הכולל יערות עבותים וגם קרקע געשית, ובעיקר בגלל הפסגה - ההליכה בשלג ובין קרחונים וכמובן, הנוף עוצר הנשימה שנשקף ממנה. כל מה שצריך לדעת על טרק הר הקילימנג'רו בכתבה הבאה
אליעד הראל ויעל קאופמן - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: טרק הקילימנג'רו - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים
© אליעד הראל ובן דרור

מבוא

הקילימנג'רו (Mount Kilimanjaro) נמצא בצפון-מערב טנזניה, בסמוך לגבול עם קניה. הקילימנג'רו מכונה לעתים “המרפסת של אפריקה” בזכות היותו ההר הגבוה ביבשת. פסגתו הגבוהה ביותר, ה-Uhuru Peak (“חירות” בסווהילית), מתנשאת לגובה של 5,895 מ'. 

מדובר בהר געש רדום, שנחשב לתופעה טבעית ייחודית, כיוון שרוב רמתו מכוסה בקרחונים, תכונה שאינה אופיינית למיקומו הגיאוגרפי, המאופיין באקלים חם וצחיח. פסגת הקילימנג'רו היא רמה שטוחה, שעליה נמצאים קרחונים רבים ושלושה הרי געש. הראשון הוא הפסגה Uhuru שהוזכר קודם, השני בגובהו הוא מוונזי (Mawenzi) – בגובה 5,149 מ' והשלישי הוא ושירה (Shira) ה”נמוך” – 3,962 מ'.

אפשר לראות את פסגותיו המושלגות פחות או יותר מכל מקום ברדיוס של 20 ק”מ מההר, שכן הוא נמצא בלב סוואנה מישורית. הר מרו, "האח הקטן של הקילימנג'רו" הוא ההר היחיד באזור.

הנופים המשתנים בטרק הקילימנג'רו, שאורך 5-8 ימים (תלוי במסלול ובתקציב שלכם), הופכים את אותו למיוחד. הדרך מתחילה בנוף מיוער וירוק, ועם הטיפוס בגובה, הצמחייה מתחילה להיעלם והנוף הופך למדברי וצחיח. עם ההתקרבות לפסגה, הנוף הופך להיות געשי – קרקע חומה כהה, אבנים שחורות לצד קרחונים לבנים בוהקים.

בעקבות השינויים האקלימיים בכדור הארץ, הקרחונים נמסים בקצב מהיר. במאה האחרונה נמסו כ-80% מקרחוני הפסגה, ההערכות הן שעד שנת 2020 ימסו כל קרחוני ההר.

אופי המסלול

במסלול תעלו ותרדו כ-4,000 מ' גובה. טרק הקילימנג'רו הוא אחד המסלולים התיירותיים ביותר באפריקה. ועל כן, הוא מדורג כמסלול ברמת קושי בינוני – למטיבי לכת. השביל נוח ורחב, בחלק מהמסלול נדרש טיפוס מדרגות והיעזרות בידיים. השביל מסומן לאורך כל אורכו והוא מלא באנשים ולכן אין אפשרות ללכת לאיבוד. רמת הקושי תלויה בכמות הימים שיוצאים למסלול, כפי שיפורט בהמשך. החלק הקשה במסלול הוא הלילה שבו מטפסים לפסגה – קשיי קור, השפעת הגובה, ועומס המטיילים בשביל, שמחייב הליכה אטית מאוד.

הכנות והתארגנות לטרק

היציאה לטרק מתבצעת דרך סוכנויות טיולים. ההליכה בשמורה מחויבת בהתארגנות בקבוצה עם מדריך, ולבחירתכם, ניתן להוסיף נושאי ציוד ("פורטרים") וטבח. חברת הטיולים צריכה לדאוג לכל ענייני הלוגיסטיקה כגון: הסעות, לינה, ארוחות, בחירת סוג המסלול והדרכה. נשמע טוב, לא? הנה הקץ': יש לחוויה עלות כלכלית לא קטנה, אז קחו את זה בחשבון כשבוחרים את החבילה.

כלומר, הדבר היחיד שצריך לדאוג לו לפני שיוצאים לטיול הזה, הוא לבחור סוכנות טיולים שתתאים לכם ולתקציבכם, ולוודא שכל הפרמטרים (לינה, אוכל וכו') כלולים ב”חבילה” שתבחרו. אם יש לכם ציוד מיותר, לרוב תוכלו להשאירו במשרדי החברה או בהוסטל שבו אתם לנים.

סוכנויות הטיולים נמצאות במושי וארושה, הערים הגדולות הסמוכות. תוכלו למצוא פרטים תחת “סוכנויות טיולים”.

מושי היא העיר הסמוכה ביותר לשמורה. וארושה נמצאת כשעה נסיעה מהכניסה לשמורה (Machame Gate), וכשעה וחצי מ-Marangu Gate. מאוד פשוט להתארגן על יציאה לטרק מהעיר מושי או ארושה כי שתיהן מלאות בסוכניות טיולים מקצועיות במיוחד עבור אטרקציה זו.

ציוד נדרש לטרק

כאמור, מומלץ לצאת עם שק השינה הפרטי שלכם. אסורה הכניסה לשמורה עם בקבוקי מים מינרליים, אלא רק עם בקבוקי מים מפלסטיק (Unbreakable Bottles) בכניסה לשמורה הם נמכרים במחירים גבוהים. תקנו במושי או ארושה או שתבקשו מסוכנות הטיולים שתספק לכם.
 הכי חשוב זה להביא מצלמה כדי לתעד את כל היופי שתראו.

ביגוד: מלבד הטיפוס בלילה לפסגה, לא קר בשאר לילות המסלול. מומלץ מאוד להביא בגדים חמים לטובת ההליכה בלילה האחרון, הטמפרטורות יורדות אל מתחת ל-0, ויש משבי רוח חזקים (חם צוואר, מעיל רוח, כובע צמר, צעיף, חולצה טרמית, פליז, מעיל מחמם). מומלץ גם להשתמש במקל הליכה, שמוריד את עומס המשקל מהגב.

בתיק הפרטי שלכם לא תידרשו לסחוב הרבה ציוד, אז אל תחסכו בביגוד חם ע"מ להוריד משקל.
 במידה ויש לכם שלוקר, זה יכול מאוד להקל עליכם ולסייע לכם לשתות כמה שיותר כי אתם באמת זקוקים לכך במהלך הטרק.

עוד לא התארגנתם על ציוד טיולים? למציאת חנות "למטייל” הקרובה לביתכם »

מחלת גבהים: יכולה לתקוף כל אחד מגובה של כ-3,000 מטר גם אם הייתם בגובה כזה לפני כן ולא קיבלתם לכן חובה להצטייד בכדורי גבהים על כל מקרה שהוא. אם תפתחו מחלת גבהים בתור התחלה תרגישו קוצר נשימה, עייפות, בחילה, כאב ראש, ראייה כפולה או מטושטשת וסחרחורת. כדי להצליח להגיע לפסגה יש להקשיב לגוף ולא לנסות להיות גיבורים או מגניבים. תוכלו לקרוא מידע נוסף על מחלת גבהים בכתבה הבאה  » 

לפני יציאתכם לטרק הקילימנג'רו יש לקבוע תור למרפאת מטיילים, ששם יתאימו לכם כדורים ויסבירו לכם כיצד ליטול אותם. אפשר גם להתייעץ גם בפורום בריאות (שימו לב, יעוץ בפורום אינו מחליף מרפאת מטיילים).

אל תשכחו להביא שוקולדים לפסגה!

מחירים ותעריפים

הקילימנג'רו הוא טרק יקר. באופן פורמלי, המחיר למסלול של השישה ימים הוא כ-1,200$ ללא טיפ לצוות, מתוך 1,200$, עלות הכניסה לשמורה היא 750$. התשלום יגבה במשרדי השמורה בשער הכניסה. נהוג לתת טיפים לפי התמחור הבא: טבח ופורטרים טיפ של 8-10$ ליום, ומדריכים 15-20$ ליום. האבסורד שבזה, הוא שהסוכנויות לא משלמות שכר לצוות, וכל הכנסתם היא מטיפים.

ניתן להוזיל את העלויות ל-950-1,000$ לטרק בעזרת יכולת מיקוח גבוהה, יציאה למסלול בזמן עונת תיירות חלשה יותר (שלא בתקופת הקיץ – יוני-אוגוסט), סגירת חבילה משותפת עם יציאה לספארי מול סוכנות טיולים אחת. כמובן שההחלטה האם להשאיר לצוות טיפ או לא וכמה תלויה בכם. התמחור הנ"ל הוא מה שנהוג.

מסלול הטרק

בטרק הר הקילימנג'רו המטרה היא להעפיל לפסגת ההר, ויותר מזה – לצפות בזריחה מפסגת ההר. תוכלו לבצע את המסלול במגוון מסלולים ובמספר ימים שונה:

 • המסלול הקצרMarangu Route – חמישה ימים. נקודת התחלה – Marangu Gate (גובה 1860 מ'). מתאים לבעלי כושר פיזי גבוה, ומומלץ אך ורק למי שגופו התאקלם לגבהים. המסלול מאופיין בעליה תלולה.
 • המסלול הבינוניMachame Route – שישה ימים. התחלה ב-Machame Gate (גובה 1,800) מ', סיום ב-Mweka Village (גובה 1,800 מ').
 • המסלול הארוך Lemosho Route – שבעה-שמונה ימים. ההתחלה היא ב-Londorossi Gate, הנמצא בגובה של 2,600 מ'. יש מספר דרכים לעשות את המסלול הזה, ואפשר להוסיף עוד יום ל-Machame Route. 

בכתבה זו נתמקד פה במסלול הבינוני, כיוון שהוא המומלץ ביותר: ימי ההליכה אינם ארוכים מידי, תהליך ההתאקלמות לגובה מתבצע בצורה מיטבית, ובכל יום תזכו לתצפית מזווית אחרת על פסגת הקילימנג'רו. מפת המסלול   » 

היום הראשון

 • נקודת התחלה: Machame Gate, גובה 1,800 מ'
 • נקודת סיום: Machame Hut, גובה 3,000 מ'
 • זמן הליכה: כ-7 שעות
 • אורך המסלול: 11 ק"מ

הגעה למקום תהיה בשעות הבוקר, 08:00-10:00. לאחר הרשמה בשמורה ובחברת הטיולים שאיתה יצאתם ועוד כמה ארגונים אחרונים, תתחילו לצעוד. ביום הראשון, רוב ההליכה מתבצעת בתוך יער, וזהו היום היחיד שיזמן לכם מפגש עם החיות המקומיות, בעיקר סוגי צבאים שונים, מספר מיני קופים, זיקיות וציפורים. המסלול די קליל ומונוטני, ורובו עובר בדרך עפר נוחה, אבל היער שתעלכו בו יפה וירקרק. שימו לב, שהיום הזה חם מאוד ולכן עלול להיות קצת קשה מבחינה מנטלית.

בצהריים, תוכלו לעצור לשבת לאכול את ארוחת הצהריים הארוזה שהכינו לכם מראש, רק תצטרכו להסכים על מקום יפה לעצור בו בדרך. מגיעים למחנה באזור הצהריים, נרשמים בבקתה שהגעתם ושהכל תקין. כבר כשתגיעו למחנה תקבלו לראשונה במסלול נוף לפסגת הקילימנג'רו, שיקבל גוון צבע כתום בזמן השקיעה. הבקתה במחנה מסודרת ביותר עם שירותים ואפילו מקלחת, על אף שלא כ”כ מתקלחים בה או בכלל בשאר הטרק.  הנוף מהבקתה מהמם, מאוד הררי ומלא בגבעות ירוקים. 

למרות זאת, אלא אם סגרתם על כך מראש, אתם לא הולכים לישון בבקתה ופניכם מועדות אל עבר חלקת האוהלים של המחנה. שם מקימים את האוהלים והציוד שיש לכם, כמובן שהמדריכים שם כדי לסייע ויש מצב שגם יעשו את זה עבורכם בלי שתשימו לב.

לקראת הערב נפגשים כולם יחד ב"אוהל הקבוצתי", אוהל גדול המשמש את הקבוצה והמדריכים בעיקר לארוחות ערב במהלך הטרק. המדריכים שואלים לשלומכם, מספרים קצת על ההר, המקום והכפרים באזור, בודקים דופק וחמצן ואוכלים יחד ארוחת ערב מוצלחת. כאשר מחשיך ולקראת הלילה ניתן לצפות בכוכבים ובירח בבהירות לא נורמלית.

היום השני

 • נקודת התחלה: Machame Hut, גובה 3,000 מ'
 • נקודת סיום: Shira Camp, גובה 3,850 מ'
 • זמן הליכה: כ-5 שעות
 • אורך מסלול: 5 ק"מ

ביום הזה תצאו מהיער, הקרקע תתחיל להיות סלעית, לצד שיחים נמוכים, במהלך המסלול רואים בבירור את הר מרו וכל היופי שמקיף אותו. עדיין חם יחסית וצמחייה ירוקה עוטפת אתכם, יחד עם שפע צמחי הפרוטאה שנמצאים על ההר. מדובר בשיח בעל פרחים גדולים ויפים בשלל צבעים והוא גם הפרח הלאומי של המדינה.

לאורך היום תחצו זרמי מים קטנים שנוצרים מהימסותם של הקרחונים שבפסגה, וגם כאן תפגשו בצמחי הקקטוס המתנשאים לגובה של 3-5 מ'. מגיעים יחסית מוקדם למחנה Shira, וישר ידאגו לכם לארוחת צהריים טובה ומלאה ויקבלו את פניכם בשירים וריקודים אפריקאיים (לא מובטח שכולם עושים זאת). אחר כך יש זמן פנוי כאשר הצוות מארגן הכל לערב.

יש אפשרות ואף מומלץ ביותר ללכת מערבה מהמחנה אל עבר מערה, שלידה יש תצפית מרהיבה שצופה על פסגת ההר ועל רמת שירה הקרובה אליכם. ניתן להגיע אליה בקלות, והמדריכים ישמחו לבוא איתכם או לכוון אתכם.

המחנה נמצא במקום די פתוח ויש הרבה רוח, אז לקראת הערב מתחיל להיות מעט קריר, וגם אם לא תתקעו באוהל שלכם יתדות – הוא יעוף.  גם השקיעה מהמחנה לא תאכזב אתכם כלל ואף ניתן לראות את הכוכבים בבירור במהלך הלילה. לקראת הערב שוב מתכנסים באוהל הקבוצתי בודקים דופקים וחמצן ואוכלים יחדיו ארוחת ערב מזינה וחמימה.

היום השלישי

 • נקודת התחלה: Shira Camp, גובה 3,850 מ'
 • נקודת סיום: Barranco Camp, גובה 3,940 מ'
 • זמן הליכה: כ-7 שעות.
 • אורך המסלול: 10 ק"מ

זהו יום ההתאקלמות שבו תטפסו לגובה של 4,600 מ' (ל-Lava Tower Hut) ובעצם מתחילים להרגיש מעט את קושי הגובה, הנוף בנקודה זו מאוד מרשים, מגיעים למעין הר מחודד גבוה, ומסתכלים על נוף מדברי משולב עם קרחונים וירוק ברקע, מאוד מעניין ויפה לעין. בנקודת ההתאקלמות תיערך גם ארוחת הצהריים ושימו לב שיש הרבה עורבים ועכברים שחמים על האוכל שלכם.

לאחר מכן, מתחילים לרדת חזרה לגובה 3,940 מ'. המסלול נחמד מאוד, לא קשה מדי ולא קל מידי, הליכה מדהימה בנוף מדברי, עם מים ונחלים לאורך הדרך, מאחר והקרקע מתחילה להיות מדברית קיימת מעט צמחייה. מגיעים למחנה Barranco עצמו בסביבות השעה 16:00, מקימים אוהלים ומתארגנים ושותים קצת משקאות חמים. נצלו את הזמן הפנוי להסתובב מעט באזור וליהנות מהנוף של כל יערות השמורה שפרושה בפניכם. המחנה נמצא על קצה של שלוחה, מתחתיו ואדי עמוק ומרהיב ביופיו.

לקראת הערב מתכנסים ב"אוהל הקבוצתי", שם המדריכים יספרו ויסבירו על שבטי האזור, כמו שבט המסאי המפורסם ושבט הצ'אגה. תשמעו על מנהגים תרבותיים מוזרים ולעתים גם לא נעימים כ"כ, אבל מאוד מעניין לשמוע ולהחכים ולדעת כיצד השבטים קשורים להר המהולל הזה. לאחר מכן, בודקים דופק וחמצן בנוהל, אוכלים ארוחת ערב והולכים לישון מוקדם כי מצפה יום לא פשוט למחרת.

היום הרביעי

 • נקודת התחלה: Barranco Camp, גובה 3,940
 • נקודת סיום: Barafau Hut, גובה 4,600
 • זמן הליכה: כ- 8 שעות
 • אורך מסלול: 9 ק"מ

זוהי תחנה אחרונה לפני הטיפוס לפסגה. קמים בשעות הבוקר המוקדמות 5:30-6:30 וקפוא, מתארגנים לקראת יציאה למסלול, קיפולים של הכל, ארוחת בוקר עשירה – ולדרך. זהו מסלול יפה ביותר, מלא במפלים קטנים וגדולים ונחלים, הנוף הופך להיות געשי ותטפסו לאורך קו הרכס, בין העננים. הרגשה שהגעתם לשמיים.

הדרך עצמה די מאתגרת, בעיקר בהתחלה ויש עליות יחסית תלולות. מתחיל להיות יותר קשה פיזית ומתחיל להיות יותר קרף אך אם השמש תבקר אתכם עלול להיות אפילו חם מאוד. במהלך המסלול תעשו הפסקה לארוחת צהריים למרגלות אחד המפלים הקטנים במסלול (נתון גם לשיקולכם).

שימו לב, לכו בקצב שלכם, זכרו שאתם נמצאים בגובה, והקשיבו לגוף שלכם, כדי שיתאפשר לכם ליהנות מהנוף הסובב אתכם ולא תהיו מרוכזים רק בהליכה וברצון להגיע למחנה. והכי חשוב לשתות הרבה מים, אין לכם מושג כמה זה עוזר.

לקראת השעה 15:00 מגיעים למחנה, שהוא כבר בגובה רב – 4,600 מ' – העננים יעטפו אתכם מכל עבר, אבל גם הרוחות והקור. אוכלים ארוחת ערב מוקדמת ומאוד ממלאת, כמובן שגם פה בודקים את הדופק והחמצן שלכם, ולאחר מכן הולכים לישון או יותר נכון הולכים "לנוח" כי קמים שוב בחצות כדי להתחיל את הטיפוס לפסגה!

היום החמישי

 • נקודת התחלה: Barafau Hut, גובה 4,600 מ'
 • נקודת שיא: Uhuru Peak, גובה 5,895 מ'
 • נקודת סיום: Mweka Camp, גובה 3,100 מ'
 • זמן הליכה: כ-13 שעות (לא רצופות)

זהו בהחלט היום הקשה והמתיש ביותר במהלך הטרק, אך מספק ויפה בצורה בלתי רגילה.
 מתעוררים בשעה 23:00 של היום הרביעי בעצם ויש לציין שמאוד קר ויש רוחות עזות ואז מתחיל היום החמישי שלכם, שותים משקאות חמים ואוכלים משהו קטן בשביל שתהיה אנרגיה לטיפוס הקשוח, ומתארגנים לקראת היציאה לדרך.

הטיפוס לפסגה אורך כ-7 שעות וכולו בעלייה יחסית מתונה, אך לעתים גם תלולה וזה מעייף וקשה מאוד מנטלית. הנוף במהלך הטיפוס די חוזר על עצמו, כי בעצם נמצאים במסלול קבוע, אך עדיין יפה ומוקפים בהרים יפים, תוך שרואים את הפסגה שאליה מייחלים להגיע ומרחוק גם את פסגת הר מרו.

הטמפרטורות צונחות אל מתחת ל-0 מעלות, ולכן צריך להתלבש בהתאם, אך שימו לב שלמעלה יותר קר ותצטרכו להתעטף בדברים נוספים. השביל עמוס במטיילים, כך שההליכה אטית מאוד, והקושי בנשימה מורגש בצורה חזקה יותר ויותר ככל שעולים בגובה, גם העייפות מורגשת מאחר ולא ישנים הרבה וגם החוסר בחמצן משפיע על כך.

לפסגה תגיעו לקראת השעה 6:00, ותראו את הזריחה המרשימה בפסגה המושלגת, עם הקרחונים וקצוות ההרים הנוספים ברקע. זוהי בהחלט נקודה מיוחדת במינה. בסביבות השעה 7:00 מתחילים לרדת מהפסגה לאחר שהתלהבתם והצטלמתם וטפחתם לעצמכם על השכם. הירידה עצמה אורכת כ- 3 שעות שעות, די קלילה ומהירה ואפשר לעשות את זה בכיף. בהתחלה יש מעין דרך עפר שבה יורדים וזה מסתכם בצעידה רגילה, ולאחר מכן מגיעים לחלק חולי וניתן להחליק למטה בקלות כמו עם סנובורד וזה ממש כיף רק תיזהרו לא לעשות זאת מהר מידי בכדי לא ליפול.

אל תשכחו להביא איזה שוקולד טעים להתפנק עליו לאחר הלילה המפרך ואפשר להביא גם בירה Kilimanjaro ולשתות אותו בפסגה.

כאשר סיימנו את הירידה האינטנסיבית יותר בסביבות השעה 10:30 עוצרים במחנה Barafau Hut, שבו התחלנו, נחים מעט, אוכלים ארוחה טובה, מתפשטים מכל השכבות כי בהחלט נהייה חם יותר, מצלמים קצת שפני סלע וממשיכים בירידה למחנה הבא שלנו. הנוף מתחיל להשתנות שוב, נהיה ירקרק ופרחוני יותר תוך שרואים חלקים הרריים יפים, הירידה הזאת קצת יותר קשוחה לברכיים אז לכו לאט ללא תנועות חדות מידי שלא תפגעו בברכיים ומי שכבר יש לו בעיות בברכיים שידאג להביא בירכיות או משהו בסגנון שיכול להקל עליו.

הירידה הזאת אורכת כ-3 שעות בסופה מגיעים ל-Mweka Camp (גובה 3,100 מטר), שאליו מגיעים בסביבות השעה 16:00, מקימים את האוהלים, מתרעננים לנו קצת מהיום הארוך ובעיקר נחים עד ארוחת הערב שמוגשת לקראת השעה 19:00, והולכים לישון מלאי סיפוק שינה עד הבוקר.

היום השישי

 • נקודת התחלה: Mweka Camp, גובה 3,100 מ'
 • נקודת סיום: Mweka Gate, גובה 1,800
 • זמן הליכה: כ- 4 שעות
 • אורך מסלול: כ-10 ק"מ

קמים לקראת השעה 7:00 בנחת, אוכלים ארוחת בוקר, מתארגנים על הדברים והצוות מתחיל בפרידה אמנותית עם ריקודים, שירה, שמחה והילולה. כולם מברכים אתכם שהגעתם עד ליום זה במסלול, וזה הזמן שבו מקובל לתת את הטיפים במידה ומרגישים צורך. נהוג לתת כ-40 דולר לכל מדריך על כל התקופה, כ-20 דולר לטבח על כל התקופה וכ-10 דולר לכל פורטר על כל התקופה.

ההליכה קלילה ביותר, אך כולה בירידה ושוב יש לשים לב לברכיים שלנו, וגם לא לרוץ יותר מידי כי יש אבנים על דרך העפר שבה תלכו, ויש סיכוי להחליק. מגיעים שוב ליער ונהיה הרבה יותר נעים, לעתים רואים קופים מקפצים ושוב מתחילים לראות מגוון ציפורים. הנוף יפה מאוד, ורואים כל מיני עצים מיוחדים שהגזעים שלהם מסתלסלים סביב עצמם בצורה מיוחדת וגם שורשי עצים שתלויים מהאוויר.

זהו. סיימתם את המסלול. מגיעים למקום כינוס שבו נפרדים מכל הצוות, עושים רישום יציאה מהשמורה, מקבלים תעודה שכבשתם את פסגת הקילימנג'רו. לעתים מקבלים גם מדלייה תוצרת בית ובירת קילימנג'רו מהחברה. החברה לוקחת אתכם למקום שבו אתם לנים כפי שסיכמתם מראש.

מסלולים חלופיים – הארוך והקצר

המסלול הקצר – 5 ימים – Marangu Route

המסלול הזה בעצימות גבוהה, טיפוס של 1,000 מ' גובה ביום, ללא יום התאקלמות, וירידה של 4,000 מ' גובה ביומיים הם אתגר לא פשוט בכלל. היו בטוחים שאתם בכושר הפיזי הנדרש ע"מ לסיים את המסלול. 

נקודת התחלה: Marangu Gate, בגובה 1,860 מ'

היום הראשון: 8 ק”מ, 5-6 שעות הליכה ביער. היום יתחיל בשער מאראנגו. לאחר הרשמה וארגונים אחרונים במשרדי השמורה, תצאו לדרך. זהו היום היחיד שיזמן מפגש עם חיות – בעיקר ציפורים, צבאים וקופים. את היום תסיימו ב-Mandara Hut בגובה של 2715 מ'. העלייה תהיה בדרך נוחה, אך מעט תלולה.

היום השני: 11.5 ק”מ, 5-6 שעות הליכה. ביום זה תצאו מהיער, אבל הגוון הירוק ילווה אתכם. היום מאופיין בהליכה לצד צמחייה נמוכה ומעבר במכתש מאונדי (Maundi Crater), שנוצר עקב פעילות געשית. בין השיחים תראו שני סוגי צמחים (Senecio Kilimanjari ו-Endemic Giant Lobelia), המתנשאים לגובה 3-5 מטרים, מזכירים קקטוס וייחודים לאזור. בנוסף, תראו לראשונה את נצנוצי הקרחונים שעל הרמה, ואת מכתש קיבו (Kibo Crater) שנמצא בפסגה. היום מסתיים ב-Horombo Hut, הנמצא ב-3,700 מ' גובה.

היום השלישי: 10 ק”מ, 6-7 שעות הליכה. ביום זה יש אפשרות לבחור מבין שני מסלולים: המסלול העליון (לכיוון Mawenzi Hut) אורך כשעה יותר, והוא גם נחשב לקשה יותר. הדרך מזמנת נופים יפים יותר, היא יותר סלעית, ומאפשרת תצפית ל-Mawenzi Peak, אחת מהפסגות הגעשיות של הקילימנג'רו. אם אתם תשושים, ורוצים לשמור כוחות לקראת היום המפרך הבא שעומד בפניכם מומלץ ללכת במסלול התחתון, ששומר על הנוף המדברי בתוואי הליכה מתון. בהגיעכם למחנה (Kibo Hut, הנמצא ב-4730 מ'), נצלו את הזמן החופשי למנוחה, כי הלילה אתם מטפסים לפסגה.

היום הרביעי: 14-15 שעות הליכה. “היום” הזה למעשה מתחיל בשעה 23:30 של היום השלישי. הטיפוס לפסגה יתבצע לאורך הלילה, ע"מ להגיע לפסגה לקראת הזריחה. בדרך כלל לקראת שעה 9:00-10:00 הפסגה מתחילה להיות מכוסה בעננים, לאורך כל היום.

העלייה לפסגה אורכת כ-7 שעות, בשביל שגדוש ועמוס מטיילים. התכוננו ללילה לא פשוט, הטמפ' יורדות אל מתחת ל-0, השביל עמוס המטיילים, קשיי הנשימה עקב הגובה הרב מתישים מאוד. אבל הכל נשכח, ברגע שמגיעים לפסגה, השמיים והקרחונים נהפכים כתומים. וזה מגיע, תחושת הגאווה והסיפוק לאחר לילה לא קל, עשיתם את זה. אתם בפסגת ההר הגבוה באפריקה. קחו לכם רגע ליהנות מהזריחה המטריפה הזו.

את היום תסיימו ב-Horombo Hut, לאחר 7-8 שעות ירידה. התפנקו לכם על בירה (נמכרת במשרדי המחנה) לאחר יום ארוך של מעל ל-14 שעות הליכה.

היום החמישי והאחרון: 20 ק"מ, כ-6 שעות. היום הזה נערך כולו בירידה, עד שתגיעו חזרה ל-Marangu Gate. את הדרך אתם מכירים, זהו אותו מסלול שממנו טיפסתם, רק שזווית הנוף שונה.

המסלול הארוך – 7-8 ימים – Lemosho Route

Lemosho הוא מסלול של שמונה ימי הליכה, שמתחיל  ב-Londorossi Gate (גובה 2,600 מ'). אם תחליטו ללכת במסלול מצ'אמה, ותרצו לקחת אותו באיזי, תוכלו לעשות זאת בשמונה ימים, כאשר ביום ההליכה מ-Barranco Camp ל-Barafu Hut, תוסיפו לילה ב-Karanga Camp, הנמצא בדיוק באמצע הדרך. כלומר 4 שעות הליכה ב-4.5 ק"מ. מפת המסלול  » 

המסלול מומלץ למי שמחפש מסלול בתנאים טופוגרפיים קלים יותר, ורוצה לרווח את המאמץ הפיסי וההתאקלמות. 

היום הראשון: הליכה של 6 ק"מ, 3-4 שעות עד ל-Mti Mkubwa/Forest Camp, בגובה של 3,170 מ'. בדומה לימים הראשונים של שני המסלולים האחרים, ההליכה תהיה בתוך היער, תוכלו לראות ציפורים קופים וצבאים.

היום השני: הליכה של 8 ק”מ, 5-6 שעות מ-Forest Camp ל-Shira Camp (בגובה 3,600 מ'). ביום הזה תצאו מהיער, ובדומה להליכה ביום השני בשני המסלולים האחרים, הנוף יפתח בפניכם. ההליכה מאופיינת בהליכה לצד שיחים.

מהיום השלישי ואילך המסלול מתחבר עם המסלול הבינוני שמתואר בחלק הזה ובקצרהL

היום השלישי: 14 ק”מ, 5-7 שעות הליכה. מ-Shira Camp ל-Moir Hut. מסיימים ב-4300 מ' גובה.

היום הרביעי: 7 ק"מ, 4-6 שעות הליכה. מ-Moir Hut ל-Barranco Camp, בגובה 3950 מ'.

היום החמישי: 4.5 ק"מ 4 שעות הליכה. מ-Barranco Camp ל-Karango Camp בגובה 4,000 מ'.

היום השישי: 4.5 ק"מ, 4 שעות הליכה. מ-Karango Camp ל-Barafu Hut בגובה 4,700 מ'..

היום השביעי: טיפוס לפסגה ב-23:30 של היום השישי – 6-7 שעות טיפוס לפסכגה ו-5-6 שעות ירידה. מסיימים, בדומה למסלול הבינוני, ב-Mweka Camp שבגובה 3,100 מ'.

היום השמיני: 3-4 שעות הליכה בירידה מ-Mweka Camp ל-Mweka Gate.

מאפייני הנוף במסלול הזה דומים ל2 האחרים. יער – שיחים – מדבר – נוף געשי.

קיים משחק רב עם הימים שניתן לעשות במסלולים בשונים.

למידע מפורט יותר על המסלול, ניתן לעיין בעמוד הבא: lemosho.com/lemosho-itinerary8

לינה וארוחות בטרק

לטרק הקילימנג'רו יוצאים עם מעטפת ענקית של אנשים – ככל הנראה יותר אנשי צוות ממטיילים. בקבוצה יהיו עמכם שני מדריכים, טבח ובין 6 ל-12 נושאי ציוד (פורטרים). כל נושא הלינה והארוחות בדר"כ כלול במחיר החבילה שאיתה יצאתם.

לדרך, תקבלו ארוחת צהריים ארוזה (סנדוויץ', פירות, ירקות, עוגה וקרטון שתייה קלה). ארוחת בוקר (חביתה, ירקות, פירות, גבינה, חמאה ולחם) תוגש במחנה לפני היציאה לדרך. בהגעתכם למחנה אחה"צ לאחר יום ההליכה, יחכו לכם נשנושים קלים עם שתייה חמה (קפה/ שוקו/ נס קפה/ תה ומלבין חלב) – להרגיע את הרעב לפני ארוחת הערב המבושלת (אורז/ פסטה, ירקות, פירות).

כשתגיעו למחנה אוהל הלינה שלכם יעמוד, ויחכה לכם, כמו כן קבלת הפנים עם הנשנושים באוהל המטבח. כן זה נשמע מוזר, אבל אתם תופתעו לראות שבעבור תקציבים גבוהים הרבה יותר, נושאים גם שירותים ניידים, כיסאות שולחנות ומיטות עבור המטיילים. הפורטרים עם כל הציוד על הגב, יוצאים אחריכם מהמחנה, ומגיעים לפניכם, ע"מ להקים את המחנה שיהיה מוכן לקראת הגעתכם.

ע"מ לבצע את המסלול בתקציב מינימלי, תידרשו לישון באוהל שתספק החברה או שתביאו בעצמכם, יחד עם שקי שינה (מומלץ להביא את שקי השינה שלכם, שכנראה הם מחממים יותר מאלו שתספק החברה). ניתן לישון בבקתות מקומיות שנבנו ע"י רשות הטבע הטנזנית, אך העלויות הינן גבוהות מאוד וכמובן שצריך לסגור זאת מראש.

שימו לב, בדר"כ החבילה אינה כוללת ארוחת בוקר של היום הראשון (ביציאתכם מהעיר ארושה/ מושי) אל הטרק, וארוחת צהריים של היום האחרון. דאגו לאכול את ארוחת הבוקר בטרם יציאתכם לטרק. את ארוחת הצהריים תאכלו בהגיעכם למושי/ ארושה.

טרקים נוספים

למי שמחפש לצאת לטרק בתקציב נמוך יותר, יכול להתעניין בטרק הר מרו. המסלול קשה ומאתגר אף יותר מזה של הקילימנג'רו, הנוף משם נחשב ליותר יפה (רואים את הקילימנג'רו!), והעלויות נמוכות יותר. משך הטיול המומלץ הוא ארבעה ימי הליכה. העלות הכוללת אמורה להיות כ-800$ כולל כל ההוצאות.

עלויות הפרמיט הן כ-300$ מתוך העלות הכוללת. את המסלול ניתן לעשות כ-3-5 ימים, כתלות בכושר ובתקציב. את המסלול תתחילו בגובה 1,500, תגיעו ל-4556 מ' בפסגה ותרדו את 3,000 המ' בחזרה.

את הטרק ניתן לארגן דרך אותן סוכנויות טיולים בארושה ומושי שמציעות ספארי, וטרק בשמורת הקילימנג'רו.

כל המידע שתצטרכו על טרק הק מרו בכתבה הבאה »

סוכנויות טיולים

ארושה

בארושה יש אנשים שנקראים Flycatchers, שפוגשים אתכם ברחוב ומציעים לכם לצאת לפעילויות בזול, בטענה שהמשרדים שלהם נמצאים מחוץ לעיר או בעיר אחרת. חלקם אמינים וחלקם פחות. יציעו לכם לצאת לטרק ובדיוק להשלים קבוצה. מומלץ לסגור מול סוכנויות נסיעות רק אחרי שדיברתם עם המנהל, נרשם בדיוק מה מסופק לכם, כל פרטי המחירים, וקראתם ביקורות והמלצות מספרי הביקורות בחנות. תזכרו שעדיף לשלם כמה עשרות דולרים יותר ולצאת לטרק בטוחים שאתם סגורים על הכל. הנה כמה חברות מומלצות:

Meru Mountain Treks and Safaris Ltdמנהל הסוכנות הוא איברהים. והוא בן אדם מדהים ואמין. תהיו בטוחים שתקבלו אצלו את השירות המיטבי.

 • מיקום: המשרד נמצא ב-Levolosi St, ממול Kitundu Guesthouse
 • טלפון: 255-784-474-440+
 • אתר אינטרנט: merutreks.co.tz

Seven Wonders Safariאוולין היא אשת עסקים מקצועית, מנהלת מס' שנים את הסוכנות בארושה. צוות המדריכים שעובר עימה היה מדהים. מומלץ לבקש לצאת עם המדריך: Jonas Lukumay, ניתן למצוא אותו בפייסבוק.

מושי

היצע סוכנויות הטיולים במושי הוא קטן יותר. ישנה סוכנות אחת מוכרת שמתאימה את עצמה לתקציבי תרמילאים

Kili Climbers & Safaris – חברת טיולים המארגנת מגוון רחב של טיולים בנוסף לטרק הקילימנג'רו,
 ידועה בקרב תרמילאים ובעלת ביקורות טובות ורבות בנוגע ליציאה דרכה לטרק הקילימנג'רו. המדריכים טובים ומקצועיים מאוד, וחשוב להם שהמסלול יעבור בצורה הטובה ביותר ושכולם יגיעו לפסגה. המחיר יכול להשתנות בהתאם לעונות, יכולות מיקוח ובחבילה איתה בחרתם לצאת. אפשר לשחק עם החבילה במספר ימים, מספר אנשים (ככל שיש יותר כך יעלה פחות), מספר אנשי צוות וכו' – בינינו, עדיף לשלם על טבח ופורטרים כדי לחסוך את כאב הראש של הסחיבה והכנת האוכל.

מחיר לדוגמה: שישה ימי טרק, כולל סבלים וטבח נע סביב 1,250-1,400 דולר. החברה מציעה מגוון מסלולים, שמתאימים לאנשים רבים.

החברה פועלת שנים רבות, בשיתוף עם Arusha Backpackers בארושה ו-Kilimanjaro Backpackers, הגסטהאוס המרכזי לתרמילאים במושי.

Kilimanjaro Heroes Adventures – חברת טיולים מעולה, המתמחה בעיקרה בטיפוס על הר הקילימנג'רו, שמקבלים בה תמורה טובה למחיר, כך שהיא מוצלחת ופופולארית במיוחד. חברה זו מקצועית ובטיחותית ביותר והכי חשוב עושים הכל באהבה ובכיף. המדריכים מעולים, בקיאים ועושים הכל בכוונה שתהנו, ולא רק תגיעו לפסגה. במשרד עצמו מתקתקים הכל במהירות ומסבירים לכם הכל לפרטי פרטים וישמחו לענות לכם על כל שאלה.

מחיר לדוגמה: חבילה הכוללת את טרק הקילימנג'רו במסלול הקשה והארוך ביותר (שישה ימים) עם שלוש ארוחות ביום, חטיפים, מים, “אוהל קבוצתי”, לינה באוהלים במחנות עם שירותים, שני מדריכים, שישה סבלים וטבח נעה סביב 1,000-1,500 דולר. תלוי כמה אתם עקשנים ואוהבים להתווכח, וגם כמובן, למה אתה זקוקים (טבח וסבלים הם לא חובה, אבל מומלץ לצאת איתם).

ויש לציין כי ככל שמספר האנשים היוצאים לטרק בקבוצה רב יותר המחיר יורד או יותר ניתן למיקוח.
 המדריכים דואגים בראש ובראשונה לבריאות ולבטיחות שלכם, יגרמו לכך שתגיעו לפסגה בריאים ושלמים וגם כמובן שתגיעו לסוף המסלול בריאים ושלמים.

יש נוהל חשוב ביותר, שהוא לבדוק כל ערב את הדופק והחמצן שלכם, לתעד אותו ולוודא כי הוא תקין. בנוסף, הם לא מוותרים בקלות לאנשים שקשה להם, אלא נלחמים איתם עד שיגיעו לפסגה כי הם יודעים כמה טרחת ושילמתם וכמה זה חשוב לכם.

מיקום: משרדי החברה נמצאים ב-Kaunda Street ליד סופרמרקט Nakumatt ובית המלון Kilimanjaro Crane Hotel
טלפון: 255-757-588-188+, 255-716-588-188+
מייל: evaristndererubusa@gmail.com
פייסבוק: www.facebook.com/KilimanjaroHeroesAdventures
אתר אינטרנט: kilimanjaroheroes.com.pl

לחלופין, תוכלו ליצור קשר ישירות עם אחד ממדריכי החברה: ישראל (טלפון: 255755962402+ או G-Man (טלפון: 255755052517+).

בעיר תוכלו למצוא עוד סוכנויות טיולים רבות, לאורך הרחוב המרכזי Mawenzi Rd, וברחובות הפנימיים בסביבת קילימנג'רו באקפאקרס.

לינה לפני ואחרי

מושי

Backpackers Paradise – מקום מאוד מומלץ בעיר מושי, שנמצא במקום שקט אך מרכזי, וידוע בקרב מטיילים רבים בעולם. יש בבקפקרס אווירה טובה מאוד, וויפי חינם, מחשב, מטבח מאובזר עם מקרר, כיריים,מיקרו, קומקום וכל מה שצריך מלבד אוכל. השירותים והמקלחות תמיד נקיים ויש מים חמים כל הזמן. ניתן להשתמש בשירותי כביסה ב-4 דולר למכונה שלמה. ארוחת בוקר עולה 5,000 שילינג. יש גם זולה על הגג.

מיטה בדורמס ללא שירותים/מקלחת – 12,000-15,000 טנזניה שילינג, שירותים ומקלחות משותפים בחוץ. חדר פרטי ליחיד ללא שירותים – 25,000 שילינג, זוגי 30,000 שילינג שירותים ומקלחות משותפים בחוץ. חדר פרטי ליחיד עם שירותים ומקלחת 35,000 ו-40,000 טנזניה שילינג לזוג.

 • כתובת: Ghala Road, Moshi נמצא על כביש סלול ויחסית ראשי, הדלה-הדלה המקומיות יכולות להוריד אתכם ממש קרוב למקום, מרחק של 3 דקות הליכה ולעתים אף בכניסה לבקפקרס עצמו פשוט צריך להגיד להם את שם המקום. המבנה צהוב עם דלת כחולה גדולה, כתוב בגדול בצבע שחור על המבנה את שם המקום ויש ציור צבעוני של הר הקילימנג'רו עם שמש.
 • טלפון: 255-759-744-974+
 • מייל: backpackers.paradise.moshi@gmail.com
 • פייסבוק: www.facebook.com/BackpackersParadise
 • אתר אינטרנט: backpackers-paradise-moshi.com

Kilimanjaro Grand Hostel – הוסטל מומלץ ביותר בקרב תרמילאים בזכות מיקומו המרכזי – קרוב להכל. בהוסטל מאוד שומרים על ניקיון. החדרים מאובזרים, מיטות דיי גדולות ומאוד נוחות, האווירה בהוסטל נעימה ושליווה. השירותים והמקלחות בהוסטל משותפים לכולם, ויש מים חמים כל הזמן, וויפי חינם, ארוחת בוקר כלולה בסגנון אירופאי וכך גם שירותי כביסה. יש גם בר נחמד. הבעלים וצוות המקום תמיד ישמחו לסייע.

מחירים: דורמס: 10-12 דולר ללילה, חדר זוגי: כ-25 דולר ללילה. חדר זוגי משודרג: כ-30 דולר ללילה. אפשר להוזיל עלויות על ידי הורדה של ארוחת ערב מהדיל ו/או שהייה של מעל שבוע במקום.

Kilimanjaro Backpackers שייך לאותם בעלים של Arusha Backpackers בארושה. המקום לפגוש תרמילאים בעיר. מציע חדרים נקיים, מקלחות חמות, ווייפיי אמין, והמחירים כוללים ארוחת בוקר הוגנת, במרפסת האוורירית בקומה העליונה. מיטה בחדר משותף עם מקלחת ושירותים משותפים תעלה 10 דולר. חדר יחיד פרטי יעלה כ-12 דולר ללילה, חדר זוגי 20 דולר (לכל החדר) וחדר לשלושה אנשים 30 דולר (לכל החדר). מומלץ ביותר!

Haria Hotelזול יותר מקילימנג'רו בקפאקרס. כ-5 דולר לאדם בחדר משותף, 13 דולר לחדר זוגי עם מקלחת ושירותים, ו-10 דולר לחדר זוגי עם מקלחת ושירותים משותפים. ניתן להוסיף ארוחת בוקר תמורת 3,000 שילינג. החדרים נקיים, ויש מאווררים, גם כאן המסעדה נמצאת בקומת הגג, ומציעה אוויר נעים.

 • מיקום: Mawenzi Rd, קרוב ל-Kilimanjaro Backpackers.
 • טלפון: 255763019395+

ארושה

Meru House Inn – הוסטל מאוד נחמד ונקי עם אווירה כיפית וטובה, ממוקם ממש על הכביש הראשי של ארושה. ממוקם בבניין קומות, כל החדרים כוללים שירותים ומקלחת מצוינים בחדר ומים חמים, נוסף על כך יש מאוורר וכילה נגד יתושים, טלוויזיה, אינטרנט אלחוטי חינם ובופה של ארוחת בוקר אנגלית טובה. יש במקום מסעדה נחמדה השייכת להוסטל, שם מגישים גם ארוחות בוקר במידה ורוצים.

חדר פרטי – כ-25 דולר ללילה לאדם, חדר זוגי – כ-40 דולר ללילה לחדר, חדר לשלושה – כ-50 דולר ללילה לחדר. בנוסף, יש חברות טיולים מסוימות שעובדות עם המקום והסוכנים שלהם יכנסו ויספרו לכם על האטרקציות. הם לא נותנים לסתם אנשים להיכנס ומעיפים מי שלא צריך להיות שם.

 • כתובת: ממש על הכביש הראשי של ארושה A104 Sokoine Rd, מיד אחרי שיש פנייה של Bulk Road מצד שמאל אם אתם באים מכיוון מערב, לא לפנות אלא להמשיך עד שתראו שלט של המקום מצד שמאל.
 • טלפון: 255-27-250-7803+, 255-764-293-962+
 • מייל: info@meruhouseinn.com ,reservation@meruhouseinn.com
 • אתר אינטרנט: meruhouseinn.com

The Greenhouse – מקום נחמד וביתי ביותר, נמצא בפאתי העיר ארושה ומומלץ בקרב מטיילים בעולם. החדרים מאוד נקיים, מיטות נוחות ביותר ויש אופציות שונות לחדרים במחירים שונים. המחיר כולל אינטרנט אלחוטי חינם, חניה חינם, מים חמים, משקאות חמים בבוקר, קבלה זמינה 24 שעות ושירותי כביסה. ניתן להיעזר בצוות העובדים כדי למצוא חברות טיולים שמארגנות יציאה לטרקים, אטרקציות נוספות באזור ואף התנדבויות עם ילדים או בתחום האקולוגיה ופיתוח האזור.

מחירי חדרים: דורמס עם 4 מיטות ללא שירותים/מקלחות – כ-15 דולר לאדם ללילה, דורמס עם 6 מיטות, שירותים ומקלחת – כ-5 דולר לאדם ללילה. חדר זוגי בלי שירותים/מקלחת – כ-30 דולר לחדר. יש הסעות בתיאום מראש מהתחנה המרכזית ב-8 דולר, משדה התעופה של ארושה ב-20 דולר ומשדה התעופה קילימנג'רו ב-45 דולר. בנוסף, יש מסעדה, בר ואפשרות להשכרת אופניים במקום.

 • מיקום: מהכביש הראשי A104 העובר בין ארושה למושי יש לרדת ל-Mbauda Road מצד ימין שלכם במידה ואתם באים מכיוון מזרח ומיד אחרי כ-5 ק"מ תהיה פניה שמאלה לכיוון Sombetini Road Ngusero, שם נמצא המקום ואפשר לזהות מרחוק מעין מבנה גדול ירוק עם צלחות לווין עליו.
 • טלפון: 255-715-181825+, 255-764-181825+
 • מייל: info@greenlivingplanet.org
 • פייסבוק: www.facebook.com/thegreenhousearusha
 • אתר אינטרנט: www.thegreenhouse.co.tz

Raha Leo Inn – מלון נחמד ביותר הממוקם במרכז העיר. החדרים נקיים והאווירה מאוד נעימה ובטוחה, מיטות נוחות, כילה נגד יתושים, מים חמים במקלחות משותפות ושירותים ברוב החדרים המשותפים. יש גם אופציה לחדר עם שירותים פרטיים, אינטרנט אלחוטי כלול במחיר ושירותי כביסה במחיר סמלי. במקום יש סלון מאוד נחמד לכלל האורחים עם ספות נוחות ושולחן אוכל די גדול. המחירים נעים בין 10-15 דולר לאדם ללילה, כולל ארוחת בוקר פשוטה.

 • מיקום: נמצא ברחוב צדדי על הכביש הראשי Colonel Middleton Road, כאשר מגיעים מכיוון צפון לדרום צריך לפנות שמאלה ברחוב Stadium Road ותראו את המקום מצד שמאל שלכם. השלט של המקום בצבע בורדו עם כיתוב צהוב
 • טלפון: 255-753-600002+, 255784829909+
 • מייל: rahaleoarusha@gmail.com

מזג אוויר

אל הטרק מומלץ לצאת בין החודשים דצמבר-פברואר, ויוני-ספטמבר. במרץ-מאי יש סיכוי גבוה לגשמים, ובאוקטובר-נובמבר סיכוי גבוה לשלג. שימו לב, שחודשי הקיץ הם חודשי התיירות העמוסים, יכולת המיקוח למחירים תקטן והמסלול יהיה עמוס במטיילים.

המלצת הזהב

מומלץ לעשות את הטרק במסלול הבינוני שאורך כשישה ימים. שילוב אולטימטיבי של קושי פיזי סביר ותהליך התאקלמות מיטבי, מה שיבטיח את הגעתכם לפסגה = ניצול השקעתכם = סיכון מינימלי לחלות במחלת גבהים, ולהגיע למצב תשישות פיזית. למרות שמדובר בטרק התיירותי ביותר באפריקה, חשוב להבין שהוא אינו טרק קל.

נותני שירותים

מושי

לשכת תיירות Domestic Tourism Safaris – משרד התיירות המקומי המוציא מגוון טיולים מאורגנים כגון: ספארי, טרקים שונים וסיורים תרבותיים בעיר ובכפרים הסובבים איתה. אמנם הם מארגנים יציאה לטרק הקילימנג'רו, אבל עדיף עם חברות טיולים, כי הן מקצועיות בהרבה ובטוחות יותר. לכן כדאי להמנע מטיול איתם ולתאם מול חברות הטיולים, גם ככה הבדל המחירים אינו בשמים.

משטרת תיירים– תחנת המשטרה המרכזית נמצאת ב-Market Street.

כסף – לאורך הרחוב המרכזי Mawenzi Rd קיימים סניפי בנק וכספומטים רבים. מומלץ להוציא בסניף CRDB הנמצא בכיכר הסמוכה לתחנה המרכזית. ניתן להוציא שם את הסכום המרבי למשיכה, וללא עמלה.

בית חולים Kilimanjaro Christian Medical Centre – בית החולים הפעיל ביותר במושי הוא בהחלט הידוע בקרב מטיילים.

משרד ההגירה במושי – נמצא ב-Boma Rd, כ-100 מ' מהכיכר ב-Mawenzi Rd. אתר אינטרנט: immigration.go.tz

ארושה

לשכת התיירותTanzania Tourist Board – מרכז מידע מקומי לתיירים, שם ניתן להתעדכן בכל האטרקציות בסביבה, היכן לישון, כיצד להתנייד בעיר, אילו אירועים מתקיימים בעיר וממה כדאי להיזהר (כולל חברות טיולים). אפשר לבקש מפות ועלונים וגם לעשות דרכם סיורים.

משטרה – תחנת המשטרה המרכזית נמצאת על רחוב Makongoro Rd היוצא מהכביש הראשי 103A מכיוון צפון לדרום, בכיכר Makongoro יש לפנות ימינה ולאחר כמה מטרים תראו את התחנה לשמאלכם. טלפון: 027/250-3541 או 112.

כסף – לכל אורך הרחוב הראשי 104A או Sokoine Road יש כספומטים רבים ולכן אין בעיה במשיכת כסף באזור, נוסף על כך בכיכר מגדל השעון יש גם מספר כספומטים. כספומט CRDB המומלץ נמצא בפינה של Sokoine Road ו-Factory Road מאחר ואין בו עמלה על סכום גבוה. רוב המקומות, מלבד סופרים גדולים וחברות טיולים, לא יקבלו כרטיסי אשראי – ואלה שכן, כנראה יקבלו רק VISA ולעתים מאסטרקארד.

בית חוליםSelian Lutheran Hospital – בית חולים די פשוט, אך יש בו רופאים טובים וציוד יחסית מתקדם.

 • מיקום: כ-12 ק"מ מארושה וכחצי שעה נסיעה ברכב פרטי. צפונה על הכביש הראשי A104 עד שמגיעים לכפר Ngaramtoni ונכנסים אליו (תהיה ירידה מצד ימין) ממשיכים עוד קצת על הכביש עד שמגיעים לצומת T עם פניה חדה ימינה לשם תצטרכו לפנות ובית החולים מימינכם.
 • טלפון: 255-27-250-9974+, 255-27-2508030+
 • מייל: mjacobson@habari.co.tz
 • אתר אינטרנט: selianlh.habari.co.tz

מה הכי לא כדאי

כאמור, יש סיכוי טוב שישר כשתגיעו לעיר יקפצו עליכם Flycatchers, שיציעו לכם לצאת איתם לטרק הקילימנג'רו. ההוצאה הכספית בטרק היא גבוהה, לכן תרצו להבטיח שתקבלו את השירות הטוב ביותר ושכל דאגתכם תהיה להגיע לפסגה (ומישהו אחר יסדר את השאר). לכן, שימו לב עם מי אתם סוגרים, ודאו שכל הפרטים סגורים מול המנהל ומה בדיוק אמורים לספק לכם, ובדקו את ההמלצות בספרי הביקורות.

בטיחות ואזהרות

במהלך הטרק אתם תיחשפו למחלת הגבהים כאשר תטפסו מעל ל-3,500 מ' גובה. הקפידו לשתות הרבה מים (מעל ל-3 ליטרים ביום), ללכת בקצב שבו נשימתכם תהיה סדורה ולא מהירה, ונשאו עמכם כדורים נגד מחלת גבהים במידה ומישהו יחלה. יש אפשרות לצרוך את הכדורים כטיפול מונע מחלת גבהים. מלילה לפני הגעתכם לגובה 3500 יש ליטול חצי כדור בבוקר וחצי כדור בערב. כטיפול למי שחטף את המחלה נדרש ליטול כדור שלם בבוקר וכדור שלם בערב. בשני המקרים יש ליטול את הכדורים עד לחזרתכם לגובה 3500.

טנזניה היא מדינה עם סיכון למחלת המלריה, הקפידו להימרח באלתוש עם אחוזי DEET גבוהים ולישון עם כילות נגד יתושים, ולצרוך כדורים נגד מלריה המחייבים מרשם רופא, יש אפשרות לקחת כדורי מלרון שידועים בכך שלא עושים תופעות לוואי אך הם יקרים יותר משמעותית (בסביבות ה180 שקלים לקופסא עם 12 כדורים על אף שניתן להשיג בזול יותר ממטיילים שחזרו ולא השתמשו בכל מיני פורומים למיניהם) ויש לקחת אותם כל יום. כדורים אלו מתאימים למי שנוסע לזמן קצר. במידה ואתם נוסעים לזמן ארוך תשתמשו בכדורי לריאם שיש לקחת פעם בשבוע אך רצוי לבדוק בארץ שהם לא עושים לכם תופעות לוואי יוצאות דופן. כמובן שיש להתייעץ עם רופא או מרפאת מטיילים לפני החלטות כאלו.

חשוב ביותר - כאשר קונים כרטיס לאוטובוס או ל"דלה דלה" יש לראות ולוודא כמה המקומיים משלמים ורק אז לשלם בכדי שלא יגנבו אתכם ותשלמו פי שתיים רק כי אתם תיירים ויותר מזה, לבנים. נוהגים לעבוד כך על תיירים כי זה מאוד קל. מה שכן במידה וכן עשו לכם קטע כזה אפשר להתווכח עם הנהגים או העוזרים שלהם מכיוון שהם מבינים כי זה לא צודק ושהם לא יקבלו את הכסף כך ולכן בדרך כלל הם מוותרים בקלות.

צפו במהלך הטיפוס על הר הקילימנג'רו:

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה