שמורת הקטלינז - עפתי - המלצות על טיולי תרמילאים

בשמורת הטבע קטלינז יש רצועת יבשה וחוף מקסימים, שבהם פזורים יערות גשם, מסלולי הליכה ביערות ובעיקר המון בעלי חיים שתמיד חלמתם לראות מקרוב. הכיף הגדול בשמורת הקטלינז הוא שאפשר לעצור בכל נקודה שרק רוצים, לנוח, לנשום עמוק וליהנות מכל הטבע היפה שמסביב
ליגל תמיר - מערכת אתר למטייל
|
תמונה ראשית עבור: שמורת הקטלינז - עפתי - המלצות על טיולי תרמילאים
© אביטל ישראל

מבוא

שמורת הקטלינז (The Catlins) היא רצועת חוף יפהפייה ועשירה בטבע פראי הממוקמת בקצהו הדרומי-מזרחי של האי הצפוני של ניו זילנד. רצועת החוף/השמורה ממוקמת בין העיר אינוורקארגיל (Invercargill) ממערב ובין העיירה בלכלות'ה (Balclutha) ממזרח וכוללת בתוכה את הנקודה הדרומית ביותר באי הדרומי – Slope Point.

באזור הקטלינז, המתפרש על כ-1900 קמ”ר, תוכלו למצוא יערות גשם יפהפיים, מאובנים, מפלים מרשימים וחיות כמו פינגווינים צהובי עין נדירים, דולפינים, אריות וכלבי ים וזנים רבים של ציפורים מקומיות נדירות (לדוגמה ה-Mohua הצהובה, אחת הציפורים הנדירות בניו זילנד!). מלבד זאת, תוכלו לצאת למסלולים באזורים השונים ואף לגלוש באחד המפרצים המבורכים בגלים טובים, שבהם שוכנים דולפינים חמודים ואף בתי ספר לגלישה.

ברחבי הקטלינז לא תמצאו התיישבויות רבות, כאשר העיירה הגדולה ביותר- Owaka, מונה פחות מ-400 תושבים. בעיירה הקטנטנה תמצאו מספר חנויות בתי קפה ואף מוזיאון קטן.

בין היעדים הפופולריים בקטלינז נמנים Curio Bay, שבו תוכלו ללמוד לגלוש, Kaka Point שבה רצועת חוף יפיפייה, Nugget Point שבה תוכלו לחזות בשלל חיות ים ואף באחד המגדלורים העתיקים ביותר בניו זילנד, המפלים המרשימים Purakaunui, Matai ו-McLean, מערות בגובה 30 מטרים הנקראות Cathedral Caves ועוד.

הטיול בשמורה יכול לארוך יומיים-שלושה או יותר ועדיף שיהיה ברשותכם רכב. בשמורה עובר חלקו הדרומי של ה-Southern Scenic Route – כביש המתחיל בקווינסטאון (Queenstown), עובר בטה-אנאו (Te Anau) ובקטלינז ונגמר בדנידן (Dunedin). מטיילים רבים הנוסעים מקווינסטאון לדנידן מדלגים על העצירה בקטלינז ונוסעותים כבישים אחרים, אך נסיעה ב-Southern Scenic Route ועצירה בקטלינז ייתנו לכם חוויה מהנה במיוחד לרוב ללא עלות כלל, בילוי עם חיות מעניינות ואזורים שקטים, יפהפיים, וכמעט ריקים מתיירים.

המלצת הזהב

על מנת ליהנות מהטיול באזור בצורה המקסימלית, חשוב מאוד לתכנן מראש את הביקור כדי להימנע מתקלות בדרך, שימנעו מכם את ההנאה מהמקום. בדיקה של מזג האוויר, מילוי דלק טרם היציאה, מציאת מקומות לינה מראש והצטיידות במספיק אוכל לימי הטיול יבטיחו טיול חלק ללא מהמורות בדרך.

מה הכי לא כדאי

היופי של השמורה והאזור טמון בעיקר בחיי הפרא העשירים, על כן לא כדאי להגיע אם ידוע לכם שצפוי מזג אוויר סוער. בנוסף לכך שלא יהיה נוח ללון בחוץ, במזג אוויר כזה יהיה קשה יותר לאתר את הפינגווינים, הדולפינים, אריות הים ושאר החיות השוכנות באזור.

הכנות וציוד

כשמטיילים באזור הקטלינז, יש לזכור שאתם במקום די מבודד ומרוחק, שבו הקליטה הסלולרית היא דבר נדיר, תחנות דלק יהיה קשה מאוד למצוא ומזג האוויר, בשל המיקום הדרומי והחשוף של השמורה, יכול להיות סוער למדי. על כן, תכנון מקדים של המסלול יכול לחסוך לכם תקלות בדרך.

מפות: כדאי להצטייד במפות ובתכנון כללי של איפה ברצונכם לעצור, שכן שימוש באינטרנט וב-GPS בזמן הנסיעה לא יתאפשר במרבית הדרך. תוכלו למצוא באינטרנט, כמו מפה זו, המפרטת בתוכה גם את מיקום האטרקציות השונות ושירותים שונים בדרך, או לאסוף מפה בלשכות המידע שיצוינו בהמשך (ראו ב"נותני שירותים").

דלק: חשוב מאוד לצאת אל המסלול עם מיכל מלא בדלק, שכן תוכלו להיתקל במרחקים ארוכים יחסית ללא תחנות דלק, או עם תחנות שפתוחות לשעות ספורות בלבד במהלך היום, או אפילו בתחנות שאזל בהן הדלק! בתחילת המסלול ממערב תוכלו למלא דלק בעיירה Fortrose ובמזרח ב-Owaka, אך כדאי לבקר בתחנות הדלק גם בערים הגדולות הסמוכות משני הצדדים – אינוורקרגיל ודנידן, שם מחירי הדלק זולים יותר.

ביגוד וציוד: גם אם תחזית מזג האוויר מראה על ימי שמש חמימים, כדאי להצטייד בביגוד חם, ובציוד המתאים להליכה/לינה בגשם. המיקום הדרומי של הקטלינז, מביא לכך שמזג האוויר יכול להשתנות בקיצוניות וגם ימים חמימים יכולים להפתיע עם גשם ורוחות חזקות במיוחד, הצטיידו בהתאם! אך בכל, זאת, אל תשכחו לקחת בגד-ים.

בישול: לפני היציאה לטיול כדאי להצטייד בציוד בישול ובמצרכים (ראו פירוט ב-"אוכל").

יעדים בשמורה

כאמור, הדרך הטובה ביותר ליהנות מכל שיש לאזור הקטלינז להציע היא ברכב – כך תוכלו לדלג ממקום למקום בקלות ולבחור כמה זמן להישאר בכל אחד מהיעדים. ישנן גם חברות טיולים המציעות הסעות בין היעדים (יוזכרו בהמשך, ב-”נותני שירותים”), אם אין ברשותכם רכב ואין לכם אפשרות לשכור רכב. הכביש שעובר דרך השמורה הוא הכביש הראשי היחידי בה, מה שמונע כל התבלבלות בדרך ומאפשר טיול קליל עם מלא אופציות לעצירות מהנות בדרך. כאן, תוכלו לראות מפה עם כל נקודות העצירה שבדרך, ובקישור זה תוכלו למצוא טבלה המפרטת את זמני הנסיעה בין מקום למקום, שתעזור לכם לתכנן את הביקור שמורה בצורה טובה ויעילה.

הנה כמה מהנקודות שכדאי לבקר בהן, בפירוט מכיוון מערב למזרח:

Slope Point

זוהי הנקודה הדרומית ביותר באי הדרומי, וניתן להגיע אליה בהליכה של 20 דקות מהדרך הראשי. במקום תוכלו למצוא שלט המראה את המרחק מהקוטב הדרומי ומקו המשווה. המקום נמצא על שטח חקלאי ולעתים קרובות יבלו אתכם מספר גדול של כבשים ניו זילנדיות. הנופים במקום יפיפיים וכוללים צוקים מרשימים הנישאים מהים ושטחי חקלאות ירוקים, בתוכם תמצאו גם קבוצת עצים מעניינת שרוחות חזקות הנושבות באופן תדיר באזור שינו את צורתם, כך שנראה שהרוח תמיד נושבת בהם.

איך להגיע: כדי להגיע חנייה שממנה יוצאים להליכה הקצרה המובילה לסלופ פוינט, יש לרדת מהדרך הראשית ב-Tokanui ומשם לנסוע בכיוון דרום אל Tokanui-Haldane Rd הממשיכה ל-Slope Point Rd.

Curio Bay

קוריו ביי, ולצדו פורפויז ביי (Porpoise Bay), הם יעדים פופולריים בשמורה ומומלצים במיוחד לביקור. במפרצים אלו שוכנים ומבקרים בעת קבע הפינגווינים צהובי העין (Yellowed Eyed Penguins) הנמנים בין זני הפינגווינים הנדירים בעולם! במפרץ, בעת השפל תוכלו לצעוד ב-"יער המאובנים" הנמצא בו (נקרא באנגלית Fossilized forest, או Petrified forest), שבו תוכלו למצוא מאובני עצים וצמחים מלפני כ-160 מיליון שנים.

בנוסף, קוריו ביי ידוע בזכות הדולפינים המבקרים בו בקביעות, הנקראים Hector Dolphins, שאיתם תוכלו לשחות ואף לגלוש!

בקוריו ביי ישנו בית ספר קטן לגלישה הנקרא Catlins-Surf, שבו תוכלו לשכור ציוד ואף לקחת שיעורי גלישה. את השיעורים מוביל מנהל בית הספר החביב הנמצא 7 ימים בשבוע בבוטקה הקטן על החוף, משם גם תוכלו להשכיר ציוד בלבד. השכרת גלשן + חליפת גלישה (גם בקיץ המים בפסיפיק קרים במיוחד) תעלה 45$ ל-3.5 שעות, או 65$ ליום שלם (12 שעות). שיעור גלישה יעלה 60$ לשעתיים. השיעורים מתקיימים בקוריו ביי ובפרופויז ביי הסמוך, שבו שבירת הגלים נחשבת לטובה במיוחד.

פרטי התקשרות של בית הספר לגלישה:

אם גלישת גלים זה לא הקטע שלכם, תוכלו עדיין ליהנות משחייה בקרבת הדולפינים החמודים, ללא עלות כמובן. כל מה שצריך לעשות זה להיכנס למים הרדודים-עמוקים, לעמוד ולחכות, עד שהדולפינים החברותיים יגיעו לקרבתכם. אין להתקרב אל הדולפינים יתר על המידה כדי לא להפר את שלוותם. אחרי הכל, אתם מבקרים בביתם.

בדומה לזאת, כשהפינגווינים צהובי העין מגיעים לחוף, יש לעמוד במרחק של לפחות 10 מטרים מהם, לשמור את האוכל שלכם סגור וכמובן לא להאכילם.

ניתן וכדאי לישון לפחות לילה אחד בקוריו ביי, כאשר עומדת בפניכם אפשרות של אתר קמפינג או הוסטל על החוף (ראו פירוט ב-"לישון").

Cathedral Caves

כ-2 ק"מ דרומה מהכביש הראשי, נמצא חניון ממנו מתחילה הליכה של כחצי שעה המובילה אל מערות חוף ענקיות ומרשימות במיוחד – הקת'דרל קייבס. שמן ניתן להן בעקבות מראן המזכיר את הקתדרלות המפוארות של אירופה. ההליכה אל המערות נעשית בעיקר בירידה וברובה תלכו בתוך יער או צמחייה, שהם חלק מ-Waipai Beach Scenic Reserve. לאחר ירידה של כ-20 דקות תגיעו אל החוף, שעליו תמשיכו ללכת עוד כ-10 דקות עד ההגעה למערות. המערות רחבות וגדולות ומתנשאות לגובה של עד 30 מטרים! הביקור בהן בהחלט יגרום לכם להרגיש קטנים.

חשוב לשים לב שהגישה למערות פתוחה רק בין החודשים אוקטובר למאי, והביקור בהן מתאפשר רק בשעתיים לפני ואחרי שיא השפל, וגם בזמן זה תתכוננו להליכה במים (גם אם רדודים מאוד). טבלה המפרטת את זמני הגאות והשפל תוכלו למצוא כאן. החנייה והגישה אל המערות כרוכה בתשלום סמלי של 5$.

לעתים, ישנם שינויים ודרך הגישה נחסמת בימים מסוימים. על כן, לפני הביקור במערות כדאי לבקר באתר הרשמי שלהן, שבו ישנם עדכונים שוטפים בנושא: www.cathedralcaves.co.nz

איך להגיע: מנסיעה על הדרך הראשית Chaslands Hwy, יש לרדת דרומה על דרך הגישה למערות Pratt Rd. בסופה, לאחר נסיעה של 2 ק"מ, נמצא החניון ממנו מתחיל המסלול המוביל למערות.

McLean Falls

לא רחוק מהקת'דרל קייבס, צפונית מהדרך הראשית, נמצאים מפלים הנחשבים ליפים והמרשימים באזור – מפלי מק'לין. אל המפלים, המתנשאים לגובה של 22 מטרים, מגיעים בהליכה הנמשכת כ-40 דקות הלוך-חזור, על שביל בתוך יער וצמחייה. ההליכה אל המפלים היא אמנם במגמת עלייה, אך היא קלילה ונחמדה מאוד להליכה. בסופה של ההליכה ישנם שני מפלים – המפל התחתון והמפל העליון.

ההליכה נעשית בעיקר בתוך יער וצמחייה ובסופה תחצו גשר החוצה את הנהר ואחרי צעידה של 2 דקות נמצאת נקודת התצפית אל המפל התחתון. טיפוס של כ-5 דקות נוספות בלבד יוביל אתכם למפלים העליונים, המרשימים לא פחות מהמפל התחתון.

איך להגיע: בנסיעה על הדרך הראשית – Chaslands Hwy, יש לפנות צפונה אל דרך העפר Rewcastle Rd, שעליה תיסעו כ-3 ק"מ עד ההגעה לחניון ענק, שבו ישנם שירותים ושולחנות פיקניק וממנו מתחיל השביל אל מפלי מק'לין.

Papatowai

פאפאטוואי היא התיישבות קטנטנה (כ-30 תושבי קבע), שססמתה היא "Where the Forest Meets the Sea", ואכן, בחלקים של החוף, היער נמצא שתי דקות הליכה בלבד מקו המים! בפאפאטוואי תמצאו מסלולי הליכה קצרים ונחמדים, את הגלים הגבוהים ביותר בניו זילנד לחובבי הגלישה, מוזיאון קטן ומגניב בתוך אוטובוס לחובבי האמנות, ואף אתר קמפינג על החוף בו ניתן ללון.

מיקום פאפאטוואי באמצע הדרך בין אינוורקרגיל ודנידן והימצאותה ממש על הכביש הראשי, הופכים אותה ליעד שכדאי לעצור בו.

מהחוף יוצאים מספר שבילי הליכה נחמדים וקצרים. בקצהו של Cross Street, אחד מארבעת הרחובות היחידים בהתיישבות, ישנה חנייה ממנה תוכלו לרדת אל החוף, שם תמצאו שילוט המורה ימינה אל שביל הנקרא Picnic Point Track, שביל המתחיל על החוף ונכנס אל השמורה הנקראת Papatowai Scenic Reserve. מהשביל מתפצלים מספר מסלולים קצרים ונחמדים, וכמובן, שעליו תמצאו את ה-Picnic Point, שם תוכלו לעצור לארוחת צהריים. החזרה אל החנייה נעשית על החוף והמסלול המעגלי אורך בין 40 דקות לשעה.

אם אתם גולשי גלים מקצועיים, בחופי פאפאטוואי ישנם גלים גבוהים במיוחד, המתאימים למומחים בלבד! שימו לב שהגלים מגיעים לחמישה מטרים ויותר, נשברים על ריף ולעתים ניתנים לגלישה רק בעזרת ג'טסקי. בקישור זה חובבי הגלישה ימצאו את הפרטים הנחוצים להם.

גם אם לא תבחרו לבקר בחוף, על הכביש הראשי, בכניסה לפאפאטוואי נמצאת גלריית אמנות מיוחדת, הנקראת The Lost Gypsy Gallery לצידה גם בית קפה נהדר. המוזיאון הקטן/ גלריה, ממוקם בתוך אוטובוס ישן, הצבוע בירוק ומנוהל ע"י האמן האחראי ליצירות האמנות המיוחדות והמשעשעות במקום, העשויות רובן מחומרים ממוחזרים ומשלבות טכנולוגיות שונות בתוכן.

הכניסה לאוטובוס היא ללא עלות, אך אם תשלמו סכום סמלי של 5$ תוכלו להיכנס למרחבים הנוספים של הגלריה המעולה, הכוללים גם חצר פסלים מגניבה במיוחד. במקום גם קפה מעולה וטעימות בירות מיוחדות. בקיצור, אין סיבה שלא לעצור שם –לא לפספס! שימו לב שהגלריה סגורה בחודשי החורף ובימי רביעי לאורך חודשי הקיץ.

מי שרוצה לקחת הפסקה מהנסיעה יוכל לעצור ללינה באתר הקמפינג בחוף (יפורט ב"לישון").

איך להגיע: לא קשה לפספס את פאפאטוואי משום שהיא נמצאת ממש על הדרך הראשית Chaslands Hwy. נסיעה של פחות מ-10 דקות מהקת'דרל קייבס ומפלי מקלין תוביל אתכם אל פאפאטוואי. כמה דקות לפני פאפאטוואי ישנה נקודת תצפית שבה שווה לעצור וליהנות מנופי המפרץ היפיפה – Florence Hill Lookout, הנמצאת לצד הדרך.

Matai Falls & Horseshoe Falls

במרחק נסיעה קצר בכיוון צפון מפאפאטאווי, נמצא חניון קטן שממנו תוכלו לצאת להליכה של 15 דקות בלבד, שתוביל אתכם למפלים היפהפיים הסמוכים – מטאי והורסשו. ההליכה נעשית בתוך יער עבות, הכולל גזעי עצים ענקים ומרשימים. אם תהיו בני מזל ותגיעו אל המפלים לאחר גשם, תוכלו ליהנות ממראה עצמתי במיוחד, ותוכלו לשמוע את המפלים כבר בתחילת המסלול המוביל אליהם. בסמוך למפלים ישנם שולחנות פיקניק ועצירה בהם יכולה להוות מנוחה נהדרת מהנסיעה.

Purakaunui Falls

ניחשתם נכון, עוד מפלים! מפלי פוראקאונוי זכו לתואר "המפלים המצולמים ביותר בניו זילנד" הודות ליופיים וליופי הצמחייה הסובבת אותם.

ההליכה אורכת כ-20 דקות הלוך חזור. במהלך ההליכה אל המפלים תלכו כשסביבכם יער סבוך, עד ההגעה לגשר שחוצה את נהר פוראקאונוי, לאחר מדרגות המובילות לפלטפורמה הצופה אל המפלים היפיפיים.

איך להגיע: בנסיעה על הדרך הראשית Papatowai Hwy, ישנה פנייה לכיוון דרום עם שילוט המורה "To Purakaunui Falls", שם תפנו אל הדרך הנקראת Waikoato Valley Rd, ההופכת לדרך עפר ובסופה פנייה שמאלה אל Purakaunui Falls Rd שתוביל אתכם לחנייה משמאל, בה שירותים ושלחנות פיקניק וממנה מתחיל השביל אל המפל.

Owaka

אוואקה היא העיירה הגדולה ביותר באזור הקטלינז ובה תוכלו למצוא מרכז מבקרים ומוזיאון, אטרקציות מיוחדות ואף שירותים חיוניים כמו סופרמרקט, סניף של ה-DOC, בית מרקחת, חנויות שונות ובית קפה. בנוסף, בעיירה ישנם הוסטלים והולידיי פארק בהם תוכלו ללון.

מרכז המבקרים של העיירה נקרא בשמו המלא Owaka Museum & Catlins Information Centre, ובו תוכלו לחזות במיצגים מעניינים המציגים את היסטוריית האזור, יצירות אמנות ואף לקבל מידע רב על הקטלינז ועזרה מהצוות במקום בכל מה שנוגע למציאת מקומות לינה, מזג האוויר הצפוי וכו'.

אטרקציה נוספת, מיוחדת ומעט משונה בעיירה היא ה-Teapot Land, שהיא בעצם חצר שבעליה החליט לפני כמה שנים למלא בקנקני תה ממתכת ואט אט הפכה החצר לאחת האטרקציות המרכזיות באזור. במקום לא פחות מ-1,314 קנקני תה צבעוניים (נכון ל-2016) וביקור בו יכול להיות חוויה משעשעת למדי. בעל המקום חביב למדי, לא גובה תשלום על הביקור וישמח לשוחח אתכם על קנקני התה שלו. אתר אינטרנט: www.owakamuseum.org.nz

איך להגיע: אוואקה נמצאת ממש בסוף הדרך הראשית- Papatowai Hwy וניתן להבחין בה בקלות ולמצוא את האטרקציות השונות בה בעזרת השילוט במקום, שכן העיירה קטנטנה.

Nugget Point

בנאגט פוינט תוכלו לבקר באחד המגדלורים העתיקים בניו זילנד (נבנה ב-1869) ולצפות בחיות באזור. מהכביש הראשי ישנה הליכה של כעשרים דקות, המובילה אל המגדלור, בו נקודת תצפית ממנו תחזו בנוף יפהפה, הכולל את הים הסוער ממנו מתנשאים צוקי סלע גבוהים ותוכלו לצפות בחיות כמו פינגווינים צהובי עין נדירים, כלבי ים, אריות ים וציפורי ים מרשימות. בני המזל יזכו לראות גם את פילי הים השוכנים לעתים באזור!

איך להגיע: כדי להגיע למגדלור ונקודת התצפית יש לנסוע על הכביש הראשי עד פנייה ל-Ahuriri Flat Rd, שעליה נוסעים עד פנייה שמאלה אל Karoro Creek Rd, עד פנייה ימינה לדרך המקבילה לחוף The Nugget Rd, המובילה לחניון בעל השירותים ושולחנות הפיקניק, ממנו מתחילה הליכה של כ-10 דקות על השביל המוביל למגלדור.

Kaka Point

קאקא פוינט היא למעשה עיירה קטנה הממוקמת 8 ק"מ מנאגט פוינט ובה כ-150 תושבים בלבד. העיירה נקראת על שמה של הציפור הניו זילנדית The Kaka Bird. בעיירה הקטנה ישנה מסעדה, אתר קמפינג ומוטל.

במקום רצועת חוף יפהפייה, שאותה פוקדים דייגים רבים, הודות לזני הדגים ומאכלי הים השונים שניתן למצוא במקום. גם לשם מגיעים פינגווינים צהובי עין לעתים, אך כדאי לפקוח עין!

איך להגיע: יש לנסוע על הכביש הראשי Owaka Hwy, עד פנייה בכיוון דרום-מזרח אל דרך הנקראת Port Molyneux Rd המובילה אל תוך העיירה עד אל החוף. קאקא פוינט נמצאת כ-15 דקות נסיעה מהעיירה Balcultha המסמנת את סוף אזור הקטלינז.

לישון

כאמור, בפני המעוניינים לבלות לילה או יותר באזור הקטלינז, עומדות מספר אפשרויות הכוללות הוסטלים, הולידיי פארקס ואתרי קמפינג. לינה בקמפינג בקטלינז היא חוויה מהנה במיוחד, עם אתרים השוכנים ליד החוף ובהם חיות רבות הבאות לבקר. אם בכל זאת אתם מעדיפים לינה בהוסטל, או שנתקלתם במזג אוויר סוער במיוחד, קחו בחשבון שבשל הריחוק של האזור ומחסור בתחרות, ההוסטלים הם לעיתים דיי בסיסיים ועדיין יקרים למדי.

אתרי קמפינג והולידיי פארקס

Curio Bay Holiday Park – אתר קמפינג גדול, הממוקם בסמוך לחוף בקוריו ביי. באתר חלקות לינה רבות המופרדות ביניהן בשיחים גבוהים, שניתן ללון בהן באוהל או ברכב. מלבד לינה, המקום מציע מקלחות (בתשלום) ושירותים, מטבח משותף קטן, מכונת כביסה ומייבש, אזורי ישיבה מכוסים ואף חנות קטנה עם מצרכים בסיסיים, מידע ומפות של האזור. במקום נמצא גם הבוטקה הקטן שממנו ניתן לשכור גלשני גלים (ראו "יעדים בשמורה – Curio Bay"). לינה בחלקה ללא חשמל עולה 10$ ללילה לאדם ובחלקה עם חשמל המחיר הוא 15$ ללילה.

Papatowai Campsite – אתר הקמפינג בפאפאטוואי נמצא בקרחת יער מעט צפונית לכניסה לפאפאטוואי, בסמוך לחוף יפהפה. אתר הקמפינג הוא בסיסי ובו מחסה לבישול, שירותים ציבוריים וכיורים לשטיפת כלים. במקום ניתן ללון באוהל או ברכב והמחיר ללילה לאדם הוא 8$, שיש להשאיר במזומן בתיבת התשלום בכניסה לאתר. כתובת: 2497 Papatowai Hwy

Purakaunui Bay Campsite – לא רחוק ממפלי פוראקאונוי, ישנו אתר קמפינג השוכן בחופו של מפרץ פוראקאונוי היפהפה. במקום ניתן ללון באוהל וברכב ולהשתמש בשירותים הציבוריים ובמים הזורמים בכיורים במקום. הנוף בחוף זה יפהפה וכולל צוקים מרשימים המתנאים מהים ואף נקודת גלישת גלים ובה מעט דרומית לאתר. המחיר ללילה לאדם הוא 8$, שיש להשאיר במזומן בתיבת התשלום בכניסה לאתר. אתר אינטרנט: www.doc.govt.nz/purakaunui-bay-campsite

Kaka Point Camping Ground – אתר הקמפינג בקאקא פוינט ממקום בסמוך לשמורה-Kaka Point Scenic Reserve ומוקף בצמחייה טבעית והמון ציפורים. במקום ישנו מטבח מאובזר ונקי, הכולל ברביקיו חיצוני, שירותי פינוי אשפה, שירותים ומקלחות חמות ומכונת כביסה המופעלת במטבעות. במקום ניתן ללון באוהל או ברכב, כאשר המחיר לאדם ללילה הוא כ-15$.

הוסטלים

Slope Point Backpackers – בנקודה הדרומית ביותר של האי הדרומי, תוכלו ללון בהוסטל נעים זה, שיכול להוות מקום נהדר לנוח בו לפני ההתחלה או בסיום הטיול בקטלינז. מנהלי המקום הם גם בעלי חוות הכבשים והפרות הסמוכה להוסטל, מה שיוסיף לאווירה הכפרית שממילא קיימת באזור.

במקום מטבח מאובזר המחובר לסלון נעים שבו המון ספרים וספות נוחות, כביסה, 20 מגה בייט אינטרנט בחינם ולעומת נקודות רבות באזור הקטלינז – במקום יש קליטה סלולרית! ניתן לישון בחדרים או באתר הקמפינג של ההוסטל ולהשתמש בשירותים השונים שלו. לילה בדורם (4 מיטות) יעלה כ-25$, לילה בחדר פרטי לזוג יעלה 50$ לחדר ולילה באתר קמפינג (לינה באוהל או ברכב) עולה 15$ לאדם.

 • כתובת: 164 Slope Point Road, Haldane
 • טלפון: 03-246-8420
 • אתר אינטרנט: www.slopepoint.co.nz

Curio Bay – Lazy Dolphin Lodge – הוסטל נחמד, הממוקם ממש בסמוך לחוף בקוריו ביי, עם כניסה פרטית אל החוף. ההוסטל נעים, נוח ומציע שירותי שונים ועזרה רבה בתכנון טיולכם באזור. בין היתר, בהוסטל יש מטבח מאובזר, תה וקפה בחינם, לאונג' עם טלוויזיה, חדר כביסה, וויפי (בתשלום), מחשבים עם אינטרנט ומארחים נחמדים.

המחירים במקום יקרים יחסית: 38$ לאדם בחדר של שלושה אנשים, על כן אם יש לכם אפשרות ללינה ברכב/באוהל – בקוריו ביי יש גם אתר קמפינג נחמד בו ניתן ללון (ראו למעלה).

Owaka – The Split Level Backpackers – הוסטל מרשימת ה-BBH, הממוקם בכניסה לעיירה Owaka. ההוסטל מעוצב בנעימות ונקי ובעליו נחמדים מאוד ושמחים לעזור בכל מה שקשור לתכנון הימים שלכם באזור. בהוסטל יש מטבח, שירותי כביסה, לאונג' נעים, אינטרנט ומיטות נוחות עם שמיכות חשמליות לימים קרים במיוחד. לינה בדורם (4 מיטות) תעלה כ-30$ לאדם וחדר פרטי לשני אנשים יעלה כ-68$ ללילה.

אוכל

כדאי להצטייד במצרכים ולבשל לעצמכם באתרי הקמפינג (בחלקם יש מטבח) או בהוסטלים. מומלץ להגיע עם כלי בישול שכן לא בכל אתרי הקמפינג ישנו מטבח. בחלק מהעיירות יש בתי קפה ומסעדות אך הם יקרים, לא תמיד פתוחים ולא כדאי להסתמך על לאכול בחוץ, שכן לרוב תהיו באמצע שומקום.

ברחבי הקטלינז תוכלו למצוא כמה מינימרקטים קטנים, אך מומלץ מאוד להצטייד במצרכים מראש באינוורקרגיל, אם אתם מגיעים ממערב או בדנידן/ בלכלות'ה אם אתם מגיעים מכיוון מזרח – במקומות אלו תמצאו סופרמרקטים גדולים, בהם המבחר גדול והמחירים נמוכים יותר.

אם בכל זאת בא לכם להתפנק בארוחה בחוץ, אלה מקומות שכדאי לעצור בהם:

Niagara Falls Café – בית קפה-מסעדה זה ממוקם על כביש ראשי, כ-10 דקות נסיעה צפונה מקוריו ביי. המקום מגיש אוכל ביתי ואוכל בית קפה ניו זילנדי טיפוסי, הכולל ארוחות בוקר שונות, דגים ובשר, סנדוויצ'ים, סלטים, קינוחים וחטיפים שונים. מלבד אוכל, תוכלו ליהנות ממשקאות שונים, כולל משקאות אלכוהוליים שונים. המחירים במקום ממוצעים ונעים סביב ה-15$ לארוחה. המקום ממש נעים ומעוצב בצורה מזמינה, יש בו וויפי ונחמד לעצור שם גם אם רק לקפה על הדרך.

Catlins Café – בית קפה-מסעדה הנמצא ברחוב הראשי של Owaka. במקום מוגש קפה טעים, אוכל ביתי ומנות קלאסיות בניו זילנד כמו פיש אנד צ'יפס, המבורגרים וסטייקים. בתפריט יש מבחר גדול של ארוחות בוקר, צהריים וערב המתאימות גם לצמחוניים. המחירים במקום נעים בין 12$ ל-20$ לארוחות הבוקר, 15$-25$ לארוחות צהריים וכ-30$ למנות עיקריות בערב.

המקום מציע גם תפריט Takeaway במחירים זולים יחסים הנעים בים 3$ ל-10$, שבו תמצאו בעיקר כל מיני מאכלים מטוגנים.

איך להגיע

רכב

כאמור, הדרך הטובה ביותר להגעה והתניידות באזור הקטלינז היא ברכב. אם אין ברשותכם רכב, מומלץ לשכור רכב לכמה ימים (ראו "נותני שירותים" לפירוט חברות השכרה).

כנאמר, המבקרים בקטלינז ייסעו על חלקו הדרומי של ה-Southern Scenic Route – המתחיל בקווינסטאון (Queenstown), עובר בטה-אנאו (Te Anau) ובקטלינז ונגמר בדנידן (Dunedin).

המגיעים ממערב – מהעיר אינוורקרגיל, יתחילו את נסיעתם בכיוון דרום-מזרח, על כביש ראשי הנקרא Gorge Rd-Invercargill Hwy, ההופך ל-Tokanu-Gorge Rd Hwy, שמוביל אל העיירה Fortrose (כ-35 דקות נסיעה מאינוורקרגיל), שממנה תוכלו להתחיל את דרככם בנסיעה ברחבי הקטלינז, על אותה הדרך הראשית.

המגיעים ממזרח – מהעיר דנידן, ייסעו על כביש מספר 1 בכיוון דרום-מערב, עד שלאחר כשעת נסיעה יגיעו לעיירה בלכלות'ה, ממנה ירדו מכביש 1 ויתחילו בנסיעה דרומה על הכביש הראשי Owaka Hwy, שממנו מתחילים את הטיול ברחבי הקטלינז מכיוון זה.

טיולים מאורגנים

אם אין באפשרותכם לנסוע ברכב, אך אתם עדיין מעוניינים לבקר באזור הקטלינז, לא תוכלו להשתמש בתחבורה ציבורית, שכן היא כמעט לא קיימת באזור, אך תוכלו להשתמש בשירותיהן של מספר חברות טיולים המציעות טיולים מאורגנים לשמורה, הכוללים הסעות מיעדים מרכזיים, לעתים לינה של לילה אחד או שניים בקטלינז, ארוחות והגעה ליעדים מרכזיים בשמורה. חברות פופולריות המציעות שירותים אלה:

Private Discovery Tours – חברה המציעה אופציות שונות לטיולים בקטלינז כמו: קווינסטאון-קטלינז-דנידן, דנידן-קטלינז-טה אנאו-קווינסטאון ועוד אופציות מסלול שונות. מחיר הטיול כולל את ההסעות, עצירות ביעדים שונים, ארוחות צהריים ושתייה קלה. המחירים לא כוללים לינה ונעים בסביבות ה-400$ לאדם. אתר אינטרנט: www.privatediscoverytours.co.nz

Back to Nature Tours – חברה המציעה טיולי יום מדנידן אל יעדים מרכזיים בקטלינז, שבהם יש דגש על מסלולים קצרים ואיתור חיות נדירות שונות החיות בשמורה. הסיור נמשך משעות הבוקר עד אחר-הצהריים וכולל הסעות, מדריך צמוד, עצירות והסברים ביעדים השונים. ארוחת הצהריים אינה כלולה במחיר (העומד על כ-200$ לאדם), אך ישנה עצירה ב-Owaka, שם ניתן לאכול. אתר אינטרנט: www.backtonaturetours.co.nz

מזג אוויר

האקלים באזור הקטלינז מושפע מקרבתו לאוקיינוס הפסיפי, הגורמת לשינויים קיצוניים במזג האוויר וכך בקטלינז אפשר לקבל ימים שמשיים וחמימים, בסמוך לסערות גשמים ורוחות. הזמן הטוב לבקר באזור הוא בחודשי הקיץ (דצמבר-ינואר-פברואר), שבהם הטמפרטורות נעימות ונעות בים 18 ל-24 מעלות צלסיוס בממוצע, עם ימים בהם הטמפרטורה המגיעה גם ל-30 מעלות. במזג אוויר נעים תוכלו ליהנות מגלישת גלים (אף שהמים עדיין קרים), מהליכות קצרות ומצפייה בחיות השונות בשמורה, שאותן קל יותר למצוא בימים שמשיים ללא רוחות וגשמים.

יש לזכור שגם אם תגיעו בקיץ, לא תמנעו מגשמים לחלוטין, שכן בקטלינז ישנם כ-150 ימי גשם בשנה, המחולקים באופן שווה על פני כל העונות, כך שהיתרון בביקור בקיץ הוא בעיקר הטמפרטורה הנעימה.

בחורף (יוני-יולי-אוגוסט), הטמפרטורות נעות ביום בין 10 ל-13 מעלות צלזיוס ובלילה מגיעות לעתים אף ל-0 ומטה. בשילוב של רוחות חזקות הפוקדות את האזור לעיתים קרובות, החורף בקטלינז הוא דיי קר ולא מומלץ ללינה בשטח. עם זאת, יש שיגידו שמזג האוויר הפראי בקטלינז הוא חלק מהחוויה במקום, אם תפלו על מזג אוויר סוער, תוכלו לשפוט בעצמכם.

נותני שירותים

לשכות תיירות

משרדי DOC – בערים דנידן ואינוורקרגיל, תוכלו לבקר בסניפי ה-DOC טרם היציאה למסלול, כדי להתעדכן במזג האוויר ולקבל מפות.

דנידן

 • כתובת: 77 Stuart St, Dunedin
 • טלפון: 03-477-0677
 • אתר אינטרנט: www.doc.govt.nz

אינוורקרגיל

 • כתובת: 33 Don Street, Invercargill
 • טלפון: 03-211-2400
 • אתר אינטרנט: www.doc.govt.nz

מרכזי מבקרים – ברחבי השמורה יש מספר מרכזי מידע ו-i-Site, בהם תוכלו לקבל מפות והמלצות לגבי הטיול באזור.

בלכלות'ה – בעיירה ישנו i-Site עם צוות חביב שישמח לעזור לכם בתכנון הטיול בשמורה.

 • כתובת: 4 Clyde Street, Balclutha
 • טלפון: 03-418-0388

סלופ פוינט – במקום ישנו מרכז מבקרים קטן.

 • כתובת: 174 Slope Point Road
 • טלפון: 03-246-8544

אוואקה – מרכז מידע ומוזיאון בצורת קאנו גדול, קשה לפספס.

 • כתובת: Campbell St, Owaka
 • טלפון: 03-415-8371

השכרת רכב

מי שמעוניין להשכיר רכב לטיול בטקלינז יוכל לעשות זאת בדנידן או אינוורקגריל דרך בחברות הבאות:

דנידן

Rent a Dent

Thrifty

 • כתובת: 121 Crawford Street
 • טלפון: 03-479-2693
 • אתר אינטרנט: www.thrifty.co.nz

אינוורקרגיל

Rent a Dent

Riverside Rentals

משטרה

במקרה חירום יש לחייג 555. אם תרצו לטפל במרה של גניבה וכד', תוכלו לבקר בתחנת המשטרה באוואקה:

 • כתובת: 25 Stuart St, Owaka
 • טלפון: 03-419-1070

כסף

בטיול בקטלינז יש צורך במזומן, שכן באתרי הקמפינג ובאטרקציות שונות זוהי צורת התשלום היחידה. כדאי להוציא כסף מראש בדנידן, אינוורקרגיל או בלכלות'ה, שבהן כספומטים רבים. ברחבי השמורה תתקשו למצוא מקום להוציא בו כסף.

בית חולים

במקרה חירום יש לחייג 111. בתי חולים גדולים תמצאו רק בדנידן או אינוורקרגיל, אך גם בעיירה בלכלות'ה ישנו בית חולים קטן, שבו תוכלו לקבל מענה לבעיות שונות.

Dunedin Hospital

 • כתובת: 201 King Street, Dunedin
 • טלפון: 03-494-0999

Invercargill - Southland Hospital

 • כתובת: 145 Kew Rd, Invercargill
 • טלפון: 03-218-1949

Balclutha- Clutha Health First

 • כתובת: 3-7 Charlotte St, Balclutha
 • טלפון: 03-419-0500

הנה סרטון הנותן טעימה לנופי האזור:

בטיחות ואזהרות

 • האזור דיי בטוח מבחינת גניבות וכו', אך תמיד כדאי לשמור עליכם את החפצים יקרי הערך שברשותכם ולנעול את הרכבים.
 • הדרכים בקטלינז יכולות להיות עקלקלות ועל כן יש לנהוג בזהירות יתרה.
 • חשוב מאוד לשים לב שאתם לא מפריעים את שלוות החיות באזור, שומרים מרחק ולא מאכילים אותם. רבות מהחיות, לדוגמה הפינגווינים צהובי העין, נמצאות בסכנת הכחדה ויש להימנע כמה שיותר מהפרעה לאיזון הטבעי בסביבה שבשביל היא בית.
 • בחלק מאתרי הקמפינג אין שירות איסוף זבל, לכן אם לא מצוין אחרת, קחו את האשפה אתכם עד המקום הבא בו תוכלו להשליכה.

קישורים רלוונטיים

לתחילת הכתבה

תודה למאורי הירש על העזרה בהכנת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אינוורקרגיל

הזמנת חופשה לאינוורקרגיל

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

עפים על העולם: כל מה שצריך לטיול תרמילאים

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

חופשה של פעם בחיים

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי