עפתי לתרמילאים

לה פז - רקע כללי

אמנם סוקרה היא עיר הבירה של בוליביה, אך לה פז היא העיר החשובה בבוליביה מעצם היותה מרכז מסחרי, תעשייתי ופיננסי של בוליביה. כתבה זו מתיגה את אתריה המרכזיים של העיר ומסלולי טיול בסביבה.
צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: לה פז - רקע כללי
jkraft5/Depositphoto ©

לה פז ואתריה


 אמנם סוקרה היא עיר הבירה של בוליביה, אך לה פז היא העיר החשובה בבוליביה מעצם היותה מרכז מסחרי, תעשייתי ופיננסי של בוליביה. לה פז נחשבת לאחת הערים הגבוהות בעולם (3,636 מטרים) אם לא הגבוהה ביותר. זוהי עיר גדולה שממוקמת בתוך עמק, כשמסביבה פזורות ערי האנדיות המשקיפות עליה ממעל. בעיר אזורים מיוחדים ונופים מגוונים, הרבה אפשרויות לבילויים ולא מעט אפשרויות לצאת לפעילויות שונות. בתוך לה פז ניתן לבקר במקום מיוחד מאוד. בכיכר סוקרה Plaza sucre ישנו בית כלא שנקרא כלא סן-פדרו. זהו כלא מודרני שנראה כמו עיר; הוא מקיים מערכת כלכלית וחברתית, בני/בנות הזוג של העצורים גרות בוך בית הכלא. העצורים צריכים לרכוש את הבתים בהם הם מתגוררים כמו כל פריט או דבר שהם רוצים להחזיק ברשותם. ניתן לבקר בבית הסוהר בימים ראשון וחמישי, אי אפשר להיכנס ללא הדרכה, לכן יש לחפש את פרדי בכניסה, (הוא בדרך כלל פונה בעצמו לתיירים, עוד לפני שאפשר לשים לב מה קורה) שגובה 10 דולרים (נכון למאי 2000) עבור הסיור בפנים. חשוב להביא דרכון על מנת להשאיר בכניסה, אין אפשרות להכניס מצלמות.

 כמובן שאי אפשר להיות בלה פז ולא להסתובב בשוק… רחוב סגרנגה Sagarnaga הוא רחוב השווקים. בכל הרחוב ישנם פסאז`ים שבהם מוכרים המקומיים עבודות יד שונות ומגוונות. זוהי חוויה להסתובב שם, להסתכל ולקנות את הדברים המדהימים שהם עושים ועוד כל כך בזול… כדאי לדעת שהחברה המקומית תוספת את מושג ההתמקחות בעין אחרת מזו שהיא נתפסת במערב. יש אומרים שהם נעלבים אם לא מתווכחים איתם על המחיר, הם חושבים שעבודתם לא מוערכת… 11 ק"מ מזרחית ללה פאז ובסמוך לפרבר Mallasa נמצא עמק הירח Valle de la Luna, עמק שפני השטח שלו מסולעים בצורה מוזרה ובמידה מסוימת מזכירות את פני הירח. הכניסה לאתר חופשית ובכדי להגיע לשם יש לעלות על אוטובוס מספר 11 (צבע כחול) מפלאזה סאן פרנסיסקו עד עמק הירח, הנסיעה אורכת כחצי שעה. תצפית יפה על העיר נשקפת משן השטן Muela del Diablo. זהו טיפוס לא קשה (הנמשך כחצי שעה) ומשלב הליכה בין כפרים מקומיים, לאורך הדרך תגלו בית קברות קטן ומיוחד. אפשר לעצור בכל מקום שמתחשק בכדי להשקיף על העיר מלמעלה. מומלץ להביא קצת אוכל ושתיה ולעשות פיקניק על הדשא.

לתחילת הכתבה

טיולים מסביב לעיר


 מלה פז כדאי לצאת לאתר הארכיאולוגי טיוונקו Tiahuanaco. האתר נמצא כ- 72 ק"מ מלה פז, זהו אתר המבטא את הקשר הקרוב של שבט הטיוונקו באמונתם לאמא אדמה. רק מעט ידוע על שבט זה, שבנה את האתר. השפעותיו הדתיות צצות על פני השטח במשך ההיסטוריה. באתר פזורים לוחות אבן רבים, הריסות של מקדשים עתיקים ועוד שרידים ארכיאולוגים. הכניסה לאתר עולה 2.5 דולר (נכון למאי 2000) והוא פתוח בין 7:00-18:00 ניתן להגיע עצמאית למקום או לקחת סיור מודרך מלה-פאז שעולה 9 דולר (נכון למאי 2000). בדרך עוצרים לתצפית על ההרים המלאכותיים The royal mountains שהם שרשרת הרים להם משמעות סמלית רבה עבור שבטי בוליביה העתיקים (וביניהם שבט הטיוונקו).

ניתן לעשות יום טיול לעמק זונגו Zongo . עמק הזונגו הוא עמק מדהים השוכן תחת הר הוואינה פוטוסי Huayna potosi . ההליכה לאורך אמת מים קלה מאוד (אם כי מפחידה מעט, כיוון שהולכים לאורך ההר מעל התהום), העמק וההרים מסביב יפהפיים, ישנן בדרך שתי לגונות, כשהשנייה ביניהן מציינת את סוף המסלול. המקום נראה כמו משהו הנלקח מתוך חלום, או מהסרטים. יש לזכור שצריך לקחת ביגוד חם מאוד, כיוון שבבוקר קר למדי. ההגעה לשם נערכת באופן עצמאי, האוטובוס יוצא מהעיר העילית של לה פאז בשעה 7:00 בבוקר. (יש לומר לנהג המונית להביאכם למקום יציאתם של האוטובוסים לזונגו) ולשאול את נהג האוטובוס מתי הוא עובר בדרך חזרה.

 הדרך מלה פז ל- Laja מובילה לאתר טיוואנאקו. Tiahuanaku הוא אחד מאוצרות הארכיאולוגיה החשובים ביותר בכל דרום אמריקה. באתר נחשפו שרידי עיר עתיקה, שתושביה ותרבותה החלו להתפתח כנראה משנת 1600 לפני הספירה והגיעו לשיא בשנת 700 אחרי הספירה. המבנה המפורסם ביותר של האתר הוא שער השמש המקושט בעיטורי שונים של בעלי חיים. עד היום קיימות השערות רבות באשר למשמעויות הסמלים ותפקידו של השער. מלבד מבנה זה ישנם באתר מבני אבן אדירים ומרשימים, פירמידת אקאפאנה, מקדש גדול ומקדש תת קרקעי. למרות שאלה שרידים מועטים יחסית לגודל המשוער של העיר, יכול המבקר ללמוד הרבה מאוד על אורח החיים הקדום ועל סגנונות הבנייה שהיו מקובלים בתרבות זו.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על לה פז