עפתי לתרמילאים

סיור גורילות בפארק בווינדי

היער הבלתי חדיר, כפי שמכונה פארק בווינדי בפי תושבי המקום, משתרע על פני 331 קילומטרים רבועים ונחשב לאחד הפארקים הלאומיים הגדולים בכל מזרח אפריקה. לפרסומו הרב הוא זכה בשל העובדה שהוא משמש בית עבור כמחצית מאוכלוסיית גורילות ההרים בעולם.
ערן דינר. כתבה זו לקוחה ממגזין "טבע הדברים", גליון יבשות מספר 3
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: סיור גורילות בפארק בווינדי
© רתם סוננברג

הגורילות של יער בווינדי

יותר מ- 300 גורילות חיות בבווינדי, בתריסר משפחות. חציה השני של אוכלוסיית הגורילות מחולק בין שתי השמורות הסמוכות, הנמצאות בתחומי רואנדה וקונגו (זאיר). הפארק ממוקם בדרום- מערב אוגנדה, כ- 450 קילומטרים מהבירה קמפלה, סמוך לגבול של הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו. שתיים מבין 12 משפחות הגורילות החיות בבווינדי, Mubare ו- Katendegyere, עברו תהליך הדרגתי של הסתגלות לשהייה במחיצת בני אדם. קבוצת Mubare היא היחידה שהשלימה תהליך ממושך זה, וכיום מורשים שישה בני אדם בלבד לראותה מדי יום. בקבוצה זו 12 גורילות, ביניהן זכר דומיננטי כסוף גב (Silverback), חמש נקבות ושישה גורים.

גורילות הרים עוברות מדי יום מרחק ניכר, והחיפוש אחריהן אורך לפעמים שעות. מרגע שמתגלות הגורילות, מורשים המבקרים לשהות בקרבתן חצי שעה בלבד, וגם זאת תחת הגבלות מחמירות: אין לדבר בקול רם על ידן, אסור להתקרב אליהן מעבר לטווח של שישה מטרים, ואסור לצלם עם פלש (ולכן מומלץ להצטייד מראש בסרט צילום בעל רגישות גבוהה במיוחד). מטרתם של איסורים אלו היא למזער את ההשפעה של הביקורים על התנהגותן של הגורילות ולמנוע את הידבקותן במחלות. למרות שהגורילות חולקות 98 אחוז מהדי.אן.איי שלהן עם בני האדם, אין להן חיסון טבעי אפילו נגד מחלות שבני אדם מתמודדים איתן בקלות, וגם שפעת קלה עלולה להיות קטלנית עבורן.

לתחילת הכתבה

סיור באיזור הגורילות

הצפייה בגורילות איננה פשוטה. היא מתחילה בצעידה של מספר שעות במעבה הג`ונגל בלוית מדריך ושומר, אל המקום בו נצפו הגורילות ביום הקודם. מנקודה זו עוקב המדריך המקומי אחר המשפחה על פי סימנים שונים שהיא משאירה בדרכה: גללים, עקבות, ענפים שבורים וכו`.. ענף התיירות באוגנדה ספג מהלומה קשה במרס 1999, כאשר לוחמי הוטו מרואנדה השכנה חדרו לקמפינג סמוך לכניסה לפארק בווינדי, חטפו 17 תיירים ורצחו באכזריות שמונה מהם (וארבעה מדריכים מקומיים). סיורי הגורילות בבווינדי נפגעו במיוחד- במשך תקופה ארוכה לאחר הטבח לא נערכו סיורים בשמורה, ורק לאחרונה הם התחדשו.

כדי להשתתף בסיור, צריך להירשם במשרדי רשות הפארקים הלאומיים של אוגנדה UNP, בבירה קמפלה. כיוון שהמספר המרבי של האנשים המורשים לצפות בגורילות מדי יום הוא שישה לכל היותר, מומלץ להקדים ולהיכנס לרשימת המתנה, אפילו כמה שבועות מראש. הזמנת מקום ברשימה עולה 150 דולרים. הסיור מתחיל ב- 8:30 בבוקר, ולכן כדאי להגיע ערב קודם לאתרי הקמפינג או אל בתי ההארחה שעל גבול השמורה. על מנת להגיע לשם נוסעים באוטובוס מקמפלה לעיר קבאלה, ומשם במוניות מקומיות לכפר הסמוך לבווינדי, בוהומה. לא מומלץ לשכור רכב ולנסוע לבד, כי הדרך מסוכנת וקשה למעבר. שתי האופציות היחידות להגיע לשם שלא דרך התחבורה הציבורית הן לנסוע בטרמפים, או לשכור רכב 4x4 עם נהג מיומן. האחרונה, כמובן היא האופציה היקרה ביותר.

 המחיר עבור הסיור הוא 250 דולרים (המחיר כולל את ליווי המדריך והשומר), מה שלא נותן שום ערבות שאכן תיצפו בגורילות. לעיתים חוזרות קבוצות המטיילים מן היער בסוף היום, לאחר שלא זכו לראות דבר, אך מאידך הותשו בהליכה מפרכת במעבה הג`ונגל. למחיר הסיור צריך להוסיף את מחירי הנסיעות, הלינה וכן סך של 15 דולרים נוספים עבור הכניסה לפארק. לא זול, אבל מראה גורילות ההרים בטבע, תת מין הולך ונעלם, שווה את ההשקעה ללא ספק.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אוגנדה