עפתי לתרמילאים

מידע כללי על רוטרואה

רוטרואה, עיירה קטנה יחסית, נימצאת על חופיו של אגם רוטרואה שבאי הצפוני. היא מוכרת בעיקר בזכות הפעילות הגיאותרמית שסביבה ומהווה אחת האטרקציות המרכזיות בניו זילנד.
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: מידע כללי על רוטרואה

הקדמה

רוטורואה (Rotorua) היא עיר די קטנה הנמצאת על חופיו של אגם רוטורואה באי הצפוני. העיר נמצאת כ- 221 ק"מ דרומית מזרחית לאוקלנד, כ- 92 `"מ דרומית ל- Tauranga וכ- 84 ק"מ צפונית מזרחית ל- Taupo. האזורים שמסביבה נחשבים לפלא גיאותרמי, ומלאים בגייזרים, ברכות בוץ רותח ולועות של הרי געש המעלים אדים. כל אלו גורמים לעננת ריח כבדה של גופרית המרחפת בעיר. סביב לה גם אגמים ופארקים והיא נקודת ציון נהדרת ליציאות לטיולים רגליים או לצפייה בציפורים ובחיות בר. רוטורואה היא גם מרכז לפעילויות תרבות מאוריות, מרכז תיירותי, בעלת יופי טבעי יוצא מן הכלל. למרות שרוטורואה היא אחת האטרקציות התיירותיות העיקריות באי הצפוני, היא מצליחה לשמור על אופייה הייחודי כעיירה כפרית ציורית.

 רוטורואה התגלתה לפני 600 שנים ע"י חוקר מאורי בשם Ihenga. אנשי ה-Te Arawa הגיעו לניו זילנד באמצע המאה ה- 14 ממולדת המאורים - Hawaiki, והתיישבו ברוטורואה ובאזור של הפארק הלאומי Taupu . כיום המאורים ברוטורואה מנסים לשמר את המורשת שלהם והם חולקים אותה בכל הזדמנות עם התיירים בהומור ובחביבות. מקום נהדר להתחיל לחקור את נפלאותיה הוא מוזיאון האומנות וההיסטוריה המספר את סיפור חיי התושבים והתרבות. במקום ניתן לקבל מושג ראשוני גם על האופי הטופוגרפי - וולקני של האזור כולו. כתובת המוזיאון: Government Gardens, טלפון: 073494350, מספר הפקס: 073492819. דואר אלקטרוני: rotoruamuseum@rdc.govt.nz בכלל, גם מחוץ למוזיאון אפשר לשמוע וללמוד סיפורים, אגדות והסברים הקשורים לעולם המאוריים ולאמונות המאוריות. ניתן ליהנות מקונצרטים המשלבים ריקודים ושירים מאורים מסורתיים, מאוכל מאורי מסורתי בחלק מהמלונות באזור ומאוספים אותנטיים של יצירות אמנות מאורית. בחלקה הדרומי של רוטורואה ב- Whakarewarewa נמצא המרכז המאורי לאומנויות ומלאכות יד.

 במרכז ניתן לראות את אמני הגילוף המיומנים ביותר בפעולה, ומגוון של עבודות יצירתיות אחרות. שווה מאוד לבקר במרכז אפילו רק בשביל פעילויות הגילוף בעץ. לא רחוק מהמרכז נמצא ה-Maori pa שהוא כפר עתיק ומבוצר, ובהחלט מומלץ לבקר גם בו. פרטים נוספים על המרכז ניתן לקבל בטלפון: 073489047 ובפקס: 073489045 אתר מעניין נוסף הקשור לתרבות המאורית הוא Tamaki Maori Village , שבו ניתן לעמוד על המנהגים המקומיים בעזרת זקן מאורי חכם המספר על אבותיו ועל דרך החיים המאורית. במקום מוצגות תערוכות של אמנים מקומיים, שאף מגלפים את עבודותיהם במקום ומסבירים את משמעות העיצוב של יצירתם. בכפר יש בית קפה וניתן לאכול שם ארוחת צהריים או לשבת בבר המקומי הפתוח מדי יום. פרטים נוספים בטלפון 073462823 ובפקס 073472913 ב- Tamatekapua Meeting House כל יוםניו זילנד בשעה 20:00 ניתן להאזין לקונצרט המאורי הפופולרי מאוד בניו זילנד. פרטים נוספים בטלפון 073493949, בפקס 073493959, בשיחת חינם 0508300333 או בדואר אלקטרוני.

לתחילת הכתבה

אטרקציות בעיר

מעצם היותה עיר תיירות מרכזית, רוטורואה מציעה מגוון של פעילויות למבקרים בה. ניתן ליהנות בה מצניחה חופשית, רפטינג, טיולים רגליים, גלישת רוח, טיולי הליקופטרים, דייג ואף לצאת לטיולים מאורגנים באזור. ברוטורואה יש נהרות רבים שעל גדותיהם ניתן לעשות פיקניקים ולצפות בדגים צבעוניים וחיות בר. אחד המקומות הללו הוא Fairy Springs שבו ניתן לצפות בדגי טרוטה צבעוניים ובציפורי קיווי. מקום נוסף הוא Paradise Valley Springs שבו יש שבילי הליכה בטבע וחיות בר, וניתן לראות כיצד מאכילים את האריות הבוגרים במקום, ולהאכיל את הגורים. על Tarawera Road נמצא ה- Buried Village שמהווה עדות חיה להתפרצות הר הגעש Tarawera בשנת 1886, שגבתה 153 קורבנות. כיום ניתן ללכת על השבילים היפים באתר ולראות את חנות הנפחים הישנה, טחנת הרוח ומלון Rotomahana שהתגלו בחפירות במקום. האתר נחשב לאחד האתרים האטרקטיביים ביותר בניו זילנד והוא פתוח מדי יום מהשעה 09:00 בבוקר. פרטים נוספים אפשר לברר בטלפון/פקס 073628287 או בדואר אלקטרוני.

 בקצה הצפון מערבי של רוטורואה נמצא ה- Agrodome ששווה ביקור אפילו רק בשביל לראות את המוזרות שלו האופיינית כל כך לניו זילנד. ב- Agrodome ניתן לראות סוגים שונים של כבשים, וגם כאלו שקשה לדמיין שהם בכלל קיימים. חלק מהכבשים נראות ביזריות, ומאוד רחוקות מדימוי הכבשה שאנו מכירים מכרטיסי חג המולד ובכלל. ניתן לנצל את ההזדמנות כדי לצפות במופעי כבשים משונים ובתהליך גזיזת צמרן. פרטים נוספים בטלפון 073574350, בפקס 073575307 או בדואר אלקטרוני. רוטורואה היא אחד מהפלאים הגיאותרמים העולמיים. שטחה עמוס בבריכות צבעוניות, שכבות של טחב, חזזיות ומבני מלח סלעיים חדים שנוצרו במהלך השנים בהתפרצויות הרי געש. כמו כן ישנם אין ספור גייזרים ובריכות בוץ מבעבעים, מכתשים "מעשנים" ומעיינות חמים. ברוטורואה ארבעה אזורים גיאותרמיים עיקריים:Whakarewarewa, Tikitere (Hell`s Gate), Waimangu ו- Waiotapu .האזור הגיאותרמי Whakarewarewa ממוקם במרחק של כ- 3 ק"מ מרוטורואה קרוב לגדות נהר Puarenga. זהו האתר הגיאותרמי המוכר ביותר בכל הסביבה ולכן נחשב לאתר המרכזי שאליו מגיעים אנשים לראות גייזרים, בריכות חמות ובריכות בוץ. יש כאן כ- 500 מעיינות חמים, והמקום מתגאה שבתחומו ישנו הגייזר הגדול ביותר בניו זילנד שנקרא Pohutu . הוא מתפרץ כ- 15 פעמים ביום ומגיע לגובה של כ- 30 מטרים.

 פרטים נוספים על האתר ניתן לקבל בטלפון 073489047 או בפקס 073489045. בתוך ומסביב לשמורת Whakarewarewa ישנם אזורי פיקניק, אזורי שחייה ושבילי הליכה רבים. האתר הפעיל ביותר מבחינה תרמית ברוטורואה הוא Tikitere או Hell`s Gate ויש בו לא רק בוץ וולקני, אלא גם בריכות חמות, מפלים חמים ואגמים. סיפורים רבים מלווים במשך שנים את ה- Hell`s Gate. אחד הסיפורים הוא על הנסיכה המאורית Hurutini שבעלה המרושע התעלל בה ולכן היא קפצה אל בריכות הגופרית ומתה, סיפורים אלה העניקו ל- Hell`s Gate את שמו. יש הבדל מהותי בין Tikitere לשאר האתרים הגיאותרמיים ברוטורואה. ההבדל נובע מהעובדה שכל המים שנראים ב- Tikitere הם מי תהום רגילים שחוממו ע"י כמות גדולה מאוד של אדים. מים אלו שונים מהמים החמים שהגיעו מממעמקי האדמה, ושנמצאים בכל האתרים הגיאותרמיים האחרים. כתוצאה מפעולה זו (של חימום המים) ההרכב הכימי של מי ה- Tikitere שונה מההרכב הכימי של שאר האזורים הגיאותרמיים הנמצאים באי הצפוני. אסור וקשה לפספס את מפלי ה- Kakahi, שהם מפלי המים החמים הגדולים ביותר בחציו הדרומי של כדור הארץ. במשך שנים רבות נערכו במפלים טקסים מאורים חשובים ומיוחדים. פרטים נוספים על האתר ניתן לקבל בטלפון 073453151 או בפקס 073459117 או בדואר אלקטרוני.

לתחילת הכתבה

מחוץ לעיר

במרחק של כ- 20 ק"מ מדרום לרוטורואה נמצא האתר הגיאותרמי Waimangu . באתר ניתן לראות את טרסות Warbrick הסלעיות והצבעוניות. הצבעוניות נובעת משילוב של מספר רכיבים וביניהם אצות,מימה וסיליקט. באתר נמצאות גם בריכות Emerald שנמצאות במכתש שנוצר מהתפרצות הר הגעש Tarawera בשנת 1886. צבען הירוק הבוהק של הבריכות הוא תוצאה של הטחב הרב באזור. שני מקומות נוספים באתר הם מכתש Inferno ו- אגם Frying Pan. שני המקומות הללו יפהפיים, מעלים אדים ומשמיעים קולות של תסיסה ורחישה. פרטים נוספים בטלפון 073666137 או בפקס: 073666607 אתר גיאותרמי נוסף הנמצא במרחק של כ- 30 דקות נסיעה מדרום לרוטורואה הוא Waiotapu . באתר ניתן לראות את בריכות ה"שמפניה" המדהימות, שהן סדרת בריכות חמות שצבען משלב צבעי זהב, צהוב וכתום. הצבעוניות הזו נגרמה ע"י מינרלים ומלחים הנמצאים במים. הבריכות נמצאות במכתש שנוצר לפני 900 שנים ע"י התפרצות הר געש. במורד בריכות השמפניה ניתן לראות מפל יפהפה וצבעוני שמימיו עשירים במינרלים ומלחים ולכן צבעו מאוד מיוחד. מקום נוסף באתר הוא הגייזר המפורסם Lady Knox, ש"יורה" זרם אדיר של מים כל בוקר בסביבות השעה 10:00.

 מבקרים שביקרו לאחרונה באתר סיפרו שמדריך שהדריך אותם באתר גרם לגייזר להתפרץ ע"י כך שהוא שם בתחתיתו סבון. המדריך טען שלפני כמה שנים מספר מאורים מקומיים גילו בטעות את ה"טריק" הזה, בזמן שהם התרחצו באזור. באתר ניתן גם לעשות קמפינג וכן יש בו מסעדה וחנויות. פרטים נוספים בטלפון/פקס 073331861 לצד הרי הגעש הממלאים את שטחה של רוטורואה נמצאים אגמים רבים, ולכן רוטורואה נקראת לעיתים מחוז האגמים של האי הצפוני. רוב האגמים ממוקמים בשקעים שנוצרו בהתפרצויות וולקניות, ורוטורואה עצמה ממוקמת בקצה אגם וולקני גדול, שהוא אגם רוטורואה שהוא האגם הגדול ביותר באזור, והוא נמצא במרחק של כחמש דקות הליכה ממרכז העיר. משמעות השם היא "האגם השני".

 ניתן לבקר באגם בכל ימות השנה, והוא המקום שהכי קל לדוג בו דגים בניו זילנד. גודלם הממוצע של הדגים נע בין 1.5 לשני קילוגרמים. במרכז האגם נמצא האי Mokoia, ומדרום לאגם רוטורואה נמצא אגם Tarawera. האגם מוקף בצמחיה יפהפייה, ובכל מקום ניכר חותמה של התפרצות הר הגעש Tarawera בשנת 1886 במרחק של כ- 30 דקות נסיעה דרומית מערבית לרוטורואה נמצא נהר Waikato שהוא הנהר הארוך ביותר במדינה ואורכו 425 ק"מ. לאורך הנהר נופלים מפלי Huka המרהיבים, ויש בו אתר רפטינג, שנחשב לאחד מאתרי הרפטינג הטובים בעולם. ניתן לעשות רפטינג בדרגות קושי שונות, גם במקומות רבים אחרים באזור. מרוטורואה אפשר גם לצאת בסיורים מאורגנים לטרקים ביערות הגשם בסביבה ו/או לטרק לפסגת הר Tarawera.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על רוטורואה