עפתי לתרמילאים

הר השולחן - אחד משבעת פלאי עולם הטבע

הר השולחן שבדרום אפריקה, זכה לשם זה בשל צורתו ופסגתו השטוחה. מומלץ לצאת לטיול בפארק הלאומי של ההר, לעלות עם הרכבל המסתובב עד לפסגה ולהתרשם מהנוף המרהיב של קייפ טאון, ההרים באזור והאוקיינוס. לא מכבר זכה ההר בתואר "אחד משבעת פלאי עולם הטבע". אמנם פסגתו שטוחה כשולחן, אך הוא מלא עומק...
ליאור כהן - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: הר השולחן - אחד משבעת פלאי עולם הטבע
Thinkstock Imagebank ©

הר השולחן (Table Mountain) הינו הר הנמצא, סמוך לעיר קייפ טאון, בדרום אפריקה. ההר נקרא כך, מאחר שפסגתו שטוחה ונראית כמו שולחן. גובהו של ההר הוא 1,086 מטר מעל לפני הים ורוחב הפסגה הוא כשלושה קילומטרים. ההר הוא חלק מהפארק הלאומי הר השולחן (Table Mountain National Park). סביבו מספר גבעות, כאשר ממזרח נמצאת "פסגת השטן" ומצפון "ראש האריה" ו"גבעת הסימן". חלקו העליון של ההר מכיל קוורץ ואבן חול, העמידה במיוחד בפני סחיפה והיוצרת צוקים תלולים ואפורים. הבסיס עשוי צפחה מסוף עידן הפרקמבריון ומגרניט. כמו כן, לאחרונה זכה הר השולחן בתואר "אחד משבעת פלאי עולם הטבע". אתר אינטרנט: www.sanparks.org/parks/table_mountain.

מבט מהרכבל העולה להר השולחן. צילום: יעקב גילתמבט מהרכבל העולה להר השולחן. צילום: יעקב גילת

איך מגיעים לפסגת ההר?

ההר נחשב לאטרקציה תיירותית פופולארית בקייפ טאון וניתן להגיע לפסגה ברכבל או רגלית, אך רוב התיירים עולים באמצעות הרכבל. הרכבל מעלה נוסעים מהתחנה, שנמצאת כ-302 מטרים מעל פני הים, למישור הנמצא בפסגת ההר. מהתחנה העליונה תוכלו לראות את קייפ טאון, מפרץ השולחן והאי רובן בצפון ואת האוקיינוס האטלנטי במערב ובדרום. התאים ברכבל מסתובבים ב-360 מעלות, כך שניתן לצפות בנוף פנורמי של האזור כולו. עלייה לרכבל עולה 95 ראנד לכיוון אחד. כרטיס הלוך-חזור עולה 180 ראנד. על ההר קיימות כ-20 נקודות עם הסברים על הנוף ועל הגיאוגרפיה של המקום. מומלץ לבדוק באתר המצורף (מימין למעלה בעמוד האתר), לפני היציאה להר אם הרכבל פתוח, מאחר שייתכן כי תנאי מזג האוויר לא יאפשרו עלייה עם הרכבל. אתר אינטרנט: tablemountain.net.

 כמו כן, ניתן לעלות להר השולחן ברגל. מדובר במספר מסלולים, כאשר הארוך ביניהם הוא טרק יחסית לא קל, שנמשך כשעתיים. ניתן לעלות להר דרך המסלול הקצר יותר, שאורך כשעה. מומלץ להגיע ביום כאשר מזג האוויר טוב ואין עננות בשמיים, כך שתהיה ראות טובה שתאפשר תצפית על האזור. העלייה להר השולחן לעיתים מוגבלת בשל מזג האוויר המשתנה. כאשר ההר מכוסה עננים או כשנושבת רוח חזקה ההר נסגר ולכן כדאי לוודא לפני ההגעה שאכן ניתן לעלות להר. כמו כן, מומלץ לעלות להר בשעות הבוקר או בשעות אחר הצהריים לפני השקיעה וליהנות מהנופים הנפלאים בזמן קסום זה. בימים מעוננים, גם בקיץ, קר מאוד בפסגה ומומלץ להתלבש חם.

קייפטאון. צילום: ירון זילברמןקייפטאון. צילום: ירון זילברמן

הגעה מקייפ טאון וטיול בשמורה

מקייפ טאון ניתן לקחת מונית או מיניבוס, בעלות של כשבעה ראנד. בנוסף, תוכלו לקחת מונית ספיישל, בעלות של כעשרה ראנד לקילומטר, עד לצומת שלפני הרכבל. אם אתם עם רכב, סעו דרך כביש M65 הנקרא Chapman'S Peak. מדובר בדרך מדהימה, הצמודה להר. אם אתם מעוניינים להרחיב את הטיול בשמורת ההר, סעו מקייפ טאון לכיוון ה-Green Point ועלו על ה-M6. בעת ההגעה לפיצול של M6 ו-M63, קחו את M63 לכיוון Hout Bay. לאחר נסיעה קצרה יחסית, תגיעו ל-World Of Birds - פארק ציפורים וקופים נחמד וגדול. משם המשיכו על M63 לכיוון Kirstenbosch Botanical Gardens - שמורה בוטנית, אשר נמצאת על חלק מהר השולחן. משם, חוזרים, לכיוון ה-M63 ועלינו חזרה על ה-M6 לכיוון דרום. בצומת של Sunnydale, פנו ימינה ועלו על ה-M65 לכיוון ה-Ocean View, עד שתגיעו לשמורת ה-Cape Of Goodhope. אתר אינטרנט: www.chapmanspeakdrive.co.za.

מה הפלא?

מפסגת הר השולחן יתגלו לפניכם נופים מרהיבים של העיר קייפ טאון, ההרים באזור והאוקיינוס האטלנטי. עוד מהרכבל המסתובב, במהלך כל הדרך לפסגה, תזכו להשקיף על הנוף הנפלא מכל הכיוונים. מהפסגה לכיוון צפון, תראו את מרכז העיר והאוקיינוס. לכיוון דרום תראו את נופי כף התקווה הטובה ושכונות היוקרה של העיר. חשוב לציין, כי במהלך חודש נובמבר, שנת 2011, זכה הר השולחן בתחרות שבעת פלאי הטבע. הר השולחן, מעבר להיותו אתר תיירותי מפורסם וסמלה של העיר קייפ טאון, הוא מקום חובה לביקור ואת הנוף העוצר נשימה מפסגתו, לא תשכחו במהרה.לתחילת הכתבה

רוצה לקרוא עוד על טיול בדרום אפריקה? הנה כמה קישורים נוספים שיעניינו אותך:

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על קייפ טאון