עפתי לתרמילאים

מידע כללי על איירס רוק

אחת מהאטרקציות המוכרות והמתירות באוסטרליה הוא האיירס רוק וסביבתו. מידע על המקום ועוד, בכתבה שלפניכם.
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: מידע כללי על איירס רוק

איירס רוק והפארק הלאומי אולורו

הפארק הלאומי אולורו (Uluru National Park), הנמצא בפינה הדרום-מערבית של הטריטוריה הצפונית, מתפאר באחד מפלאי הטבע הגדולים בעולם - האיירס רוק (Ayers Rock), ועל כן זהו אחד היעדים הפופולריים יותר של היבשת. הפארק מהווה מוקד משיכה להמוני מבקרים מכל העולם, המגיעים לצפות בסלע הענק, לטייל באזור ולספוג מהמיתולוגיה והמשמעויות הרוחניות העמוקות שמייחסים האבורג`ינים לאיירס רוק.

האיירס רוק מספק מחזה עוצר נשימה: סלע עצום, בן 600 מיליון שנה, מתנשא מעל מישור שטוח לחלוטין, לגובה של 348 מטרים, ומעריכים, כי שני שלישים מהסלע קבורים בתוך החול. הממדים שלו בהחלט מרשימים אורכו הוא 3.6 ק"מ, רוחבו 2.4 ק"מ והיקפו כתשעה קילומטרים אך הסלע המפורסם זוכה לתשואות הרבות דווקא בגלל מראה צבעיו המשתנים במהלך היממה. המופע המדהים ביותר הוא בעת הזריחה והשקיעה, אז מקבל הסלע גווני אדום ומקרין זוהר יפהפה. הסלע כולל גם תעלות סחף, מערות מוזרות וכן ציורים וגילופים אבורג`יניים, חלקם בני 10,000 שנה. עוד תוכלו למצוא בפארק, 400 זנים שונים של צמחים, 150 מיני ציפורים ומגוון של 25 סוגי יונקים.

 ראשית התהוותו של הסלע העצום החלה לפני 550 מיליון שנים בתנועת קרחונים שגרמה להרמתם של רכסי הרים ולאחר מכן להיסחפותם חזרה כלפי מטה. תהליך זה נמשך כ- 200 מיליון שנים, במהלכו נוצרו רכסי ההרים Mann, Musgrave ו- Petermann שבמרכז אוסטרליה. תצורות הסלע הייחודיות, שאנו רואים כיום באיירס רוק, הן תוצאה של תנודות נוספות שהתרחשו בכדור הארץ ומתהליך סחף שנמשך גם כיום, בשיעור נמוך יחסית. צבעו האדמדם של האיירס רוק נובע מהמינרלים השונים המרכיבים את אבן החול - למשל פצלת.

 האדם הלבן הראשון שגילה את הסלע ואף טיפס לפסגתה היה וויליאם קריסטי גוס (William Christie Gosse), בשנת 1873. הוא כינה את הסלע `איירס רוק` על שמו של סר הנרי איירס (Sir Henry Ayers), ממדינאי אוסטרליה.

הסלע ידוע גם בשמו האבורג`יני - `אולורו`. לפי האמונה, בני שבט האנאגו, האבורג`ינים המקומיים, חיו באזור האולורו במשך אלפי שנים וחייהם מתועדים במקומות שונים בפארק. אולורו והאתר הנוסף הממוקם בפארק, קאטה טג`וטה Kata Tjuta, הם בעלי חשיבות תרבותית ורוחנית לאבורג`ינים. על אף הציפייה הרווחת בקרב התיירים למצוא מקום קדוש ושקט בלב המדבר, זה לא בדיוק המצב. הסלע המדהים הזה הוא גם אתר תיירות עמוס באוטובוסים ומטיילים, המגיעים בהמוניהם וצובאים על המקום. הבעלים המסורתיים, מצדם, היו מעדיפים לראות את המבקרים צופים על הסלע בהערצה כשהם נמצאים במרחק סביר ממנו, על מנת לכבד את קדושת המקום. יחד עם זאת, למרות שהאתר הפך ממוסחר, בשום פנים ואופן אל תוותרו על הביקור הייחודי באיירס רוק.

האזור כולו מציע מגוון טיולים רגליים לאורך השבילים בפארק ואין כל קושי לבלות במקום מספר ימים. רשמית שייך הפארק לאבורג`ינים, אך הוא מוחכר לסוכנות שימור הטבע האוסטרלית (Australian Nature Conservation Agency), המנהלת את הפארק. חשוב לשים לב כי ישנם מספר אתרים קדושים באזור הסלע, שהכניסה אליהם מהווה עבירה הן לתיירים והן לאבורג`ינים שאינם מורשים. למרות השלט שהציבו בני האנאגו בבסיס האיירס רוק המבקש להימנע מטיפוס על הסלע, רבים מהמבקרים אינם עומדים בפיתוי ופונים לכיבוש הפסגה. הטיפוס נמשך פחות משעה, אך אל תטעו, המאמץ הוא אדיר ובהחלט רצוי שתהיו בכושר פיזי מצוין. כמו כן, היו מודעים לכך שבאזורים הגבוהים יותר, לעתים נושבות רוחות חזקות במיוחד, המקשות על הטיפוס.

 לאלו המחפשים מסלולים קלים יותר הכרוכים בהרבה פחות מאמץ, קיימות מספר אפשרויות. הפופולרית ביניהן היא ה- Base Walk המקיף את בסיס הסלע. תשעה קילומטרים של הליכה קלה הנמשכת כשלוש שעות, חושפים מערות, בורות מים וצמחייה מדברית. המסלול אמנם אינו מהווה אתגר גדול, אך בהחלט מומלץ ואין להתעלם מהעובדה, שבניגוד לטיפוס על הסלע, הוא עומד בקנה אחד עם רוח המקום. מסלול לירו (Liru Track) מציע הזדמנות מצוינת להציץ מקרוב אל צורת החיים של בני שבט האנאגו בטבע. המסלול, הנמשך כשעתיים, מתחיל ב- Cultural Centre ומסתיים בבסיס הסלע. ההליכה במסלול מוטיטג`ולו (Mutitjulu Walk) תוביל אתכם אל בור המים הנמצא בקצהו הדרומי של אולורו. לפי האמונה האבורג`ינית, הבור הוא משכנם של נחשי המים המיתולוגיים. המסלול יוצא מ- Mutitjulu Carpark ואורכו ק"מ אחד. מסלול נוסף, קל למדי, הוא המאלה (Mala Walk), המתחיל מבסיס נקודת הטיפוס ואורך כשעה וחצי.

לתחילת הכתבה

האולגאס

האולגאס (Olgas), או כפי שהוא מכונה בפי בני האנאגו- קאטה טג`וטה (Kata Tjuta), שפירושו "ראשים רבים" - ניצב במרחק כ-30 ק"מ ממערב לאיירס רוק, ושייך גם הוא לפארק הלאומי אולורו. למרות שהאולגס אינו כה מפורסם, אוסף הסלעים הענקיים מרשים למדי ומבקרים רבים נהנים לבקר בו אף יותר מאשר באיירס רוק, ההמוני. הסלעים, המעוטרים במעין כיפה, מופרדים על ידי עמקים, ערוצי נחל ותהומות. אטרקציה מרכזית היא הערוץ הצר והעמוק, ה-Olga Gorge, העובר בין הר אולגה (546 מטר), הסלע הגבוה ביותר, לבין הר וולפה (Mt. Wulpa). האזור מציע מספר מסלולי טיול יפים, כשהמומלצים ביניהם הם הטרק המעגלי אל עמק הרוחות (Valley of the Winds) המסתורי והמסלולים המובילים לתצפיות השונות. מרבית האוטובוסים המגיעים לאזור, מבקרים בשעות הבוקר באיירס רוק, ורק לאחר מכן, בשעות אחר הצהרים, פונים אל עבר הקאטה טג`וטה. כך שלאלו המעונינים להימנע מההמון וליהנות מקסמו האמיתי של המקום, מומלץ להפוך סדר יום זה.

לתחילת הכתבה

יולארה

העיירה הקטנה יולארה (Yulara) הוקמה ב-1984 במטרה לשמש כבסיס יציאה לאיירס רוק ולאולגאס ולשרת את מאות אלפי המבקרים, הנוהרים מדי שנה לפארק. בעיירה, הממוקמת מיד מחוץ לפארק הלאומי, תוכלו למצוא תצפיות יפות על הפארק, מרכז קניות ב- Yulara Drive, בנק, אמפיתאטרון המארח מדי ערב מופעי בידור שונים (כולל ריקודים מסורתיים) ומקומות לינה מגוונים. איירס רוק קמפ-גראונד נמצא בסמוך ומאפשר קמפינג בתחומו - זהו המקום היחיד בכל אזור הפארק שבו ניתן לעשות זאת. מספר הטלפון: 08-8956-2055.

 בעיירה נמצא מצפה הכוכבים של איירס רוק- מקום מושלם להתבונן בשמיים הבהירים של האאוטבאק באמצעות טלסקופים ומשקפות. המצפה פתוח מדי יום בשעות הערב מ- 20:30 עד 23:30 והכניסה בתשלום. טלפון: 08-8921-8170. מומלץ לערוך סיור במרכז המבקרים הנמצא ב- Yulara Drive. המרכז כולל תצוגות טובות בתחומי ההיסטוריה, הגיאוגרפיה ועולם החי והצומח של האזור. כמו כן תוכלו לרכוש בו מפות וקבל אינפורמציה לגבי מסלולי טיולים. שעות הפתיחה של המרכז הן 8:00 עד 21:00. טלפון: 08-8956-2240.

לתחילת הכתבה

כללי

שעות הפתיחה של הפארק הלאומי אולורו משתנות בהתאם לחודשי השנה, ונעות בין 5:30 ל- 21:00, כך שלא תוכלו לפספס את חווית הזריחה והשקיעה באיירס רוק. לקבלת שעות הפעילות המדויקות פנו למרכזי המבקרים. בכל זאת, עצה קטנה לגבי שעת ההגעה לפארק: מרבית האוטובוסים המגיעים לאזור, מבקרים בשעות הבוקר באיירס רוק, ורק לאחר מכן, בשעות אחר הצהרים, פונים אל עבר הקאטה טג`וטה. כך שלאלו המעונינים להימנע מההמון וליהנות מקסמו האמיתי של המקום, מומלץ להפוך סדר יום זה.

 נקודת המוצא המרכזית לאזור כולו היא אליס ספרינגס, שנמצאת במרחק של כ- 450 ק"מ מצפון-מזרח לאולורו. מרבית המטיילים המעוניינים בסיור מאורגן מזמינים אותו עוד לפני הגעתם לאזור, באליס ספרינגס, אך גם ביולארה תוכלו להצטרף לאחת משתי החברות המארגנות סיורים בפארק. דרכי גישה נוספות לאזור הן באמצעות אוטובוסים היוצאים מאליס ספרינגס או בטיסות היוצאות ממספר ערים ונוחתות בשדה התעופה שבסמוך ליולרה או ישירות באולורו. לאלו שבבעלותם רכב לא תהיה כל בעיה להגיע למקום וליהנות מהפארק באופן עצמאי.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה