עפתי לתרמילאים

תרמילאי ישראלי מודל 2008: פרופיל משתמש

כמה פעמים יצא לכם במהלך הטיול להגיע לאיזושהי נקודה מבודדת ולראות מרחוק מטייל אחר, שהייתם בטוחים שהוא, ממש כמוכם, מישראל? כנראה שלמרות כל ההבדלים, כולנו מאוד מזכירים אחד את השני כשאנחנו מטיילים. אז איך בעצם מזהים תרמילאי ישראלי מקילומטר?
יעל - צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: תרמילאי ישראלי מודל 2008: פרופיל משתמש
Depositphotos/Kamchatka ©

הקדמה

כמה פעמים יצא לכם במהלך הטיול להגיע לאיזושהי נקודה, גם אם מדובר ביעד נידח שאף אחד ודאי לא שמע עליו, ולראות מרחוק טייל אחר, שהייתם בטוחים שהוא, ממש כמוכם, מישראל? כמה פעמים פנו אליכם ב"אהלן", במהלך הטיול שלכם, ואף מבלי להכיר אתכם קודם לכן (כי אתם ישראלים, לא?)

 אותנו, התרמילאים הישראלים, בדרך כלל לא קשה לזהות בניכר. אנחנו דומים זה לזה ולרוב, גם, מתנהגים באופן זהה. ישנם כמה מאפיינים המשותפים לכולנו, מאפיינים שהופכים אותנו לקבוצה גדולה של תרמילאים, "קבוצת התרמילאים הישראלים". בכתבה שלפניכם - קווים לדמותו של התרמילאי הישראלי.

לתחילת הכתבה

ציוד ומראה חיצוני

שרוול, סנדלי שורש, כפכפי קרוקס כמובן, שיער ארוך לא מסופר (בנים), זקן לא מגולח (גם כן בנים ובעיקר אם מדובר במזרח), או להבדיל במדינות קרות יותר - מעיל פליז של חברה מוכרת (הכרחי!), נעלי טרקים מקצועיות (גם אם הטרקים יעשו בין חלונות הראווה של העיר), תרמיל גדול וכמובן, וכאן מדובר בסממן ישראלי מובהק, כיסוי לתרמיל! ודאי יצא לכם לחכות בשדה התעופה, אחרי הנחיתה, לתרמיל/מזוודה שלכם. על המסוע עוברות מזוודות באיטיות אלגנטית, אחת אחרי השנייה, עד שלפתע מגיעה לה מפלצת ענקית. תרמיל ענק, מכוסה כיסוי שחור. נראה כמו שק גדול... סביר שה"שק" הזה יהיה שייך לאחד מכם.

גאדג`טים. גאדג`טים. גאדג`טים. אנחנו, הישראלים, אוהבים להתחדש בטכנולוגיה האחרונה שרק יצאה לשוק. הצורך הזה בא לידי ביטוי גם בהכנות שלנו לטיול ובציוד שאנחנו בוחרים לקחת איתנו.

 ובל נישכח את הטלפון הנייד. סביר שתשכחו להתקשר לאחד החברים ולהיפרד ממנו לפני הנסיעה הארוכה שלכם לחו"ל, אבל להתקשר לאחת מחברות הסלולאר שלכם כדי לאפשר הכנסת כרטיס סים זר לטלפון הנייד שברשותכם - את זה לא תשכחו. רבים מהמטיילים הישראלים נוסעים היום עם טלפון נייד. וגם זה - "שיהיה". ובעיקר למקרי חירום (כמו למשל, געגועים עזים הביתה שתוקפים אתכם בדיוק כשכבשתם את ה"מאצ`ו פיצ`ו" או לבדוק אם מכבי ניצחה במשחק...).

לתחילת הכתבה

אפקט העדר

בדרך כלל, ישנם מסלולים קבועים שרבים מהמטיילם בוחרים ללכת בהם (כמובן שישנם גם יוצאי הדופן, שמעזים לבחור באלה שעדיין לא ביקרו בהם). המסלולים האלה, כמובן, אינם רק משותפים לנו, אלא גם לתרמילאים ממקומות אחרים בעולם. סביר שאם בחרתם במסלול הזה, תיפגשו במהלך הדרך את אותם האנשים שוב ושוב, וכנראה שבכל פעם תופתעו מחדש... הרי, אוסטרליה ענקית. מה הסיכוי שאפגוש אותם גם בקיירנס וגם בסידני?, או בדרום אמריקה, למשל. הגעתם לברזיל, פגשתם שם מישהו שטיילתם איתו תקופה. וראו איזה פלא. פגשתם אותו שוב בצ`ילה ואחרי זה גם בארגנטינה. ומה לגבי הודו? פגשתם חבר`ה "מגניבים" בלדאק, בצפון, אחר כך בטיול בעמק נוברה ואחר כך שוב ושוב בנקודות אחרות בצפון הודו.

לתחילת הכתבה

ישראל הקטנה

לנו, הישראלים, יש נטייה להתקבץ. להקים כמעין קומונות קטנות (אולי בהשפעת הקיבוצים) אפילו בחורים נידחים. את התופעה הזו ניתן לראות בדרך כלל בהודו (מנאלי, דרמסאלה ועמק פרוואטי), אליה מגיעים ישראלים רבים, מתמקים באזור מסויים תקופה ארוכה ויוצרים לעצמם מושבה ישראלית זמנית. כולם מוזמנים לחגיגה הזו, וכמה שיותר - יותר טוב.

לתחילת הכתבה

טיול בקבוצה

במהלך הטיול עצמו, כמעט ולא תראו מטייל ישראלי המטייל בגפו. לרוב יטייל עם ישראלים נוספים, ואם לא מצא כאלה, יטייל עם מטיילים ממקומות אחרים בעולם. בדרך כלל הקבוצות יכילו מעל שלושה אנשים בקבוצה ויהיו מעורבות (בנים ובנות). כמעט לכל אכסניה שתגיעו, תוכלו לראות קבוצה של ישראלים ביחד, מתכננים מסלול משותף או מכינים ארוחת ערב (ובאופן מפתיע רק בטיולים מגלים כולם לפתע את היכולות הקולינריות שלהם...). הצורך ב"ביחד" טבוע בנו, כנראה, מלידה. מאז ומתמיד היינו חלק מקבוצה, והרצון להיות בה שוב - קיים גם כשאנחנו נימצאים רחוק. ואולי אפילו יותר מתמיד.

לתחילת הכתבה

סקרנות והרפתקנות

המטייל הישראלי ניחן ביצר סקרנות והרפתקנות מפותח (אולי אפילו, לעיתים, יותר מהמטייל שבא ממדינות אחרות). הוא נוטה להעיז, להגיע ליעדים שלא רבים מגיעים אליו ובעיקר להתנסות בחוויות חדשות. היצר הזה עלול, לעיתים, להיות גם מסוכן. לא פעם הוא מוביל למעשים לא חוקיים (סמים, עבודה לא חוקית ובכלל - עבירה על החוק המקומי) ואף לתאונות. המטייל הישראלי, כיוצא צבא ויחידה מובחרת, משוכנע שיתמודד כמעט עם כל דבר, ובודאי שגם עם הפיסגה הכי גבוהה, הטרק הכי תלול והמשטרה המקומית. ה"חוצפה" הישראלית הרבה פעמים חיובית, אך כשנימצאים בחו"ל - לא תמיד תתפס ככזו.

לתחילת הכתבה

מקורות מידע

למרות האינטרנט והמידע הרב והמגוון שנימצא בו כמעט על כל מקום בעולם, עדיין מעדיפים המטיילים הישראלים לקבל את המידע שלהם מאחרים. המידע עובר לרוב "מפה לאוזן" ומטיילים שחזרו מעבירים את המידע שצברו, לאחרים המתעדים לנסוע אחריהם. המטייל הישראלי מעדיף לשמוע ממקור ראשון ופחות סבלני לחקור בעצמו ולהתעמק במידע המופיע על היעד שאליו בחר להגיע (השתתפות בפורומים של טיולים, למשל, היא דרך טובה לקבל מידע רלוונטי ממקור ראשון). מעבר לזה, כמובן ספרי הטיולים (בעיקר ה"לונלי פלאנט", התנ"ך לכל מטייל). גם במהלך הטיול עצמו, "שואב" המטייל הישראלי מידע ממטיילים אחרים, מידע שבעקבותיו קובע את המשך המסלול.

לתחילת הכתבה

הקשר עם הבית

המטייל הישראלי דואג בדרך כלל, ולעיתים קרובות (ובהנחה שזה מתאפשר), ליצור קשר עם הבית, לעדכן ולהתעדכן, לשלוח מיילים או תמונות שצילם במהלך הטיול. בנוסף, מכיוון שחשוב לו להרגיש בבית (גם אם לא נימצא בו), הוא אוהב להגיע לאירועים שמשתתפים בו ישראלים נוספים (בעיקר בחגים. סדר פסח וכו`), לאכול במסעדות ישראליות או לקנות (אם משיג) מוצרים ישראלים: שקדי מרק, במבה וכמובן - שוקולד השחר (ואם לא משיג - ההורים ידאגו לשלוח לו במיוחד מהארץ). במקומות רבים בעולם תוכלו למצוא חנויות שמוכרות מוצרים מהארץ ומסעדות המגישות אוכל ישראלי (לא קשה לפספס אותם. בדרך יקראו: "פלאפל רמי", "חומוס סבבה", מסעדת עלא-כיפק" וכו`).

לתחילת הכתבה

עולם קטן

בדרך כלל אחת השאלות הראשונות שתשאלו, אם תיפגשו (או ליתר דיוק - כשתיפגשו) מטייל ישראלי אחר, תהיה "מה עשית בצבא" או "איפה היית בצבא". סביר שתגלו שהייתם באותה יחידה... ואם לא באותה היחידה הוא ודאי מכיר את החבר הכי טוב שלכם, ואם לא אז כנראה שאמא שלו היתה הגננת שלכם בגן או שהאבות שלכם עובדים באותה החברה. מרגע זה, אחרי שגיליתם את עברכם המשותף, אתם הופכים ל"אחים". בדם. החברים הכי טובים... (טוב, נו. לפחות עד שחזרתם לארץ).

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אפריקה