עפתי לתרמילאים

ערים מרכזיות בלאוס

הערים הפופולריות ברחבי לאוס: מהגירסה הלאית לשער הניצחון הפריזאי בויאנטיין, דרך מערות נטיפים קסומות בואנג ויאנג, ועד מקדשים יפהפיים, שווקים ומפלים בלואנג פראבנג.
יעל רגב - צוות למטייל ברשת, עדכון (2005) - אלעד גוטמן
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: ערים מרכזיות בלאוס
Thinkstock Imagebank ©

הקדמה

חלק הארי מהמטיילים ללאוס מגיע לתקופה קצרה של כשבוע מתאילנד, או מטייל בה כחלק ממעבר יבשתי בין המדינות השכנות. הכניסה בדרך כלל מתאילנד אל ויאנטיין הבירה, משם אל לואנג פראבנג עם עצירה בואנג ויאנג, כאשר מלואנג פראבאנג ניתן לשוט לכיוון הגבול התאילנדי, לצאת אל צפון תאילנד ולטייל שם. כמו כן אפשר לטייל מלואנג פראבנג אל מישור הכדים. מי שרוצה לבלות זמן ארוך יותר בלאוס, יכול לנסות את הצפון הרחוק, אזור מואנג סינג Muang Sing, או לנסוע בדרך הקשה והיקרה לפונגסלי Phongsali. מעטים בוחרים לרדת בדרך הארוכה דרומה, אל Si Phan Don, הידוע גם כ-"4000 האיים". שוב, בשל התפתחותה המדהימה של לאוס, מקומות חדשים עולים מדי שנה על המפה - התייעצו עם מטיילים שתפגשו בדרך. למי שמעוניין לתור את לאוס לכל אורכה מומלץ להכנס מצפון (Huay Xai) או מדרום (הגבול עם קמבודיה) ואז להדרים (או להצפין) במסלול ישר מבלי "לזגזג".

חשוב לזכור כי לאוס מצטיינת בעיקר בתושביה המקסימים. נסו לצאת מ"הבועה הישראלית" ולהתחבר אל האנשים הידידותיים והנפלאים הללו, אשר בחלק מהמקומות עדיין מתייחסים אלינו, ה"פאלאנים" המערביים, כאטרקציה. שיחון אנגלי-לאי יכול להיות לעזר רב, היות ומרבית האוכלוסיה אינה דוברת אנגלית (אם כי הזקנים לפעמים יידעו צרפתית). עם נותני השירותים תוכלו, לעתים, לתקשר באנגלית. אגב, כיום מתקיימים בחלק מהמקומות שיעורי אנגלית דרך הרדיו, כחמש דקות מדי ערב, ואני נתקלתי בואנג ויאנג במשפחה שלמה הישובה סביב הרדיו וחוזרת במבטא משובש אחרי הקריין - I am very angry !!!...

 ובקשה - אל תלמדו אותם עברית, אל תשירו איתם את "אל המעיין" בשני קולות, אל תחלקו עטים וכסף - השאירו את המדינה היפה הזו בתולית ותמימה כמו שהיא, גם לבאים אחריכם.

לתחילת הכתבה

ויאנטיין 

ויאנטיין (Vientiane) בירת לאוס, שוכנת כ-25 ק"מ ממעבר הגבול Friendship Bridge, על נהר המקונג. זהו אומנם היישוב המודרני והעירוני ביותר בלאוס, אך אפילו משרד התיירות הלאי מגדיר אותה כ"הכפר הגדול באסיה". כ-10% מאוכלוסיית לאוס מתגוררת בעיר. ויאנטיין של 2005 היא עיר עם הרבה יותר מרמזור אחד (שהיה פעם גאוות העיר), ורכבים מודרניים ניתן לראות בכל מקום (בעיר מתגוררים אירופיים רבים, בעיקר צרפתים, כחלק ממדיניות של "קפיטליזם חרישי"). עם זאת היא עדיין נקייה מאוד, מרווחת ובהחלט שווה יותר מעצירת לילה.

 חלק גדול מהמטיילים לא מתעכבים יותר מלילה בעיר בשל מחירי הלינה הגבוהים יחסית (מ-5$ ללילה) והיותה עיר יחסית לא מעניינת לתרמילאים, ומסתפקים בשנת לילה ארוכה אחרי ליל השימורים של חציית הגבול ללאוס, ובביקור בשוק הבוקר לצורך החלפת כספים. אם בכל זאת החלטתם להישאר קצת בעיר, תמצאו בה ארכיטקטורה קולוניאלית צרפתית, מסעדות מצוינות, מקדשים ו... את שער הניצחון (?). כן, ה-Patuxai, הוא העתק של שער הנצחון הפריזאי, שריד לשלטון הצרפתי ששרר כאן. ביום אפשר לטפס לראשו ולהנות מתצפית על העיר, ובלילה הוא בולט בתאורתו היפה אל מול העיר החשוכה למדי. Morning Market הוא השוק הגדול בויאנטיין, הידוע בעיקר כמרכז שוק הכספים השחור של העיר (נזכיר, כבר אין שום צורך בשוק שחור). 3 ק"מ צפונית למרכז העיר שוכנת פגודה (מבנה בודהיסטי דתי) מלכותית שהינה המקדש הקדוש ביותר בלאוס, That Luang. המקדש העתיק ביותר בעיר הוא Wat Si Saket מ-1818, ובו אלפי פסלי בודהה. פארק הבודהה, הנקרא גם Wat Xieng Khouang, נמצא כ-25 דקות עד שעה נסיעה ממרכז ויאנטיין, ובו פסלי ענק של בודהה. ממש ליד המקדש נמצא המוזיאון Haw Pha Kaew, לכל חובבי התחום. Lao Revolutionary Museum שוכן בבמבנה צרפתי ישן ומציג את ההסטוריה של המהפכה בלאוס.

כארבע שעות נסיעה מפרידות בין ויאנטיין לואנג-ויאנג, במשאית או אוטובוס. בדרך אפשר לחתוך מ-Phong Hong מזרחה לאגם Nam Ngum ("נאם" בלאית פירושו מים או נהר). זהו אגם מלאכותי שנוצר לאחר בניית סכר על נהר Ngum, ובו איים קטנטנים כתומים. על שני איים יש גסט האוסים, אחד יקר והשני זול, אם כי חסר חשמל (האי מיניאטורי, בערך בגודל הגסט-האוס עצמו...) ומתמלא במהירות.

לתחילת הכתבה

ואנג ויאנג

ואנג ויאנג (Vang Vieng) עיירה מופלאה, 160 ק"מ מצפון לויאנטיין. מרכזה הוא רחוב וחצי של מסעדות תיירים, גסט-האוסים ושוק, המשמש גם כתחנת אוטובוסים. ממערב זורם נהר הנאם-סונג, בו מתאספים לעת ערב אנשי המקום לרחצה לילית (אין מים זורמים ברוב הבתים), ולעתים גם האוטובוסים והמשאיות מגיעות לשטיפה השבועית. רחוב קטן מוביל ממשרד הדואר שליד השוק, דרך בית החולים המקומי, ויורד אל ה-Sunset Cafe המשקיף אל חיי הנהר השוקקים לעת שקיעה. מצידו השני של הנהר משתרעים הרי קרסט מדהימים ביופיים, בעלי צורות מיסטיות משונות המזכירות את אזור גווילין בסין. בין ההרים ג`ונגלים ומערות קרסטיות שוממות (המקומיים מספרים על למעלה מ-60!), הצטיידו בפנסים ונרות וצאו לחקור את העולם החשוך בתוכן. המערה המפורסמת ביותר היא Tham Phu Kham, אם כי כולם מכירים אותה כ"מערת הבודהה". כדי להגיע למערה יש לחצות את הנהר ליד ה"סנסט קפה" - ברגל או על הגשר הקטן הסמוך תמורת דמי מעבר צנועים, אם כי תופתעו לגלות כי הוא נגמר אי שם באמצע הנהר. מכאן אפשר להמשיך ללכת ישר ברגל, מרחק כ-6 ק"מ, או לקחת טרמפ על התחבורה המקומית - הכלאה בין טרקטור למכסחת דשא, אליו רתומה עגלת עץ מתפרקת, העושה דרכה בין דרכי עפר מאובקות, חצץ ואפילו נחל זורם. שעה אחרי ירידתכם ממנה עוד תרגישו את הויברציות. הדרך עוברת ליד צריף בית קפה עד למחסום, בו נגבים דמי הכניסה. אחרי המחסום ישנה בריכה תכולה וקרה, אליה אפשר לקפוץ קפיצת ראש מהעץ הסמוך (אל תשכחו בגדי ים!). למערה עצמה יש לעלות ברגל עד לחדר הכניסה העצום המקושט בנטיפים וזקיפים ושלל צורות קרסטיות נוספות. האור הקלוש הבוקע מהפתח מאיר על פסל בודהה תאי מברונזה. המערה ממשיכה להסתעף מכאן, אם יש לכם פנסים, נרות ונעלי הליכה טובות, תוכלו להמשיך במסע ולנסות לגלות את הדרך פנימה.
מערות נוספות וכפרים קטנים ומעניינים נמצאים קילומטרים ספורים צפונה, אליהם ניתן להגיע בטוק-טוק או לשכור אופניים ולטייל בסביבה. אפשרות נוספת היא שכירת אבובים - נוסעים בטוק טוק כמה קילומטרים צפונה ומשייטים להנאתכם את הדרך חזרה.

 בשנים האחרונות הפכה Vang Vieng למעוז ישראלי הכולל המון מסעדות "ישראליות", כאשר בחזית כל אחת יופיע שלט בעברית המהלל את נפלאות המקום. בכל מסעדה כזו תמצאו גם "תפריט שמח" מגוון ומערכת DVD תוצרת סין שתנעים את זמנכם בהקרנה אינסופית של "חברים" או בשירים של שרית חדד. מי שבכל זאת מעוניין לחלץ עצמות יכול, כאמור, לצאת לטיול בסביבה או ללכת מרחק 20 דקות צפונה על הכביש הראשי ולהגיע ל-Vang Vieng Market שם אפשר למצוא הפתעות מדי פעם (חולצת "נייק" מקורית, למשל).

הנסיעה ב-230 הק"מ המפרידים בין ואנג-ויאנג ללואנג פראבנג ארוכה, אך היא בין היפות (והסלולות!) בלאוס. היא מתחילה בין ההרים המרהיבים שליד ואנג-ויאנג ושדות אורז ירוקים, ואז מטפסת בהרים בין כפרים קטנים ונידחים התלויים על קצה הצוקים, וילדים הרצים אחרי האוטובוס ומנופפים ל"פאלאנים" לשלום בקריאות "Sabbai dee!!!" (שלום בלאית).

לתחילת הכתבה

לואנג פראבנג 

לואנג פראבנג (Luang Prabang) בירת לאוס לשעבר, על חוף נהר המקונג, ובה עשרות מקדשים יפהפיים, שווקים מצויינים, מסעדות מצויינות ואפילו דיסקוטק. נבחרה על ידי האו"ם כאתר שימור במסגרת ה-World Heritage (רשימה של אתרים גיאוגרפים או תרבותיים בעלי חשיבות עולמית). מוקדי העניין מרוכזים כולם במרכז העיר או במרחק הליכה קצר, וכיף לשוטט ברחובות ולהכנס למקדשים השונים ולראות את התפילות המתקיימות בהם. המרשים בהם הוא Wat Xieng Thong, שנבנה ב-1560, כ-300 מטר ממפגש נהרות המקונג וה-Khan. המקדש הבולט ביותר בעיר הוא ללא ספק Wat That Chomsi בפסגת Mount Phousi, אשר סטופת חרוט הזהב שלראשו נוצצת מעל העיר. המקדש הוא יעד מועדף לצפייה בשקיעה מעל נהר המקונג. אם 300 המדרגות לפסגה מרתיעים אתכם, נסו לצפות בשקיעה מ-(איך לא?...) Sunset Cafe. בכל בוקר יוצא מצעד הנזירים מהמקדשים בעיר לאסוף מזון לארוחת הבוקר, אותו מספקים תושבי העיר המתייצבים ב-6 בבוקר עם סירי ה"סטיקי רייס". תשאלו בגסט האוס לגבי השעה בה עובר המצעד לידכם. מקומות נוספים ששווים אזכור הם ה-Royal Palace, הממקום ממש על רחובה הראשי של העיר, ומקדש Wat Wisunalat שבו נמצא "סטופת האבטיח" (Watermelon Stupa). השווקים בלואנג פראבנג בהחלט שווים ביקור, והם מהיפים והמעניינים בשווקי לאוס (שוק הלילה ברחוב הראשי מדהים!!!). בין השווקים תוכלו למצוא גם שוק אוכל מקומי שפעיל כל יום החל משעות הצהריים וממוקם על פינת הרחוב הראשי (Tanon Sisavangrong) עם רחוב Thanon Chao Phanya Kang.
ביןהדוכנים גם דוכן "בננה-לוטי" המוכר מתאילנד.

בידור - ליד Rama Hotel נמצא הדיסקוטק Rama Club, ללא ספק חוויה אנתרופולוגית משעשעת. הלאים ישובים סביב שולחנות עמוסי בקבוקי BeerLao, כשבמרכז המועדון רחבת ריקודים עם להקה חיה המנגנת מבחר שירי מצעד הפזמונים התאילנדי. הלאים רוקדים בדרך כלל בזוגות בתנועות מינימליות, או בריקודי שורות קבועים בנוסח שנות ה-70 העליזות. כאשר מגיעות השניות האחרונות של השיר לסיומן, נמלטים כל הרוקדים מהרחבה ומתיישבים במהירות אל השולחנות למחוא כף ללהקה. עם תום התשואות מתחיל שיר חדש, ומיד כולם רצים כאחוזי טירוף בחזרה אל הרחבה לריקוד נוסף, עד סוף השיר הבא. מין משחק כיסאות מוזיקלים שכזה.

 עוד באזור לואנג פראבנג:

Kuang Si Falls - מפלים מיוחדים הנשפכים לבריכות טורקיז יפהפיות. מקום מצויין למנוחה ליום-חצי יום, בבריכות התחתונות ניתן להתרחץ ושבילים מובילים לראש המפלים ולתוך היער. 32 ק"מ מהעיר, ניתן לשכור טוק-טוק שיביא אתכם למקום, או לקחת סיור.
Pak Ou Caves - שתי מערות (טם-טינג וטם-פונג) ובהן פסלי בודהה שהושארו על ידי מתפללים לפני מאות שנים. המערות נמצאות כ-25 ק"מ מהעיר, וניתן להגיע אליהם דרך הנהר בלבד, בסירה איטית (כשעתיים) או מהירה. כדאי לעצור גם בכפרים הקטנים בדרך.

יוצאים לטיול תרמילאים בלאוס? כל המידע החשוב לטיול שלכם באתר "עפתי" >>

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על לאוס