אטרקציות בלה פז

לה פז הנפלאה שבבוליביה מציעה כמה אטרקציות נחמדות למבקרים בה: כיכרות, מוזיאונים פארקים ועוד. הנה מדריך לעיר.
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: אטרקציות בלה פז
jkraft5/Depositphoto ©

בכתבה זו:


כיכרות וכנסיות

פלאזה מוריו (Plaza Murillo), הקתדרלה וארמון הנשיא: פלאזה מוריו היא הכיכר המרכזית של לה פז. הכיכר קרויה על שם פדרו דומינגו מוריו (Pedro Domingo Murillo), הגיבור המקומי שסייע לשחרר את בוליביה מידי הכיבוש הספרדי. למרבה האירוניה, הוא נתלה בכיכר זו ממש, ששמה הוסב לאחר מכן לזכרו. הכיכר הנחמדה הזו ערה ופעילה בעיקר בשעות היום וכדאי מאוד להגיע לכאן על מנת להרגיש את חיי היומיום של תושבי העיר. בכיכר פזורים דוכנים שונים, תושבים רבים חולפים ועוברים בה, יונים ממלאות אותה, יש בה מזרקה והאווירה בה היא נעימה. בכיכר שוכנים שני מבנים מרכזיים, של העיר ושל המדינה בכלל- הקתדרלה של לה פז (Cathedral Nuestra Señora de La Paz) וארמון הנשיא (Palacio de Gobierno). הקתדרלה, שנבנתה בשנת 1835, מרשימה יותר מבחוץ. מאחוריה ניצב ארמון הנשיא, או כפי שהוא מכונה בפי המקומיים "הארמון השרוף" (Palacio Quemado). הוא מכונה כך משום שלאורך ההיסטוריה סבל המבנה מכמה שריפות ובפעם האחרונה שופץ הארמון בסנגון הרנסנס. מסביב לכיכר פזורים מבנים נוספים המשמשים את ממשלת בוליביה.

כיכר, כנסיית ומוזיאון סן פרנסיסקו (Igelsia de San Fransisco): הכנסייה נמצאת בכיכר הנושאת את אותו השם והיא נבנתה עוד במאה ה-16. הבניין עצמו איכלס אירועים שונים במהלך ההיסטוריה שהפכו לאבני דרך בתולדותיה של בוליביה ובהם הכרזה על הפיכת העצמאות בשנת 1809. במהלך השנים המבנה קרס ושופץ מחדש במאה ה-18. באפשרותכם לעלות למגדל הכנסיה ולחזות במראות פנורמיים יפים של העיר. כיכר סן פרנסיסקו עוצבה כך שהיא תייצג את שלוש התרבויות העיקריות והמובילות של בוליביה: טיוואנאקו (Tiahuanaco), האינקה (Inca) והמודרנית. בצמוד לכנסיה, ממוקם מוזיאון סן פרנסיסקו (Museo San Fransisco) המציג עבודות אמנות, פריטים עתיקים וחפצי דת מרהיבים.
מיקום: Plaza de San Fransisco
שעות פעילות: 09:00-18:00
אתר אינטרנט: www.centrocultural-museosanfrancisco.org

לתחילת הכתבה


מוזיאונים בלה פז

מוזיאון הארכיאולוגיה הלאומי (Museo Nacional De Arqueologia): זהו אחד המוזיאונים החשובים בלה פז, כזה שיאפשר לכם הצצה אל התרבות הבוליביאנית ומאין היא שאבה את תכונותיה, האופייניות לה עד היום. כאן תמצאו ממצאים ארכיאולוגיים של תרבויות שונות ששכנו בבוליביה לאורך ההיסטוריה, במיוחד אלו של שבט הטיוואנאקו ושל אנשי האינקה.
שעות פתיחה: ימים ג`-ו` 09:30-12:30, 15:00-19:00. שבת 10:00-12:30, 15:00-18:00, ראשון: 09:00-13:00.
כתובת: Calle Tiwanaku 93
מחיר: 10 בוליביאנים
טלפון: 441894
אתר אינטרנט: www.bolivian.com/arqueologia/index.html (ספרדית)

מוזיאון האמנות הלאומי (Museo Nacional de Arte): בתוך ארמון מפואר, שנבנה בשנת 1775, שוכן המוזיאון הלאומי לאמנות, המציג עבודות של גדולי הציירים, הפסלים ואנשי אמנות אחרים מבוליביה ודרום אמריקה בכלל. תוכלו למצוא כאן ציור של מלקור פרז דה הולוגין, מרינה נונז דל פראדו ועוד אמנים ידועי שם מאיזור זה של העולם.
שעות פתיחה: 10:00-19:00
מחיר: 7 בוליביאנים
כתובת: פינת הרחובות Comercio ו- Socabaya (ליד כיכר מוריו)
אתר אינטרנט: www.mna.org.bo

מוזיאון הקוקאין (Coca Museum): מוזיאון זה מוקדש לאחד הנושאים המוקצים בעולם- עלי הקוקה, הידועים יותר כחומר ממנו מופק סם הקוקאין. המוזיאון מתחקה אחר מקורו של הצמח, מציג את שימושיו השונים בתעשיית המשקאות הקלים והתרופות ועוסק בדרך שבה הפך השימוש בעלה זה ליצור סמים מסוכנים.
שעות פעילות: ימים ב`-ו` 10:00-18:00
כתובת: רחוב Linares מס` 906
אתר אינטרנט: www.cocamuseum.com

מוזיאון המתכות או מוזיאון הזהב (Museo de Metales Preciosos Precolombinos או Museo del Oro): מוזיאון המציג בעיקר תצוגות מרהיבות של פריטים עתיקים והיסטוריים של עבודות בזהב, כסף ונחושת. הפריטים אופיינים בעיקר לתקופה שלפני גילוי אמריקה.
כתובת: Calle Jaén 777

מויאון קוסטומבריסטה (Museo Costumbrista): אם אתם רוצים לדעת איך לה פז נראתה בימים עברו ואיך היו אורחות חייהם של התושבים באיזור, תוכלו להגיע למוזיאון הזה המציג בדרך פנטסטית את לה פז של הימים ההם. כחלק מהתצוגה, תמצאו כאן בובות קרמיקה מרהיבות הלבושות בבגדים מסורתיים מתקופות ואיזורים שונים.
כתובת: פינת הרחובות Jean Calle ו-Sucre

לתחילת הכתבה


פארקים ותצפיות 

מיראדור מונטיקולו (Mirador Monticulo): פארק נחמד, מלא עצים וצמחיה ויש בו גם כנסיה. לעת ערב נקודת התצפית של הפארק על העיר מתמלאת זוגות אוהבים.
מיקום: צמוד לכיכר ספרד (Plaza España).

מיראדור לאיקאקוטה (Mirador Laikakota): מגדל תצפית הממוקם בתוך פארק נחמד ובו משטחי דשא ועצים. העליה למגדל כרוכה בתשלום, אך המראה מלמעלה שווה את זה: נופים פנורמיים מרשימים של לה פז וסביבתה.
מיקום: ממערב למרכז העיר, בקצה רחוב Av. Ejercito

לתחילת הכתבה

מחוץ לעיר

עמק הירח (Valle de la Luna): במרחק של כ-10 ק"מ ממרכז לה פז נמצאת תופעת טבע מעניינת הנקראת עמק הירח. מדובר באיזור בעל נוף מוזר הדומה מעט לפני הירח ובו מכתשים, גבעות וסלעים. אפשר להגיע לכאן לטיול יום שיאפשר לכם להתאוורר קצת מלה פז העמוסה. אם אתם רוצים לבלות כאן בדרך פחות קונבנציונלית, תוכלו לעשות כאן טיול טרקטורונים. אך הנה טיפ חשוב: קחו איתכם מלווה. אם קורה משהו לטרקטורון ואתם לבד, הדבר על אחריותכם. אם אתם עם מלווה, האחריות עליו כך שזה עדיף. אז שימו את האגו בצד וקחו מלווה. אם אתם ארבעה אנשים, תוכלו להגיע יחד במונית מלה פז, בעלות של כ-30 בוליביאנים בסך הכל. בחזור תוכלו לתפוס מיקרו (ראו פרק תחבורה) ולרדת בפלזה דה אסטודיאנטס, כיכר הסטודנטים.

טיוואנקו (Tiwanaku או Tiahuanaco): במרחק כמה ק"מ מלה פז שוכנת העיר ההיסטורית של בני הטיוואנקו, שנבנתה לפני למעלה מאלף שנים. המבנים והפסלים בעיר השתמרו בצורה מרשימה והיא כיום אתר מרהיב מאוד. חוקרים וארכיאולוגים מסכימים היום כי לבני הטיוואנקו היתה השפעה גדולה על האיזור, עד לפני שהם נטמעו בשאר התרבויות, ששכנו באיזור בשנת 1200 לערך. ניתן להגיע לכאן בקלות עם מינובוס מלה מפז.
מחיר כניסה: 80 בוליביאן.

קופקבנה (Copacabana): כ-20 ק"מ צפון-מערבית ללה פז שוכנת העיר קופקבנה, על שפת אגם טיטיקאקה (Titicaca). בעיר היפה הזו ניצבת קתדרלה עתיקה מהמאה השש עשרה ועל גבעה המיתמרת מאחורי העיר נמצא ה- Horca del Inca: שני עמודי סלע מרשימים ועמוד נוסף שניצב בתווך, ששימשו כפי הנראה כשעון שמש עתיק. אגם טיטיקאקה מורכב למעשה משני אגמים: האגם הצפוני (Lago Mayor) והאגם הקטן (Lago Menor). יופיו של האגם עוצר נשימה- מים כחולים, רקיע קסום, גבעות ואויר צח בשפע. מומלץ לשהות במקום לפחות מספר ימים על מנת לספוג את האווירה, להירגע ולהספיק לשוט על האגם. המאכל הנפוץ כאן הוא דגי הטרוטה הפופולריים, הגדלים באגם. תמצאו אותם בכל מסעדה כמעט. מעדן מקומי נוסף הוא רגלי צפרדעים, המוגשות מטוגנות כמו צ`יפס. הסירות המקומיות מיוצרות בחלקן עדיין ביד, עשויות צמר וסיבי זכוכית. בחודש פברואר מתקיים כאן פסטיבל מריה הקדושה של האגם- קיראו על כך במערכת הפסטיבלים באתר.

לתחילת הכתבה

ומשהו מיוחד לסיום

כלא סן פדרו (San Pedro Prison): במרכז לה פז, קיימת תופעה מעניינת ביותר הנקראת כלא סן פדרו. זהו בית כלא מודרני שהפך למעשה לעיר קטנה: הוא מקיים מערכת כלכלית וחברתית, בני/בנות הזוג של 1,500 העצורים גרים גם הם בתוך מתחם בית הכלא עם בני משפחתם (למרות שהם עצמם כמובן יכולים לצאת ולבוא באופן חופשי). העצורים צריכים לרכוש או לשכור את הבתים בהם הם מתגוררים, כמו כל פריט או דבר שהם רוצים להחזיק ברשותם. ניתן לבקר בבית הסוהר בימים ראשון וחמישי. היזהרו ממדריכים מתחזים בכניסה לכלא.
מיקום: בסמוך לכיכר סוקרה

לתחילת הכתבה

לה פז לתרמילאים - כל מה שחובה לדעת על לה פז באתר "עפתי" >>

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה ללה פז

כתבות מומלצות עבורך על לה פז

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם