עפתי לתרמילאים

האי הדרומי - מידע כללי

גולת הכותרת של הביקור בניו זילנד היא ללא ספק האי הדרומי. כבר בדרך אליו, במעבורת מעיר הבירה וולינגטון שבדרום האי הצפוני, נגלה הטבע המרהיב בדמות מיצרי מארלבורו המקבלים בזרועות פתוחות את הבאים, לשונות יבשה בירוק החודרות לתכול המים של מיצר קוק, המתמזגים עם השמיים הכחולים ההופכים עם רדת היום לבד ציור צבוע גוונים עזים מאין כמוהם של שקיעה.
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: האי הדרומי - מידע כללי
© מאורי הירש

הקדמה

גולת הכותרת של הביקור בניו זילנד היא ללא ספק האי הדרומי. כבר בדרך אליו, במעבורת מעיר הבירה וולינגטון שבדרום האי הצפוני, נגלה הטבע המרהיב בדמות מיצרי מארלבורו המקבלים בזרועות פתוחות את הבאים, לשונות יבשה בירוק החודרות לתכול המים של מיצר קוק, המתמזגים עם השמיים הכחולים ההופכים עם רדת היום לבד ציור צבוע גוונים עזים מאין כמוהם של שקיעה. צפון האי חובק את המטייל בנופים ירוקים, חופים זהובים וחופים סלעיים, ומספר ימי שמש רב, מחזה נדיר ככל שממשיכים דרומה.

 למרות היותו גדול מאחיו הצפוני (151,000 קמ"ר), מיושב האי הדרומי בדלילות מפתיעה, ורובו שטחי טבע, שמורות ופארקים. הכבישים כאן, כל אחד מהם טוען רציני לכתר "הדרך היפה ביותר בניו זילנד", צרים ומתפתלים. כביש אחד עובר בחוף המזרחי, כביש אחד בחוף המערבי, ומעטות הדרכים העושות דרכן ביניהם דרך מעברי הרים צרים כארתורס פאס. כאן הטבע שולט, פראי ואציל, מכופף ומעקם כבישים בצוקיו הנישאים, חוסם מעברים ממזרח למערב בשרשראות הרים מכוסי שלג שקרחונים גולשים מפסגותיהם, ומסתיר את נופיו בחומה צפופה וסבוכה של צמחיית יערות הגשם. אפילו הגשרים שהוקמו מעל הנחלים והנהרות הרבים הקוטעים את הדרך, ניבנו קטנים, צנועים ובעלי נתיב אחד, כאילו לא רצו להפריע את מנוחתו ויופיו של הטבע המרשים.

לתחילת הכתבה

הנוף ומזג האוויר

המוטיב המרכזי בנופו הפראי של האי הדרומי הם הרי האלפים הדרומיים, שהתרוממו בעקבות מפגש הלוח הפסיפי והלוח ההודי-אוסטרלי שבקרום כדור הארץ. לא רחוק מכאן, באי הצפוני, מתחילים הלוחות להתרחק זה מזה והמגמה המשתוללת בפנים הכדור בוקעת בדמות גייזרים מתפרצים, הרי געש פעילים, ענני עשן ובוץ רותח. אך באי הדרומי שומרים ההרים על דממת הטבע, בשרשרת הנמתחת לאורך 65 ק"מ מצפון לדרום. למרות היותם קטנים בהרבה מאחיהם האירופאים, הרים אלו מתנשאים מעמק ועל כן מרשימים במיוחד. קו הרכס מפריד כחומה את החוף המערבי משאר הארץ ואינו מאפשר את מעבר העננים המגיעים מים טזמן, הנאלצים לפרוק את מטעניהם בחוף, שהוא אחד האזורים הגשומים ביותר בעולם.

 הגשמים המרובים הולידו לאורך החוף יערות גשם מרתקים שהינם גן עדן לחובבי בוטניקה. למעלה משמונים אחוז מהצמחים בו הם אנדמים, משמע אינם קיימים בשום מקום אחר. יערות אלו הם השריד האחרון ליער קדום שכיסה חלקים רבים מכדור הארץ לפני תקופת הקרח האחרונה, אי שם לפני כשני מיליון שנים. זהו ערב רב של עצים טרופים מכוסי אזוב, שרכים עצומים, חזזיות ופטריות המכסות במעטה ירוק את הגזעים, וקול טפטוף גשם הניתך כאן כמעט כל השנה.

לתחילת הכתבה

אטרקציות מרכזיות

בדרום החוף המערבי משתרעת ארץ הפיורדים האדירה, הפיורדלנד. זהו פארק עצום ובתולי, שמלבד כביש קטן בחלקו הצפוני כולו נגיש רק בשיט או במסלולים רגליים ארוכים. שמעם של הטרקים בפיורדלנד יצא למרחקים, טרק המילפורד נודע כ"מסלול ההליכה היפה בעולם" ורשימת המעטים שיזכו לצעוד בו בחודשי הקיץ נסגרת חודשים ארוכים מראש. בארץ נרחבת זו משמשת עירבוביה של פיורדים, ים, מצוקים, אגמים ויערות, כביתם של ציפורים רבות, שבהעדר איום בני אדם או טורפים איבדו את כושר התעופה.

החוף המזרחי יבש יותר, ועל כן בחרו בו רוב תושבי האי כמקום מגוריהם. העיר הגדולה ביותר היא קרייסטצ`רץ`, עיר אנגלית טיפוסית ויפה עם גנים בוטנים נפלאים. מרחק חצי שעת נסיעה ממנה כבר מחליפים נופי הטבע של חצי האי בנקס את הנוף האורבני בגבעותיהם הירוקות והים הכחול בו שוחים דולפיני "הקטאר" הקטנים. חצי האי הבולט מהחוף הוא, לפי אמונת המאורים, כס מושבו של האל מאווי בקאנו הגדול שקפא והפך לאי הדרומי, כאשר משה מן האוקיינוס את הדג העצום, הלא הוא האי הצפוני. במורד החוף שוכנת העיר השנייה בגודלה, דנידין, "העיר הסקוטית", עיר סטודנטים מלאת חיים על חצי האי אוטגו, שבחופיו מושבות כלבי ים, אלבטרוסים ופינגווינים צהובי עין.

אולי היה זה השיעמום בבידוד, ואולי הרצון לקרוא אתגר על הטבע המקיף מכל עבר, שהפך את העיירה השקטה קווינסטאון לבירת הספורט האתגרי של המדינה. בנוייה בשילוב מושלם עם תוואי הנוף עוצר הנשימה סביבה, מציעה קווינסטאון זווית ראייה אחרת על הטבע, אם זה מבט על קניונים צרים בעודכם קופצים ראש אל התהום מאתר באנג`י, או אם תרצו להשקיף ממבט ציפור על ההרים המושלגים בעודכם צונחים צניחה חופשית. הכל תמצאו כאן, כל שיגעון אפשרי וכל רעיון מטורף שנהגה בערב משעמם בפאב - סירות סילון, סקי מישור, דאייה, קפיצת באנג`י ממסוק, טיפוס הרים וגלשני רוח.

 אז קחו נשימה מאוויר רוחות האנטרקטיק הצלול והקריר, וצאו עמנו לתור את צפונותיו של האי הדרומי של ניו זילנד.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על האי הדרומי