עפתי לתרמילאים

אזורי הספארי בטנזניה - הרפתקאות מרהיבות במרחבי אפריקה

כשמדמיינים טיול ספארי, מה הדבר הראשון שעולה לכם לראש? האם אתם הוזים על ג'ירפות שלוות המלחכות עלים מעצים עתיקים, או חולמים על אריות משוטטים בשטח הפתוח ומחפשים אחר הארוחה הבאה שלהם? טנזניה היא, ככל הנראה, היעד המפורסם ביותר ופסגת שאיפותיהם של חובבי הספארי באשר הם. שטחי טבע נרחבים, מיליונים של בעלי חיים ונופים עוצרי נשימה אכן מצדיקים את שמה המבוקש של המדינה האפריקאית המרהיבה.
הת'ר קרוז
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: אזורי הספארי בטנזניה - הרפתקאות מרהיבות במרחבי אפריקה
© רתם סוננברג

טנזניה היא יעד פופולארי לטיולי ספארי, ואנשים רבים מגיעים אליה מדי שנה מרחבי העולם. חלק מהמשיכה של המדינה, היא כמובן, גודלה (הגדולה ביותר באפריקה המזרחית) והעובדה שהיא מתאפיינת ביציבות פוליטית ביחס לשכנותיה, ובתושבים נחמדים ומכניסי אורחים. בנוסף, תוכלו לראות בטנזניה שבעה אתרי מורשת עולמית של אונסק"ו (ביניהם שרידים של Kilwa Kisiwani ו-Kilwa Kisiwani וסטון טאון המפורסם בזנזיבר), ארבעה אתרי טבע גדולים (כמו שמורת Ngorongoro, הגן הלאומי סרנגטי, שמורת בעלי החיים Selous והגן הלאומי קילימנג'רו).

למעשה, 16 הפארקים הלאומיים, הפזורים בתחומי המדינה, מהווים כרבע משטחה, וכשמוסיפים להם את שמורת Ngorongoro וגם 23 שמורות בעלי החיים ו-44 אזורי הצייד המפוקחים, מגיעים עד לכך ש-38% (430,000 קמ"ר) משטחה של טנזניה מוגדרים כאזורים מוגנים.

באזורים אלה מתגוררים כ-40 מיליון בעלי חיים עם פרסות שמשתייכים ל-310 מינים של יונקים, שחלקם הגדול נמצא בסכנת הכחדה. בנוסף, בטנזניה חיים 1,000 מתוך 9,000 מזני הציפורים המוכרים בעולם. העושר והמגוון הרחב של בעלי החיים שנמצאים בטנזניה – הופכים אותה ליעד מושלם לטיול ספארי.

אזורי הספארי בטנזניה מחולקים על פי חבלי הארץ, שבו נמצאים הפארקים הגדולים: המסלול הצפוני, המסלול הדרומי, מסלול האגמים הגדולים ומסלול החוף. המסלול הצפוני הוא הנפוץ והפופולארי ביותר, בזכות קרבת הפארקים המפורסמים אחד לשני והגישה הנוחה משדה התעופה קילימנג'רו. בחבל הצפוני נמצאים הסרנגטי (Serengeti), הפארקים הלאומיים טארנגיר (Tarangir) ולייק מניארה (Lake Manyara) וגם שמורת הטבע Ngorongoro והר קילימנג'רו (Killimanjaro).

המסלול הצפוני – טבע פראי ו”הנדידה הגדולה”

רבים מתחילים את טיולם בארושה, כאשר התחנה הראשונה שלהם הוא הפארק הלאומי טארנגיר, על מנת להשקיף על הפילים הגדולים, עצי הבאובאב הציוריים, עדרי הזברות ואריות שמטפסים על עצים. רוב המבקרים יבלו יום או יומיים בפארק זה, בטרם ימשיכו אל עבר אגם מניארה, שתואר על ידי הסופר ארנסט המינגוויי כ"אגם המקסים ביותר באפריקה", בזכות הנופים היפהפיים שמקיפים את האגם הצבעוני. כאן תוכלו לראות ציפורי פלמינגו רבים שמשתכשכים באגם, המוקף בעצי תאנה ענקיים ובעצי מהגוני.

המסלול הצפוני עובר דרך השטחים הוולקניים של הבקע הסורי-אפריקאי. העמק הגדול מאפשר קרקע פורייה במיוחד לרווחת בעלי החיים המלחכים, אך הדבר מביא גם לריכוז בעלי החיים הטורפים הגבוה ביותר באפריקה כולה. זהו גם בסיס היציאה של "הנדידה הגדולה", שבמהלכה כשני מיליון גנואים וזברות יוצאים למסע מופלא בעקבות דשא טרי ומים. הנדידה נמשכת בין סוף מאי לסוף אוקטובר, ולכן זוהי גם העונה הפופולארית ביותר לביקור תיירים בסרנגטי.

תקופת התיירות מתחילה שוב בסוף דצמבר ומתארכת עד מרץ, בתקופת ההמלטות של היונקים. על פי ההערכות, כמעט 400,000 גנואים נולדים במהלך שלושה שבועות בלבד בפרואר. בתקופה זו, הגורים הצעירים הופכים לטרף קל עבור האריות, והרבה מהם יהרגו עוד בטרם יסיימו את מסע הנדידה הראשון שלהם.

מנגד, שמורת Ngorongoro מעניינת בזכות האספקטים התרבותיים וההיסטוריים שבה, שכן אפשר לחזות בה בבני שבט המסאי הייחודיים; לבקר בערוץ אולדובאי (Olduvai Gorge), שבו פרופסור ליקי (Leakey) מצא מאובנים המצביעים על האמת לגבי התפתחות האדם; או לרדת אל תוך לוע Ngorongoro האימתני ולצפות בבעלי חיים. הספארי עצמו מוגבל ברובו לצפייה בחיות, אך בשמורות השכנות, כמו Loliondo ו- Singita Grumeti יש סיורי נסיעות ליליות וגם ספארי רכיבה על סוסים.

המסלול הדרומי – לינה יוקרתית בפארקים מבודדים

הפארקים במסלול הספארי הדרומי מרוחקים יותר, ויש זמן נסיעה רב ביניהם. מקומות הלינה – לודג'ים ואתרי קמפינג – קטנים יותר במסלול הדרומי, וגם אינטימיים ואקסקלוסיביים יותר. כל אלה מביאים לכך שהמסלול הדרומי הוא פחות פופולארי ומגיעים אליו פחות מבקרים מהמסלול הצפוני והמוכר. הפארקים באזור הדרומי מציעים שלל אופציות של יציאה מהג'יפ במהלך הספארי, לטייל ברגל, לשוט בסירות ולעשות קמפינג.

כאן תמצאו את שמורת בעלי החיים Selous ואת הפארקים הלאומיים Ruaha ו-Katavi ומיעוט המבקרים האנושיים באזורים אלה מאפשרים את שימור המגוון המרהיב של חיות הבר המתגוררות בפארקים, ביניהם סוגים שונים של אנטילופות, כלבי בר אפריקאים ושלל מיני ציפורים צבעוניות. בשמורת Selous יש הרבה נהרות ונופיה מבוססים על מים ואילו שני הפארקים הענקיים האחרים יבשים ומבודדים יותר.

מסלול האגמים – בין קופים ומים

בהתאם לשמו, מסלול האגמים הגדולים עובר בין האגמים היבשתיים אגם ויקטוריה (Victoria), אגם טנגניקה (Tanganyika) אגם מלאווי (Malawi) ואגם ניאסה (Nyasa). האזור כולו ממוקם בדיוק על התפר שבין מזרח אפריקה ומערבה, שבו הם מתמזגים ויוצרים מערכת אקולוגית ייחודית, הכוללת דפוסי מזג אוויר, זני בעלי חיים ותרבות מיוחדת. יש יערות טרופים רבים במסלול, שמהווים את ביתם של מינים רבים של קופים, בבונים ושימפנזות.

בהתאם לכך, פארק Gombe Stream התפרסם בזכות מחקרה החלוצי של ג'יין גודול, שבדק את ההתנהגות והקשרים החברתיים של השימפנזות. הגן הלאומי Rubondo Island הוא הפארק היחיד שנמצא באגם ויקטוריה, שהוא מקור הנילוס (הנהר הארוך בעולם). על גדות אגם ה-Tanganyika, שהוא האגם העתיק בעולם, נמצא הגן הלאומי Mahale, שבו מתגוררות חלק מקבוצות השימפנזות הגדולות (והאחרונות!) בעולם – והמקום היחיד בעולם שבו שימפנזות חיות לצד אריות.

מסלול החוף – חול, ים, היסטוריה ותרבות

למרות שכשחולמים על ספארי, ככל הנראה לא תדמיינו את החול הלבן של החופים בטנזניה – אסור לוותר על ביקור בהם. רצועות החוף היפהפיות עשירות בנקודות היסטוריות מרשימות, בזכות מאות שנים של ביקורי סוחרים מהמזרח התיכון, מפרס, מאינדונזיה ומסין. בעיירות ההיסטוריות דאר אס סלאם, בגאמויו, לינדי, מטווארה, קילווה ומיקינדני, כמו גם באיים האקזוטיים זנזיבר ופבמבה ניכר שילוב ייחודי של השפעות ערביות, הודיות, פורטוגזיות וגרמניות!

כשמתכננים ספארי באפריקה, חשוב לזכור את עושר האפשרויות העומדות לרשותכם, מגוון היעדים, הפארקים הלאומיים והאופציות לטרקים. שדות התעופה המקומיים, הפזורים ברחבי המדינה במרחק נוח מרוב הפארקים המרכזיים, מאפשרים מעבר קל בין חלקי המדינה השונים. מטיילים שתקציבם דל יותר, ככל הנראה יגבילו עצמם למסלול הצפוני הפופולארי ואולי גם ייסעו באוטובוס לביקור בדאר אס סאלם ויסיימו בזנזיבר. לעומת זאת, אנשים שהפרוטה מצויה בכיסם יכולים לארגן ספארי באזורים האקסקלוסיביים יותר – המסלול הדרומי והאגמים הגדולים, וליהנות גם מלינה בריזורטים יוקרתיים. בקיצור, לא משנה מה התקציב שאיתו אתם מתכננים לטייל – טנזניה היא יעד נפלא, שיביא אתכם למחוזות נפלאים ויצית את דמיונכם.

רוצים לראות ספארי בטנזניה מבעד לעדשה? צפו:

הכותבת הינה נציגה של חברת Focus in Africa

לתחילת הכתבה

מתכננים טיול באפריקה? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על טנזניה